Urządzanie Wnętrz

3 darmowe programy do projektowania wnętrz na telefon!

Przyszłość jest dziś, a wnętrza można już projektować z ekranów naszych telefonów! W tym wpisie omawiamy 3 najpopularniejsze, darmowe programy do projektowania wnętrz na telefon. Jaki program jest najlepszy, jaki jest darmowy tylko z nazwy, a na jaki szkoda nawet darmowego transferu? Zobaczcie nasze recenzje i wybierzcie swój najlepszy darmowy program do projektowania wnętrz na telefon!

Jak wyglądał test programów

Każdy z programów sprawdzałem tak samo, aby móc je ze sobą porównać. I tak po zainstalowaniu aplikacji, moim celem było narysowanie całego mieszkania, a następnie zaprojektowanie salonu z aneksem kuchennym. Zadanie z pozoru proste, jednak wymagało połączenia różnych modeli mebli, doboru kolorów i faktur.

Szczególną uwagę zwracałem na prostotę i łatwość obsługi oraz czas, jakiego potrzebowałem, aby taki projekt przygotować.

Programy do projektowania wnętrz na telefon, które oceniałem to:

  1. Room Planner
  2. Planner 5D
  3. MagicPlan

1. Room Planner

Darmowe Programy do Projektowania Wnętrz na Telefon Home Planner

Zaczynamy przegląd darmowych programów do projektowania wnętrz na telefon od prawdziwego lidera. Jest to program, który od początku mnie w sobie rozkochał. Jeśli więc szukasz najlepszego, oto i on 🙂

Łatwy, intuicyjny, posiadający wbudowaną bazę modeli mebli z IKEA, działa bez konieczności połączenia z Internetem. Do tego posiada ciekawe funkcje społecznościowe, jak zdobywanie punktów i odznaczeń za wykonywanie w nim projektów i związanych z tym działań. To naprawdę fajny dodatek, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z aranżacją wnętrz.

Co prawda, program wita nas ekranem z cennikiem, to jednak oferuje bardzo wiele za darmo. Jest łatwy, intuicyjny, posiada wbudowaną bazę modeli mebli z IKEA i działa bez konieczności połączenia z Internetem.

Poza szeroką bazą darmowych modeli, możemy również zmieniać wymiary już gotowych. Jeśli więc nawet nie znajdziemy mebla, który dokładnie oddaje gabaryty wybranego przez nas, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ze stolika Lack (IKEA) zrobić stół dla 12 osób 😀

Rysowanie mieszkania

Pomieszczenie możemy rysować odręcznie lub wgrać nasz plan pomieszczenia z galerii zdjęć w naszym telefonie jako tło do dalszego rysowania. Następnie rysujemy po naszym planie palcem, tworząc ściany, co bardzo ułatwia przygotowanie całego projektu mieszkania.

Niestety, w darmowej wersji nie mamy możliwości dokładnego określenia długości ścian. Zawsze będą nieco dłuższe lub krótsze, w zależności jak przesuniemy palcem po ekranie.

Projekt

Przykład fotorealistycznych zdjęć w programie Room Planner.

Mieszkanie projektujemy z podziałem na pomieszczenia. Oznacza to, że nawet jeśli narysujemy całe mieszkanie, to dostęp do mebli mamy, gdy przejdziemy do jednego pomieszczenia. Również wizualizacja oglądanych wnętrz w 3D dotyczy tylko jednego pomieszczenia.

Jest to rozwiązanie z pozoru dziwne, ale szybko się do niego przyzwyczaiłem oraz rozumiem, że jest związane z ograniczeniami sprzętowymi naszych smartfonów.

Samo dodawanie mebli do wnętrz jest bardzo proste i wygodne – za sprawą wbudowanego systemu przyciągania modeli do ścian oraz innych obiektów. Jest to sprawdzone rozwiązanie, znane z komputerowych programów do projektowania wnętrz. Polega na tym, że dodawane obiekty są przyciągane, np. do ściany, dzięki czemu zgrabnie i równo do niej przylegają. Dzięki temu prosto i precyzyjnie umieszczamy modele palcem w projekcie.

Biblioteka

Jak wspominałem na wstępie, program posiada wbudowaną bazę mebli IKEA, która jest całkiem szeroka nawet w darmowej wersji. Co więcej, możemy zmienić wymiary każdego mebla, dzięki czemu tworzymy praktycznie dowolne meble na podstawie gotowych modeli.

Niestety, w bezpłatnej wersji mamy ograniczony dostęp do kolorów. Więc rozmiary obiektów możemy jak najbardziej zaplanować, ale już wizualizację wnętrza, oddającą każdy możliwy kolor – niestety, nie.

Wizualizacje

Po lewej standardowy widok 3D, a po prawej, gdy włączymy tryb „zrób zdjęcie”.

