Meble IKEADla ProjektantówKuchniaUrządzanie Wnętrz

IKEA Planner Kuchni. Jak zaplanować kuchnię IKEA? [ WideoPoradnik]

IKEA Planner Kuchni to bardzo pomocne narzędzie, a w przypadku planowania kuchni IKEA – w zasadzie niezbędne. Jednak aby się od tego programu boleśnie nie odbić, warto zacząć planowanie kuchni IKEA na papierze. Natomiast o tym, jak dobrze zacząć projekt kuchni IKEA, aby praca z IKEA Plannerem kuchni była tylko przyjemnością – opisuję w  tym poradniku.

 

Szukasz pomocy przy projekcie kuchni IKEA? Zobacz Projekt Kuchni IKEA Online! [Klik]

 

Do dzieła! Planujemy kuchnię w IKEA Planner

Przed uruchomieniem programu IKEA Planner kuchni, koniecznie się zarejestrujcie. Dzięki temu będziecie mogli zapisać swój projekt oraz w czasie zamówienia sprawdzić go razem z pracownikiem IKEA.

Zobacz wideoporadnik, jak stworzyć kuchnię w IKEA Plannerze!

 

Zobacz również nagranie z nowego IKEA Plannera kuchni!

Zanim zaczniesz planować kuchnię w IKEA Plannerze, zachęcam Cię do przeczytania całego wpisu, w którym tłumaczę, od czego najlepiej zacząć projekt kuchni oraz wyjaśniam podstawowe zagadnienia.

Dlatego, jeśli to będzie twój pierwszy kontakt z program IKEA Planner, to zacznij od wpisu. Potem wróć do filmu, dzięki czemu cały proces projektowania kuchni będzie dla Ciebie dużo prostszy.

Poniżej możecie zobaczyć, jak projektuję kuchnię IKEA na żywo!

Oglądając nagranie na YouTube, będziecie mogli łatwo przeskakiwać do interesujących Was fragmentów filmu dzięki znacznikom czasu oraz spisowi treści, który znajduję się w opisie pod filmem 🙂 

Stwórz plan na papierze

Jak Zaplanować Kuchnię IKEA

Wiele osób nie docenia, jak potężnym narzędziem jest kartka, ołówek i kalkulator na pierwszym etapie planowania. Co by nie było, IKEA Planner kuchni nie zaprojektuje jej za nas. Dlatego, zanim przystąpimy do pracy z programem, warto najpierw naszkicować sobie kuchnię na kartce, by później wiedzieć, co chcemy w IKEA Plannerze umieścić i w jakiej kolejności.

 

IKEA Planner nie zaprojektuje kuchni za nas, dlatego warto zacząć planowanie od kartki i ołówka, by później wiedzieć, jakie szafki chcemy w programie umieścić.

Ponieważ kuchnie IKEA opierają się na meblach modułowych, oznacza to, że nie możemy wymyślać sobie szafek o dowolnych wymiarach, tylko korzystamy wyłącznie z dostępnych rozmiarów. Dlatego przed przystąpieniem do szkicu kuchni zobaczcie, z jakich modułów możemy wykonać kuchnię. Poniżej przedstawiam ściągawkę z wymiarami kuchni IKEA.

Wymiary szafek Metod kuchni IKEA

IKEA Planner Kuchni - wymiary szafek kuchennych ikea
Podane wymiary głębokości nie obejmują grubości frontu, dlatego należy dodać do nich 2cm.

Podział szerokości szafek wynosi co 20 cm. Jednak od niedawna mamy do dyspozycji szafkę stojącą i wiszącą o szerokości 30 cm oraz od dawna front do zabudowy zmywarki o szerokości 45 cm.

Niestety, nie ma szafki wiszącej o szerokości 45 cm, co odrobinę komplikuje projekt kuchni z wąską zmywarką, ale są na to sposoby 😉

Natomiast całkowita głębokość szafek to 62 cm dla szafek stojących oraz 39 cm dla szafek wiszących. Podane wymiary na grafice nie obejmują grubości frontu.

IKEA Planner Kuchni - wysokość szafek kuchennych ikea

Powyższa grafika ilustruje standardowe warianty zabudowy kuchni IKEA na wysokość wraz z przykładami, jak dobierać wysokość szafek wiszących do całkowitej wysokości mebli wysokich.

Jeśli planujemy zabudowę do samego sufitu, to musimy trochę pokombinować z łączeniem kilku szafek. Przykładowo, jeśli chcemy mieć zabudowę o wysokości 270 cm, to wybieramy szafę o wysokości np. 220 plus nadstawka 40 cm plus 8 cm cokół i mamy 268 cm. Możemy też wybrać moduły o wysokości 200+60+8=268 cm.

Po prostu układamy kuchnię z gotowych klocków 😉

Uwagi dla początkujących projektantów

Uwagi dla początkujących projektantów

Nie walczcie na siłę ze standardami. Wymiary wysokości nie wzięły się z powietrza, dlatego warto zachować podstawowe wymiary odległości między blatem a szafkami wiszącymi.

