Umywalki łazienkowe – rodzaje umywalek łazienkowych i sposoby montażu [Poradnik]
Umywalki łazienkowe stanowią trzon każdej łazienki, ale gdy o nich mówimy, to bardziej z konieczności niż fascynacji tym niezwykłym wyposażeniem łazienki. Dlatego dziś wprowadzę Was w ten świat, by ułatwić Wam wybór umywalki łazienkowej, doskonałej dla waszego wnętrza i Was samych.
Jeśli potrzebujesz pomocy przy samym projekcie kuchni IKEA, to zobacz: Projekt Kuchni IKEA Online!
A jeśli przy innym pomieszczeniu, to zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online!
Podział umywalek ze względu na sposób montażu
Większość umywalek możemy zamontować na więcej niż jeden sposób. Jednak te z dedykowanym sposobem posiadają najwięcej zalet danego rozwiązania. Jak mgliście by to nie brzmiało, chodzi o to, że umywalki typowo nablatowe mogą mieć postać niezależnych mis. A na przykład te typowo wiszące posiadają często bardzo niski i stylowy profil.
Natomiast w każdym rodzaju montażu znajdziecie pełen przekrój kształtów, dlatego z pewnością każdy coś dla siebie znajdzie. Sam sposób montażu nie powinien stanowić żadnego ograniczenia.
Ze względu na sposób montażu, umywalki łazienkowe dzielimy na:
- nablatowe
- podblatowe
- wiszące
- meblowe
Umywalki nablatowe (wpuszczane w blat)
Ten rodzaj montażu dotyczy bardzo różnorodnych modeli umywalek łazienkowych. W tym gronie znajdziemy zarówno klasyczne umywalki, jak i te bardziej egzotyczne, wolnostojące modele, przypominające swym kształtem wyżłobione kamienie.
Spośród klasycznych modeli znajdziemy i takie, które nie wymagają blatu i możemy je zamontować również bezpośrednio na szafce łazienkowej. Jednak najciekawsze umywalki nablatowe to te, które są niejako samodzielnymi misami, przybierające przeróżne kształty i kolory.
Warto zwrócić uwagę, że takie niezależne umywalki nie posiadają miejsca na umieszczenie baterii, dlatego bateria musi być zamontowana na blacie lub w ścianie. Natomiast w przypadku montażu baterii w blacie, powinniśmy zwrócić z kolei dodatkową uwagę na materiał, z jakiego mamy wykonany blat, aby był odporny na bezpośrednie zachlapanie.
Umywalki podblatowe
Jest to rodzaj umywalki łazienkowej, którą montujemy pod blatem. Jednak taki montaż wymaga odpowiedniego wodoodpornego blatu, jak blat kamienny lub kompozytowy.
Planując to rozwiązanie, zwróćmy uwagę na wysokość zamocowania blatu, który będzie wyznaczał górną krawędź umywalki. Rekomendowana wysokość to ok. 85-95 cm od podłogi do górnej krawędzi blatu. Oczywiście sporo zależy od wzrostu użytkowników, jednak zwróćmy na to uwagę, aby uniknąć nadmiernego porannego kłaniania się przed lustrem.
Natomiast największą zaletą tego rozwiązania jest możliwość wykonania bardzo spójnej zabudowy łazienkowej bez odstających elementów. A często nawet wykonać umywalkę z tego samego materiału co blat, tworząc całkowicie jednolitą powierzchnię.
Umywalki wiszące
Podobnie jak w przypadku umywalek nablatowych, tak i tu umywalki wiszące bardzo często możemy zamontować w szafce oraz na blacie. Stąd mocowanie wiszące może być uzupełnieniem innego sposobu montażu. Na przykład, gdy zawiesimy umywalkę i pod nią zawiesimy dopasowaną szafkę.
Jednak wybierając świadomie ten rodzaj montażu, przeważnie zależy nam na nadaniu wnętrzu lekkości. Stąd umywalki dedykowane do systemu wiszącego są bardzo lekkie w formie.
Z umywalkami wiszącymi jest ściśle związany ozdobny syfon, który jest widoczny i dlatego powinien współgrać stylistycznie z umywalką i łazienką. Do wyboru mamy kilka wariantów wykończenia (złoty, srebrny, miedziany) oraz samych kształtów, dzięki czemu ten niezbędny element może zamienić się w część dekoracji naszej łazienki.
