KuchniaŁazienkaPodłoga

Glazura, Gres, czy Terakota? Poznaj różnice i zaskocz swojego fachowca!

Glazura, Gres czy Terakota? To pytanie potrafi zbić z tropu, gdy o płytkach myślimy jako po prostu płytkach 🙂 Choć różnice w szczególe są duże to pod względem ich stosowania oraz użycia bardzo proste do zrozumienia. Dlatego zobacz nasz wpis i poznaj najważniejsze różnice, by niejednego fachowość w rozmowie zagiąć 😉 

Glazura

Glazura to płytka ceramiczna pokryta szkliwem. Dzięki temu jest odporna na wilgoć i środki chemiczne. Niestety płytka jest dosyć krucha i delikatna, dlatego jej główne zastosowanie to zdobienie ścian i sanitariów.

Szeroki wybór płytek ceramicznych na ścianę pozwoli Ci w pełni wyrazić swoją indywidualność i gust.

Ogrom wzorów, kształtów i wykończeń tworzy nieskończone możliwości aranżacji naszego wnętrza. Natomiast mniejsza odporność nie wpływa na użytkowanie płytki na ścianie, zaś niższa cen w pełni nam to rekompensuje.

Gres

Gres jest to rodzaj płytki ceramicznej zaprasowanej przy wysokim ciśnieniu, a następnie wypalanej w piecu w temperaturze ok. 1200 ºC. Dzięki temu procesowi otrzymujemy bardzo wytrzymałą płytkę do wszelkiego zastosowania.

Gres to idealne rozwiązanie dla osób chcących mieć takie same płytki na podłodze i ścianie w łazience czy kuchni.

Jednak ze względu na swoją ceną i zwiększoną wytrzymałość, gres najczęściej stosujemy jako podłogę zaś jego mrozoodporne odmiany, również na zewnątrz.

Gres jest materiałem, który występuje w największej ilości dostępnych wymiarów, w tym jako płytki wielkowymiarowe.

Terakota

Terakota to płytka wykonana z oczyszczonej i wypalonej gliny. Sama nazwa pochodzi z włoskiego terra cotta – ziemia wypalona.

Wytrzymałością terakota prześciga glazurę, ale ustępuje gresowi. Ten szlachetny materiał występuje w wielu kolorach i kształt oraz może być stosowany na zewnątrz.

Terakota to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz mieć praktyczną i łatwą w utrzymaniu podłogę w motywie drewna.

Musimy jednak pamiętać, że terakota ma większą rozszerzalność cieplną od pozostałych płytek dlatego wymaga większej fugi, by nie pękać.

Duże fugi nie są straszne! W motywie drewna doskonale imitują naturalną  przerwę pomiędzy deskami.

Fuga potrafi być designerskim akcentem naszego wnętrza. Często podkreśla wzór i dodaje naszemu wnętrzu charakteru. Obecna technologia znacznie ułatwia nam ich utrzymanie w czystości.

Glazura, Gres czy Terakota. Co najlepsze?

Niestety  nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy lepsza jest glazura, gres czy terakota. Każdy z tych materiałów został stworzony do innych celów i w tych sprawdza się najlepiej.

Dlatego wystarczy zapamiętać, że glazurę stosujemy tylko na ścianach a gres i terakotę  na podłodze.

Natomiast jeśli chcemy zaaranżować nasze wnętrze przy użyciu dużych płytek, to powinniśmy skupić naszą uwagę na gresie, który występuje w największej liczbie dostępnych formatów, w tym nawet takich o wymiarach 100cm na 300cm.

Glazura, Gres czy Terakota w skrócie:

  • Glazura to najmniej odporny rodzaj płytki ceramicznej stosowany na ściany
  • Gres to najbardziej odpornym materiał do zastosowania na podłogę, ścianę czy na zewnątrz. W tej grupie występuje również najwięcej możliwych formatów wymiarów płytki.
  • Terakota pod względem wytrzymałości jest materiałem pomiędzy – bardziej odporna od glazury, ale mniej od gresu. Dlatego jest bardzo wszechstronnym materiałem do zastosowań zarówno na ściany, jak i podłogę ale, nie może być stosowana na zewnątrz.

Szukasz pomysłów na podłogę? Zobacz:

 

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli. Prywatnie poszukiwacz adrenaliny w nietypowych sportach i przekraczaniu własnych granic.

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adrian

Podczas remontu mojego salonu w końcu przyszedł czas na podłogę. Z racji tego, że szkoda było mi parkietu, trochę go odnowiłem i przemalowałem. W tym zadaniu pomogła mi w znacznym stopniu szlifierka z różnymi ściernicami.

Back to top button
Kuchnia IKEA Kurs