Kuchnia
Popularne

Wysokość Blatu Kuchennego – Dobra Wysokość Jest Tylko Jedna!

Wysokość blatu to temat o dziwo bardzo kontrowersyjny. Mimo że prawidłowa wysokość blatu kuchennego została już dawno temu zbadana i wyznaczona, to zawsze znajdzie się ktoś, kto powie, że mu wygodnie inaczej. Mimo wszystko podejmę próbę wytłumaczenia, że przyzwyczajenia łatwo zmienić na lepsze a właściwa wysokość to coś więcej niż tylko centymetry.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy samym projekcie kuchni IKEA to zobacz: Projekt Kuchni IKEA Online!
A jeśli przy innym pomieszczeniu zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online!

Prawidłowa wysokość blatu kuchennego

Pan po lewej ma zdecydowanie za nisko blat. Za to wysokość blatu dla Pani po prawej stronie, będzie w sam raz 😉

Blat kuchenny powinien znajdować się na wysokości pomiędzy 10cm a 15cm poniżej twojej ręki zgiętej w łokciu. Taka wysokość blatu jest najwygodniejsza dla średnio ciężkich prac w kuchni. Czyli jest to najlepsza wysokość blatu do najczęstszych czynności, jakie na nim wykonujemy.

Blat kuchenny powinien znajdować się na wysokości pomiędzy 10cm a 15cm poniżej twojej ręki zgiętej w łokciu.

Aby lepiej zrozumieć, jak ta wysokość została wyznaczona, zastanów się przez chwilę, jaką czynność wykonujesz najczęściej, gdy przygotowujesz posiłek.

Co najczęściej robimy na blacie kuchennym?

Najczęściej przygotowanie do gotowania sprowadza się do pokrojenia wszystkich składników. Aby ta czynność była dla nas wygodna, powinna spełniać dwa najważniejsze warunki.

Warunki wygodnego krojenia przy blacie:

  • Stojąc przy blacie, nie musimy się schylać lub garbić.
  • Krojąc, nie musimy unosić całej ręki, tylko wystarczy ruch ręki w łokciu.

W ten sposób, sprawdzając naszą pozycję w trakcie pracy, badacze ustalili najbardziej ergonomiczną wysokość blatu kuchennego.

Jaka jest wygodna wysokość blatu kuchennego do naszego wzrostu

Wysokość Blatu Kuchennego - jak dobrać wysokość do wzrostu
Wysokość blatu kuchennego a wzrost użytkownika kuchni

W uproszczeniu do znanych standardów wysokości blatów możemy powiedzieć, że dla osób o wzroście do ok 160cm blat powinien być na wysokości ok 86-88cm zaś dla osób  o wzroście ok 170cm na wysokości 91-94cm i więcej.

Prawidłowa wysokość blatu przy wzroście ok. 160cm to 86cm a dla wzrostu ok 170 to 91cm.

Zobacz Nasz Kurs Projektowania Wnętrz! Kurs Projektowania Wnętrz

Istnieją również inne określone wysokości blatów, które są zależne od typu pracy w kuchni.  Dlatego, jeśli intensywnie pracujesz w kuchni albo wręcz przeciwnie, to sprawdź pozostałe wysokości blatów kuchennych.

Wysokość blatu kuchennego do prac ciężkich

Wysokość blatu do prac ciężkich
Dla prac ciężkich wygodniejszy jest blat, nad którym możemy się pochylić.

Jeśli w kuchni najczęściej ugniatamy ciasto, to nasza postawa przy pracy się znacząco zmienia. W przypadku tego typu prac zaleca się obniżenie wysokości blatu tak, abyśmy mogli wykonywać nacisk na blat całym ciałem.

Wysokość blatu kuchennego do prac ciężkich wynosi ok 15-25cm poniżej ręki zgiętej w łokciu.