Umywalki meblowe
Jak już wcześniej wspominałem, umywalki meblowe można przeważenie zmontować na blacie lub przymocować do ściany. Natomiast jako oddzielna kategoria występują, gdy kupujemy je od razu w komplecie z dedykowaną szafką. Wtedy zdarza się, że taki układ montażu jest jedynym możliwym.
Jest to z pewnością wygodne rozwiązanie, gdy i tak planujemy taką szafkę pod umywalkę. Wtedy nie musimy się martwić o wykonywanie mebli na zamówienie, aby pasowały do umywalki i mamy pewność dobrego połączenia.
Niestety, wadą jest fakt, że nie mamy wpływu na kształt czy kolor takiej szafki, ale jak zawsze coś za coś. Niemniej wybór jest naprawdę duży i w wielu sklepach możemy zakupić od razu gotowy zestaw umywalki wraz z dopasowaną szafką łazienkową.
Rodzaj materiału na umywalki łazienkowe
W materiałach na umywalki łazienkowe niezmiennie króluje ceramika. Gdzieniegdzie pojawią się umywalki kompozytowe, akrylowe, a nawet szklane i kamienne. Osobiście uważam, że najwięcej zamieszania jest wśród umywalek kompozytowych, a to z powodu braku jednolitego nazewnictwa.
Jeśli więc wybieramy umywalkę z kompozytu, to warto mieć na uwadze, że kompozyty są sobie nierówne i każdy producent ma nieco inną mieszankę.
Wpływ materiału na użytkowanie
Natomiast dla nas, jako zwyczajnych użytkowników, różnice pomiędzy materiałami nie mają aż tak dużego wpływu na ich wygodne użytkowanie. Do tego w odróżnieniu od zlewów kuchennych, które muszą znosić duże garnki oraz inne zadania kuchenne, tak umywalki łazienkowe pełnią lżejsze i bardziej dostojne funkcje.
Wybierając materiał na umywalkę, w zasadzie wystarczy kierować się naszym wzrokiem i cenowym rozsądkiem.
Dlatego wybierając materiał na umywalkę, w zasadzie wystarczy kierować się naszym wzrokiem i cenowym rozsądkiem. A mówiąc o wzroku, mam na myśli to, abyśmy dosłownie zwrócili uwagę na kolor, ponieważ przykładowo ceramika, która wydaje się biała ma inny odcień w zależności od jej producenta. Wybierając białe płytki i białą ceramikę sprawdźmy wcześniej, czy biele się nie gryzą lub nie wpadają w żółty.
Ze względu na rodzaj materiału, umywalki łazienkowe dzielimy na:
- ceramiczne
- kompozytowe (kompozyt akrylowy/lany marmur)
- nietypowe materiały (szkło, drewno, stal, kamień naturalny)
Ceramika
Najbardziej popularne rozwiązanie. Ceramika szkliwiona jest bardzo trwałym i odpornym materiałem, zarówno na zarysowania, jak i działanie środków czyszczących i myjących. Sposób produkcji umywalek ceramicznych wymaga od nich bardziej obłego kształtu oraz wysokich kołnierzy. To sprawia, że w tym materiale wszystkie umywalki będą miały bardziej zaokrągloną linię.
Ceramika to uniwersalny i sprawdzony materiał.
Konglomerat akrylowy/kompozyt mineralno-akrylowy/
solid surface
Nazewnictwo umywalek z tego materiału potrafi przyprawić o niezły zawrót głowy. Na nasze nieszczęście, co sklep czy producent, to nieco inna nazwa. Dlatego konglomerat, kompozyt mineralny, kompozyt mineralno-akrylowy, lany marmur czy też materiał typu solid surface będzie oznaczać to samo, czyli mieszankę żywic akrylowych, wodorotlenków glinu i barwników.
Materiał najłatwiej rozpoznać po jego miękkim, nieco gumowym lub plastikowym wyglądzie. Jednak dzięki swojej elastyczności i możliwości łączenia w sposób niewidoczny w jednolite elementy, jest chętnie stosowany w łazienkach w dużych obiektach handlowych.
