5 najczęstszych błędów przy urządzaniu kuchni Cz. 3
Czas na kolejną część najczęstszych błędów przy urządzaniu kuchni! W tym wpisie poruszam mniej znane błędy, zarówno związane z ergonomią, jak i samym podejściem do realizacji projektu. Innymi słowy, wszystko to, za co tak lubicie ten cykl 😉 Dlatego zapraszam was na kolejną porcję 5 najczęstszych błędów przy urządzaniu kuchni!
5 najczęstszych błędów przy urządzaniu kuchni Cz. 3
1. Zmywarka po złej stronie
Zacznijmy od najbardziej popularnego błędu, który znacząco wpływa na wygodę pracy w kuchni. Dlatego, planując swoją nową kuchnię, zadbajcie, aby zmywarka było po właściwej stronie względem zlewu. A jaka strona jest właściwa?
Zasada umieszczenia zmywarki w kuchni względem zlewu określa, że dla osób praworęcznych zmywarka powinna być po lewej stronie zlewu zaś dla leworęcznych po prawej.
To jest jedyna i prawdziwa zasada. Nie ma czegoś takiego, jak zawsze po lewej czy prawej, a już na pewno nie ma czegoś takiego, jak: „co komu wygodniej”. Szczególnie ten drugi argument jest niezasadny, ponieważ możemy przyzwyczaić się do najbardziej niewygodnych rozwiązań.
Dlaczego jest zła i dobra strona umieszczenia zmywarki?
Wyobraźcie sobie, że właśnie myjecie talerz. W jednej dłoni trzymasz gąbkę do mycia, a w drugiej talerz.
Teraz odpowiedzcie na dwa pytania:
- w której ręce trzymasz talerz?
- w którą stronę będzie Ci łatwiej ten talerz odłożyć?
Oczywiście w przypadku zmywarki nie chodzi o mycie talerzy, ale to najłatwiej uświadamia nam, że osoby praworęczne będę trzymać naczynie w lewej dłoni, tym samym odkładnie i chowanie naczyń będzie dla nich wygodniejsze na lewą stronę.
Nawet w przypadku, gdy chcemy usunąć resztki jedzenia z talerza do kosza, zanim włożymy naczynie do zmywarki, to ponownie resztki zrzucamy widelcem, który trzymamy w prawej dłoni, a talerze w lewej.
A jeśli jest mi wygodnie na odwrót?
Zdarzało mi się, że osoby leworęczne w przypadku wspomnianego mycia naczyń trzymały talerz jak osoby praworęczne. W tej sytuacji, mimo że zasada mówi o leworęczności, to powinniśmy wybrać podejście jak dla osób praworęcznych. Zawsze musimy pamiętać, że zasady mają nam pomagać w projektowaniu, ale nie projektują za nas.
Natomiast jeśli rzeczywiście ktoś woli przekładać ręce na krzyż, chowając talerz trzymany w lewej dłoni na prawą stronę… To w takiej sytuacji warto wspomnieć, że są na świecie osoby, które wolą zupę pomidorową z ryżem zamiast prawilnie z kluseczkami 😉
2. Okap na złej wysokości
To jest często tylko połowiczny błąd i jest on związany z bardzo chętnie powtarzanym hasłem, że okap dla płyt gazowych powinien wisieć na wysokości 65 cm od płyty, a dla płyt elektrycznych na wysokości 55 cm. Z powyższym twierdzeniem się w pełni zgadzam, bo tak podają producenci okapów w swoich kartach gwarancyjnych.
Jednak w pełni poprawne określenie wysokości zawieszenia okapów brzmi:
- okap dla płyt gazowych powinien wisieć na wysokości od 65 cm do 75 cm.
