Remont

Remont Doskonały – 7 Grzechów Remontu. Zobacz jak przetrwać remont i nie zwariować!

Pamiętasz Waszą pierwszą randkę? A może pierwszą kłótnię? Pewnie chciałbyś wtedy wiedzieć co robić a czego nie. Remont mieszkania jest jak burzliwy związek pełen dzikości, namiętności oraz chwil uniesień i zwątpienia. Więc jak przetrwać ten remontowy związek i nie zwariować? Zobacz mój poradnik o najczęstszy błędach, które popełniamy, remontując mieszkanie.

A może wolisz posłuchać?

Jeśli chcesz pobrać ten odcinek, to kliknij tu: Pobierz Odcinek!

7 Grzechów Remontu

 

1. Brak wspólnej wizji mieszkania

7 Grzechów Remontu 1. Brak wspólnej wizji mieszkania

Krok pierwszy to zastanowić się co właściwe chcemy osiągnąć. Większość powie, że ładnie mieszkać. Jednak co to znaczy, że ma być ładnie?

Wiem jak trudno o tym opowiedzieć, dlatego najlepiej będzie, jak to pokażesz.

Wykorzystaj do tego techniki moodboard albo po prostu załóż katalog w telefonie lub komputerze o nazwie Moje Pierwsze Mieszkanie 😉

Następnie stwórz podkatalogi typu: sypialnia, kuchnia, łazienka, płytki,  inspiracje, dekoracji itp. pomoże Ci to później łatwo odnajdywać to, czego akurat potrzebujesz pośród setek zdjęć.

Web jest pełny pomysłów

Web jest pełny pomysłów

Pomysłów oraz inspiracji możesz szukać na portalach wnętrzarskich, Pinterestcie, czy Homebooku. Ciekawym miejscem są również grupy na facebooku, gdzie użytkownicy dzielą się swoimi wnętrzami.

W miarę zbierania zdjęć będziesz stopniowo wiedziała, do czego zmierzasz oraz jaki efekt chcesz osiągnąć.

Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli nie znasz celu podroży, to nigdy tam nie trafisz.

Gdy nie możesz się zdecydować

7 Grzechów Remontu Brak decyzji

W tym kroku bardzo pomocny może okazać się architekt, który zbierze od Was wszystkie informacje i pomysły, by przygotować projekt w formie wizualizacji. Na gotowym projekcie często dużo łatwiej jest wprowadzać zmiany niż na „pustym planie”.

Sami sobie też poradzicie. A mając trochę smykałki do programów i dość czasu to zerknijcie na Sketchup o lub pCon.planner

2. Zaczynasz urządzanie od dekoracji

7 Grzechów Remontu 2. Zaczynasz urządzanie od dekoracji

Super dywan, cudna lampa i te zasłony! Tak, ale nie teraz 😉

Po to stworzyliśmy folder o nazwie dekoracje, aby tam wpadały wszystkie pomysł i by na pewno nam nie zginęły.

Jednak na początkowym etapie należy zająć się dużymi sprawami. I choć wiem, że temat podłóg nie tak seksi jak krzesła Starcka to na nie przyjdzie jeszcze czas – najpierw podłoga.

Ale detale tworzą wnętrze!

7 Grzechów Remontu 2. Zaczynasz urządzanie od dekoracji

Tak, detale są ważne, ale mieszkanie będziecie dekorować i urządzać jeszcze przez długi czas po wprowadzeniu. Dla wielu urządzanie własnego mieszania stanie się nawet hobby! I co dwa lata będziesz zmieniać kolor ścian i dekoracji. Dlatego nie powinniśmy się przywiązywać przesadnie do dekoracji na początku remontu.

Dodanie jednej nowej rzeczy nie zmieni stylu skandynawskiego w styl glamour. Dlatego, jeśli się wahasz, to zostaw dekoracje na koniec.

Z remontem jest jak z tortem. Nie zaczynasz od kremu tylko od upieczenia idealnego biszkoptu.

3. Brak planu i kosztorysu

7 Grzechów Remontu 3. Brak planu i kosztorysu

Skoro już wiemy dokąd zmierzamy oraz że nie damy się zbałamucić ozdóbkami pora stworzyć plan!

Jeśli nie wiesz, od czego zacząć to zobacz ten wpis:

Znajdziesz tam przykładowy plan wraz z kosztorysem oraz moodboardy dla każdego wnętrza. Oczywiście Wasz plan będzie inny, ale możesz się inspirować kolejno przedstawionymi krokami remontu mieszkania..

Właściwa kolejność

Podobnie jak w przypadku zbierania inspiracji tak i tu uważam, że najłatwiej jest przechodzić kolejno po pomieszczeniach. Mając już gotowy pomysł, zaczynamy go uzupełniać o nazwy producentów i ceny.

Ostatnią niewidomą będzie koszt robocizny, którą możemy oszacować, korzystając z gotowych cenników budowlanych dostępnych w internecie. Niestety cena za wykonanie tej samej usługi potrafi być bardzo różna. Dlatego konieczne będzie sporządzenie kosztorysu u naszego wykonawcy.

Gniazdka, kable i wiszące sufity

Gniazdka, kable i wiszące sufity

Jeśli jednak planujecie zmiany instalacji, podwieszane sufity, burzenie ścian itp. to zawsze zaczynamy od prac ciężkich, brudnych i mokrych.

Im więcej zmian planujemy wprowadzić, tym dokładniej powinnyśmy się przygotować i rozważyć czy poradzimy sobie sami, czy zwrócić się o pomoc, nawet w okrojonym zakresie do architekta wnętrz.

