Przedpokój

Jak urządzić mały przedpokój? 5 sposobów na mały przedpokój

W tym wpisie poznasz prostą receptę na funkcjonalny i stylowy mały przedpokój. Poznasz nie tylko dekoratorskie triki na to, by nie zmniejszyć swojej przestrzeni, ale i praktyczne rozwiązania do małego przedpokoju! Zobacz, jak stylowo zorganizować i udekorować swój mały przedpokój!

A jeśli potrzebujesz pomocy przy urządzaniu swojego przedpokoju lub innego wnętrza, to zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 🙂 

Mała przestrzeń – duży problem!

Posiadacze małego przedpokoju często trudzą się i głowią, jak nie przytłoczyć i jeszcze bardziej nie zmniejszyć małej przestrzeni. Jak zaplanować miejsce do siedzenia, by włożyć buty lub gdzie umieścić wieszak na kurtki, by nie zagracić korytarza. Do tego wszystkiego jeszcze dumamy, co zrobić, by nasz przedpokój nie był nudny!

Korytarz powinien móc spełniać niemal wszystkie nasze potrzeby w sposób przemyślany i bezkolizyjny, jednak nie tylko te funkcjonalne, ale i stylistyczne.

Często wiele przestrzeni wydaje się nam niemal niemożliwych do zaplanowania, a domyślny wybór stylu zachęca tylko minimalistów. Dlatego w tym wpisie mam dla Was kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą Wam w osiągnięciu harmonii pomiędzy funkcjonalnością i designem na niewielkiej przestrzeni!

Poznaj 5-składnikową receptę na stylowy i praktyczny mały przedpokój! 


1. Podłoga

Optyczne powiększenie małego przedpokoju uzyskasz, gdy zastosujesz w nim podłogę w takim samym lub podobnym kolorze, jak w dalszych częściach mieszkania, a także łączących się z nim pomieszczeniach.

Jeśli możesz, wykonaj podłogę w całym mieszkaniu z tego samego materiału lub w podobnym kolorze czy wzorze.

Materiały, które świetnie sprawdzą się zarówno w salonie, sypialni, jak i przedpokoju czy kuchni, to panele winylowe, posadzki z żywicy lub dobrej jakości panele laminowane. Jeśli posiadasz ogrzewanie podłogowe, to dobrą opcją na podłogę w całym mieszkaniu jest również gres.

Więcej o tych podłogach dowiesz się z naszych wpisów:

Optyczne odcięcia kolorem, wzorem, czy innym rodzajem materiału wizualnie zmniejsza przestrzeń korytarza, a tym samym sprawia, że będziemy się w nim czuć przytłoczeni.

Wizualne i optyczne aspekty bardzo wpływają na realną funkcjonalność naszego wnętrza.

W efekcie odruchowo dasz te kilka kroków dalej w stronę salonu nawet w ubłoconych butach. Wówczas płytki, które zastosowaliście w akcie logicznej praktyczności kosztem wizualnej spójności, kompletnie nie zdadzą tego egzaminu.

Jeśli chcesz tylko zorganizować swój przedpokój i nie zmieniasz podłogi, możesz zastosować mały trik dekoratorski.

Gdy już masz inną podłogę w korytarzu oraz inną w dalszej części mieszkania, to połącz je optycznie dywanem. Oczywiście do tej cześć mieszkania zastosuj dywan, który będzie odporny na zabrudzenia i częste wydeptywanie. Świetnie sprawdzą się tu odporne dywany tarasowe lub te z recyklingu.

Jeśli wahasz się, czy dywan to dobry pomysł do Twojego wnętrza, zobacz nasze wpisy i zdecyduj:

2. Oświetlenie 

Do małych przestrzeni wybierz lampy przysufitowe o lekkich lub prostych formach. Sprawdzą się tu zarówno plafony, jak i wiszące ażurowe lub szklane lampy, które wizualnie nie zwracają na siebie uwagi.

W małych wnętrzach bardzo ważny jest również odpowiedni wybór rozmiaru lampy do wielkości wnętrza oraz prawidłowe jego doświetlenie. 