- okap dla płyt elektrycznych powinien wisieć na wysokości od 55 cm do 75 cm
Różnica w definicji jest niewielka, ale w częstości walenia głową w okap już duża. Dlatego szczególnie w przypadku okapów wolnowiszących, w kształcie odwróconej litery „T”, umieszczonych nad płytami elektrycznymi – nie bójmy się wieszać ich wyżej niż linia szafek, po prostu dla naszego komfortu.
Różnica w definicji jest niewielka, ale w częstości walenia głową w okap już wielka.
Tak zamontowane urządzenie nadal świetnie się sprawdzi, a my oszczędzimy sobie kilku guzów. Natomiast w przypadku okapów skośnych oraz sufitowych, te wymiary wysokości są inne i do komfortowego gotowania wystarczy, że będziemy się trzymać zaleceń producenta.
3. Drogi materiał tylko z nazwy
Ten błąd pojawia się wtedy, gdy chcemy mieć drogi materiał z nazwy, ale w najniższej cenie. Niestety, dla takich osób materiały o tej samej nazwie mogą znacząco się różnić od siebie, w zależności od ich wykonawcy oraz miejsca produkcji.
Przykładowo: drzwi wykonane z MDF-u lakierowanego w połysku będą wyglądały inaczej, w zależności od tego, czy były lakierowane ręcznie, czy maszynowo. Choć różnice będą ogromne zarówno w jakości, jak i cenie, to z nazwy są to faktycznie te same materiały. Zupełnie jak 15-letnia Skoda i nowy Mercedes. I jedno, i drugie to przecież samochód.
15-letnia Skoda i nowy Mercedes. I jedno, i drugie to samochód. Skoro niczym się nie różnią, to po co przepłacać, tak? 😉
W praktyce ten błąd wygląda tak, że zostają wybrane materiały na kuchnię, najczęściej te droższe, a potem szukamy najtańszego wykonawcy, który to wykona. W zasadzie nie byłoby w tym nic złego, gdyby kuchnia była produktem takim samym u każdego sprzedawcy. Jednak każda kuchnia jest wykonywana inaczej i na końcową jakość wpływa olbrzymia ilość czynników.
Dlatego poszukiwanie najtańszego wykonawcy wśród najdroższych materiałów kończy się na osobach, które wykonują meble, ale nie mają swojego salonu sprzedaży. Więc kupujemy kuchnię w ciemno tylko dlatego, że ktoś powiedział słynne: „będzie Pani zadowolona”.
Kupić projekt oczami
Niestety, zdarza się również, że w ten błąd wpędzają swoich Klientów niedoświadczeni architekci, tworząc wizję kuchni z najlepszych i najdroższych rozwiązań, nie dbając o to, że budżet tego nie udźwignie. Wiem, że architekt nie jest kosztorysantem, ale uważam, że dobry architekt powinien mieć na uwadze budżet swoich Inwestorów i nie wciskać bajerów, których później Klienci nie będą w stanie wykonać.
Na etapie projektu łatwo dać się ponieść wizji szklanych frontów i pięknych kamieni. Tylko czy budżet to wytrzyma?
Dlatego planując zakup mebli na zamówienie, zamiast na drogim materiale z nazwy, lepiej skupić się na wykonaniu dobrej jakości mebli, ponieważ starannie wykonany mebel zawsze będzie dobrze wyglądał.
4. Zlew większy niż potrzebujesz
Z tym problemem najczęściej spotykałem się, gdy Inwestorzy planowali swoją pierwszą kuchnię ze zmywarką. Nie mając doświadczenia, jak fantastycznym urządzeniem jest zmywarka i z jaką łatwością porzucamy umycie ręcznie choćby szklanki na rzecz programu mini 15 😉
Zaufaj mi. Nie potrzebujesz dwumetrowego zlewu!
Generalnie, jeśli mamy w kuchni zmywarkę, to oszczędniej jest z niej korzystać niż myć ręcznie. Wspomniana szklanka to oczywiście żart, jednak prawdą jest, że zmywarka zużywa znacznie mniej wody niż przy klasycznym zmywaniu. Co więcej, naczynia ze zmywarki wychodzą suche, więc suszarka do naczyń również jest zbędna.
