Cookie Consent by Free Privacy Policy Generator Update cookies preferences
Dla ProjektantówUrządzanie Wnętrz

Bezpłatne programy dla początkujących projektantów wnętrz – TOP 7

Szukając programów do projektowania wnętrz, najczęściej myślimy wyłącznie o programach, które wykonują wizualizacje. Niestety, to tylko wierzchołek programów, jakie warto znać, myśląc o zawodzie projektanta wnętrz. Dlatego w tym wpisie poznasz bezpłatne programy dla projektantów wnętrz, które pomogą Ci stawiać pierwsze kroki na początku swojej zawodowej drogi! 

Bezpłatne programy dla projektantów wnętrz:

  1. Homestyler
  2. pCon.Planner
  3. Roomstyler Moodboard
  4. IKEA Planner kuchni
  5. Canva
  6. Zoom
  7. Gmail

Większość przedstawianych programów posiada swoje płatne rozszerzenia. Jednak są one opcjonalne i opisane w tym artykule funkcje są dostępne w bezpłatnych wersjach.

Bezpłatne programy dla projektantów wnętrz – TOP 7

1. Homestyler – najlepszy program do wizualizacji

Projekt wnętrza wykonany przez nas w programie Homestyler. Zobacz więcej.

Listę otwiera aktualnie najlepszy bezpłatny program do wykonywania wizualizacji nie tylko wnętrz, ale również przestrzeni wokół budynków. Co więcej, program działa w trybie online w oknie naszej przeglądarki. Dzięki czemu nie wymaga potężnego komputera do wykonania wysokiej jakości renderów obrazu.

Najlepszy bezpłatny program do wykonywania wizualizacji nie tylko wnętrz, ale również przestrzeni wokół budynków.

Program jest stale rozwijany i poszerzany o nowe funkcje. W obecnej wersji możemy wgrywać własne tekstury, zewnętrze modele obiektów 3D oraz korzystać z bardzo rozbudowanego trybu modelowania wbudowanego w program. Dzięki tym funkcjom, program można dostosować do własnych potrzeb, a modelowanie pozwala nam tworzyć dowolne własne obiekty czy wnętrza o nietypowym kształcie.

Przystępność i szybkość działania

W płatnym rozszerzeniu program umożliwia nawet wykonywanie filmów z naszych projektów. 

Jednak, co osobiście uważam za największy atut programu, to fakt, że jest bardzo intuicyjny i nie trzeba umieć wiele, aby stworzyć pierwszą wizualizację. Dzięki temu można się stopniowo zagłębiać w jego możliwości bez efektu odbicia typu „nie mam pojęcia co mam kliknąć, aby zacząć”. Co często towarzyszy bardziej zaawansowanym programom do wizualizacji wnętrz.

Program ma wersję płatną, która umożliwia wykonywanie lepszej jakości wizualizacji bez ich ilościowych ograniczeń. Dodatkowo możemy usunąć znak wodny i zyskujemy dostęp do kilku funkcji specjalnych, związanych z wizualizacjami. Niemniej w bezpłatnej wersji mamy do dyspozycji wszystkie podstawowe funkcje programu. To pozwala nam się go w pełni nauczyć, zanim zdecydujemy się na płatne rozszerzenie.

Więcej o programie Homestyler:

pCon.Planner – program do dokumentacji

Bezpłatne Programy Dla Projektantów Wnętrz - pConPlanner
Zrzut ekranu w programie pConPlanner. Źródło.

Homestyler to cudowny program, ale ma jedną wadę. W obecnej wersji w programie Homestyler nie mamy możliwości wykonywania rozbudowanej dokumentacji wraz z wymiarami i opisami. ( od wersji programu Homestyler 5.0 można już wykonywać w nim dokumentację.) Na szczęście, mamy inny bezpłatny program do dokumentacji technicznej i rysowania dla projektantów wnętrz, jakim jest pConPlanner.

Bardzo rozbudowane narzędzie, które potrafi wiele, ale też wymaga wiele wiedzy na początku.

Program pConPlanner posiada przyjazny interfejs i umożliwia tworzenie dowolnych rysunków. Co z możliwością importu planów wnętrz wykonanych w programie Homestyler, w rozszerzeniu .dwg, czyni z tych dwóch programów bardzo zgrany duet.

Ołówek do zadań specjalnych

Dla osób początkujących, niestety, może być nieco trudny w pierwszym kontakcie. I co bardziej istotne, jest to program, który działa jak kartka i ołówek. Czyli to ty musisz wiedzieć, co chcesz narysować czy udokumentować. Stąd, choć znajdziemy tu pewne gotowe schematy tabliczek rysunkowych czy symbole obiektów, to nadal my sami musimy zadbać nad ich poprawnym zastosowaniem.

Niemniej warto poznać ten program, który w miarę bezboleśnie wprowadza nas do świata bardziej profesjonalnych programów do aranżacji wnętrz.

