KuchniaMeble IKEA

Kuchnia z IKEA, czy BRW? [Porównanie – Ceny]

Kuchnia z IKEA, czy BRW, to dylemat niełatwy do rozstrzygnięcia. Z jednej strony mamy słynne szwedzkie wzornictwo, a z drugiej dużo większy wybór kształtów frontów i kolorów w naszej rodzimej produkcji.  Dlatego, wybór kuchni z IKEA, czy BRW przypomina odrobinę wybór między schabowym a klopsikami. Obie potrawy pasują do ziemniaczków, ale jak zawsze wszystko się rozchodzi o dodatki, czyli cebulę i buraczki. 

Kuchnia IKEA, czy BRW?

Zanim przejdziemy do samego porównania, chciałbym doprecyzować, że porównywać będziemy kuchnie IKEA METOD z kuchniami BRW Family Line. Oba systemy są oparte na rozwiązaniach mebli modułowych i są dla siebie odpowiednikiem.

Stąd za każdym razem, gdy będę pisała ogólnie o meblach IKEA, czy BRW to w domyśle piszę o tych dwóch liniach mebli kuchennych. Ok, teraz znaczymy porównanie!

Kolorystyka kuchni IKEA i BRW

Skoro możemy „jeść oczami”, to nie powinno nas dziwić, że również kupujemy to, co nam się wizualnie najbardziej podoba. Dlatego, szukając swojej wymarzonej kuchni, warto odwiedzić oba sklepy, aby zobaczyć dostępne materiały, wzory i kolory na żywo. Jednak jeśli spojrzymy tylko na listę dostępnych kolorów to większy wybór mamy w kuchniach BRW niż w IKEA.

Kolory kuchni IKEA

Kuchnie IKEA są idealne dla osób, które lubią białe meble. 😉 To właśnie w tym kolorze mamy dostęp do prawie wszystkich wzorów drzwi oraz współgra on z białymi korpusami szafek. Decydując się na inny kolor frontów i chcąc zachować spójność kolorystyczną widocznych boków szaf, musimy je zakrywać dodatkowymi panelami w wybranym kolorze drzwi.

Licząc kolory, nie biorę pod uwagę wykończenia w połysku, czy w macie oraz tego, czy front jest stylizowany, czy prosty – liczę tylko kolory.

Kolory kuchni IKEA w skrócie:

 • 16 kolorów frontów

 • 2 kolory korpusów

Kolory kuchni BRW

Kolory kuchni BRW

Szerszy wybór kolorów frontów, jak i samych korpusów w BRW pozwala nam na nieco większą swobodę w dopasowaniu ich do siebie bez dodatkowych elementów. Stąd w kuchniach BRW możesz stworzyć niespotykanie w IKEA połączenia kolorów i wzorów.

W przypadku widocznych boków podobnie jak w IKEA, dla zachowania jednorodnej kolorystki możemy zakryć je dodatkowymi panelami w kolorze frontów.

Licząc kolory, nie biorę pod uwagę wykończenia w połysku, czy w macie oraz tego, czy front jest stylizowany, czy prosty – liczę tylko kolory.

Kolory kuchni BRW w skrócie:

 • 20 kolorów frontów

 • 4 kolory korpusów

Wzory frontów kuchni IKEA i BRW

Fronty mebli kuchennych mogą być proste, posiadać frezowaną krawędź (system bezuchwytowy), mogą być stylizowane na różne sposoby, mogą być drewniane, czy nawet ryflowane. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby drzwi szafek dedykowane stylom klasycznym stosować we wnętrzach nowoczesnych.

Często określenie stylu czy serii frontów oznacz również rodzaj użytego materiału. Jednak dla samego porównania uznajmy, że pod pojęciem rodzajów wzorów mamy na myśli ilość dostępnych linii wzorniczych frontów szafek kuchennych określonych przez producenta wraz z dedykowanymi dodatkowym wykończeniem jak listwy, gzymsy i dodatki.

Dostępne wzory frontów IKEA

Duża liczba wzorów frontów nie oznacza w kuchniach IKEA ich różnorodności. Przykładowo fronty laminowane proste w kolorze jesionu (ASKERSUND) i wenge (TINGSRYD) są oddzielnymi seriami mebli, gdy tak naprawdę można by było je określić jako ten sam wzór różniący się tylko dekorem.

