Meble IKEASzafy

Szafa IKEA Pax, czy Stolarz? [PORÓWNANIE – CENY]

Na piękną szafę łatwo wpaść w czasie niedzielnego sobotniego spaceru po IKEA. Niestety przy bliższym poznaniu szybko się okaże, że jest trochę za duża lub trochę za mała (zależy jak spojrzeć). Wtedy pojawia się myśl, żeby zrobić szafę na zamówienie u Stolarza. Ale czy Stolarz zrobi, taką szafę jak chcemy i za ile? Koniec niepewności! W tym wpisie dowiesz się co można, czego nie można oraz ile to kosztuje! Więc szafa IKEA Pax, czy Stolarz? Sprawdźmy! 

A jeśli potrzebujesz pomocy przy projekcie szafy lub innego wnętrza, to zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online!

A może wolisz obejrzeć?

Szafa IKEA Pax, czy Stolarz – Porównanie!

 

Projekt Szafy – IKEA vs Stolarz

Szafa IKEA Pax, czy Stolarz - Projekt szafy

O tym, jak zaprojektować swoją szafę pisaliśmy w tym wpisie: Szafa idealna! Jak w 4 krokach funkcjonalnie zaplanować swoją szafę!

Wiedząc już jak się do tego się zabrać, zobaczmy co oferuje IKEA, a co Stolarz.

Projekt w IKEA

Jeśli brakuje nam wyobraźni przestrzennej lub wolimy pracować na modelach 3D, zamiast rzutach to IKEA Planner PAX może nam bardzo pomóc.

Na pewno ogromną zaletą projektowania w IKEA jest bieżąca wycena i możliwość prostego dostosowania projektu do naszego budżetu.

Jest to prosty oraz intuicyjny program do projektowania szaf według modułów dostępnych w serii IKEA PAX.

Tworząc projekt w programie IKEA, uzyskujemy również od razu wycenę oraz listę zakupów niezbędną do skompletowania naszego zamówienia.

Oczywiście możemy również skorzystać z pomocy pracowników sklepu, jednak nadal ich pomysły są ograniczone asortymentem IKEA.

Projekt u Stolarza

Decydując się na współpracę ze Stolarzem, czy raczej firmą zajmującą się produkcją szaf – projekt wraz z wyceną przygotuje dla nas projektant. Najczęściej taka usługa jest bezpłatna z tym zastrzeżeniem, że przygotowany projekt pozostaje własnością firmy do czasu złożenia zamówienia.

Indywidualny projekt szafy zawsze będzie miał przewagę nad modułowym, ponieważ gabaryt szafy będzie odpowiadał całej dostępnej przestrzeni.

Natomiast jeśli jakieś rozwiązanie z IKEA, przypadło nam do gustu, to na pewno możemy je zastosować w projekcie u Stolarza. Niestety w drugą stronę nie zawsze jest to możliwe.

Dostępne wymiary lub dostęp do wszystkich wymiarów

Szafa IKEA Pax, czy Stolarz - Wymiary

Tworząc projekt szafy w IKEA plannerze, natrafimy na największe ograniczenie IKEA, czyli gotowe wymiary szaf. Niestety są one narzucone z góry i są niezmienne. Co więcej, różnica pomiędzy szerokościami modułów wynosi 25cm.

Wymiary szaf IKEA Pax

  • Szerokość korpusu: 50cm, 75cm i 100cm.
  • Wysokość korpusu: 201cm oraz 236cm.

Wymiary szaf u Stolarza

Jeśli zależy nam na szafie, która idealnie pasuje do naszej wnęki albo szafie zajmującej całą ścianę to oferta Stolarzy jest bezkonkurencyjna. W przypadku produkcji na zamówienie nie mamy praktycznie żadnych ograniczeń.

Styl skandynawski lub twój styl

Szafa IKEA Pax, czy Stolarz - Dostępne kolory

Decydując się na szafę u Stolarza, wybieramy spośród setek dekorów, wzorów i materiałów. Możemy sprawić, aby kolor naszej szafy dosłownie stopił się z kolorem ścian lub wręcz przeciwnie, znacząco się wyróżnił.

W przypadku szaf IKEA, jeśli nie jesteście fanami stylu skandynawskiego, to zaproponowana kolorystyka może Wam nie przypaść do gustu 🙂

Paleta kolorów IKEA jest neutralna i pasuje do większości wnętrz, ale jeśli szukasz czegoś bardziej indywidualnego, to w IKEA tego nie znajdziesz.

Niestety ograniczony dobór kolorów w przypadku szafy możemy być poważnym problemem. W odróżnieniu od innych gotowych rozwiązań jak komody, stoły, czy nawet całe kuchnie z IKEA— w szafie nie mamy jak przełamać koloru.