4. Chcesz wszystko kontrolować

7 Grzechów Remontu 4. Chcesz wszystko kontrolować

Nie będziesz w stanie kontrolować wszystkiego. Im szybciej to zrozumiesz, tym lepiej dla twoich nerwów.

Ponieważ nawet jeśli będziesz stać nad glazurnikiem przez cały dzień to i tak nie masz gwarancji, że wszytko dobrze się ułoży 😉

Podobnie jest z projektantem. Jeśli zlecisz projekt, ale będziesz dokładnie instruować, jak ma być zaprojektowane mieszkanie, to szkoda twoich pieniędzy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy tylko potrzebujesz wizualizacji, ale do tego nie potrzebujesz projektanta 😉

Oczywiście nie popadajmy w skrajność. Każdy etap remontu należy odebrać a jakość pracy zweryfikować.

Przestrzegam jedynie przed nadmierną próbą kontroli wszystkiego, która w efekcie może Cię całkowicie wykończyć psychicznie.

5. Podejmujesz decyzje pod wpływem emocji

7 Grzechów Remontu 5. Podejmujesz decyzje pod wpływem emocji

Kupiłaś kiedyś buty lub torebkę pod wpływem chwili? A 80m² podłogi?

Nie kupuj niczego od razu. Zawsze porównaj ceny. Branża wnętrzarska jest bardzo specyficzna i w zależności od tego, czy kupujesz w showroomie, salonie, sklepie czy punkcie sprzedaży, cena za ten sam materiał może być bardzo różna.

Emocje są bardzo złym doradcą i doskonale to wiedzą sprzedawcy, którzy będą chcieli to wykorzystać.

„Taka cena tylko dziś, jutro może już ktoś wykupi, trzeba zamawiać, bo długo się czeka” – to tylko puste słowa i proste sprzedażowe sztuczki.

Oczywiście  atrakcyjna cena to nie wszytko. Sprawdź opinie o firmie i odwiedź kilka miejsc oferujących dany produkt, aby być w stanie porównać jakość materiałów.

Zawsze dopytaj czy podany kosztorys zawiera podatek, transport i montaż. Koniecznie podpisuj umowy a najlepiej będzie, jeśli poprosisz o wzór umowy przed zakupem, by na spokojnie ją w domu przeczytać.

6. Twój wymarzony projekt Ci się znudził7 Grzechów Remontu 6. Twój wymarzony projekt Ci się znudził

W pewnym momencie może nastąpić znużenie projektem. Tyle razu widziałaś już swój wymarzony projekt, że przestaje Cię już cieszyć. Wtedy najgorsze co możesz zrobić to zacząć na szybko dokonywać zmian.

Moja rada to pozwól sobie odpocząć chwile od remontu, by nabrać dystansu.

Jeśli po tym czasie nadal stwierdzisz, że coś jest nie tak, lub do siebie nie pasuje, to wróć do kroku pierwszego, czyli inspiracji i zobacz jak twój projekt, ma się do początkowych założeń. 

Bardzo możliwe, że w czasie urządzania oddaliłaś się od pierwotnej wizji i wystarczy, że wrócisz na obrany kurs.

Jeśli uznasz, że to, co obecnie robisz, już Ci się nie podoba, to zacznij od początku. Tylko wtedy masz pewność, że stworzysz spójny stylistycznie projekt.

7. Polegasz na opinii znajomych

7 Grzechów Remontu 7. Polegasz na opinii znajomych

Twoi znajomi mają remont albo za sobą, albo dopiero ich czeka. W każdej sytuacji ich opinia nie będzie obiektywna.

Jeśli zrobili już remont to nawet podświadomie będą bronić własnych „dobrych” wyborów.  A jeśli dopiero czeka ich remont to pewnie już zbierają inspiracje do własnego katalogu „Moje Pierwsze M”, który w niczym nie przypomina waszego.

W remoncie jak na wojnie – w każdej  chwili przyjaciele mogą stać się wrogami.

I nie dlatego, że Cię nie lubią! Wręcz przeciwnie – chcą pomóc. Tylko nie im ma się twoje wnętrze podobać i nie oni tam będą mieszkać.

Ważne jest, abyś nie dała sobie wmówić, że to, co Ci się podoba jest złe oraz potrafiła sobie zaufać. 

Tylko dla Ciebie

7 Grzechów Remontu Liczysz się tylko Ty

W tym wpisie starałam się udzielić porad na najczęstsze problemy, z którymi się spotkałam. Niesyty nie mam jednej gotowej recepty dla każdego tak jak i nie ma dwóch identycznych wnętrz.

Jednak ta indywidualność to, że wnętrze jest Twoim odbiciem, jest tak niezwykłe. Dlatego życzę Ci, aby wnętrze, w którym żyjesz również żyło tobą.

 

A Wy, co byście dodali do tej listy?

 

Czeka Cię remont? Przygotuj się z Nami!

Remont:

Podłoga:

Kuchnia:

AGD:

Łazienka:

A może czego nie robić? 🙂

Rozalia Tchorek

Projektant wnętrz z ponad 10 letnim doświadczeniem projektowym. Autorka ponad 460 zrealizowanych projektów. Prywatnie podróżniczka i miłośniczka sportowych wyzwań.

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Michalina

Dlaczego mi nikt nie pokazał tego artykułu, kiedy byłam na etapie zakupu mieszkania do remotnu? Może byłoby chociaż trochę łatwiej. Na szczęście to już końcówka i w końcu mogę zacząć zakupy dodatków.

Ela

Nic dodać, nic ująć!

Filip Tchorek

Dzięki! 🙂

Bardzo praktyczne porady.

Back to top button