Stąd duża ilość wzorów w IKEA nie oznacza dużej różnorodności, a podział na wiele wzorów dotyczy głównie rodzaju użytego materiału oraz jego koloru i ceny.

Ofertę kuchni IKEA znajdziesz tu: kuchnie IKEA METOD

W kuchniach IKEA mamy dostępne:

 • 18 wzorów frontów kuchennych w tym:

  • 9 rodzajów frontów prostych

  • 5 rodzajów frontów klasycznych

  • 1 system bezuchwytowy

  • 2 rodzaje frontów drewnianych

Dostępne wzory frontów BRW

W przypadku kuchni BRW mamy mniejszą ilość wzorów frontów za to są one bardziej różnorodne. Stąd pod jedną serią mebli kryje się wiele kolorów, a poszczególne linie mebli znacząco się od siebie różnią kształtem drzwi.

Ofertę kuchni BRW znajdziesz tu: kuchnie BRW Familly Line

W kuchniach BRW mamy dostępne:

 • 11 serii kuchennych w tym:

  • 2 rodzaje frontów prostych

  • 4 rodzaje frontów klasycznych

  • 4 systemy bezuchwytowe

  • 1 rodzaj frontów drewnianych

Dostępność kuchni IKEA i BRW

Dostępność IKEA i BRW

Porównując dostępność kuchni IKEA i BRW dochodzimy do największej różnicy w modelu biznesowym tych dwóch firm. Kuchnie IKEA kupimy tylko i wyłącznie w sklepach IKEA, gdy kuchnie BRW możemy kupić również u pośredników współpracujących z ich fabryką mebli.

Ofertę kuchni BRW znajdziemy również w salonach partnerskich, gdy IKEA jest dostępna tylko w swoich sklepach.

Stąd w całej Polsce mamy około 500 punktów sprzedaż kuchni BRW i tylko 9 sklepów IKEA. Wynika to z tego, że sklepy partnerskie BRW nie muszą być wielkimi mega sklepami, jak ma to miejsce w przypadku IKEA. Dzięki temu kuchnie BRW mogą być bliżej Was, niż myślicie i dużo łatwiej dostępne niż kuchnie IKEA, które są dostępne tylko w większych miastach.

Dostępność kuchni IKEA

Dostępność kuchni IKEA

Pobierz mapę sklepów IKEA w wyższej rozdzielczości: LINK

Kuchnie IKEA możemy obejrzeć na żywo w dziewięciu miastach, natomiast zamówić możemy meble na znacznie większe odległości do już ponad trzydziestu miast. Jeśli chcecie sprawdzić, czy teren dostawy obejmuje Wasz region, to możecie to sprawdzić poniżej.

Dostępność kuchni BRW

Kuchnie BRW obejrzymy i zamówimy w prawie 500 punktach w całej Polsce. Ponieważ fabryka mebli BRW współpracuje z lokalnymi studiami mebli kuchennych, dostępność tych produktów jest dużo większa niż kuchni IKEA.

Wymiary kuchni IKEA i BRW

Kuchnie IKEA i BRW operują na różnych systemach wymiarowych. Według mnie nie są one lepsze czy gorsze – są inne. Dlatego o tym, jaki system szafek będzie dla nas lepszy, zależy będzie od samego projektu, wymiarów pomieszczania, czy umiejętności projektanta.

Wymiary mebli kuchennych IKEA Metod

Wymiary mebli kuchennych IKEA Metod

Nie dajcie się zwieść powyższej grafice, ponieważ ilość dostępnych gotowych szafek kuchennych IKEA jest naprawdę bardzo duża, a w kontekście naszego porówna jest większa niż oferowana przez kuchnie BRW.

Największą zaletą IKEA jest wysokość szafek dolnych, które mają sumarycznie prawie 11% więcej miejsca do przechowywania od szafek BRW. Jednak ta zaleta może szybko zmienić się w wadę, gdy będziemy chcieli wykonać z blatu parapet na wysokości poniżej 90 cm, ponieważ standardowa kuchnia IKEA wraz z blatem ma wysokość 91 cm.

