Pokój dzieckaDla Projektantów

Jak urządzić pokój rodzeństwa? 5 pomysłów na pokój dla rodzeństwa!

W tym wpisie znajdziesz 5 pomysłów na to, jak urządzić pokój dla rodzeństwa. Pokażę Ci, jak mądrze i stylowo w jednym pokoju pogodzić potrzeby dwóch małych indywidualistów, a nawet przedszkolaka z uczniem. Co więcej, znajdziesz tu również propozycje na pokoje zarówno dla tego zgodnego rodzeństwa, jak i tego różniącego się wiekiem czy charakterem. Zobacz 5 koncepcji na to, jak urządzić pokój dla rodzeństwa!

Potrzebujesz pomocy przy urządzaniu pokoju dla rodzeństwa, jednego dziecka lub innego wnętrza, to zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 🙂 

A może wolisz posłuchać?

Jeśli chcesz pobrać ten odcinek, to kliknij tu: Pobierz Odcinek!

Różni czy podobni?

Dużym wyzwaniem dla rodziców jest stworzenie pokoju dla rodzeństwa. Brat i siostra, nawet w zbliżonym wieku, potrafią mieć różne temperamenty, potrzeby oraz zainteresowania.

Spraw, by pokój Twoich dzieci był funkcjonalny, stylowy oraz rósł wraz z nimi!

Zdarza się też tak, że z racji różnicy wieku lub zainteresowań, dzieci nie zawsze są zgodne, a pomimo ich indywidualności, trzeba pogodzić wszystko w jednym pomieszczeniu.

Dlatego zobacz, jak sprostać potrzebom każdego z dzieci w jednym pokoju – poprzez mądry układ i przemyślane dekoracje.


5 pomysłów na to, jak urządzić pokój dla rodzeństwa!


 

1. Pokój dla ucznia i malucha

Planując pokój dla dziecka w wieku szkolnym oraz młodszego, warto go stylistycznie podzielić na strefę wspólną oraz strefę indywidualną dla każdego dziecka.

Własny kąt będzie szczególnie ważny dla starszego dziecka, które potrzebuje uporządkowanego miejsca do nauki. Pozwoli nam to nie tylko uchronić jego zeszyty czy książki przed spontaniczną twórczością młodszej siostry albo brata, ale również zbuduje w starszym dziecku poczucie własności, niezależności i odpowiedzialności.

Każde z dzieci może mieć swój kąt, urządzony w kolorach lub stylu, który lubi.

Optycznie możesz wydzielić strefy pokoju za pomocą tapety, koloru ściany czy nawet lekkiej zasłonki. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się w malutkich pokojach dziecięcych.

Młodsze rodzeństwo lubi naśladować starsze dzieci, często nieświadomie „wchodząc im na głowę”.

Nie zapominajmy o maluchu! Warto wydzielić indywidualny kącik do zabawy, rysowania czy nawet do przeglądania dziecięcych książeczek również dla mniejszego dziecka, nawet jeśli nie będzie z niego często korzystać.

Małe dzieci uwielbiają naśladować starsze rodzeństwo. Aby uniknąć kłótni i sprzeczek oraz zapewnić komfort nauki starszego dziecka, warto zadbać o mniejsze, by czuło się równe. Należy stworzyć mu podobną strefę, ale odpowiednią do wieku.

2. Pokój dla buntowników

Pogodzić dwóch małych indywidualistów nie jest łatwo. Tu niezbędny jest wyraźny stylistyczny podział pomieszczenia.

Indywidualną przestrzeń, w zależności od wieku i płci naszych pociech, możemy wydzielić, stosując inny kolor czy nawet styl mebli, odróżniającą się tapetę lub kolor ścian, a nawet (jeśli pozwala nam na to pomieszczenie) zastosować inne ułożenia łóżka czy biurka.

W pokojach dzieci, gdzie stosujemy stylistyczny podział przestrzeni, zasadą jest podział, a część wspólna jest indywidualna dla każdego dziecka.

W pokojach dzieci z dużą różnicą wieku lub o wyjątkowo różnych temperamentach, można wprowadzić fizyczny podział pokoju za pomocą transparentnych parawanów, lekkich mebli i regałów, które podzielą pokój na części, bez konieczności remontów i budowy ścian.