Wizualizacje fotorealistyczne są naprawdę zaskakująco dobrej jakości. Zresztą zobaczcie tylko na pomieszczenie przed i po 😉 Dodatkowo wykonanie takich pięknych zdjęć nie wymaga od nas ustawiania świateł ani dobierania jakichkolwiek ustawień. Po prostu klikam w opcję zrób fotorealistyczne zdjęcie i gotowe.

Oczywiście jest haczyk w postaci ograniczonej liczby takich fotorealistyczny zdjęć. Jednak każdego dnia dostajemy jedno nowe zdjęcie oraz kolejne za postępy w projektowaniu. Ja mam już 3 poziom projektanta wnętrz! 🙂

Podsumowanie Room Planner

Dla mnie ten program jest bezsprzecznie najlepszym programem do projektowania wnętrz w telefonie spośród wymienionych.

Jest bardzo prosty oraz intuicyjny w obsłudze, a dzięki wbudowanej bazie modeli IKEA – jest świetny do samodzielnego aranżowania wnętrz.

Co więcej, możesz przeglądać pomysły innych, a nawet je ściągać i modyfikować. Ile razy widziałaś jakąś inspirację, ale coś byś w niej zmieniła? I właśnie ten program to umożliwia!

A za każde działanie w samym programie jesteśmy nagradzani punktami. Zbierając punkty, odblokowujemy osiągnięcia, które miło łechcą ego i zachęcają do dalszej zabawy, to znaczy projektowania 🙂

2. Planner 5D

Darmowe Programy do Projektowania Wnętrz na Telefon! Planner 5D

Jeśli wizualizacje 3D to dla Ciebie za mało, ten program oferuje je w trybie 5D! Czyli tak! Możesz dzięki wirtualnej rzeczywistości wejść do projektowanego wnętrza i po nim chodzić jak Neo w matrixie.

Tylko w gorszej jakości i z reklamami. Z bardzo dużą ilością reklam 😉

Rysowanie mieszkania

Tworzenie planu całego mieszkania jest irytujące. Chyba, że Twoje mieszkanie lub wnętrze to prostokąt, wtedy jest łatwo 😉

Program w domyśle proponuje prostokątne pomieszczenie i w takiej konfiguracji najlepiej pracować. Czyli każdy projekt to jedno pomieszczenie. Jeśli zapragniemy narysować całe mieszkanie od razu, to musimy stworzyć odpowiednio wielki prostokąt, a następnie narysować w nim wewnętrzne ściany.

Mnie się nie udało narysować całego wnętrza, a dokładniej było to tak irytujące, że postanowiłem skupić się tylko na salonie z aneksem kuchennym. Wierzę, że osoby wytrwałe sobie poradzą, ale po kilku minutach smyrania placem miałem zwyczajnie dosyć.

Projekt

Obiekty nie posiadają przyciągania do ścian lub innych mebli. Jest to funkcja, jak wcześniej wspomniałem, która ułatwia umieszczanie przedmiotów w projekcie, ponieważ są one automatycznie ustawiane jeden obok drugiego lub równo przy ścianie.

Brak funkcji przyciągania obiektów bardzo irytuje.

Brak tej funkcji powoduje, że gdy chcemy ustawić, np. szafki kuchenne, to albo będą między nimi przerwy, albo będą nachodzić na siebie. Niezwykle ciężko jest zrównać je ze sobą, przesuwając palcem po ekranie. Znów mała rzecz, a strasznie irytuje.

Biblioteka

By uzyskać dostęp na 72 godziny do jakiegokolwiek modelu musimy najpierw obejrzeć reklamę. Irytujące.

Pamiętasz, jak wspominałem, że w poprzedniej aplikacji możesz zmienić rozmiar i częściowo kolor mebli? To tu taka zmiana kosztuję Cię jedną reklamę i wtedy otrzymujesz możliwość wprowadzenia zmian na 72 godziny. Niby nic wielkiego, w końcu program jest za darmo, ale jednak jest to irytujące.

Program obiecuje odblokowanie katalogu po obejrzeniu reklamy, ale chodzi o katalog jednego obiektu, czyli tylko i wyłącznie o jeden przedmiot. Irytujące.

Co gorsza, oglądanie reklam odblokuje dostęp do jednego modelu i nie chodzi nawet o to, że chcę go edytować, ale w ogóle użyć. W wersji bez reklam mamy dostęp do, np. jednej szafki czy jednego krzesła. Cała reszta wymaga oglądania reklam.

Więc w przypadku projektu kuchni, reklamę musiałem obejrzeć, wybierając po kolei każdą szafkę. Ponieważ szafka ze zlewem, piekarnikiem czy lodówką to różne modele. Zresztą szafka z szufladami i bez też wymaga oglądania reklam.