Kolorowe sztuczki

W przypadku kuchni uważam, że IKEA ma przewagę jakościową w swoim przedziale cenowym. Ograniczenia wymiarów jest dużo łatwiej zatuszować, ponieważ kuchnia jest tak naprawdę z zasady modułowym zestawem mebli.  A jeśli chodzi o kolorystkę to zawsze można zagrać innym kolorem blatu, ściany, płytkami, czy panelem naściennym.

W przypadku szafy mamy ogromną płaszczyznę, której nie mamy czym przełamać. Jeśli kolor nam nie odpowiada, to nie mamy innych alternatyw poza zamówieniem innych drzwi u Stolarza 😉

Na szczęście paleta barw w IKEA jest bardzo neutralna, więc będzie pasować do większości wnętrz. Jednak dla osób szukających bardziej indywidualnych rozwiązać może to być za mało.

Ile kosztuje szafa w IKEA a ile u Stolarza?

Wszystko, o czym pisałem do tej pory, blednie przy temacie ceny szaf. Dla rzetelności tego artykułu wykonałem kilka wycen tej samej szafy w Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Gdańsku, czyli tam, gdzie są sklepy IKEA.

Do wyceny przyjąłem większą szafę, zakładając, że tylko, gdy nie pasuje nam wymiar szafy PAX, jest sens rozważać wykonanie szafy na zamówienie.

W projekcie nie ma dodatkowych akcesoriów, ponieważ to by jeszcze bardziej zwiększyło różnice w cenie. Natomiast zależało mi na sprawdzeniu jaka jest wyjściowa cena za porównywalnej wielkości mebel.

Przedmiotem wyceny była szafa, którą widzicie poniżej.

Wycena dotyczyła:

  • Szafy o wymiarze: szerokość 316cm, wysokość 250cm
  • Materiał: płyta laminowana Kronopol Dąb Sonoma.
  • Fronty otwierana na bok.
  • Cena wraz z transportem montażem na terenie danego miasta.

Wycena Szaf IKEA PAX

Wycena Szaf IKEA PAX

Meble: 2315zł (System Pax, drzwi Forsand)
Montaż: 231zł (10% ceny mebli)
Transport z wniesieniem: 259zł (waga mebli 289kg)

Suma – 2 805zł

Wycena szafy na wymiar

Wycena szafy na wymiar

Wyceny szafy na zamówienie.
Cena wraz z transportem i montażem na terenie danego miasta:

Od 4 500zł do nawet 7200zł. *

Jednak najczęściej pojawiała się wycena na poziomie ok 4 700zł.

*Rozstrzał cen w każdym mieście był ogromny i wcale nie zależał od wielkości miasta. W moim przypadku najniższą cenę uzyskałem w Warszawie zaś najwyższą we Wrocławiu.

Skąd tak duże różnice w cenie szafy PAX, a od Stolarza?

Skąd tak duże różnice w cenie szafy PAX, a od Stolarza?

Szafa na wymiar jest większa o ok 11%, ponieważ zakładamy, że tylko wtedy jest sensie rozpatrywać meble na wymiar. Jednak średnia cena jest wyższa o prawie 70% względem szafy PAX. Jeśli zastawiacie się skąd ta różnica i czy Stolarze jeżdżą Ferrari, czy tylko Porsche to śpieszę z wytłumaczeniem. 🙂

Produkcja wielkoseryjna, jaką jest IKEA, zawsze będzie tańsza od produkcji jednostkowej. Wynika to z prostego faktu, że wykonują meble w tysiącach, ale tylko białe i tylko w jednym wymiarze. To pozwala znacząco zredukować koszt produkcji.

To nie Stolarze są drodzy, tylko meble IKEA, są bardzo tanie.

Natomiast produkcja indywidualna musi być produkcją elastyczną. Nie ma możliwości zrobienia czegoś na zapas, zamówienia w hurtowej ilości materiałów, czy akcesoriów, bo każda szafa jest całkowicie inna.

Dlatego pomijając prestiżowe studia meblowe, gdzie z wysokim poziomem obsługi wiąże się również wysoka marża, ceny u Stolarzy odpowiadają rzeczywistym kosztom poniesionej pracy.

A jeśli jesteście ciekawi niuansów związanych z produkcją mebli, to zerknijcie na ten wpis: Producenci Mebli Kuchennych – 4 Typy Producentów – Sprawdź Kto Robi Twoje Meble!

Czy wyższa cena oznacza wyższą jakość? Nie.

W naszym przypadku jakość używanych materiałów do wnętrza szafy jest bardzo zbliżona, natomiast o specyfice materiałów na drzwi pisałem w tym wpisie: Kuchnia z IKEA, czy od Stolarza.

Nie czarujmy się, że Stolarz jest wirtuozem piły i w drewnie rzeźbi naszą szafę.

W skrócie nie czarujmy się, że Stolarz jest wirtuozem piły i rzeźbi szafę w drewnie. To nie za jakość płacimy a za to, że szafa będzie miała dokładnie taki wymiar, jaki chcemy i będzie dokładnie w takim kolorze, jaki sobie życzymy.

