Uchylne czy wychylne? Szafki wiszące otwierane do góry [PRZEGLĄD]
Nieważne, czy mówimy wychylne, czy uchylne, czy do góry, czy w górę. Ważne, że systemów jest wiele i każdy inaczej realizuje cel, jakim jest nasz komfort i ergonomia pracy w kuchni. Nie przedłużając, zapraszam Was na krótki przegląd najpopularniejszych systemów szafek otwieranych do góry. Nie uchylając się od odpowiedzi, wychylmy się zatem i sprawdźmy, które rozwiązanie najlepiej nas unosi.
Specjalistyczne systemy otwierania szafek wykonują różne firmy jak Blum, Hettich czy Hafele. Jednak w tym wpisie będę bazował na firmie Blum, która w Polsce jest najbardziej popularna.
Szafki wiszące otwierane do góry
Pod względem zastosowanego mechanizmu, sposoby otwierania możemy podzielić na te proste z podnośnikiem mechanicznym lub gazowym oraz na te z kompletnym systemem typu Aventos.
Aventos jest to kompletny system firmy Blum do szafek otwieranych do góry, który posiada wbudowany system cichego zamykania oraz mechanizm wspierający otwarcie drzwi. Dwie ostatnie litery oznaczają rodzaj otwierania.
Mechanizmy proste
Podnośnik mechaniczny
Zawias nożycowy albo też podnośnik mechaniczny – to najprostszy system otwierania szafki do góry. Jest tani i prosty. Niestety, na tym kończą się jego zalety. Podnośnik nie posiada wsparcia przy otwieraniu, samodomyku i cichego zamykania.
Podnośnik gazowy
Siłownik gazowy pomaga nam w podniesieniu drzwiczek. Można go stosować również w rozwiązaniach bezuchwytowych z systemem Tip-On.
Niestety, największą wadą tego rozwiązania jest to, że siłownik z czasem coraz słabiej otwiera szafkę. Dlatego wymaga wymiany po ok. 3-5 latach.
Systemy kompletne – Aventos
Szafka uchylna Aventos HK (Blum)
System uchylny Aventos HK to najlepsze, co możemy zastosować do klasycznej szafki otwieranej do góry.
W odróżnieniu do poprzednich rozwiązań, Aventos HK posiada wsparcie przy otwieraniu drzwi oraz ciche zamykanie. Możemy go również łączyć z systemami bezuchwytowymi Tip-On oraz elektrycznymi Servo-Drive.
System możemy stosować do korpusów o wysokości od 205 do 600 mm i szerokości do 1800 mm.
System bezuchwytowy – Tip-On
Do systemów Aventos HK i siłowników gazowych możemy zastosować wspomniany system Tip-On, umożliwiający otwarcie drzwi bez uchwytu – wystarczy nacisnąć na front.
System Tip-On to nic innego, jak mały odpychacz, który po wciśnięciu frontu wypycha drzwi na tyle, żebyśmy mogli je chwycić i otworzyć.
Szafka z frontem równolegle otwieranym Aventos HL (Blum)
Jest to specjalny rodzaj otwierania frontu do góry. Pod względem wysokości jest również dedykowany niskim szafkom do ok. 45 cm wysokości.
Aventos HL sprawdza się doskonale w szafkach nad piekarnikiem oraz poniżej linii wzroku, czyli wszędzie tam, gdzie front szafki otwieranej na bok będzie nam przeszkadzać w pracy.
Najciekawszym przykładem użycia tego systemu jest zabudowanie mikrofali wolnostojącej w słupku nad piekarnikiem.
W czasie pracy kuchenki mikrofalowej szafka powinna być otwarta, aby zachować obieg powietrza wokół urządzenia. Gdyby to był front otwierany na bok, to przeszkadzałby nam w pracy w kuchni podczas korzystania z mikrofali.
System możemy stosować do korpusów o wysokości od 300 do 580 mm i szerokości do 1800 mm.
Szafka z frontem uchylno-nachodzącym Aventos HS (Blum)
W tym przypadku wygodna wysokość szafki wynosi ok. 60 cm. A wszystko to dzięki nachodzącemu frontowi nad szafkę, wówczas drzwi pozostają w zasięgu naszej ręki.
System możemy stosować do korpusów o wysokości od 350 do 800 mm i szerokości do 1800 mm.
Szafka z frontem uchylno-łamanym Aventos HF (Blum)
Następna modyfikacja pomaga nam sięgnąć po to, co nieosiągalne. Dzięki temu, że front się łamie w połowie, możemy zwiększyć wysokość szafki do 75 cm i nadal z łatwością sięgamy do drzwi po ich otwarciu.
System możemy stosować do korpusów o wysokości od 480 do 1040 mm i szerokości do 1800 mm.
Tesla wśród szafek – system Servo-Drive
Zastosowanie wsparcia elektrycznego do otwierania szafek umożliwia nam wykonanie szafek z wysokimi frontami, których normalnie nie bylibyśmy w stanie zamknąć po otwarciu.
Oczywiście system Servo-Drive możemy zastosować po prostu dla wygody i/lub szpanu 😉
To bardzo ciekawe rozwiązanie, które nie tylko ułatwia zamykanie szafek, ale również umożliwia tworzenie dużych płaszczyzn w szafkach górnych. Teraz wykonanie szafek o wymiarach 100 cm na 100 cm to żaden problem 🙂
System Servo-drive możemy stosować do każdego typu systemu Aventos.
Czy bez prądu da się otworzyć?
Tak 🙂 Jednak, jak już wspomniałem, projektując szafki pod takie rozwiązanie, to w przypadku chwilowego braku prądu, otwieranie ich jest możliwe, ale zwyczajnie niewygodne.
A gdy sufit lub szafki nad nami – ograniczniki kąta otwarcia
Do każdego systemu możemy dodać ogranicznik kąta otwarcia. Jest to mała nakładka, która powoduje, że front nie uniesie się ponad wysokość szafki. Dzięki temu mamy gwarancję, że nie uszkodzimy frontu o sufit lub inną szafkę.
Podsumowanie
Istnieje wiele systemów, a każdy został zaprojektowany z myślą o rozwiązaniu danego problemu. Dlatego nie ma co się zastanawiać, który jest najlepszy, tylko wybrać ten najbardziej dopasowany do naszego układu kuchni, założeń i wygody.
A jaki system Wam się najbardziej podoba?
Ciekawi świata mebli kuchennych? Zobaczcie również:
- Wpędzeni w róg – systemy szafek narożnych [PRZEGLĄD]
- Jak kupić kuchnię? 5 praktycznych porad, by dobrze kupić i nie żałować
- Jak NIE projektować kuchni! 5 najczęstszych błędów przy projekcie kuchni
- Kuchnia z Ikea czy od stolarza? [W Ringu]
- Jak wybrać AGD? Najważniejsze kryteria, ceny i same konkrety!
- Kuchnia na wymiar NIE jest na wymiar?
- Jak wybrać blat? Krótkie omówienie w plusach i minusach najpopularniejszych blatów kuchennych
O rany, nie wiedziałem, że aż tyle różnych systemów otwierania szafek do góry. Właśnie projektuję kuchnię i dobrze wiedzieć o opcjach jakie są do wyboru.