KuchniaŁazienkaPodłoga

Glazura, Gres, czy Terakota? Poznaj różnice i zaskocz swojego fachowca!

Glazura, Gres czy Terakota? To pytanie potrafi zbić z tropu, gdy o płytkach myślimy jako po prostu płytkach 🙂 Choć różnice w szczególe są duże to pod względem ich stosowania oraz użycia bardzo proste do zrozumienia. Dlatego zobacz nasz wpis i poznaj najważniejsze różnice, by niejednego fachowość w rozmowie zagiąć 😉 

Glazura

Glazura to płytka ceramiczna pokryta szkliwem. Dzięki temu jest odporna na wilgoć i środki chemiczne. Niestety płytka jest dosyć krucha i delikatna, dlatego jej główne zastosowanie to zdobienie ścian i sanitariów.

Szeroki wybór płytek ceramicznych na ścianę pozwoli Ci w pełni wyrazić swoją indywidualność i gust.

Ogrom wzorów, kształtów i wykończeń tworzy nieskończone możliwości aranżacji naszego wnętrza. Natomiast mniejsza odporność nie wpływa na użytkowanie płytki na ścianie, zaś niższa cen w pełni nam to rekompensuje.

Gres

Gres jest to rodzaj płytki ceramicznej zaprasowanej przy wysokim ciśnieniu, a następnie wypalanej w piecu w temperaturze ok. 1200 ºC. Dzięki temu procesowi otrzymujemy bardzo wytrzymałą płytkę do wszelkiego zastosowania.

Gres to idealne rozwiązanie dla osób chcących mieć takie same płytki na podłodze i ścianie w łazience, czy kuchni.

Jednak ze względu na swoją ceną i zwiększoną wytrzymałość, gres najczęściej stosujemy na podłogę zaś jego mrozoodporne odmiany, również na zewnątrz.

Gres jest materiałem, który występuje w największej ilości dostępnych wymiarów, w tym jako płytki wielkowymiarowe.

Terakota

Terakota to płytka wykonana z oczyszczonej i wypalonej gliny. Sama nazwa pochodzi z włoskiego terra cotta – ziemia wypalona.

Wytrzymałością terakota prześciga glazurę, ale ustępuje gresowi. Ten szlachetny materiał występuje w wielu kolorach i kształt oraz może być stosowany na zewnątrz.

Musimy jednak pamiętać, że terakota ma większą rozszerzalność cieplną od pozostałych płytek dlatego wymaga większej fugi, by nie pękać.

Duże fugi nie są straszne! W motywie drewna doskonale imitują naturalną  przerwę pomiędzy deskami.

Fuga potrafi być designerskim akcentem naszego wnętrza. Często podkreśla wzór i dodaje naszemu wnętrzu charakteru. Obecna technologia znacznie ułatwia nam ich utrzymanie w czystości.

Glazura, Gres czy Terakota. Co najlepsze?

Niestety  nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepsza jest glazura, gres czy terakota. Każdy z tych materiałów został stworzony do innych celów i w tych sprawdza się najlepiej.

Dlatego wystarczy zapamiętać, że glazurę stosujemy tylko na ścianach a gres i terakotę  na podłodze.

Natomiast jeśli chcemy zaaranżować nasze wnętrze przy użyciu dużych płytek, to powinniśmy skupić naszą uwagę na gresie, który występuje w największej liczbie dostępnych formatów, w tym nawet takich o wymiarach 100cm na 300cm.

Glazura, Gres czy Terakota w skrócie:

  • Glazura to najmniej odporny rodzaj płytki ceramicznej stosowany na ściany
  • Gres to najbardziej odpornym materiał do zastosowania na podłogę, ścianę czy na zewnątrz. W tej grupie występuje również najwięcej możliwych formatów wymiarów płytki.
  • Terakota pod względem wytrzymałości jest materiałem pomiędzy – bardziej odporna od glazury, ale mniej od gresu. Dlatego jest bardzo wszechstronnym materiałem do zastosowań zarówno na ściany, jak i podłogę ale, nie może być stosowana na zewnątrz.

Szukasz pomysłów na podłogę? Zobacz:

 

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adrian

Podczas remontu mojego salonu w końcu przyszedł czas na podłogę. Z racji tego, że szkoda było mi parkietu, trochę go odnowiłem i przemalowałem. W tym zadaniu pomogła mi w znacznym stopniu szlifierka z różnymi ściernicami.

Ewa

Cześć, dzięki za czytelny opis płytek.

Drewnopodobna terakota na ścianach prysznica i za wanną jest w wielu aranżacjach, ale jak to się ma do czyszczenia, do twardej wody?
Nikt nie udzielił mi jeszcze odpowiedzi na to pytanie, może Wy?

Back to top button