Do prac kuchennych wymagających włożenia w nie dosłownie naszej siły, wygodniej będzie, gdy nad blatem będziemy mogli się pochylić. Taka pozycja umożliwia pracę całym ciałem, odciążając nasze ręce, które przy wyższym blacie muszą radzić sobie same.

Wysokość blatu kuchennego do prac lekkich

Wysokość blatu kuchennego do prac lekkich

W przypadku blatów do prac lekkich prawidłowa wysokość powinna być ustawiona ok 10cm powyżej naszego sztandarowego blatu. Czyli jeśli wysokość blatu wynosi 90cm to dla prac lekkich najlepszy będzie taki o wysokości 100cm.

Tego rodzaju wysokość blatu to raczej ciekawostka, którą w praktyce stosuje się głównie do tak zwanej „wydawki” lub częściej jako miejsca na zwrot naczyń 😉

W profesjonalniej kuchni moglibyśmy się pokusić o stworzenie takiego blatu w miejscu, gdzie następuje dekorowanie talerzy. Jednak nawet w takich miejscach, tego typu blat to rzadkość.

Wysokość blatu barku

Blat barku przykłady

Ostatnim elementem naszej wysokościowej układanki jest wysokość barku. Pierwotnie, tego rodzaju blat służył do spożywania posiłków oraz napojów, przy zachowaniu wygodnej, stojącej pozycji. Obecnie wysokości barków są przeróżne i do każdego możemy dopasować odpowiedni stołek barowy.

Wysokość barku w kuchni jest najczęściej o ok. 30cm wyższa niż nasz standardowy blat, czyli zawiera się w przedziale 110-120cm.

Oczywiście bywają dużo wyższe oraz niżesz barki, gdzie z założenia wygodną pozycję osiągamy, dopiero gdy usiądziemy na stołku barowym, jednak główne założenia końcowe są takie samie. Zmienia się tylko pozycja startowa 🙂

Jak wyznaczyć wysokość blatu barku

Wysokość stołka barowego do barku
Wygodna pozycja jest jedna. Zmieniając wysokość barku lub krzesła musimy zachować właściwe proporcje.

Prostym, doświadczalnym sposobem ustalenie indywidualnej wysokości barku może być nasz stół kuchenny. Wystarczy, że przy nim wygodnie usiądziemy i sprawdzimy, na jakiej wysokości znajduje się blat stołu względem naszego ciała, gdy przy nim siedzimy.

Dla barków przeznaczonych do spożycia na stojąco, przy barku powinniśmy być w stanie wygodnie  oprzeć naszą rękę, zgiętą w łokciu pod kątem 90 stopni, bez schylania się.

Pamiętajmy o tej zasadzie, ponieważ niezależnie jak wysoki wybierzemy stołek barowy, nasza pozycja siedząca względem barku powinna być taka sama jak przy zwykłym stole.

Nowa kuchnia – stare nawyki

kuchenne nawyki

Nasze przyzwyczajenia są czymś, co wydaje nam się trudne do zmiany, choć w rzeczywistości ich zmiana jest dużo prostsza, niż myślisz. Po prostu do wygody bardzo szybko i łatwo się przyzwyczaić.

Dlatego projektując nową kuchnię, warto podejść do tematu bez uprzedzeń i nie sugerować się tym, na jakiej wysokości był blat w domu rodzinnym. Tym bardziej, że ta kuchnia ma być nasza, a nie naszych rodziców 😉

Nasze przyzwyczajenia są czymś ,co wydaje nam się trudne do zmiany, choć w rzeczywistości ich zmiana jest dużo prostsza, niż myślisz.

Najczęściej, gdy omawiam prawidłową wysokość blatu, osobom, które całe życie miały niewłaściwą, to początkowo są bardzo niechętne do zmiany. Jednak nikt nigdy nie żałował zmiany wysokości blatu na prawidłową.