Natomiast to, co można uznać za największą wadę kuchni IKEA, to brak szafki wiszącej o szerokości 45 cm w systemie mebli IKEA. To sprawia, że jeśli w zabudowie kuchennej znajdzie się wąska zmywarka, to nie będziemy mieli odpowiadającej je szerokością szafki wiszącej.

Wymiary mebli kuchennych BRW Familly Line

Wymiary mebli kuchennych BRW Familly Line

Przedstawione szafki powyżej to wszystkie dostępne warianty mebli modułowych BRW. W porównaniu do oferty IKEA ilość dostępnych gotowych szafek jest mniejsza.

Dodatkowo meble kuchenne BRW są niższe od mebli IKEA. Wysokość mebli BRW bez nóżek to 72 cm, a mebli IKEA to 80 cm. W zależności od naszych potrzeb ta wada może okazać się zaletą, jeśli poszukajmy kuchni o całkowitej wysokości np. 86 cm, co jest trudne do uzyskania w meblach IKEA.

Natomiast największą wadą wymiarów szafek jest ich głębokość, która wynosi 46cm.

Z zalet warto nadmienić dostępność szafki wiszącej o szerokości 45cm więc nie będziemy mieli trudności z dopasowaniem szafki do zmywarki o tej samej szerokości.

Samodzielne planowanie kuchni w IKEA i BRW

Zarówno IKEA, jak i BRW posiadają swój dedykowany program do planowania kuchni. Dzięki niemu możemy samodzielnie zaplanować oraz wycenić swoją kuchnię. Jednak przy bliższy poznaniu programy bardzo od siebie się różnią.

Planner IKEA

IKEA Planner kuchni to nierozłączne narzędzie niezbędne do zamówienia kuchni IKEA. Ponieważ działa online, to nasze projekty są zapisywane online w bazie programu i następnie przy składaniu zamówienia w sklepie możemy nasz projekt odtworzyć i na tej podstawie jest generowane zamówienie.

Łatwość obsługi oraz możliwości szybkiego dokonania zmian wyglądu całej kuchni w Planerze IKEA sprawia, że jest według mnie znacznie lepszym narzędziem niż Konfigurator BRW.

Konfigurator kuchni BRW

Jest to narzędzie pomocnicze, które działa jak zwykły program i wymaga instalacji na naszym komputerze. Projekty nie są zapisywane w „chmurze” stąd, jeśli chcemy odtworzyć nasz projekt w sklepie, to musimy zgrać plik z projektem na dysk zewnętrzny.

Sam program umożliwia nam zaplanowanie kuchni, jej wycenę oraz wykonanie poglądowych wizualizacji. Największym mankamentem jest brak możliwości szybkiej zmiany wyglądu wszystkich szafek kuchennych, czyli zmiany np. ze wzoru Hamper na Older, ponieważ każda szafka ma przypisany do siebie wzór. Innymi słowy, jeśli coś nam się odwidzi, to będziemy musieli od nowa wstawiać szafki w danym stylu do projektu, gdzie w Planerze IKEA, taka zmiana to jedno kliknięcie.

Usługi dodatkowe

Z jednej strony bardziej indywidualne podejście w BRW można uznać za ogromną zaletę, jednak czasami jest to również wada. W przypadku cennika usług dodatkowych jak transport, czy montaż mebli, to IKEA posiada jasno ustalony uniwersalny cennik, który jest taki sam dla każdego i w każdym mieście.

Natomiast ceny montażu i transportu kuchni BRW są ustalane indywidualnie w zależności od miejsca ich zamówienia.

Samoobsługowa IKEA, a salon kuchni BRW

Biorąc pod uwagę dostępność mebli, usługi dodatkowe oraz dostępne programy do samodzielnego planowania kuchni wyłania nam się obraz różnego podejście do realizacji kuchni przez te dwie firmy.