W tym programie również możemy wykonywać fotorealistyczne wizualizacje wnętrz, jednak ich wykonanie wymaga od nas dużo większego nakładu pracy i lepszego komputera, niż w przypadku programu Homestyler. 

3. Roomstyler – narzędzie do tablic inspiracji

W pracy projektanta wnętrz nie zawsze musimy tworzyć od razu wizualizację całych wnętrz. Na potrzeby pierwszych spotkań czy konsultacji, przydatna będzie umiejętność przedstawienia swoich pomysłów w formie tablic inspiracji. Jednym z bezpłatnych programów dla projektantów wnętrz, wykonujących tablice inspiracji, jest program Roomstyler.

To, co przemawia za korzystaniem z tego programu, to ogromna baza modeli mebli, z której możemy korzystać, tworząc nasze tablice. Oraz co ciekawe, możemy również przeglądać tablice inspiracji innych użytkowników. Mało tego! Możemy nawet skopiować wybraną tablicę, aby ją samodzielnie zmodyfikować.

A jak robią to inni?

Publiczna galeria tablic inspiracji innych użytkowników. Źródło.

Oczywiście nie chodzi tu o plagiatowanie czyjeś pracy, tylko możliwość zobaczenia od środka, jak została wykonana, co pozwala nam się uczyć od innych. Program Roomstyler jest również programem do aranżacji wnętrz. Jednak, według mnie, przez swoje ograniczenia bardzo ustępuje programowi Homestyler.

4. IKEA Planner Kuchni – kuchenny nauczyciel

To, że program jest w domyśle przeznaczony do aranżacji kuchni IKEA, nie znaczy, że nie może nam pomóc w nauce aranżowania po prostu kuchni. A pomoże nam projektować, ponieważ jako jedyny mi znany program ma wbudowane coś w rodzaju samouczka. A dokładnie, jeśli popełnimy jakąś projektową gafę, to program nas ostrzeże o możliwych kolizjach i przyszłych kłopotach.

Program nie tylko służy do urządzania kuchni, ale również dba o ergonomiczną poprawność naszych projektów.

Co więcej, praca w programie jest bardzo szybka oraz intuicyjna. To wszystko sprawia, że program IKEA Planner można wykorzystać w roli pomocniczego programu do aranżacji kuchni. Dzięki prostej obsłudze i wbudowanym ostrzeżeniom, możemy szybko poukładać meble w przestrzeni, aby się przekonać, czy nasz pomysł na kuchnię jest dobry, i czy niczego nie przeoczyliśmy.

Porównanie projektu z IKEA Planner i Homestylera

Na podstawie tak wstępnie przygotowanego projektu, możemy następnie wykonać już jego pełną wizualizację w innym wybranym programie, gdzie często szybkie zmiany czy przesunięcie modeli nie jest już takie szybkie i proste.

Oczywiście największą wadą tego programu jest jego ograniczenie dostępnych wymiarów mebli kuchennych do modułowych rozwiązań mebli IKEA. Ale jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z aranżacją wnętrz, to lepiej zacznij od gotowych rozwiązań, zamiast wymyślać koło na nowo.

5. Canva – do graficznego spięcia wszystkiego

Przykład połączenia Canvy i Homestylera. Tło grafiki to projekt wykonany w programie Homestyler.

Canva to program do wykonywania i edycji grafik. Może być jednym z najpotężniejszych narzędzi w Waszym arsenale bezpłatnych programów dla projektantów wnętrz. Jednak wymaga to nieszablonowego myślenia. Przy użyciu Canvy z łatwością możecie nanosić opisy, linie czy inne grafiki na Wasze projekty.

Umiejętność tworzenia i edycji obrazów jest bezcenna w pracy projektanta wnętrz.

Tym samym Canva może Wam posłużyć jako program pomocniczy przy prostych dokumentacjach czy przedstawianiu wybranych koncepcji. Nie wspominając nawet o wykonywaniu kompletnych tablic inspiracji.

Od Instagrama po Facebooka

Gotowe szablony grafik do użycia w naszych social mediach.

Co więcej, Canva ułatwi Wam również pracę z szeroko rozumianą grafiką w Waszej komunikacji w social mediach. Nie wiesz, jaki rozmiary powinno mieć tło Twojej strony na Facebooku? Klikasz w gotowy szablon w Canvie i już możesz działać!

Dodatkowo w programie znajdziesz ogromną bazę bezpłatnych zdjęć i grafik, z których możesz dowolnie korzystać. To wszystko połączone z Waszym twórczym podejściem sprawia, że Canva będzie dla Was nieocenionym pomocnikiem. Nie tylko w pracy przy projektach wnętrz, ale ogólnie w zawodzie projektanta wnętrz, który wymaga znajomości edycji grafik.

6. Zoom – do pracy zdalnej

Możesz pracować wszędzie nie ruszając się z domu.