A jak już myjemy ręcznie garnek czy patelnię, to lepiej po umyciu wytrzeć je szmatką i schować niż inwestować w suszarkę, długi ociekacz czy drugą komorę zlewu.
Strach ma długi ociekacz
Dlatego, jeśli nasza kuchnia jest niewielka, to zawsze będę sugerować, aby nie tracić miejsca na ociekacz, albo o zgrozo, na drugą komorę zlewu. Nawet zlewy 1,5-komorowe są rzadko kiedy w takich sytuacjach dobrym rozwiązaniem, ponieważ zamiast posiadania jednej porządnej komory – mamy jedną komorę typu trochę i drugą typu trochę mniej.
Jeśli będziecie przymierzać się do pierwszej kuchni, w której znajdzie się zmywarka, a o miejsca na blacie jest trudno, to zawsze w pierwszej kolejności minimalizujemy szafkę zlewozmywakową oraz zlew.
Blat roboczy jest ważniejszy, bo na nim odbywa się praca w kuchni. Natomiast zlew nawet jednokomorowy, ale z dużą jedną komorą z pewnością wystarczy do mycia patelni, a nawet blach z piekarnika. Stąd nie bójmy się o suszenie naczyń czy segregację odpadów, ponieważ do tego możemy użyć innych rozwiązań niż za dużych zlewów w kuchni 😉
5. Kupujesz AGD tylko po marce
Jest to dziwny błąd przy urządzaniu kuchni, który wynika z jakiegoś głębokiego przeświadczenia, że ta czy inna marka jest niezawodna i lepiej mieć słabszy model, ale tak zwany markowy. Czy aby na pewno?
To, że uważamy jakąś markę za lepszą lub gorszą wynika z tego, ile reklam udało im się w nas wcisnąć.
Obecnie jest tak wiele przeróżnych producentów, oferujących swoje urządzenia w różnych klasach cenowych, że patrzenie wyłącznie na znaczek jest bez sensu. W końcu to, że uważamy jakąś markę za lepszą lub gorszą wynika z tego, ile reklam udało im się w nas wcisnąć.
Urządzenia mają nam służyć w codziennych trudnościach, a nie świecić przed znajomymi i rodziną na wieczorkach towarzyskich.
Dlatego nie dajmy się zwieść marketingowym sztuczkom. Szukając urządzeń, patrzmy na ich funkcję oraz na to, czy nam się po prostu podobają. To, jaki mają znaczek, traktujmy całkowicie z przymrużeniem oka. W końcu to urządzenia mają nam służyć w codziennych trudnościach, a nie świecić przed znajomymi i rodziną na wieczorkach towarzyskich.
5 najczęstszych błędów przy urządzaniu kuchni – Podsumowanie
Zawsze w tej serii wpisów powtarzam, abyśmy rozpatrywali zasady oraz wytyczne, rozumiejąc kontekst całego projektu. Ponieważ tak jak w przypadku „właściwej strony” zmywarki, o tym, czy pozycja jest błędna, czy nie – decyduje więcej czynników, niż wynika to z samych zasad.
Błąd nie zawsze jest błędem. Staje się nim dopiero, gdy mając do wyboru wiele opcji, wybieramy tą najmniej korzystną 😉
Dlatego projektując kuchnię, miejmy na uwadze zasady, ale nie stosujmy ich bezwzględnie, tylko ze zrozumieniem. Natomiast niebawem postaram się rozprawić z błędnym rozumieniem trójkąta roboczego w kuchni. Dlatego, że coraz więcej głupot na ten temat pojawia się na grupach wnętrzarskich 😉
A jeśli czegoś nie jesteście pewni, to zawsze możecie nas o to zapytać. A ja tymczasem życzę Wam pięknych i funkcjonalnych kuchni!