Dlatego pamiętajcie, że początkowe poczucie dyskomfortu przy zmianie wysokości blatu na prawidłową pojawi się tylko przez chwilę. Gdy zaczniecie pracować w kuchni, z dobrze dobraną wysokością blatu, na pewno nie będzie żałować, że się nie garbicie lub, że nie musisz już trzymać noża pod brodą 😉

Dobra wysokość blatu kuchennego jest tylko jedna!

Właściwa wysokość blatu jest tylko jedna ale dla każdego trochę inna bo zależy od naszego wzrostu.
Szok i niedowierzanie. A jednak właściwa wysokość jest tylko jedna 🙂

Mam nadzieję, że rozwiałem Wasze wątpliwości i że wybaczyliście mi ten nieco przewrotny tytuł. Bo owszem, właściwa wysokość blatu jest tylko jedna, ale dla każdego trochę inna, ponieważ zależy od naszego wzrostu.

Właściwa wysokość blatu jest tylko jedna, ale dla każdego trochę inna, bo zależy od  wzrostu.

Jeśli nadal masz wątpliwości to proszę, zaufaj badaniom, a na pewno nie pożałujesz. W końcu kuchnie robimy raz na wiele lat i szkoda twoich pleców i zdrowia na źle dobraną wysokość blatu.

Dlatego pozostaje mi tylko Wam życzyć: wygodnego i prostego gotowania! 🙂 

 A Wy, na jakiej wysokości macie blat w kuchni?

Projektowanie kuchni IKEA i nie tylko


Masz problem lub szukasz rozwiązania? Zapytaj Nas, a my chętnie Ci pomożemy!

Zapytaj Mnie w Środę Twoje Pierwsze Mieszkanie

Jeśli masz konkretny dylemat lub rozterkę, to w każdą środę na naszym Facebooku Twoje Pierwsze Mieszkanie pod postem „Zapytaj mnie w środę” odpowiadamy bezpłatnie na Wasze pytania. Dzięki temu rozwiązujemy Twoje problemy oraz razem pomagamy innym mającym podobne trudności!

Twój Świadomy Projekt!

Jeśli jednak Twoje wnętrze jest wyjątkowo nieustawne lub też nie możesz sobie go wyobrazić, to może pomocny będzie dla Ciebie kompleksowy projekt wnętrza naszej pracowni projektowej. Oferta Twój Świadomy Projekt, to coś dla osób, którym zależy na stylowym oraz funkcjonalnym mieszkaniu w przystępnej cenie, tworzony w specjalistycznym programie projektowym InteriCadT6.

Nasz E-book – Kolory Twojego Wnętrza

Kolory Twojego Wnętrza E-Book
Kolory Twojego Wnętrza E-Book

Kolory Twojego Wnętrzato e-book o praktycznym podejściu do kolorów we wnętrzu. Stworzyliśmy dla Ciebie szereg sprawdzonych zasad, które ułatwią Ci zrozumienie i swobodne poruszanie się w świecie kolorów podczas urządzania Twojego mieszkania!

Masz problem, jak urządzić łazienkę, sypialnie, salon, kuchnie czy pokój dziecka? Sprawdź nasze konsultacje!

Potrzebujesz pomocy przy urządzaniu?
Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 
A jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – 
 Projekt Kuchni IKEA Online!


Darmowe programy do projektowania wnętrz

Jak kupić kuchnię!

AGD

Szukasz pomysłu na kuchnię? Zobacz:

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli. Prywatnie poszukiwacz adrenaliny w nietypowych sportach i przekraczaniu własnych granic.

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Darwk

Pan po lewej ma zdecydowanie za wysoko blat. Za to dla Pani po lewej stronie będzie w sam raz”… Pan i pani stoją przy jednym blacie…Pan jest wyższy, Pani niższa…czy tylko ja mam wrazenie ze cos nie tak z tekstem ?

Sylwia

Hej no i mam problem ja 165cm wzrostu a moj facet 187 i jaka wielksoc blatu dac? 😛

Magda

Mam 171 cm wzrostu. Jaka wysokość będzie najlepsza?:)

Back to top button