Konglomerat, kompozyt mineralny, kompozyt mineralno-akrylowy, lany marmur czy też materiał typu solid surface będzie oznaczać to samo.
Jednak w mieszkaniach również doskonale się odnajdzie, gdy zamarzymy sobie nietypową umywalkę, ponieważ jeśli chodzi o kształt, to jedynym ograniczeniem w tym materiale jest nasza wyobraźnia.
Kwestią estetyczną i pewnym mankamentem tego kompozytu jest jego względna podatność na zarysowania. Jednak wykorzystując jego właściwości elastyczne, takie powierzchniowe uszkodzenia można spolerować lub łatwo naprawić.
Nietypowe materiały
Umywalkę możemy wykonać również ze szkła, naturalnego kamienia, stali czy nawet drewna. Jednak są to bardziej niszowe rozwiązania i walory użytkowe będą często zależały nie tyle od samego materiału, co od sposobu oraz staranności wykonania. Dlatego jeśli szukacie tego typu materiałów, to warto szukać wśród renomowanych producentów lub znanych wykonawców.
Wielkość umywalki łazienkowej
Jeśli chodzi o idealny rozmiar umywalki, to tak naprawdę najczęściej decyduje za nas przestrzeń, którą mamy do zagospodarowania. Oczywiście jeśli możemy, to warto szukać umywalek o szerokości 60 cm i głębokości 40-50 cm dla jednej osoby. Jednak to są idealne warunki, które nie zawsze możemy lub musimy spełnić oraz te rekomendowane wymiary nie każdemu mogą odpowiadać.
Jeśli możemy, to warto szukać umywalek o szerokości 60 cm i głębokości 40-50 cm dla jednej osoby.
Dlatego osobiście uważam, że idealny rozmiar umywalki jest dopasowany do wymiarów łazienki. Z tego powodu zamiast klasycznego podziału na różne szerokości i głębokości umywalek – wolę podać (poniżej) inny rodzaj klasyfikacji, oparty o ilość osób, które mogą z niej wygodnie korzystać w tym samym czasie.
Podział umywalek ze względu na ilość osób, które mogą z niej wygodnie korzystać w tym samym czasie:
- jednostanowiskowe umywalki
- wielostanowiskowe umywalki
Umywalki łazienkowe jednostanowiskowe
Pod tym pojęciem kryją się wszystkie rozmiary umywalek, z których w jednym czasie może wygodnie korzystać jedna osoba. Natomiast same rozmiary mogą być od niewielkich, wręcz mikro umywalek, po bardzo duże misko-umywalki.
Ten typ umywalek ma swoją najliczniejszą reprezentację i z pewnością każdy z nas rozumie wady i zalety tego rozwiązania. Dlatego przejdźmy do drugiego typu 😉
Umywalki łazienkowe wielostanowiskowe
W ujęciu domowym najczęściej mamy tu na myśli szerokie umywalki dwustanowiskowe. Jednak w toaletach w galeriach handlowych mogliście spotkać właśnie takie wielostanowiskowe 😉
Oczywistym plusem takiego rozwiązania jest możliwość wygodnego korzystania z umywalki przez dwie osoby. Natomiast dzięki ich połączeniu otrzymujemy bardzo szeroką strefę, przy której wygodnie się oporządzamy i łatwo ją czyścimy w porównaniu do dwóch niezależnych umywalek, stojących na blacie.
Mniej oczywistą zaletą jest fakt, że jeśli nasz blat w łazience nie należy do najbardziej wodoodpornych materiałów, to taka jedna duża, podwójna umywalka rozwiązuje nam problem blatu, bo go po prostu wtedy nie ma.
Umywalki tego typu można kupić jako gotowe rozwiązanie albo wykonać je z wcześniej wspomnianego kompozytu, tworząc jednolitą powierzchnię jako połączenie blatu i umywalki.
