Kuchnia

Uchylne czy wychylne? – Szafki wiszące otwierane do góry [PRZEGLĄD]

Nieważne czy mówimy wychylne, czy uchylne, czy do góry, czy w górę. Ważne, że systemów jest wiele i każdy inaczej realizuje cel, jakim jest nasz komfort i ergonomia pracy w kuchni. Nie przedłużając, zapraszam Was na krótki przegląd najpopularniejszych systemów szafek otwieranych do góry. Nie uchylając się od odpowiedzi, wychylmy się zatem i sprawdźmy, które rozwiązanie najlepiej nas unosi.

Specjalistyczne systemy otwierania szafek wykonują różne firmy jak Blum, Hettich czy Hafele. Jedak w tym wpisie będę bazował na firmie Blum, która w Polsce jest najbardziej popularna. 

Szafki wiszące otwierane do góry

Systemy Aventos
Systemy Aventos

Pod względem zastosowanego mechanizmu, sposoby otwierania możemy podzielić na te proste z podnośnikiem mechanicznym lub gazowym oraz na te z kompletnym systemem typu Aventos.

Aventos jest to kompletny system firmy Blum do szafek otwieranych do góry, który posiada wbudowany system cichego zamykania oraz mechanizm wspierający otwarcie drzwi. Dwie ostanie litery oznaczają rodzaj otwierania.

Mechanizmy proste

Podnośnik mechaniczny

Podnośnik mechaniczny
Podnośnik mechaniczny

Zawias nożycowy, czy też podnośnik mechaniczny to najprostszy system otwierania szafki do góry. Jest tani i prosty. Niestety na tym kończą się jego zalety. Podnośnik nie posiada: wsparcia przy otwieraniu, samodomyku i cichego zamykania.

Podnośnik gazowy

Siłownik gazowy

Siłownik gazowy pomaga nam w podniesieniu drzwiczek oraz można go stosować w rozwiązaniach bezuchwytowych z systemem Tip-On.

Niestety największą wadą tego rozwiązania jest to, że siłownik z czasem coraz słabiej otwiera szafkę. Dlatego wymaga wymiany po ok. 3-5 lat.

Systemy kompletne – Aventos

Szafka uchylna Aventos HK (Blum)

Aventos HK
Aventos HK

 

System uchylny Aventos HK to najlepsze co możemy zastosować do klasycznej szafki otwieranej do góry.
O odróżnieniu do poprzednich rozwiązań, Aventos HK posiada wsparcie przy otwieraniu drzwi oraz ciche zamykanie. Możemy go również łączyć z systemami bezuchwytowymi Tip-On oraz elektrycznymi Servo-Drive.

System możemy stosować do korpusów o wysokości od 205 do 600mm i szerokości do 1800mm.

System bezuchwytowy – Tip-On

Do systemów Aventos HK i siłowników gazowych możemy zastosować wspomniany system Tip-On, umożliwiający otwarcie drzwi bez uchwytu – wystarczy nacisnąć na front.

System Tip-On to nic innego jak mały odpychacz, który po wciśnięciu frontu wypycha drzwi na tyle, żebyśmy mogli je chwycić i otworzyć.

 

Tip-On
Tip-On – taki mały a tyle potrafi 😉

Szafka z frontem równolegle otwieranym Aventos HL (Blum)

Aventos HL
Aventos HL

Jest to specjalny rodzaj otwierania frontu do góry. Pod względem wysokości jest również dedykowany niskim szafką do ok 45cm wysokości.

Aventos HL sprawdza się doskonale w szafkach nad piekarnikiem oraz poniżej linii wzroku, czyli wszędzie tam, gdzie front szafki otwieranej na bok będzie nam przeszkadzać w pracy.

Najciekawszym przykładem użycia tego systemu jest zabudowanie mikrofali wolnostojącej w słupku nad piekarnikiem.

W czasie pracy kuchenki mikrofalowej szafka powinna być otwarta, aby zachować obieg powietrza wokół urządzenia. Gdyby to był front otwierany na bok, to przeszkadzałby nam w pracy w kuchni w czasie korzystania z mikrofali.

System możemy stosować do korpusów o wysokości od 300 do 580mm i szerokość do 1800mm.

 

Szafka z frontem uchylno-nachodzącym Aventos HS (Blum)

Aventos HS
Aventos HS

 

W tym przypadku wygodna wysokość szafki wynosi ok 60cm. A wszystko to dzięki nachodzącemu frontowi nad szafkę, dzięki czemu drzwi pozostają w zasięgu naszej ręki.

System możemy stosować do korpusów o wysokości od 350 do 800mm i szerokości do 1800mm.

Aventos HS
Aventos HS i wszystko pod ręką

Szafka z frontem uchylno-łamanym Aventos HF (Blum)

Aventos HF
Aventos HF

Następna modyfikacja pomaga nam sięgnąć tego, co nieosiągalne. Dzięki temu, że front się łamie w połowie możemy zwiększyć wysokość szafki do 75cm i nadal z łatwością sięgamy do drzwi po ich otwarciu.

System możemy stosować do korpusów o wysokości od 480 do 1040mm i szerokość do 1800mm.

Aventos HF
Podział frontów nadaje lekkości a łączenie ich Aventosem nadaje funkcjonalności

Tesla wśród szafek – system Servo-Drive

Zastosowanie wsparcia elektrycznego do otwierania szafek umożliwia nam wykonanie szafek z wysokimi frontami, których normalnie nie bylibyśmy w stanie zamknąć po otwarciu.

Oczywiście system Servo-Drive możemy zastosować po prostu dla wygody i/lub szpanu 😉

To bardzo ciekawe rozwiązanie, które nie tylko ułatwia zamykanie szafek, ale również umożliwia tworzenie dużych płaszczyzny w szafkach górnych. Teraz wykonywanie szafek o wymiarach 100cm na 100cm to żaden problem 🙂

System Servo-drive możemy stosować do każdego typu systemu Aventos.

Czy bez prądu da się otworzyć?

Tak 🙂 jednak, jak wspomniałem, projektując szafki pod takie rozwiązanie, w przypadku chwilowego braku prądu, otwieranie ich jest możliwe, ale zwyczajnie niewygodne.

A gdy sufit lub szafki nad nami – ograniczniki kąta otwarcia

Do każdego systemu możemy dodać ogranicznik kąta otwarcia. Jest to mała nakładka, która powoduje, że front nie uniesie się ponad wysokość szafki. Dzięki temu mamy gwarancję, że nie uszkodzimy frontu o sufit lub inną szafkę.

Szafki wiszące dwu-rzędowe
Lepiej by pierwszy rząd szafek wiszących miał ogranicznik

Podsumowanie

Istnieje wiele systemów, a każdy został zaprojektowany z myślą o rozwiązaniu danego problemu. Dlatego nie ma co się zastanawiać, który jest najlepszy, tylko wybrać ten najbardziej dopasowany do naszego układu kuchni, założeń i wygody.

A jaki system Wam się najbardziej podoba?

 

Ciekawi świata mebli kuchennych? Zobacz również:

A może chcesz zobaczyć więcej o systemach Aventos?

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Daniel

O rany, nie wiedziałem, że aż tyle różnych systemów otwierania szafek do góry. Właśnie projektuję kuchnię i dobrze wiedzieć o opcjach jakie są do wyboru.

Back to top button