Więc szafa IKEA Pax, czy Stolarz?

Więc szafa IKEA Pax, czy Stolarz?

Szafa do zabudowy jest z założenia meblem dostosowanym wymiarami do wnętrza. Jednak już samo wnętrze szafy niczym się nie różni od tego w IKEA — w obu przypadkach mamy płytę laminowaną zaś akcesoria pochodzą od zewnętrznej firmy lub nawet często z samej IKEI!

Pewnym rozwiązaniem na dopasowanie szafy IKEA do wnętrza jest przygotowanie wnęk zawczasu pod wymiary mebli IKEA, jednak nie zawsze jest to możliwe lub opłacalne.

Ja sercem wybieram Stolarza, ale portfelem IKEA 😉

Więc główną rozterką jest cena oraz to, co za nią stoi. IKEA to sprawdzone meble z 10-letnią gwarancją, ograniczone kolorem i wymiarami, które możemy dokładnie obejrzeć i  sprawdzić przed zakupem.

W przypadku Stolarza mamy meble dopasowane wymiarem do wnętrz o dowolnej kolorystyce. Jednak nie zawsze możemy je zobaczyć przed zakupem, tym samy godzimy się na jakościową loterie, ale nawet w lotto, ktoś wygrywa.

Więc ostatecznie decyzja, czy szafa IKEA Pax czy, Stolarz polega na odpowiedzi na pytanie:
czy idealnie dopasowana szafa jest uzasadnieniem prawie dwukrotnie wyższej ceny?

Niestety na to pytanie, musimy odpowiedzieć sami, zgodnie z naszym sercem i portfelem. Więc szafa PAX czy Stolarz, jaki jest Wasz wybór?

 

Chcesz samodzielnie zaplanować szafę IKEA PAX? Zobacz!


Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?

Zapisz się na nasz – Kurs Urządzania Wnętrz🤓
Zobacz nasze – Konsultacje Wnętrz Online! 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni –  Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – ❤️Twój Świadomy Projekt! 
Zobacz naszego E-booka o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!


 

Szukasz pomysłu na szafę? Zobacz!

Przydatne Linki!

Montaż Kuchni IKEA

Wady Kuchni IKEA!

Darmowe programy do projektowania wnętrz

Meble IKEA! Z czego są zrobione?

A może jak nie dekorować wnętrz? 🙂

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dgetrehth

Jaka jest grubość płyty w szafie z ikei?

Katarzyna

Absolutnie się nie zgadzam, że jakość Ikei jest porównywalna do stolarza. W jednym mieszkaniu miałam szafy z Ikei, w obecnym od stolarza i różnice są zauważalne, szczególnie przy szufladach, prowadnicach, itp. Nie porównujmy zawiasów z Ikei do Bluma.

Paweł

no pięknie, ale jest jeszcze jeden aspekt: mianowicie – materiał. ostatnio kupiona szafa PAX … ciurka w środku. to znaczy, coś się przelewa w płytach. Bo to nie są płyty pełne ale … puste w środku. A to niestety oznacza kolejną fazę oszczędzania na produkcji. Moim kosztem. bo już nie dorobię sobie otworów w dowolnym miejscu bo wwiercę się w plaster miodu z papieru. czyli jestem skazany na pantograf IKEA, który ma lichą nośność.

Michał

Świetny artykuł i ogólnie cały blog 🙂 W kwestii uzupełnienia to robiłem jeszcze wycenę materiału na szafę 300x250x80 w Castoramie – docięcie wszystkich elementów obudowy wraz z laminowaniem krawędzi oraz 3 skrzydła drzwiowe. Wybrałem system drzwi przesuwnych w necie i wyceniłem lustro na jedne drzwi u szklarza. Całość wyniosła 1450zł. Montaż oczywiście we własnym zakresie i oczywiście trudniejszy niż w IKEA bo to surowe płyty meblowe (brak otworów montażowych itp). Czy warto kombinować to pozostawiam własnej ocenie, jakość materiału jest wszędzie podobna, nie jestem pewien jakości laminowania krawędzi w Castoramie. Ale w nowym domu mam do zrobienia 5 dużych szaf… Czytaj więcej »

Last edited 1 rok temu by Filip Tchorek
Monika

Cześć, czy wiecie czym malować fronty IKEA? Takie matowe, podstawowe pełne? Planuje córce zakupić białego PAXA i przemalować. Poradźcie porze :)) Z góry dzięki 🙂

trc

U mnie szafa PAX 400x236cm z wyposażeniem wyszła 6.250 zł vs. 17.000 zł od stolarza.

Kuba

Mam swoją własną szafę Pax, zaprojektowałem projekt samemu i po ponad roku użytkowania jestem z niej bardzo zadowolony.

seolyze

u mnie też śmiga

Back to top button