Ściany

Pusta Ściana, czy Efekt Pustej Ściany? 5 Sposobów Na Pustą Ścianę!

Problem pustych ścian dotyka nawet co dziesiąte wnętrze. Wiele osób szuka pomocy w architekturze alternatywnej zdominowanej przez naklejki w formie napisów, ogromne obrazy oraz wielokolorowe dekoracje. Jednak jest to jedynie leczenie objawów choroby wnętrza, a nie ich przyczyn, które mają wiele źródeł. Dlatego, jeśli pusta ściana jest dla Was wyzwaniem, to zobaczcie 5 najczęstszych powodów powstawania pustych ścian oraz nasze podpowiedzi jak sobie z nimi poradzić!

A jeśli potrzebujesz pomocy przy aranżacji ściany, pokoju lub całego mieszkania, to zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 🙂 

A może wolisz posłuchać?

Jeśli chcesz pobrać ten odcinek, to kliknij tu: Pobierz Odcinek!

Czym jest efekt pustej ściany

Czym jest efekt pustej ściany

Zanim przejdziemy do powodów powstawania pustych ścian, warto zacząć od rozróżnienia tego, czym jest efekt pustej ściany, a czym jest ściana bez dekoracji.

Efekt pustej ściany;  to efekt powstały na skutek niewłaściwszego zagospodarowania przestrzeni we wnętrzu, którego skutkiem jest nadmierne skupienie wzroku na jednej ścianie.

Efekt pustej ściany przeważnie nie ma jednego głównego powodu i za jego powstanie, najczęściej odpowiada, szereg podjętych decyzji, których skutki się kumulują.

Natomiast jeśli na ścianie nie posiadacie dekoracji, ale ściana nie dominuje we wnętrzu, to jest to po prostu zwykła ściana.

Zobacz Nasz Kurs Projektowania Wnętrz! Kurs Urządzania Wnętrz!

Dlatego jeśli pusta ściana nie daje Ci spokoju, to sprawdź, czy twoje wnętrze nie ma symptomów efektu pustej ściany!

5 Powodów Powstawania Efektu Pustej Ściany

 

1. Wymiary nie do pary

Pusta Ściana - Zobacz 5 Sposób Na Pustą Ścianę!

Podstawowy powód powstania pustej ściany to źle dobrana wielkość mebli do wnętrza. Meble mogą być zarówno za małe, jak i za duże. W obu przypadkach powodują powstanie niechcianego efektu.

W przypadku zbyt małych mebli mamy najczęściej do czynienia ze ścianą za kanapą, komodą, konsolą oraz szafkach RTV. Niewłaściwa proporcja mebli do ściany powoduje zdominowanie wnętrza przez tło, jakim powinna być ściana.

W przypadku zbyt dużych mebli efekt powstaje inaczej. Zazwyczaj takie pomieszczenie jest tak zatłoczone meblami, że wolny fragment ściany jest niczym promień słońca, który oślepia. W tym przypadku meble przytłaczają wnętrze i nasz wzrok szukając oddechu, skupia się na jedynej wolnej ścianie.

2. Dekoracyjna bomba

Pusta Ściana -zbyt wiele elementów

Nie tylko o wielkość mebli ma znaczenie, ale również ilość elementów w danym pomieszczeniu. Specjalnie piszę o elementach, ponieważ o ile często zwracamy uwagę na meble i zachowujemy w ich ilości umiar, tak z drobiazgami potrafimy naprawdę zaszaleć.

W przeładowanych, dekoracyjnymi bodźcami wnętrzach, pusta ściana jest najmilszą dla oka ozdobą.

Drobiazgi, które potrafią znacząco wpłynąć na odbiór wnętrza to wszystkie elementy ozdobne w postaci dywaników, bieżników na stołach, świeczek, wazonów, kwiatów, obrazów, zegarów, porcelanowych ozdób oraz wszystkich innych tzw. durno-stojek, czy łapaczy kurzu.

W takim wnętrzu to naturalne, że będąc zewsząd bombardowanym dekoracyjnymi bodźcami, nasz wzrok będzie  szukał spokojnej niszy. Tym samy pusta ścian staje się dla nas najmilszą ozdobą, skupiającą nasze spojrzenie.

3. Stylistyczny chaos

Pusta Ściana i stylistyczny chaos

Odpowiednie rozmiary mebli, właściwa ilość elementów we wnętrzu jeszcze nie gwarantuje spójności wnętrza. Gdyby wnętrze było książką, to styl byłby fabułą, która spaja całą powieść. Bez fabuły mamy tylko rozrzucone rozdziały, tak samo bez stylu, mamy tylko wstawione meble.

Gdyby wnętrze było książką, to styl byłby fabułą, która spaja całą powieść.

Są style, które lubią przestrzeń i puste ściany oraz takie, które lubią dekoracje. Na tym etapie najczęstszym błędem jest mylenie potrzeb naszego wnętrza. Gdy potrzebuje spokoju zaczynamy go dekorować, a gdy desperacko prosi o zdobienia to go nie słuchamy.

Drugą przyczyną niechcianego mieszania stylów jest nieprzemyślanym zakup. Kiedy najpierw coś kupimy, a dopiero potem zastanawiamy się, czy to pasuje lub jak to połączyć z resztą wnętrza. Wtedy najczęściej próbujemy z dekoracji ściany zrobić łącznik skłóconych stylów.