Wizualizacje

Jednak czas na największą zaletę tego programu, czyli wirtualną rzeczywistość. Cóż… jest kolejne irytujące „ale” 😉 Jeśli myślałaś, że trud zaprojektowania całego mieszkania zostanie wynagrodzony tym, że później będziesz mogła się przejść po nim w wirtualnej rzeczywistości – niestety, to tak nie działa.

Wnętrza w „wirtualu” możemy oglądać tylko z jednego punktu i gdy się poruszamy, to nie ma wpływu na widoczny obraz. Czyli nie ma mowy o chodzeniu po świeżo zaprojektowanym mieszkaniu.

Niestety, żeby ruszyć się w wirtualnej przestrzeni, musimy dotykać ekran palcem. To rozwiązanie czyni wirtualny spacer kompletnie bezsensownym, ponieważ ruch oznacza konieczność zdjęcia „gogli”.

Po lewej fotorealizm a po prawej standardowy efekt 3D.

No i wizualizacje fotorealistyczne. Mnie się nie udało osiągnąć fotorealistycznego efektu, zarówno na moim projekcie, jak i na projekcie przygotowanym przez dewelopera. Napisałbym, że to irytujące, ale po prostu mnie już to nawet nie zaskoczyło.

Dlatego nie wiem, jak dobrze działają fotorealistyczne wizualizacje. Zabrakło mi już chęci do szukania rozwiązania oraz naoglądałem się już tylu reklam, by tę funkcję sobie zwyczajnie darować.

Podsumowanie Planner 5D

Jest to program, który służy bardziej do wyświetlania reklam, którego skutkiem ubocznym może być aranżacja wnętrz lub nerwica. Niestety, dla mnie ten program utożsamia wszystko, co najgorsze w darmowych programach.

Do tego chwali się wirtualną rzeczywistością, w której nie możemy chodzić, nie działają mi wizualizacje, a brak przyciągania obiektów uniemożliwia szybkie planowanie wnętrza.

Jest to program, który służy bardziej do wyświetlania reklam, którego skutkiem ubocznym może być aranżacja wnętrz lub nerwica.

Dlatego nie wiem, komu ten program mógłby przypaść do gustu lub dla jakich funkcji warto by było zakupić jego pełną wersję.

3. Magic Plan

Darmowe Programy do Projektowania Wnętrz na Telefon! Magic Plan

Ten program znacząco się różni od dwóch poprzednich, ponieważ jego głównym zadaniem jest pomoc przy planowania, a nie tworzeniu wizualnych aranżacji. Do tego próbuje być najbardziej profesjonalnym spośród prezentowanych. Ciekawostką jest możliwość mierzenia pomieszczenia przy użyciu aparatu w telefonie.

Program ma naprawdę wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o skrupulatne planowanie i eksport planów do podręcznych tabelek. Dlatego jestem pewien, że znajdzie swoich entuzjastów.

Rysowanie pomieszczenia

Oprócz klasycznego rysowania mieszkania palcem oraz wgrania, jako tło, planu pomieszczenia – program oferuje możliwość automatycznego pomiaru wnętrza przy użyciu aparatu w naszym telefonie. I jest to ciekawe rozwiązanie, jednak wymaga naszej obecności we wnętrzu i przede wszystkim pustego pomieszczenia 😉

A jeśli już w takim wnętrzu jesteśmy, to dużo szybciej i dokładniej zmierzymy je przy użyciu miarki, ponieważ sam pomiar telefonem jest, niestety, niedokładny.  Oczywiście, mierzenie telefonem jest na pewno bardziej zabawne.

Jednak pomijając te gadżety, zwykłe rysownie pomieszczenia jest proste i bardzo szybkie.

Projekt

Podobnie jak w pierwszym programie, tak i tu po narysowaniu całego mieszkania, proces jego urządzania zaczynamy od wejścia do jednego pomieszczenia. Następnie dodajemy obiekty z bazy, których wymiary możemy edytować.

Na pierwszy rzut oka już widzimy, że obiekty nie są kolorowe i służą nam głównie za modele reprezentujące nasze wybrane meble.

To rozwiązanie jest połączone z możliwością dodawania własnych nazw naszym modelom, opisów, cen, a nawet zdjęć. Czyli mamy wszystkie opcje ułatwiające nam realne planowanie i wykonywanie kosztorysów mebli w naszym projekcie.

Co więcej, tak przygotowane wnętrze możemy eksportować do pliku PDF, gdzie poza planem pomieszczenia zobaczymy wykaz mebli wraz z naszym komentarzem oraz ceną, jeśli oczywiście takie dane dodaliśmy do obiektów.

Biblioteka

Jak wspomniałem, program służy głównie do planowania, zamiast do wizualnej aranżacji wnętrz. Dlatego wszystkie modele są czarno-białe i służą bardziej jako reprezentacja realnych mebli albo po prostu jako obiekty o wybranych przez nas gabarytach, niż elementy dekoracji wnętrz.