Pandemia wywróciła wiele rzeczy do góry nogami oraz oswoiła nas z pracą zdalną. Jeszcze parę lat temu, realizacja projektów bez spotkań była czymś nie do pomyślenia.

Warto wykorzystać możliwość pracy zdalnej, która otwiera niegdyś zamknięte drzwi.

A teraz? Teraz projektuję kuchnie w Norwegii, Francji, USA, a nawet w sąsiedniej dzielnicy mojego miasta –  bez wychodzenia z domu. Technika poszła do przodu i można budować relacje za pośrednictwem kamery i mikrofonu. I wcale nie odbiega to od spotkań w kawiarniach, workspaceach czy w showroomach oraz strefach dla projektantów.

Brak ograniczeń

Świat się zmienia, więc bądź częścią tej zmiany. Do pracy zdalnej wykorzystujemy głównie trzy programy: Zoom, TeamViewer i Microsoft Teams. Jednak to program Zoom jest dla nas najwygodniejszy. Moja opinia o programie jest tu bardzo subiektywna, dlatego gorąco zachęcam do zapoznania się ze wszystkimi programami i wybranie dla siebie najlepszego.

Natomiast, co najważniejsze. Jeśli myślicie o pracy jako projektant wnętrz, to naprawdę warto wykorzystać możliwości pracy zdalnej, która otwiera niegdyś zamknięte drzwi. Zwłaszcza, jeśli Wasze miejsce zamieszkania nie pokrywało się z miejscem zamieszkania Waszego Inwestora.

7. Gmail i środowisko Google

Gmail to poczty król!

Czuję się nieco głupio, pisząc o poczcie Gmail, ale jednak muszę, bo nadal można spotkać projektantów z adresem poczty na wp, o2, vp, czy nawet onet.pl. I teraz nie chodzi nawet o to, że taki adres wydaje się nieco dziwny… Żeby nie powiedzieć, że nasi rodzice, którzy nie umieją w Internety, mają pocztę w takich portalach.

Chodzi o to, że poczta Gmail to więcej niż sama poczta. To pełne, zintegrowane środowisko, które znacznie usprawnia naszą pracę. Dokumenty Google, dysk Google i poczta Gmail to święta trójca, pozwalająca łatwo i szybko zarządzać naszymi projektami oraz tworzyć ich automatyczne kopie.

Dokumenty Google, dysk Google i poczta Gmail to święta trójca pozwalająca łatwo i szybko zarządzać naszymi projektami.

Naprawdę trudno mi sobie wyobrazić udostępnianie dużych projektów w inny sposób, niż przez dysk Google, czy dokumentów inaczej niż przez Google Doc. A jeśli to Was jeszcze nie przekonuje, to dodam, że poczta Gmail posiada świetny filtr antyspamowy. Możemy nadawać etykiety wiadomościom przychodzącym, dzięki czemu łatwo zarządzamy całą pocztą, a funkcja wysyłania wiadomości z opóźnieniem to coś niezwykle przydatnego.

Na koniec warto dodać, że za opłatą około 25 zł miesięcznie, możemy mieć pocztę Gmail we własnej domenie. Czyli po znaczku @ pojawi się nazwa Twojej firmy, zamiast końcówki gmail.com

Bezpłatne programy dla projektantów wnętrz – TOP 7  Podsumowanie

Jeszcze nie tak dawno temu, wysokim progiem wejścia do zawodu projektanta wnętrz były kosztowne programy, których cena wynosiło często powyżej 10 000 zł.

Na szczęście to się zmienia. Nawet programy płatne przechodzą na modele subskrypcji, które choć w długim terminie są droższe, to jednak umożliwią już tu i teraz zaczęcie w nich pracy bez zaciągania kredytu. Osobiście uważam, że wszystkie programy to wyłącznie narzędzia, które dopiero w sprawnych rękach projektanta zamieniają się w projekty wnętrz.

O jakości waszej pracy nie decyduje to, czy korzystacie z płatnego lub bezpłatnego programu tylko Wasza wiedza i umiejętności.

Dlatego o jakości waszej pracy nie decyduje to, czy korzystacie z płatnego lub bezpłatnego programu, a Wasza wiedza. I oczywiście umiejętności oraz dobra znajomość wykorzystywanych narzędzi.

A z jakich programów jeszcze Wy korzystacie?

Tymczasem życzę Wam owocnej pracy i udoskonalania swojego projektowego warsztatu!

Darmowe programy do projektowania wnętrz

Chcesz zacząć naukę projektowania wnętrz pod naszym okiem? Zobacz nasze kursy online:

Kliknij tu i zobacz więcej o kursie projektowania wnętrz w programie Homestyler.

Ciekawi zawodu?

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra

to nie tylko dla projektantów, fajnie sobie popatrzeć u siebie w domu jakby coś mogło wyglądć inaczej.

Ala

Fantastyczne zestawienie! Szczególnie przydatne dla kogoś takiego jak ja, kto dopiero zaczyna przygodę z projektowaniem wnętrz.

Back to top button