Podsumowanie
Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że mnogość opcji jest przytłaczająca. Ale wystarczy szybkie rozpoznanie na żywo, aby ocenić, jaki materiał nam się najbardziej podoba, a nasze wnętrze często rozwiąże za nas dylematy związane z wymiarem umywalki 😉
Wystarczy szybkie rozpoznanie na żywo, aby ocenić, jaki materiał nam się najbardziej podoba, a nasze wnętrze często rozwiąże za nas dylematy związane z wymiarem umywalki 😉
Oczywiście w tym całym szaleństwie ważną rolę będzie odgrywała jeszcze cena. Tu moja ogólna porada jest taka, aby nie dać się zwieść niskiej cenie. Dlatego przy ograniczonym budżecie często lepiej wybrać najdroższą umywalkę z mniej prestiżowego materiału niż najtańszą z materiału „premium”.
Wynika to z tego, że na jakość materiału ma wpływ bardzo wiele czynników. Dlatego zarówno ceramika różni się między sobą, jak i każdy inny kompozyt.
Powodzenia w poszukiwaniu idealnej umywalki!
Źródła zdjęć
Excellent, Roca, Villeroy&Boch, RetroWoda, LeroyMerlin, Marmite.eu, Tezoja.pl, Kamienna Umywalka
Masz pytanie? W każdą środę na naszym Facebooku odpowiadamy na Wasze pytania!
Jeśli masz bardzo konkretny dylemat lub rozterkę, to w każdą środę możesz zadać nam pytanie na naszym Facebooku Twoje Pierwsze Mieszkanie pod postem „Zapytaj mnie w środę”. Dzięki temu rozwiązujemy Twoje problemy oraz razem pomagamy innym, mającym podobne trudności!
Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?
Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online!
A jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – Projekt Kuchni IKEA Online!
Szukasz inspiracji na praktyczną i stylową łazienkę? Zobacz również:
- ❤️ 5 Najczęstszych Błędów Przy Urządzaniu Łazienki!
- Płytki do łazienki – 5 praktycznych porad, jak wybrać płytki!
- Jak Wybrać Kolor Fugi Do Płytek? 3 Sposoby Na Stylowe Połączenie!❤️
- 5 Sprawdzonych Sposobów Na Praktyczną Łazienkę! Jak Mądrze i Stylowo Zorganizować Małą Łazienkę!
- Magia luster w Twojej łazience!
- TWOJA LISTA ZAKUPÓW, czyli design na każdą kieszeń – Jasna łazienka
- Prysznice! Gotowe, Robione, Wchodzone? Jakie są Rodzaje Pryszniców!
A może chcesz wiedzieć, jak nie dekorować wnętrz?
Masz ochotę na więcej pomysłów na stylową metamorfozę mieszkania? Zobacz:
- Jak Urządzić Mały Przedpokój! 5 Sposobów Na Mały Przedpokój!❤️
- Tapeta do sypialni – 3 stylowe koncepcje na tapetę w sypialni!
- Dekoracje Ścian! 5 Pomysłów Na Oryginalne i Niedrogie Dekoracje Na Ścianę!
- Jakie Firanki Do Twojego Stylu Wnętrz? Zobacz Firanki do 7 Stylów Wnętrz!
- 3 Sposoby Na Osłonięty Balkon – Czyli Jak Zasłonić Się Przed Sąsiadami!❤️
- Dekoracje w Stylu Skandynawskim – 5 Najciekawszych Dekoracji!
Dopiero zaczynasz remont? Sprawdź także Pierwszą Pomoc dla Wnętrz!
-
-
- Jak Zrobić Odbiór Techniczny Mieszkania – 3 Najważniejsze Pytania!❤️
- Remont Doskonały – 7 Grzechów Remontu. Zobacz, jak przetrwać remont i nie zwariować!
- Ile Kosztuje Remont Całego Mieszkania? [CENY-PRZYKŁADY]❤️
- Remont we Dwoje – 5 Najważniejszych Porad!
- Ekipa Remontowa – 3 Fundamenty Udanej Współpracy!
- Jak Współpracować z Architektem Wnętrz, By Nie Stracić Czasu i Pieniędzy [PORADNIK]
- Kuchnia z IKEA, czy od Stolarza?❤️
- Jak Zaoszczędzić Na Meblach Kuchennych – 10 Projektowych Porad, By Oszczędzić Pieniądze!
- Szafa IKEA Pax czy stolarz? [PORÓWNANIE – CENY]
-