Poza modelami mebli, mamy również dostęp do symboli elektrycznych.

Warto jednak dodać, że oprócz brył mebli, mamy również do dyspozycji symbole elektryczne, które pozwolą nam zaplanować ich rozmieszczenie oraz ilość we wnętrzu.

Wizualizacje

Tu dochodzimy do największego minusa tego programu, czyli braku kolorowych wizualizacji. Możemy zobaczyć całe wnętrze w formie rzutów 3D oraz 2D, jednak będą one czarno-białe. Dlatego ten program doskonale sprawdzi się jako pomoc w planowaniu i wycenie mebli, natomiast nie pomoże nam w aranżacji i doborze kolorystki wnętrza.

Szczególnie ciekawą funkcją są rzuty ścian w 2D. Pozwala nam to dokładnie obejrzeć wymiary wszystkich szafek na jednym rzucie. Niestety, praca na takich rzutach do najwygodniejszych nie należy.

Ale ta funkcja może być bardzo przydatna szczególnie dla osób, które polegają bardziej na wymiarach niż „obrazkach”.

Podsumowanie Magic Plan

Największym plusem tego programu jest klarowne wymiarowanie elementów na rzucie oraz możliwość wpisywania cen, własnych nazw i opisów poszczególnych mebli do tworzenia kosztorysu. Dlatego, jeśli ponad wizualne fajerwerki cenicie bardziej minimalizm i tabelki w Excelu, to ten program może Wam przypaść do gustu.

Jeśli ponad wizualne fajerwerki cenicie bardziej minimalizm i tabelki w Excelu, to ten program może Wam przypaść do gustu.

 


 

Darmowe programy do projektowania wnętrz na telefon  Podsumowanie

Darmowe Programy do Projektowania Wnętrz na Telefon!

Dla mnie najciekawszym był program Room Planner. Oprócz wielu możliwości, jakie oferował, praca z nim dawała mi zwyczajnie radość ze zdobywania kolejnych osiągnięć, a fotorealistyczne wizualizacje były powyżej oczekiwań.

Magic Plan to doskonałe narzędzie do planowania opartego o listę zakupów lub po prostu dla osób, którym nie zależy na kolorowych udziwnieniach. Jest to program minimalistyczny, ale posiada wszystko, co niezbędne.

Natomiast Planner 5D był ze mną całkowicie niekompatybilny i jedyne co dobrze robił, to mnie irytował.

Oczywiście te programy nie są w stanie zastąpić tych profesjonalnych, ale nie taka ich rola. Myślę, że posiadanie przygotowanego projektu mieszkania w kieszeni może być niesamowicie pomocne przy dobieraniu mebli i dodatków, szczególnie będąc na zakupach.

Programy na telefon nie są w stanie zastąpić profesjonalnych programów, ale nie taka ich rola.

Szczególnie istotny jest bardzo niski próg wejścia, który umożliwia urządzenie mieszkania w przerwie na kawę lub w drodze do pracy. I oczywiście, jak każdy program do projektowania wnętrz na telefon i nie tylko, to tylko narzędzia.

Dlatego życzę Wam pięknych i przemyślanych mieszkań oraz co najmniej trzeciego poziomu jako projektant wnętrz 😉

A czy Wy macie swoje ulubione programy do projektowania wnętrz na telefon?

Jeśli jesteś użytkownikiem jednego z programów i uważasz, że nie powiedziałem o nim wystarczająco wiele, to śmiało napisz o tym w komentarzu!

Bonus: programy do projektowania wnętrz na telefon, których nie polecam – Home Styler i Swedish Home Design

Pierwotnie planowałem zrobić recenzję 5 programów. Jednak po sprawdzeniu Swedish Home Design, okazał się kopią Plannera 5D, tylko z jeszcze większą ilością reklam. Natomiast program Home Styler nawet nie służy do aranżacji własnego wnętrza. Dlatego o nich nie pisałem, ale też obu nie polecam.

Programy do projektowania wnętrz na telefon, które oceniałem, to:

  1. Room Planner
  2. Planner 5D
  3. MagicPlan

Zobacz 3 darmowe programy do projektowania wnętrz online!


Potrzebujesz pomocy przy urządzaniu?

Zapisz się na nasz – Kurs Urządzania Wnętrz🤓
Zobacz nasze – Konsultacje Wnętrz Online! 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – ❤️Twój Świadomy Projekt! 
Zobacz naszego e-booka o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!


Meble IKEA

Kuchnia:

Podłoga:

Remont:

A może czego nie robić? 🙂

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Akacja

Rewelacja! Mam do zaplnowania dwa pokoje, aneks kuchenny i mini jadalnię! Nawet nie wiedziałam że mogę to zrobić w telefonie!. Na pewno wykorzystam!

Back to top button