Jak obliczyć niezbędną ilość światła do metrażu swego przedpokoju, możecie dowiedzieć się z mojego wpisu:

Jeśli dla Twojego przedpokoju plafon będzie za duży, to wybierz kilka punktowych lamp. Nie musisz wykonywać sufitu podwieszanego, wystarczy odpowiednia instalacja na suficie do montażu lamp typu „tuba” lub zastosowanie lamp punktowych na lekkiej w formie szynie.

Jeśli chcesz poznać konkretne typy lamp do małych wnętrz, to pomoże Ci w tym mój wpis:

Pamiętaj, gdy nie jesteś pewna rozmiaru lampy do swojego przedpokoju, to zdecyduj się na mniejszy wariant wybranego modelu.

By powiększyć nasz przedpokój, starajmy się uzyskać taki efekt, by scalił się wizualnie z resztą naszego mieszkania.

Oryginalne i designerskie w swej formie lampy mają moc przyciągania naszego wzroku.

Dlatego, jeśli w małym korytarzu pozwolimy sobie na taką dużą lampę, automatycznie przyciągniemy uwagę do niewielkich wymiarów naszego wnętrza. Przez co w efekcie podświadomie i całkowicie automatycznie zaczniemy oceniać nasze poczucie swobody. W konsekwencji możemy doznawać dyskomfortu czy ciasnoty, a właśnie tego chcemy uniknąć.

Oczywiście nie jest tak, że musimy zrezygnować z dekoracji w przedpokoju. Jak mądrze dekorować mały korytarz, podpowiem Ci w punkcie nr 5! 🙂

Tutaj chcę zwrócić Twoją uwagę, że w większości przypadków dekoracją małego przedpokoju nie powinna być rzucająca się w oczy lampa.

3. Kolory

Przyjęło się mówić, że aby powiększyć przestrzeń, należy wybierać tylko jasne kolory. Jest tym w sporo racji, jednak nie jest to prawdą absolutną.

Jeśli zastosujemy się do dwóch powyższych wytycznych, tj. mamy jednolitą kolorystycznie podłogę i odpowiednio doświetlone wnętrze, to nic nie stoi nam na przeszkodzie, by zadecydować się na ciemny, wyrazisty kolor na jednej ze ścian, tapetę, a nawet fototapetę. 

Ważne jest, by Wasz przedpokój nie odstawał od klimatu czy stylu mieszkania.

Jeśli w Waszym wnętrzu dominuje wyrazisty styl lub kolory, to biały jak śnieg przedpokój będzie nie tylko straszył nudą, ale wręcz rzucał się w oczy niczym plama po wybielaczu na kolorowej koszulce.

Zachowując umiar i spokój na podłodze oraz suficie, możemy poszaleć fakturą lub kolorem na ścianach. Pamiętajmy, że ważny w małych wnętrzach jest zdrowy rozsądek i umiar. Dlatego starajmy się do dekoracji kolorem lub tapetą wybrać ścianę, która najbardziej rzuca się w oczy. 

4. Siedzisko do zakładania butów

Posiadając mały lub wąski przedpokój, często rezygnujemy z myśli o siedzisku do zakładania butów. Niepotrzebnie, ponieważ jest na to sposób!

Rozwiązaniem są składane siedziska montowane do ściany. Rozkładasz je, gdy potrzebujesz usiąść, natomiast przez resztę dnia nie kolidują nam w komunikacji czy otwieraniu drzwi lub szafy.

Składane siedziska w swej konstrukcji i funkcji przypominają trochę siedziska w kinie lub tatrze.

Na rynku jest dostępnych sporo takich składanych konstrukcji. Bez problemu możemy również wykonać je samodzielnie. Wystarczy odpowiedni zawias i coś, co posłuży nam za siedzisko, zgodne z wybranym przez nas stylem wnętrza.

Pamiętaj, by zawiasy posiadały blokadę lub hamulec, który uniemożliwia samowolne złożenia się siedziska.