IKEA stawia na naszą samodzielność w zakresie projektowania kuchni i oferuję w tym pomoc, gdy BRW od razu zachęca nas do skorzystania z pomocy projektantów w swoich salonach mebli. Co więcej, w BRW w odróżnieniu od IKEA pracujemy z jedną sobą, gdy w IKEA korzystamy z pomocy dostępnych w dan momencie konsultantów.

Planowanie kuchni w BRW

Kuchnie BRW są z założenia produktem, który jest planowany przez projektantów w salonach firmowych oraz współpracujących punktach sprzedaży. Dlatego zarówno prezentacja oferty, jak i program do samodzielnego planowania, tak naprawdę nie ułatwiają nam znacząco samodzielnej pracy.

Stąd, jeśli interesuje Was oferta BRW, to doradzam wizytę w salonie, ponieważ samodzielna praca na ich materiałach jest procesem żmudnym i pracochłonnym.

Planowanie w IKEA

IKEA to z definicji sklep samoobsługowy, a ich oferta i prezentacja mebli wraz z programem do planowania kuchni świetnie się uzupełniają i pomagają nam samodzielnie stworzyć wymarzoną kuchnię.

Odpłatna oferta planowania, którą oferuję IKEA, jest doskonałym wsparciem jednak mam duże wątpliwości, czy będzie naprawdę pomocna, jeśli przyjdziemy do sklepu bez własnego pomysłu i zdamy się na konsultanta IKEA w trakcie 2-godzinnego, jednorazowego planowania kuchni.

Dlatego zachęcam Was do samodzielne pracy i korzystania z pomocy IKEA raczej na końcowym etapie lub od razu z założeniem odbycia kilku wizyt, aby na miejscu wszystko omówić.

Porównanie ceny kuchni IKEA i BRW

Do porównania cen przygotowałem taki sam projekt kuchni w IKEA Planerze oraz Konfiguratorze BRW. Następnie porównałem podane ceny dla odpowiadających sobie serii mebli, czyli dla frontów laminowanych prostych, frontów stylizowanych oraz systemu bezuchwytowego.

W każdej wycenie kuchnia jest wyposażona w taki sam lub odpowiadający sobie zestaw akcesoriów w postaci szuflad z cichym zamykanie i obrotnicą narożną. W cenie nie uwzględniam oświetlania, blatu oraz armatury i AGD.


Porównanie ceny kuchni z IKEA i BRW – fronty proste laminowane


Kuchnia IKEA seria ASKERSUND

Cena mebli bez blatów i AGD:
5 202,98 zł

Kuchnia BRW seria Hamper

Cena mebli bez blatów i AGD:
3 919 zł


Porównanie ceny kuchni z IKEA i BRW – fronty bezuchwytowe


Kuchnia IKEA seria Voxtrop

Cena mebli bez blatów i AGD:
6 582,98 zł

Kuchnia BRW seria SOL

Cena mebli bez blatów i AGD:
5 495 zł

Uwaga! System bezuchwytowy w meblach BRW nie jest identyczny jak w meblach IKEA. W BRW na górnej krawędzi frontu mamy listwę imitującą frezowanie w kolorze frontu, a w IKEA mamy faktycznie frezowany jednorodny front.


Porównanie ceny kuchni z IKEA i BRW – fronty stylizowane


Kuchnia IKEA seria BODBYN

Cena mebli bez blatów i AGD:
6 392,98 zł

Kuchnia BRW seria OLDER:

Cena mebli bez blatów i AGD:
5 564 zł

Uwaga! W przypadku frontów stylizowanych w IKEA mamy drzwi wykonane z MDFu lakierowanego, a w BRW z MDFu pokrytego folią.


Podsumowanie cen kuchni IKEA i BRW

Ceny kuchni IKEA czy BRW Porównanie
Ceny kuchni IKEA czy BRW Porównanie

Z naszego porównania wychodzi, że cena mebli kuchennych BRW jest niższa nawet o 25% względem kuchni IKEA dla prostych laminowanych frontów. Natomiast w przypadku systemów bezuchwytowych oraz frontów stylizowanych te różnice się zmniejszają do ok 17%.

Pomimo podobnego wyglądu porównywanych serii – kuchnie IKEA i BRW różnią się między sobą użytymi materiałami.

