Kuchnia

Kuchnie BRW – Sprawdzamy Polską IKEA!

O sieci sklepów Black Red White zdarza się mówić jak o polskiej odpowiedzi na szwedzką IKEA. Jednak jeśli im się bliżej przyjrzymy, to szybko dostrzeżemy, że w wielu aspektach marka Black Red White zostawia producenta szwedzkich klopsików daleko w tyle. Dlatego dziś raptem zajrzymy do świata kuchni BRW i mam nadzieję, że zachęcę Was do tego, aby zamiast stać w kolejce w IKEA, to może lepiej umówić się na spotkanie z projektantem i wypić kawę w salonie kuchni Black Red White.

Wpis nie jest sponsorowany, a wszystkie zawarte w nim opinie są moimi własnymi.

Oferta trzech kuchni z BRW

3 kuchnie BRW

Oferta kuchni Black Red White nie jest jednorodna. Dlatego mówiąc o ich kuchniach, warto wiedzieć, że tak naprawdę w swojej ofercie posiadają trzy różne serie mebli kuchennych.

Podział kuchni na trzy różne linie, różniące się ceną oraz zakresem oferowanych rozwiązań jest zarówno zaletą, jak i wadą. Osobiście nie lubię takich podziałów, bo już z początku tworzą pewien chaos, ale rozumiem, że pozwala to zaadresować własne produkty do szerokiego grono odbiorców. W przypadku BRW mamy kuchnie na wymiar, kuchnie modułowe oraz zestawy kuchenne.

Podział kuchni BRW

Każda z tych linii kuchennych jest adresowana do nieco innego odbiorcy oraz znacznie różni się ceną i możliwościami. Dlatego, zanim zaczniemy szukać konkretnych rozwiązań sprawdźmy, czy patrzymy na właściwą dla nas ofertę. 🙂

Kuchnie na wymiar Black Red White – Senso Kitchens

Kuchnie BRW na wymiar - Senso Kitchens

Najciekawszą grupą produktów są kuchnie na wymiar. Choć nazwa na wymiar jest odrobinę na wyrost, ponieważ nie mamy wpływu na absolutnie każdy wymiar szafek, tak wybór kolorystki jest już naprawdę imponujący i szafki w wybranym przez nas kolorze faktycznie powstają na nasze zamówienie.

Szeroka gama kolorów sprawia, że kuchnia według Waszego pomysłu w danym kolorze rzeczywiście powstaje specjalnie dla Was.

W każdej kolekcji mebli mamy do wyboru mnóstwo wariantów kolorów frontów i korpusów.

W ofercie kuchni BRW na wymiar mamy do wyboru ponad 50 kolorów lakierów, a każdy z nich może być w połysku i macie! Do tego dochodzi kilkanaście kolorów korpusów, fronty drewniane w kilku odsłonach, czy różne kolory drzwi stylizowanych. Jest w czym wybierać!

Dlatego, pomimo że same wymiary mebli nie są faktycznie tworzone na wymiar, tak szeroka gama kolorów sprawia, że kuchnia według Waszego pomysłu w danym kolorze rzeczywiście powstaje specjalnie dla Was. 

Projektowanie na wymiar

Bardziej indywidualne podejście w odróżnieniu od samoobsługowej IKEA, jest również widoczne w usłudze projektowania. Firma, pokazując kolejne kroki do stworzenia kuchni, informuje o tym, że to projektanci BRW wykonują dla Was projekt kuchni, zamiast zachęcać do samodzielnej ich aranżacji.

BRW od razu nastawia się na pomoc projektanta przy tworzeniu Waszych kuchni.

Z jednej strony to bardzo dobrze, że sklep od razu nastawia się na profesjonalną pomoc. Natomiast jeśli wolicie sami dłubać przy projekcie, to tu tylko połowicznie możemy się w tym realizować, ponieważ udostępniony program do planowania kuchni dotyczy tylko oferty kuchni modułowych. Stąd decydując się na kuchnię na wymiar w BRW najlepiej od razu zdać się na pomoc projektanta.

