KuchniaDla Projektantów
Popularne

Wysokość blatu kuchennego. Dobra wysokość jest tylko jedna!

Wysokość blatu to temat, o dziwo, bardzo kontrowersyjny. Mimo że prawidłowa wysokość blatu kuchennego została już dawno temu zbadana i wyznaczona, to zawsze znajdzie się ktoś, kto powie, że mu wygodnie inaczej. Mimo wszystko podejmę próbę wytłumaczenia, że nawyki łatwo zmienić na lepsze, a właściwa wysokość blatu to coś więcej niż tylko centymetry.

Chcesz samodzielnie urządzić swoją kuchnię IKEA? Zobacz mój kurs: Kuchnia IKEA krok po kroku! 

Prawidłowa wysokość blatu kuchennego

Pan po lewej ma blat zdecydowanie za nisko. Za to dla pani po prawej stronie wysokość blatu będzie w sam raz 😉

Blat kuchenny powinien znajdować się na wysokości pomiędzy 10 cm a 15 cm poniżej Twojej ręki zgiętej w łokciu. Taka wysokość blatu zapewnia wygodę przy średnio ciężkich pracach w kuchni. Czyli jest to najlepsza wysokość blatu do najczęstszych czynności, jakie na nim wykonujemy.

Blat kuchenny powinien znajdować się na wysokości pomiędzy 10 cm a 15 cm poniżej Twojej ręki zgiętej w łokciu.

Aby lepiej zrozumieć, jak ta wysokość została wyznaczona, zastanów się przez chwilę, jaką czynność wykonujesz najczęściej, gdy przyrządzasz posiłek.

Co najczęściej robimy na blacie kuchennym?

Gdy przygotowujemy posiłek, większość pracy sprowadza się najczęściej do pokrojenia wszystkich składników. Aby ta czynność była dla nas wygodna, wysokość blatu powinna umożliwić nam przyjęcie odpowiedniej pozycji, spełniającej dwa warunki.

Warunki wygodnego krojenia przy blacie:

  • Stojąc przy blacie, nie musimy się schylać lub garbić.
  • Krojąc, nie musimy unosić całego ramienia, tylko wystarczy ruch ręki w łokciu.

Naszą pozycję w trakcie pracy sprawdzili badacze i ustalili w ten sposób ergonomiczną wysokość blatu kuchennego.

Jaka jest wygodna wysokość blatu kuchennego przy naszym wzroście?

Wysokość Blatu Kuchennego - jak dobrać wysokość do wzrostu
Wysokość blatu kuchennego a wzrost użytkownika kuchni. Źródło.

Gdy sprawdzimy standardy wysokości blatów, to okaże się, że dla osób o wzroście do ok. 160 cm blat powinien być na wysokości ok. 86-88 cm, zaś dla osób o wzroście ok. 170 cm na wysokości 91-94 cm i więcej.

Prawidłowa wysokość blatu przy wzroście ok. 160 cm to 86 cm, a dla wzrostu ok. 170 cm to 91 cm.

Istnieją również inne standardy, określające prawidłową wysokość blatu, w których wyznacza się ją w zależności od typu pracy w kuchni. Dlatego, jeśli intensywnie pracujesz w tym pomieszczeniu albo wręcz przeciwnie, sprawdź pozostałe wysokości blatów kuchennych.

Wysokość blatu kuchennego do prac ciężkich

Wysokość blatu do prac ciężkich
Do prac ciężkich wygodniejszy jest blat, nad którym możemy się pochylić

Jeśli w kuchni najczęściej ugniatamy ciasto, to nasza postawa przy pracy się znacząco zmienia. W przypadku tego typu prac zaleca się obniżenie wysokości blatu tak, abyśmy mogli wykonywać nacisk na blat całym ciałem.

Wysokość blatu kuchennego do prac ciężkich wynosi ok. 15-25 cm poniżej ręki zgiętej w łokciu.

Do prac kuchennych wymagających włożenia w nie naszej siły wygodniej będzie, gdy pochylimy się nad blatem. Taka pozycja umożliwia pracę całym ciałem i odciąża nasze ręce, które przy wyższym blacie muszą radzić sobie same.

Wysokość blatu kuchennego do prac lekkich

Wysokość blatu kuchennego do prac lekkich

W przypadku blatów do prac lekkich prawidłowa wysokość znajduje się ok. 10 cm powyżej naszego standardowego blatu. Czyli jeśli wysokość blatu do prac średnich wynosi 90 cm, to do prac lekkich najlepszy będzie blat o wysokości 100 cm.

Tego rodzaju wysokość blatu to raczej ciekawostka, którą w praktyce stosuje się głównie do tak zwanej wydawki lub – częściej – do miejsca na zwrot naczyń 😉

W profesjonalnej kuchni moglibyśmy się pokusić o stworzenie takiego blatu tam, gdzie następuje dekorowanie talerzy. Jednak nawet w takich miejscach tego typu blat to rzadkość.

Wysokość blatu barku

Blat barku przykłady
Źródła: 1, 2, 3.

Ostatnim elementem naszej wysokościowej układanki jest wysokość barku. Pierwotnie tego rodzaju blat służył do spożywania posiłków oraz napojów przy zachowaniu wygodnej, stojącej pozycji. Obecnie wysokości barków są przeróżne i do każdego możemy dopasować odpowiedni stołek barowy.

Wysokość barku w kuchni jest najczęściej o ok. 30 cm wyższa niż nasz standardowy blat, czyli zawiera się w przedziale 110-120 cm.