Dodatkowo poza frontami laminowanymi trudno porównać te produkty, ponieważ pomimo podobieństw w wyglądzie wybrane serie mebli różnią się użytymi materiałami.

Do tego wyceny nie obejmują kosztów transportu i montażu. Stąd nasze cenowe porównania traktujcie jako podpowiedź, szczególnie że ceny usług dodatkowych w BRW są zależne od miejsca złożenia zamówienia.

Dlatego, odradzam wysuwania daleko idących wniosków o jakości materiałów, czy całej ofercie tylko na podstawie ceny mebli. Stosunek jakości mebli do ich wartości najlepiej ocenić samodzielnie oglądając meble na żywo oraz sumując łączny koszt transportu i montażu.

Kuchnia z IKEA, czy BRW – Podsumowanie

Jak w każdym porównaniu, to do Ciebie zależy, która oferta mebli jest lepsza, ponieważ każdy z nas ma nieco inne potrzeby oraz preferencje.

Jednak gdybym miał wytypować największe atuty obu firm, to wypunktowałbym bardzo dobrą politykę zawrót i reklamacji oraz wydłużaną gwarancję w IKEA.

Natomiast BRW najbardziej błyszczy szeroką dostępnością swoich mebli w całej Polsce oraz bardziej zróżnicowaną kolorystyką mebli.

Jeśli chcesz, aby ktoś za Ciebie zaprojektował kuchnię, to całościowa pomoc projektantów z BRW będzie dla Ciebie lepszym rozwiązaniem niż raczej doraźne wsparcie w IKEA. W odwrotnym przypadku to dostępne narzędzia i przejrzystość oferty kuchni IKEA pomoże Ci się samodzielne urządzić.

Dostępność, wygląd, wymiary, sposób projektowania i w końcu cena. To są najważniejsze czynniki, które musicie wziąć pod uwagę, rozważając kuchnię z IKEA i BRW.

Wycena kuchni wskazuje, że meble BRW są tańsze od mebli IKEA i w zależności od rodzajów frontów ta różnica może wynieść nawet do 25% przy frontach laminowanych i ok. 17% dla frontów stylizowanych oraz w systemie bezuchwytowym. Jednak obie firmy używają rożnych materiałów i posiadają różne wymiary, stąd porównanie samej ceny nie jest w pełni precyzyjne.

Biorąc po uwagę wszystkie wymienione czynniki, uważam, że obie firmy równo konkurują o swoją obecność w naszych wnętrzach i najlepiej wybrać się do IKEA i BRW, aby samemu ocenić i zdecydować o najlepszym dla siebie rozwiązaniu.

Życzę Wam pięknych kuchni!

A jakie jest Wasze zdanie? Lepsza kuchnia z IKEA, czy BRW?

Inne porównania

Więcej o BRW

Meble IKEA


Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?

Zapisz się na nasz Kurs Urządzania Wnętrz🤓
Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni –  Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – ❤️Twój Świadomy Projekt! 
Zobacz naszego E-booka o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!📔


Samodzielnie urządzasz kuchnię? Zobacz!

Darmowe programy do projektowania wnętrz

Jak kupić kuchnię!

Projektowanie kuchni i nie tylko

Dopiero zaczynasz remont? Sprawdź Pierwszą Pomoc dla Wnętrz!

A może chcesz wiedzieć, jak nie dekorować wnętrz?

 

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aneta

My się wyłamaliśmy i kupiliśmy w Edinos.pl – kuchnia oryginalna i o wiele tańsza niz=ż w tych sklepach. Wszystko na wysyłkę. Były trochę obawy, trochę pracy przy skręcaniu, ale efekt super a zaoszczędzone pieniądze wydaliśmy na lodówkę. Tyle tańsza była cała kuchnia

Aleksandra

Wg mnie Ikea to lekkość, a BRW to stabilność, tak jest właśnie z meblami.

Magda

Zastanawia głębokość szafek – Ikea ma 60 i oferują 63,5 cm blaty, a BRW przy głębokości szafek 46 cm proponują 60 cm blaty. To znaczy, że jak chcę postawić ikeowe szafki 5 cm od ściany, to mam robić blat na zamówienie?

Back to top button