Masz problem lub szukasz rozwiązania? Zapytaj nas, a my chętnie Ci pomożemy!
Jeśli masz bardzo konkretny dylemat lub rozterkę, to w każdą środę możesz zadać nam pytanie na naszym Facebooku Twoje Pierwsze Mieszkanie pod postem „Zapytaj mnie w środę”. Dzięki temu rozwiązujemy Twoje problemy oraz razem pomagamy innym, mającym podobne trudności!
Ciekawi innych błędów przy projektowaniu kuchni?
- 5 najczęstszych błędów przy projekcie kuchni Cz. 1
- 5 najczęstszych błędów przy projekcie kuchni Cz. 2
A może jak nie dekorować?
Darmowe programy do projektowania wnętrz
- 3 Darmowe Programy Do Projektowania Wnętrz Online
- Bezpłatne Programy do Projektowania Kuchni
- 3 Darmowe Programy do Projektowania Wnętrz na Telefon!
Szukasz pomysłu na kuchnię? Zobacz:
- Organizacja szuflad w kuchni
- Wysokość Blatu Kuchennego – Dobra Wysokość Jest Tylko Jedna!
- Gniazdka w Blacie [Przegląd Rozwiązań]
- System Bezuchwytowy w Kuchni – Rozwiązania, Przykłady, Porady
- Uchylne czy wychylne? Szafki wiszące otwierane do góry
- Wpędzeni w róg – systemy szafek narożnych
- Jak wybrać AGD? Najważniejsze kryteria, ceny i same konkrety!
- Kuchnia na wymiar NIE jest na wymiar?
Meble IKEA
- IKEA Planner Kuchni – Jak Zaplanować Kuchnię IKEA – WideoPoradnik!
- 3 Największe Wady Kuchni IKEA! Sprawdź, Zanim Kupisz!
- Kuchnia z Ikea czy od Stolarza? [W Ringu]
- Montaż Kuchni IKEA – Porady i Ceny
- Z Czego Są Zrobione Meble IKEA? Poznaj Wnętrze Szafek IKEA!
Co to jest zupa pomidorowa z kluseczkami? Myślałam, że pomidorówkę je się tylko z ryżem, ewentualnie z makaronem… Ktoś tam wrzuca kluski? 😂
Złapałaś mnie na klusce! 😅 Osobiście to uwielbiam pomidorową z cienkim makaronem niteczki. To jest ważne, bo widywałem pomidorową ze świderkami!🤢 . Więc nawet chciałem napisać, że pomidorowa tylko z makaronikiem, ale to słowo jakoś tak mi nie leżało więc poszukałem chwilę i jest! . ☝ Makaron to rodzaj klusek! 😲 . Natomiast z ciekawostek kluseczkowych dodam, że za młodu na makaron mówiłem kluski i dopiero ten stan rzeczy zmieniła Rozalia, która pochodzi z okolic Wrocławia. . Bo widzisz. Tam kluskami nazywają takie dziwne okrągłe coś!🤣 . Więc niech nam żyją regionalizmy i makaronowo-kluseczkowa rozmaitość! 😍 Tylko ryżu w to… Czytaj więcej »
Zmywarka po złej stronie, czy aby na pewno? W naszym domu jest osoba praworęczna i leworęczna, na szczęście żadnemu z nas nigdy miejsce zmywarki nie przeszkadzało. Jednak inni mogliby mieć problem 🙂
Co do ociekaczy, wg mnie mały ociekacz jest potrzebny ze względu chociażby na umycie i odłożenie warzyw czy owoców, niestety zawsze musieliśmy korzystać z tandetnych suszarek przy zlewie jednokomorowym bez ociekacza…
Pozdrawiam za ciekawy wpis 🙂
Cześć Angelika!
Dzięki za komentarze 🙂
Temat zasad ergonomii we wnętrzach jest niesamowicie ciekawy, ponieważ ergonomia próbuje łączyć naukowe podejście z ludzkimi przyzwyczajeniami 😉
Stąd to co poprawne, nie zawsze jest dobre.