Blokada z pewnością ograniczy niefortunne wypadki czy obijanie ścian. Jest niemal niezbędnym rozwiązaniem dla posiadaczy dzieci, by uchronić ich małe paluszki przed przytrzaśnięciem.

5. Dekoracje

Małe przedpokoje lubią praktyczne dekoracje. Naprawdę niewiele im trzeba, by odpłaciły się zachwycającym nas i naszych gości stylem.

Jeśli w Twoim korytarzu jest miejsce tylko na wieszak lub szafkę na buty, to wybierz taki styl, który sprawi, że to małe wnętrze nabierze rumieńców.

Praktyczne dekoracje to wielki pokaz kreatywności, a większość z nich możesz niedużym kosztem zrobić bądź zmodyfikować samodzielnie.

Nie ograniczaj się i śmiało tuninguj znane modele komód czy szaf z sieciówek! Oryginalne uchwyty w szafce na buty, efektowna rama lustra lub nietypowy czy wyrazisty kolor wieszaków na kurtki – są najlepszą praktyczną dekoracją małego przedpokoju.

Mały, ale wariat!

Przedpokój jest często pomijany przy urządzaniu mieszkania, a to właśnie on jest początkiem i końcem naszego mieszkania. To on wita i żegna nas niemal każdego dnia, dlatego warto zadbać, by był nie tylko wygodny w użytkowaniu, ale również poprawiał nam nastrój.

Mały przedpokój nie musi być nudny, pozbawiony dekoracji, stylu czy przytulności!

 

Link do spisu źródeł zdjęć użytych w tym wpisie.

Masz problem z urządzeniem przedpokój, sypialni, salonu, a może łazienki czy kuchni?

Jeśli masz problem z urządzeniem wnętrza, to możesz umówić się z nami na indywidualną KONSULTACJĘ online, na której omówimy Twoje wnętrze pod względem funkcjonalnym oraz stylistycznym, a także podpowiemy rozwiązania lub rozwiejemy Twoje wątpliwości, zgodnie z Twoimi potrzebami, preferencjami i wskazanym stylem.

Masz problem lub szukasz rozwiązania? Zapytaj nas, a my chętnie Ci pomożemy!

Jeśli masz bardzo konkretny dylemat lub rozterkę, to w każdą środę możesz zadać nam pytanie na naszym Facebooku Twoje Pierwsze Mieszkanie pod postem „Zapytaj mnie w środę”. Dzięki temu rozwiązujemy Twoje problemy oraz razem pomagamy innym, mającym podobne trudności!

 

 

Posłuchaj też nasz PODCAST T1M

Szukasz więcej pomysłów na małe wnętrze? Zobacz koniecznie:

Masz ochotę na więcej pomysłów na stylową metamorfozę mieszkania? Zobacz:

Dopiero zaczynasz remont? Sprawdź także Pierwszą Pomoc dla Wnętrz!

Rozalia Tchorek

Projektant wnętrz z ponad 10 letnim doświadczeniem projektowym. Autorka ponad 460 zrealizowanych projektów. Prywatnie podróżniczka i miłośniczka sportowych wyzwań.

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Iga

a co sądzicie o takiej fototapecie do wąskiego przedpokoju: https://coloray.pl/fototapeta-kropki-kropeczki?

Nina

Kiedyś wydawało mi się, że w małym przedpokoju nie może znajdować się zbyt wiele elementów. Po latach stwierdziłam jednak, że minimalizm nie do końca mi pasuje. Nie lubię katalogowych, smutnych wnętrz. Wolę, gdy w pomieszczeniu panuje lekki chaos, który nadaje unikatowego wyrazu. Osobiście nie wyobrażam sobie mieszkania bez dużych i pojemnych szaf, gdzie można schować wszystkie okrycia wierzchnie. Stawiam na praktyczne rozwiązanie, przez co zdecydowałam się na klasyczne drzwi uchylne. Drzwi przesuwne wymagają po czasie wymiany rolek – wiadomo, że wszystko się zużywa.

Michał

do utrzymania porządku w takim przedpokoju będą potrzebne środki czystości np. z Niemiec

Back to top button