Niestety próba łączenia stylu przy pomocy dekoracji na ścianie to bardzo niebezpieczny zabieg, który częściej, zamiast leczyć, prowadzi do niebezpiecznych dekoracyjnych powikłań.

4. Brak głównego bohatera

Jeśli styl jest fabułą, to element wyróżniający, jest zwrotem akcji, który powoduje rumieńce i przysłowiowy opad szczęki. Bez zwrotu akcji, dobra książka, nadal byłaby dobra, ale to zwrot, zapewnia jej dożywotnią pamięć. Lubię przygody o Harrym Potterze, ale to zakończenie historii Snape’a a nie Harrego, wywróciło mój mugolski świat do góry nogami.

Oferta tylko dla naszych Czytelników! Twój Świadomy Projekt

Oczywiście w kontekście dekoracji wnętrz nie chodzi o to, by jakiś element był kompletnie z innej bajki. Ma on współgrać z wnętrzem i jednocześnie, wyraźnie się wyróżniać na jego tle.

Jeśli styl jest fabułą, to element wyróżniający, jest zwrotem akcji, który powoduje  przysłowiowy opad szczęki.

Dlatego, jeśli wchodząc do pomieszczenia rzuca Ci się w oko pusta ściana, to może dlatego, że nie posiada żadnej wyróżniającej się cechy.

A jak to sprawdzić? Zadzwoń do koleżanki i zapytaj się, co jej się podoba, w twoim wnętrzu. Jeśli powie, że wszystko, to znaczy, że masz dobrą koleżankę i wnętrze bez wyrazu.

5. Ktoś Ci wmówił, że pusta ściana to problem

Pusta Ściana? Nie! Jest dobrze!

Nikt nie jest całkowicie odporny na wpływ innych. Niestety czasem się zdarza, że gdy odwiedzają nas znajomi lub rodzina możemy usłyszeć kilka uszczypliwości dotyczących naszego wnętrza.

Jest tak smutno! Powinnaś coś powiesić

Zdarza się to usłyszeć od osób, które nie są zaznajomione ze stylem minimalistycznym czy nawet nowoczesnym. Dla takich osób ściana bez dekoracji jest smutna i nie potrafi nikogo rozbawić. Natomiast nie wiem, czy aby na pewno, ściana, powinna bawić.

Trochę tu biednie na tej ścianie.  Bo u nas to wisi…

No i fajnie, niech u nich wisi. Natomiast jeśli wolisz delikatne dekoracje, zamiast obrazów w złotych ramach, to nie jest kwestia twojego biedactwa, tylko raczej niechęci do buractwa.

Innymi słowy wszystkim nie dogodzisz. Dlatego jeśli, czujesz, że jest w porządku, że tobie się podoba, to niczego nie zmieniaj.

Pusta ściana, czy efekt pustej ściany?

Musimy rozróżnić pustą ścianę od efektu pustej ściany. Ponieważ nie ma nic złego w ścianach bez dekoracji lub z ich minimalną ilością. Nawet więcej, lepiej nie mieć dekoracji lub zachować minimalizm niż iść na całość z wielkim obrazem, naklejko-napisem, czy innym wielkim zdobieniem.  Pamiętajmy, że dobry design to nie ilość a jakość.

Efekt pustej ściany jest objawem choroby wnętrza i jej dekorowanie jest tylko leczeniem objawów, a nie powodów jej powstania.

Natomiast efekt pustej ściany jest objawem choroby wnętrza. Dlatego  jej dekorowanie to tylko leczeniem objawów, a nie powodów jej powstania. Tym samym problem wnętrza będzie tylko narastał.

Sztuka designu polega na rezygnacji z rzeczy zbędnych. Tak się tworzy doskonałe projekty. Niezależnie czy będzie to burzliwy styl glamour, nieco przaśny styl wiejski, czy „ikeowski” styl skandynawski.

Design to sztuka rezygnacji z rzeczy zbędnych.

Dlatego ściany dekorujmy, ale z głową. Dobra dekoracja ściany jest lekka i nie przytłacza.
Stylowa dekoracja uzupełnia wnętrza. Jednak najlepsza jest, wtedy gdy nam się po prostu podoba.

 

A jak się czują Wasze ściany ? 😉

 

Sprawdź Pierwszą Pomoc dla Wnętrz!

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli. Prywatnie poszukiwacz adrenaliny w nietypowych sportach i przekraczaniu własnych granic.

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Kamila

Moim zdaniem np. odpowiednio dobrana fototapeta-3d pwoinna idealnia wypełnić to miejsce i jeszcze doda klimatu oraz niecodziennego efektu powiekszenia przestrzeni. Najlepiej skorzystac ze stron internetowych które mają opcję podglądu fotoapety w domu, jak np. dekowizja.pl, bo wtedy latwiej jest sie zdecydoawc – cos o tym wiem ;p

Aleksander

W swoim mieszkaniu również byłem w sytuacji kiedy nie wiedziałem co poradzić na pustą ścianę. Postanowiłem ją zeszlifować, odmalować i odświeżyć, a na końcu powiesiłem tam zdjęcia moje rodziny.

Back to top button