Nie musisz obawiać się, że takie przegrody przytłoczą pokój. Transparentność i lekkość pozwala wnętrzu oddychać, dlatego w efekcie pokój Twoich dzieci nadal będzie przestronny.

W przypadku bardzo małych pokojów, do ich podziałów świetnie sprawdzą się tkaniny.

Lekkie zasłony zawieszone nawet na środku pokoju z pewnością nie przeciążą wnętrza i jednocześnie zapewnią mu odrobinę prywatności i zaakcentują przestrzeń każdego z dzieci.

Jeśli mamy piętrowe łóżko, to wyposażcie je w zasłonki, które dadzą każdemu z dzieci możliwość pobycia tylko ze sobą.

3. Papużki nierozłączki

Koncepcja pokoju dla rodzeństwa idealnego lub takiego z niewielką różnicą wieku. Jeśli jesteś rodzicem takich zgodnych słodziaków, to w tym przypadku śmiało możesz ujednolicić stylistycznie pokój, bez wydzielania w nim stref.

Wybierz taki kolor farby czy wzór tapety, który maluchy wspólnie lubią lub akceptują.

Nie jest to nudna koncepcja! Takim zabiegiem stylistycznym podkreślamy pewną wspólnotę, uczymy i rozwijamy w dziecku zdolność podejmowania wspólnych decyzji.

Oczywiście nie popadajmy w skrajności. Jeśli pokój dzieli brat i siostra, możemy podkreślić ich indywidualność czy zainteresowania przez drobne akcenty i dekoracje.

Dobrym rozwiązaniem będzie tu ujednolicenie stylu i koloru mebli, a wyróżnienie i akcentowanie aranżacji poprzez dodatki, takie jak pościel, poduszki, zasłony, lampki nocne, naklejki czy obrazki. 

Dodatki i dekoracje można szybko, łatwo i niedrogo zmienić. Dzięki temu pokój będzie mógł rosnąć z dziećmi, a Ty niedużym kosztem będziesz mogła podążać za ich zainteresowaniami.

Jeśli dzieci dzieli niewielka różnica wieku, to śmiało możesz stworzyć dla nich wspólną strefę do nauki, rozwijania pasji czy zabaw. Takie rozwiązanie porządkuje przestrzeń i pozwala zaoszczędzić nam odrobinę miejsca w pokoju.

4. Pokój dla małych pasjonatów

Gusta i zainteresowania naszych pociech zmieniają się zadziwiająco szybko, jednak warto je rozwijać w każdym dziecku.

Można to zrobić poprzez dekoracje. Obrazki, naklejki na meble czy ścianę to doskonały sposób na stylowe i niedrogie rozwijanie zainteresowań dziecka.

Kto wie, może zainteresowanie zwierzętami Twojej córki czy też sportem przez syna sprawi, że Twoje dziecko odkryje w sobie pasje i stanie się w przyszłości odkrywcą leków na choroby cywilizacyjne lub cenionym olimpijczykiem!

Gdy dodatków związanych z różnymi zainteresowaniami dzieci jest wiele, postaraj się uspokoić stylistycznie pozostałe elementy wnętrza.

Stonowane i proste meble, jednolity kolor ścian czy spokojniejszy wzór dywanu lub zasłon będą idealnym tłem na pasje Twoich dzieci.

Jeśli Twoje dzieci mają już pasje lub zainteresowania, to śmiało je w nich rozwijaj, nawet jeśli są ulotne.

Każdy wiek ma swoje prawa i jeśli pozwolimy dzieciom na swobodne wyrażanie siebie, to rozwiniemy w nich odwagę do poszukiwań siebie i w przyszłości robienia tego, co lubią.

Taka aranżacja dziecięcego pokoju pozwala na rozwijanie w dziecku pasji i odwagi do próbowania nowych rzeczy, a dzięki tej sprytnej koncepcji jest bezpieczna dla naszego portfela i nie wymaga corocznych remontów 😉

5. Mały kompromis

Ta koncepcja jest polecana dla maluszków w zbliżonym wieku oraz dla nieumiejących się pogodzić buntowników.

