
Glazura, Gres czy Terakota? To pytanie potrafi zbić z tropu, gdy o płytkach myślimy jako po prostu płytkach 🙂 Choć różnice w szczególe są duże to pod względem ich stosowania oraz użycia bardzo proste do zrozumienia. Dlatego zobacz nasz wpis i poznaj najważniejsze różnice, by niejednego fachowość w rozmowie zagiąć 😉
Glazura
Glazura to płytka ceramiczna pokryta szkliwem. Dzięki temu jest odporna na wilgoć i środki chemiczne. Niestety płytka jest dosyć krucha i delikatna, dlatego jej główne zastosowanie to zdobienie ścian i sanitariów.
Szeroki wybór płytek ceramicznych na ścianę pozwoli Ci w pełni wyrazić swoją indywidualność i gust.
Ogrom wzorów, kształtów i wykończeń tworzy nieskończone możliwości aranżacji naszego wnętrza. Natomiast mniejsza odporność nie wpływa na użytkowanie płytki na ścianie, zaś niższa cen w pełni nam to rekompensuje.
Gres
Gres jest to rodzaj płytki ceramicznej zaprasowanej przy wysokim ciśnieniu, a następnie wypalanej w piecu w temperaturze ok. 1200 ºC. Dzięki temu procesowi otrzymujemy bardzo wytrzymałą płytkę do wszelkiego zastosowania.
Gres to idealne rozwiązanie dla osób chcących mieć takie same płytki na podłodze i ścianie w łazience czy kuchni.
Jenak ze względu na swoją ceną i zwiększoną wytrzymałość, gres najczęściej stosujemy jako podłogę zaś jego mrozoodporne odmiany, również na zewnątrz.
Gres jest materiałem, który występuje w największej ilości dostępnych wymiarów, w tym jako płytki wielkowymiarowe.
Terakota
Terakota to płytka wykonana z oczyszczonej i wypalonej gliny. Sama nazwa pochodzi z włoskiego terra cotta – ziemia wypalona.
Wytrzymałością terakota prześciga glazurę, ale ustępuje gresowi. Ten szlachetny materiał występuje w wielu kolorach i kształt oraz może być stosowany na zewnątrz.
Terakota to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz mieć praktyczną i łatwą w utrzymaniu podłogę w motywie drewna.
Musimy jednak pamiętać, że terakota ma większą rozszerzalność cieplną od pozostałych płytek dlatego wymaga większej fugi, by nie pękać.
Duże fugi nie są straszne! W motywie drewna doskonale imitują naturalną przerwę pomiędzy deskami.
Fuga potrafi być designerskim akcentem naszego wnętrza. Często podkreśla wzór i dodaje naszemu wnętrzu charakteru. Obecna technologia znacznie ułatwia nam ich utrzymanie w czystości.
Glazura, Gres czy Terakota. Co najlepsze?
Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepsza jest glazura, gres czy terakota. Każdy z tych materiałów został stworzony do innych celów i w tych sprawdza się najlepiej.
Dlatego wystarczy zapamiętać, że glazurę stosujemy tylko na ścianach a gres i terakotę na podłodze.
Natomiast jeśli chcemy zaaranżować nasze wnętrze przy użyciu dużych płytek, to powinniśmy skupić naszą uwagę na gresie, który występuje w największej liczbie dostępnych formatów, w tym nawet takich o wymiarach 100cm na 300cm.
Glazura, Gres czy Terakota w skrócie:
- Glazura to najmniej odporny rodzaj płytki ceramicznej stosowany na ściany
- Gres to najbardziej odpornym materiał do zastosowania na podłogę, ścianę czy na zewnątrz. W tej grupie występuje również najwięcej możliwych formatów wymiarów płytki.
- Terakota pod względem wytrzymałości jest materiałem pomiędzy – bardziej odporna od glazury, ale mniej od gresu. Dlatego jest bardzo wszechstronnym materiałem do zastosowań zarówno na ściany, jak i podłogę ale, nie może być stosowana na zewnątrz.
Szukasz pomysłów na podłogę? Zobacz:
- Łączenie podłogi z płytkami – 3 sposoby na stylowe połączenie!
- Podłoga winylowa, wszystko co musisz wiedzieć!
- Daj się zaskoczyć linoleum!
- Podłoga drewniana – od czego zacząć?
- Płytki, kafelki, mozaiki! Stylowe i ponadczasowe wzory i rozwiązania!
Podczas remontu mojego salonu w końcu przyszedł czas na podłogę. Z racji tego, że szkoda było mi parkietu, trochę go odnowiłem i przemalowałem. W tym zadaniu pomogła mi w znacznym stopniu szlifierka z różnymi ściernicami.
Stare parkiety dają się świetnie odnowić, dlatego zdecydowanie zanim podejmiemy decyzję o ich usunięciu, czy położeniu na nich paneli lamowanych(sic!), to warto sprawdzić możliwości ich renowacji. 🙂