Oczywiście bywają dużo wyższe oraz niższe barki, gdzie z założenia wygodną pozycję osiągamy dopiero, gdy usiądziemy na stołku barowym, jednak główne założenia końcowe są takie same. Zmienia się tylko pozycja startowa 🙂

Jak wyznaczyć wysokość blatu barku?

Wysokość stołka barowego do barku
Wygodna pozycja jest jedna. Gdy zmieniamy wysokość barku lub krzesła, musimy zachować właściwe proporcje. Źródło.

Istnieje prosty, doświadczalny sposób ustalenia indywidualnej wysokości barku. Wystarczy, że usiądziemy wygodnie przy naszym stole kuchennym i sprawdzimy, na jakiej wysokości znajduje się jego blat względem naszego ciała.

W przypadku barków przeznaczonych do spożywania posiłków na stojąco, powinniśmy móc wygodnie i bez schylania się oprzeć naszą rękę, zgiętą w łokciu pod kątem 90 stopni.

Pamiętajmy o tej zasadzie, ponieważ niezależnie od tego, jak wysoki wybierzemy stołek barowy, nasza pozycja siedząca względem barku powinna być taka sama jak przy zwykłym stole.

Nowa kuchnia – stare nawyki

kuchenne nawyki

Zmiana naszych przyzwyczajeń wydaje nam się trudna, choć w rzeczywistości jest dużo prostsza, niż myślimy. Po prostu do wygody bardzo szybko i łatwo się przyzwyczaić.

Dlatego przy projektowaniu nowej kuchni warto podejść do tematu bez uprzedzeń i nie sugerować się tym, na jakiej wysokości był blat w domu rodzinnym. Tym bardziej, że ta kuchnia ma być nasza, a nie naszych rodziców 😉

Zmiana naszych przyzwyczajeń wydaje nam się trudna, choć w rzeczywistości jest dużo prostsza, niż myślimy.

Najczęściej, gdy omawiam prawidłową wysokość blatu z osobami, które całe życie miały niewłaściwą, to początkowo są bardzo niechętne do zmiany. Jednak nikt nigdy nie żałował zmiany wysokości blatu na prawidłową.

Dlatego pamiętajcie, że poczucie dyskomfortu przy zmianie wysokości blatu na prawidłową pojawi się tylko przez chwilę. Gdy zaczniecie pracować w kuchni z dobrze dobraną wysokością blatu, na pewno nie będziecie żałować, że się nie garbicie lub że nie musicie już trzymać noża pod brodą 😉

Dobra wysokość blatu kuchennego jest tylko jedna!

Właściwa wysokość blatu jest tylko jedna ale dla każdego trochę inna bo zależy od naszego wzrostu.
Szok i niedowierzanie. A jednak właściwa wysokość jest tylko jedna 🙂

Mam nadzieję, że rozwiałem Wasze wątpliwości i że wybaczyliście mi ten nieco przewrotny tytuł. Bo owszem, właściwa wysokość blatu jest tylko jedna, ale dla każdego trochę inna, ponieważ zależy od naszego wzrostu.

Właściwa wysokość blatu jest tylko jedna, ale dla każdego trochę inna, bo zależy od wzrostu.

Jeśli nadal masz wątpliwości, to proszę, zaufaj badaniom, a na pewno nie pożałujesz. W końcu kuchnię robi się raz na wiele lat i szkoda Twoich pleców i zdrowia na źle dobraną wysokość blatu.

A teraz pozostaje mi tylko życzyć Wam wygodnego i prostego gotowania! 🙂

 A Wy, na jakiej wysokości macie blat w kuchni?

Projektowanie kuchni IKEA i nie tylko


Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?

Zapisz się na nasz Kurs Urządzania Wnętrz🤓
Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – ❤️Twój Świadomy Projekt! 
Zobacz naszego e-booka o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!


Darmowe programy do projektowania wnętrz

Jak kupić kuchnię?

AGD

Szukasz pomysłu na kuchnię? Zobacz:

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Darwk

Pan po lewej ma zdecydowanie za wysoko blat. Za to dla Pani po lewej stronie będzie w sam raz”… Pan i pani stoją przy jednym blacie…Pan jest wyższy, Pani niższa…czy tylko ja mam wrazenie ze cos nie tak z tekstem ?

Sylwia

Hej no i mam problem ja 165cm wzrostu a moj facet 187 i jaka wielksoc blatu dac? 😛

Magda

Mam 171 cm wzrostu. Jaka wysokość będzie najlepsza?:)

Ewa

Każda kuchnia powinna być odpowiednio zwymiarowana i dostosowana do właścicieli. Jak kto się czuje, jedni wolą wyższe a inni niższe blaty.

Cafeho

Moim zdaniem prawidłowe wysokości blatu są DWIE. Jedna, o której mówi artykuł i druga dla płyty kuchennej. Do szatkowania warzyw czy przyrządzania kanapki właściwa jest ta wysokość opisana w artykule. Oddzielna sprawa to płyta kuchenna. Ta powinna być około 10 cm niżej bo stawiamy na niej np. ciężki garnek, który łatwiej jest podnieść gdy jest niżej. Sytuacja podobna do ugniatania ciasta. Jednak ciasto nie każdy ugniata a płytę kuchenną ma każdy. To istotna sprawa. Blaty z reguły są niżej niż sugeruje artykuł. Gdy go podniesiemy na życzenie to zyskamy wygodę tam gdzie przygotowuje się posiłek ale stracimy wygodę przy obsłudze… Czytaj więcej »

Back to top button