Punkty sprzedaży – studia patronackie

W przeciwieństwie do sklepów IKEA, kuchnie BRW możemy zamówić również w studiach mebli kuchennych rozsianych po całej Polsce, które z nimi współpracują. To świetna wiadomość, ponieważ dzięki temu dostępność ich mebli jest znacznie większa. Zresztą wystarczy zobaczyć ilość czerwonych punkcików na mapie!

Sieć oferuje ponad 400 punktów w całej Polsce, gdzie możecie zamówić swoją kuchnię!

Uważam, że to za bardzo dobre rozwiązanie umożliwiające zamówienie kuchni BRW nie tylko w dużych miastach. Natomiast decydując się na współprace ze studiem/sklepem partnerskim nadal otrzymujemy kuchnie na tych samych warunkach, co w sklepach firmowych.

Dodatkowo, co jest jednak tylko moimi mocnymi przypuszczeniami popartymi doświadczeniem, w mniejszych punktach sprzedaży zapewne studia łączą meble BRW z nietypowymi zabudowami wykonywanymi lokalnie, co czyni ich ofertę jeszcze bardziej elastyczną.

Kuchnie modułowe Black Red White – Family Line

Kuchnie BRW modułowe

Modułowe kuchnie BRW to jest dokładnie to, co oferują Szwedzi. Gotowe meble o różnych wymiarach, które możemy ze sobą dowolnie mieszać i łączyć.  Stąd, jeśli znacie kuchnie IKEA, to tu równie szybko się odnajdziecie.

Modułowe kuchnie BRW – przykłady.

Na pierwszy rzut oka różnice między kuchniami na wymiar a  modułowymi są niezauważalne, ponieważ naprawdę ich nie widać, gdyż są to takie sam meble. Prawdziwa różnica polega na ograniczeniu kolorów do danej linii wzorów. Nadal jest ich więcej niż w IKEA, ale już nie możemy wybierać spośród wspomnianych 50 kolorów.

Moduły kuchni BRW

Dostępne wymiary i kolory modułowych kuchni BRW.

Szafek z jednej strony jest całkiem sporo, ale z drugiej nie aż tak wiele, szczególnie jeśli zwrócimy uwagę na wysokość szaf gospodarczych. Szafy te mają jedną wysokość i zwiększamy ją przez dodawanie nadstawek. Jednak nadal same nadstawki są niskie.

Modułów jest wiele, ale nie aż tak wiele, za to nadrabiają dostępną kolorystyką.

Stąd kuchnie modułowe pod pewnymi względami są bardziej elastyczne niż tez z IKEA (mają szafkę wiszącą o szer. 45cm!), ale z drugiej strony mogłoby być odrobinę lepiej. Za to dostępną kolorystyką z całą pewnością modułowe kuchnie BRW biją na głowę ofertę kuchni IKEA.

Zestawy kuchenne Black Red White – Semi Line i Junona Line

kuchnie BRW - zestawy kuchenne

Ta oferta prezentuje gotowe zestawy mini-kuchni w szalenie niskiej cenie. 😉 Do zestawów możemy również dobrać więcej szafek według naszych potrzeb, jednak ograniczeniem jest ich mały wybór wzorów, wymiarów i kolorów.

Proste, niedrogie, ale z dobrej jakości płyty meble skrzyniowe.

Zestawy kuchenne są ciekawą alternatywą dla podobnych zestawów, które możecie kupić przez Internet lub w marketach budowlanych. Szafki i szuflady nie są wyposażone w ciche zamykanie i składają się głównie z najprostszych rozwiązań.

Pomimo niskiej ceny i najprostszych systemów, sama jakość płyt meblowych oraz ich cięcia jest bardzo w porządku. Stąd, jeśli szukacie niedrogiej zabudowy to zdecydowanie lepiej udać się do BRW i zobaczyć zestawy na żywo niż eksperymentować z zakupami na Allegro.