Kiedy dzieci nie potrafią jeszcze określić swoich preferencji, to ujednolicenie wnętrza i podkreślenie jego wyjątkowość prostymi dekoracjami jest najlepszym rozwiązaniem.

Dzięki jednolitej koncepcji będziesz gotowa na nadchodzące pasje i pierwsze sygnalizowane upodobania swoich dzieci. Ponadto, gdy już podrosną, nie będziecie musieli robić remontów, a jedynie delikatnie odświeżyć pokój.

Przy stonowanych pokojach możemy pozwolić sobie na konkretny styl dopasowany do stylu naszego mieszkania i zdecydowanie większą ilość dekoracji, które łatwo zmienić.

Oczywiście to nie jest tak, że zapominamy o maluchach. Dobrze dobrane dekoracje budzą w nich kreatywność i ciekawość swata. To właśnie za pomocą dekoracji będziemy budować w tej koncepcji cały klimat pokoju maluchów.

Jednak jeśli maluchy nie potrafią jeszcze wyrazić nam swoich upodobań, to śmiało możemy im w tym pomóc, realizując np. swoje marzenia z dzieciństwa.

Dekoracje ścienne mogą przyjmować różną formę. W takim pokoju sprawdzą się zarówno naklejki, jak i girlandy czy kolorowe dywany, zasłony oraz pościele.

Ta koncepcja sprawdzi się również w pokoju starszego rodzeństwa bez widoków na rozejm.
W neutralnej aranżacji żadne z dzieci nie jest faworyzowane.

To pozwala czuć się każdemu dziecku równie ważnym i buduje poczucie sprawiedliwości.

Jeśli mamy pokój brata i siostry, to zdarza się, że on nie może żyć, patrząc ze swojego łóżka na jej część w kolorze „kucykowego” różu, a ona krzywi się na myśl o jego piłkarskiej zieleni.

Oczywiście w takim pokoju niezgodnych buntowników możemy odrobinę akcentować charakter dzieci poprzez dekoracje i dodatki. Dekoracje to kompromis, który doda pokojowi w neutralnej stylistyce dziecięcej indywidualności.

Jak urządzić pokój rodzeństwa – podsumowanie

W każdej prezentowanej koncepcji wskazuję Wam kierunki do samodzielnej aranżacji pokojów, zgodnie z Waszymi preferencjami. Nie bójcie się również eksperymentować razem z dziećmi przy projekcie pokoju!

A jeśli już stworzyliście stylowy i funkcjonalny pokój dla Waszego dziecka, to koniecznie się nim pochwalcie w relacji na Instagramie, tagując #DumneTwojePierwszeMieszkanie lub oznaczając nas @Twoje1m!  

Szukasz więcej inspiracji do pokoju dziecka? Zobacz również:

Bardziej konkretnie?

Posłuchaj też nasz PODCAST T1M

Szukasz więcej pomysłów na praktyczne wnętrza? Zobacz koniecznie:

Masz ochotę na więcej pomysłów na stylową metamorfozę mieszkania? Zobacz:

Może dopiero zaczynasz remont? Sprawdź także Pierwszą Pomoc dla Wnętrz!

Rozalia Tchorek

Projektant wnętrz z ponad 10 letnim doświadczeniem projektowym. Autorka ponad 460 zrealizowanych projektów. Prywatnie podróżniczka i miłośniczka sportowych wyzwań.

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Katrina

Świetne porady Sama obecnie jestem w trakcie urządzania pokoju dziecięcego,tak wiec na pewno z nich skorzystam. Moim zdaniem dobrze jest zadbac o odpowiednio dużą przestrzeń na podłodze. Tak aby dzieci miały gdzie się bawić.

NIe ma sensu stwiać dwóch czy trzech łóżek, skoro w sklepach można kupić meble specjalnie dla dwójki albo trójki dzieci:

MiFiLi.pl

Bardzo ciekawe podpowiedzi, jak urządzić pokój dla rodzeństwa. W mniejszej przestrzeni na pewno sprawdzi się łóżko piętrowe lub z antresolą, pod którą znajdzie się miejsce na kącik do zabaw lub biurko do nauki

Back to top button