To samo tyczy się samodzielnych przeróbek. Stosowanie się do systemu wymiarowego danego producenta ma nam z założenia ułatwić pracę, więc nie kombinujmy i nie utrudniajmy jej sobie sami.

Podpowiedzi, czego nie robić projektując kuchnię, znajdziesz w naszych innych wpisach, a wszystkie linki do nich umieściłem pod tym artykułem.

Natomiast jeśli będziecie mieć jakieś pytania dotyczące projektu lub wnętrz, to w każdą środę na naszym fanpage’u Twoje Pierwsze Mieszkanie jest specjalny post o nazwie „Zapytaj Mnie w Środę”.

Jeśli w komentarzu pod tym postem zadacie pytanie, to my z przyjemnością na nie odpowiemy. Możecie też odpowiedzieć na nasze pytania i dzięki temu mieć wpływ na publikowane treści na blogu 🙂

Ważne informacje – sterowanie w programie IKEA Planner kuchni

Sterowanie myszką 

  • lewy przycisk myszki:  główna praca w programie – wybieranie opcji, klikanie na przedmioty oraz ich przesuwanie
  • prawy przycisk myszki: obracanie kamery w pionie w widokach 3D (góra-dół)
  • Scroll, środkowy przycisk myszki (ruchome kółko): przytrzymując środkowy przycisk myszki, możemy poruszać widokiem całego projektu. Bardzo przydatna funkcja, którą ciężko wytłumaczyć, a jest niezwykle użyteczna. Natomiast obracając scrollem, możemy przybliżać i oddalać widok.

Skróty klawiszowe

Po kliknięciu na wybrany mebel możemy go skopiować. Wystarczy, że w czasie, gdy mamy kliknięty obiekt, wciśniemy jednocześnie kombinacje klawiszy Ctrl+C, a następnie Ctrl+V – wtedy pojawi się drugi taki sam model.

Pomocny będzie również sam klawisz Ctrl, który pozwala nam zaznaczyć kilka szafek jednocześnie, np. gdy chcemy wybrać wszystkie szafki górne, by zmienić ich wygląd, bez zmiany pozostałych mebli.

  • Ctrl+C  skopiuj wybrany model
  • Ctrl+V  wklej skopiowany model
  • Ctrl+Z  cofnij; Jeśli niechcący zrobimy coś głupiego, to nie panikujemy, tylko wciśnijmy tę kombinację klawiszy, aby cofnąć to, co zrobiliśmy 😉
  • Ctrl  Przytrzymując klawisz Ctrl, możemy zaznaczyć myszką kilka obiektów jednocześnie. Szczególnie przydatne w widokach 3D.

Możemy również używać strzałek na klawiaturze do poruszania kamerą oraz do precyzyjnego przesuwania obiektów.

Sprawdź z pracownikiem IKEA – zawsze!

Sprawdź z pracownikiem IKEA - Zawsze!

Wasze zapisane projekty można uruchomić w sklepie IKEA i sprawdzić poprawność wybranych materiałów i kompletność zamówienia. Jednak nie zawsze pracownicy IKEA to projektanci, dlatego z pewnością pomogą we właściwym skompletowaniu zamówienia, ale już niekoniecznie w samym projekcie.

Oczywiście, w IKEA jest możliwość odpłatnego wykonania projektu przez projektantów, a nawet wykonania pomiarów wnętrza. Więcej dowiesz się na stronie:  Planowanie kuchni IKEA.

Niezależnie od wybranej drogi, przed złożeniem zamówienia powinniście skonsultować się z wybranym sklepem, a jeśli macie swoją ekipę montażową, to również z nią. A o tym, dlaczego ekipa montażowa to skarb, dowiecie się już niebawem 😉

Powodzenia w tworzeniu wymarzonych kuchni!

 


Potrzebujesz pomocy przy urządzaniu?

Zapisz się na nasz Kurs Urządzania Wnętrz🤓
Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – ❤️Twój Świadomy Projekt! 
Zobacz naszego e-booka o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!


Zobacz również:

Meble IKEA

Projektowanie kuchni IKEA i nie tylko

Jak kupić kuchnię?

Darmowe programy do projektowania wnętrz

AGD

Szafa PAX

Szukasz pomysłu na kuchnię? Zobacz:

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jagoda

Super narzędzie do projektowania. Zaraz odpalę, proszę mi tylko napisać czy program obliczy koszt zabudowy?

Jagoda

Hi hi i wydało się że nie obejrzałam do końca🙊 dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Robert

Nawet nie miałem pojęcia, że istnieje taka opcja… Gdybym o tym wiedział 5 lat temu (jeśli oczywiście to działało już wtedy) to byłbym szczęśliwszym człowiekiem 😀

Back to top button