Kuchnie BRW – wymiary

Wpis o kuchniach IKEA zaczynałem przeważnie od ich wymiarów, które często wykluczającą ich użycie lub są dla nas ważne, gdy chcemy naszą kuchnię samodzielnie zaaranżować. W przypadku kuchni BRW uważam, że mają mniejsze znaczenie dla nas jako przyszłych użytkowników, ponieważ oferta BRW jest nastawiona na pomoc projektanta w dopasowaniu mebli do Waszego wnętrza.

Wymiary zależą od oferty, a same meble są standardowej wysokości, stąd nie powinno być problemów, jak to bywa przy wysokich meblach IKEA.

Dodatkowo kuchnie BRW są niższe, niż w IKEA, czy może raczej wykonane według naszego rodzimego standardu, a nie szwedzkiego, dlatego najczęstszy problem kuchni IKEA, czyli brak wpasowania pod okno tu raczej nie wystąpi.

Dlatego, zamiast samodzielnie walczyć z wymiarami i projektem pozwólmy, żeby projektant zrobił to dla nas.  Jednak dla osób, które chcą lub po prostu lubią aranżować wnętrza, jest dostępny program do planowania kuchni BRW.

Program do planowania modułowych kuchni BRW

Kuchnie BRW - Program do planowania
Po prawej stronie widzicie mój przykładowy projekt kuchni BRW

Firma udostępnia swój program do planowana kuchni, jednak jest on ograniczony do kuchni modułowych z serii Family Line. Co więcej, aby odtworzyć swój projekt w sklepie, musimy skopiować plik z naszego komputera i przynieść go fizycznie do sklepu na zewnętrznym nośniku pamięci. Sam program do planowana kuchni jest program do pobrania na komputer, ale działa bez konieczności jego instalacji. Jednak w trakcie korzystania wymaga podłączeni do internetu w celu pobierania na bieżąco bibliotek modeli.

Sam praca w programie jest prosta, wizualizacje są lepszej jakości niż w IKEA Plannerze, jednak działają jak w programach profesjonalnych. Oznacza to, że aby uzyskać dobre rendery, należy właściwe zaplanować źródła światła, które będą tworzyć odpowiedni efekt. Stąd jakość wizualizacji zależy od naszych umiejętności pracy z programem.

Prosty program z całkiem ładnymi wizualizacjami, jednak nie jest tak istotny w procesie zamówienia mebli, jak IKEA Planner.

Mój największy zarzut do programu, to brak możliwości nanoszenia globalnych zmian wybranych szafek. Więc jeśli urządzimy całą kuchnię w danej linii mebli, a następnie będziemy chcieli zobaczyć inny kolor, czyli inną linię to musimy ręcznie od nowa umieścić wszystkie szafki. Wyjątkiem jest dostęp do różnych kolorów w obrębie jednej linii mebli. Natomiast z plusów warto nadmienić możliwość uzyskania bieżącej wyceny naszego projektu, ale to chyba umie już każdy taki program.

Kuchnie BRW – Podsumowane

Kuchnie BRW - Podsumowane

Ten wpis jest wprowadzeniem do tematu, jakim są kuchnie BRW, bo uważam, że zasługują na większą uwagę. Co więcej, różnice względem tak często wspominanej IKEA zobaczycie, dopiero gdy odwiedźcie salon kuchni BRW. To tam ekspozycje naprawdę zaczynają się wyróżniać swoją pomysłowość i stylem, którego próżno szukać w IKEA. Osobiście uważam, że ta różnica polega na samodzielności punktów sprzedaży oraz większym zaangażowaniu lokalnych projektantów.