Dlatego pod każdym wpisem o zasadach przypominam, aby wnętrza projektować mając zasady na uwadze, a nie dla nich samych 🙂
My praworęczni i zmywarkę mamy po prawej stronie zlewu ale inaczej się nie da bo wiecej miejsca nie ma 😅 a ociekacz też jest non-stop w użyciu bo ciągle jest coś myte ręcznie, co potrzebne jest na zaraz, albo patelnie albo ukochane naczynia dzieci. Też myślałam, że zmywarka załatwi wszystko ale bardzo się myliłam i cieszę się, że nie zrezygnowaliśmy z ociekacza 🙂
Dlatego zawsze powtarzam, że projektujemy mając na uwadze zasady, a nie jedynie według nich 😉
Stąd jeśli jesteście zadowolenie ze swojej kuchni, to znaczy, że jest dobrze zaplanowana! 🙂
Bardzo ciekawy artykuł, pozdrawiam;)
Bardzo intersujący wpis. Rzeczywiście to ważne, by odpowiednio umieścić pewne sprzęty w kuchni. Zanim kupimy lodówkę zastanówmy się czy zamrażalnik ma być na górze czy na dole. Co będzie dla nas wygodne. Wygodniejszy model to lodówka wolnostojąca z zamrażarką na dole, nie trzeba wówczas schylać się po produkty z chłodziarki.
Właśnie planuję remont w kuchni…Ten wpis mi uświadomił jakich błędów unikać, dzięki!
Sama w obecnym mieszkaniu postanowilam nie powielać błedow w poprzedniej kuchni. Mam obecnie kuchnię idealną i jestem z niej niesamowicie wprost zadowolona.
Zdecydowałam się na
niewielki zlewozmywak – w koncu mam zmywarkę
jak również na lepszą wysokość okapu (w poprzedniej kuchni miałam okap zdecydowanie za wysoko).
Dokupiłam sobie również wiele gadżetów, które ułatwiają mi korzystanie z kuchni.
Ciekawy artykuł. Bardzo dziękuję za wyjaśnienie kilku kwestii, o niektorych bym nie pomyślała (nie pomyślałabym na przyklad o tym gdzie umieścić zmywarkę…. w sumie myślalam,ze nie ma znaczenia czy jest po lewej czy moze jednak po prawej stronie, ale jak sie okazuje pewne znaczenie to jednak ma).
Obecnie jestem na etapie projektowania kuchni ( na razie projektuję sama w programie z Leroy Merlin:
https://www.leroymerlin.pl/kuchnie/meble-kuchenne/meble-kuchenne-w-zestawach,a638.html
Aczkolwiek pewnie i tak w koncu zdecyduję się na skorzystanie z pomocy projektanta, bo jednak samodzielne zaprojektowanie kuchni okazało się w sumie trudniejsze, niz wcześniej myślałam.
Cieszę się, że mogłem pomóc. 🙂
O kuchniach Leroy Merlin ostatnio nawet pisałem 😉
https://twojepierwszemieszkanie.pl/kuchnia-z-leroy-merlin-czy-ikea-porownanie-cena/
Odnośnie strony zmywarki to kilka razy musiałam przeczytać ten fragment, ponieważ nie bardzo rozumiałam analogię. Sama jak myję ręcznie to owszem trzymam talerze w lewej dłoni, ale naczynia do zmywarki wkładam prawą. A posiadam zmywarkę zgodnie z zasadą po lewej stronie zlewu. To dobrze pokazuje, że ile osób tyle różnic 😉
Pozdrawiam
Bardzo dobre podsumowanie! Zasady zostały określone, aby nam pomagać w urządzaniu wnętrz, ale najważniejsi są użytkownicy i to od nich zależy, co jest lub nie jest wygodne 🙂