W końcu IKEA jest taka sama wszędzie jak cheeseburger z maka. Za to kuchnie BRW są bardziej jak lokalny rzemieślniczy burger, czyli albo fenomenalny, albo po prostu dobry, bo to od kucharza, czyli w tym przypadku projektanta, będzie zależał efekt.

IKEA jest cheeseburger z maka, a kuchnie BRW są bardziej jak lokalny rzemieślniczy burger, gdzie od kucharza i składników zależy ostateczny efekt.

Oglądać ekspozycje w sklepie byłem zachwycone pomysłowością rozwiązań i bardziej odważnym stylem. Stąd kuchniom BRW daje obecnie duży kredyt zaufania i będę jeszcze zagłębiał się w ten temat, bo warto kuchnią modułowym i na wymiar poświęcić oddzielny wpis.

Dlatego, jeśli zastanawiacie się nad kuchnią z IKEA, to z ciekawości warto zajrzeć również do najbliższego salonu kuchni BRW, który zapewne jest bliżej Was, niż myślicie.

Zdjęcia pochodzą ze strony BRW.pl

Łyżka dziegciu 

Po publikacji tego wpisu dostaliśmy od naszych Czytelników kilka wiadomości, że o ile meble są w porządku, tak dużym problemem okazała się jakość obsługi zamówienia oraz sposób uznawania, czy raczej brak uznawania reklamacji.

Dlatego, jeśli mieliście podobne doświadczenia, to proszę dajcie nam znać. Natomiast jeśli wszystko było dobrze, to też się odezwijcie, bo może te wpadki, były tylko pojedynczymi przypadkami.

 

A może jednak IKEA?


Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?

Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – 
 Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – ❤️Twój Świadomy Projekt! 
Zobacz naszego E-booka o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!📔


Darmowe programy do projektowania wnętrz

Jak kupić kuchnię!

Projektowanie kuchni i nie tylko

Dopiero zaczynasz remont? Sprawdź Pierwszą Pomoc dla Wnętrz!

A może chcesz wiedzieć, jak nie dekorować wnętrz?

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan

I weź się zdecyduj na sieciówkę i składanie, jeśli chcesz wyższe (naprawdę wyższe, a nie z podwyższonym cokołem/nóżkami) szafki dolne (IKEA), ale nie pasują ci wymiary i/lub fronty (których jest mało i gama kolorystyczna jest uboga). Czy w takiej sytuacji zostaje stolarz albo korpusy IKEA + indywidualnie zamawiane fronty?

Stefan

Firmy specjalizujące się we frontach do mebli IKEA, przynajmniej te które poznałem, mają nieludzkie marże 🙂 Cena pewnie do negocjacji, ale domyślnie wychodzi nawet 1000zł za m2 frontu u tych najbardziej medialnych, i to nie w jakiejś super opcji. Szukałbym raczej u tych, co robią fronty do zabudowy na wymiar, dla stolarzy.

Monika

Także uważam, że BRW zasługuje na uwagę. Projektując kuchnię dla siebie sprawdziłam chyba wszystkie możliwości – od leroy poprzez studia kuchenne po stolarza 🙂 BRW wygrało: w całkiem niezłej cenie spełnili wszystkie moje oczekiwania. Plus tylko tam znalazłam blat nie biały i nie szary, ale jasny „beżowawy” 😉 A Pan projektant w salonie był ekstremalnie miły, co ułatwiało współpracę 🙂 Polecam!

ps. „kuchniom”, nie „kuchnią” 😉

Sir Judzin

Jaka jest grubość formatek korpusów w BRW dla linii Senso Kitchen. Tej informacji próżno szukać na ich stronie.

Zofia

Ja skłaniałabym się za BRW, salonów w Polsce jest dość dużo, do Ikei trudniej dojechać niż do BRW. Podobają mi się wzory i w 1 i w 2 sklepie. To chyba zależy od tego, co kto potrzebuje i oczekuje. Można umeblować sobie kuchnie w nowo kupionym mieszkaniu od https://omegabuildings.pl/

Back to top button