Podłoga

Dywan – TAK, czy NIE! Poznaj 6 Zalet Dywanów We Wnętrzu!

Zastanawiasz się, czy zaprosić dywan do swojego mieszkania? Czy odnajdzie się w Twoim stylu i dopasuje do sposobu życia? Poznaj 6 zalet z posiadania dywanu we wnętrzu! W tym wpisie dowiesz się jakie korzyści niesie ze sobą dywan oraz dlaczego warto go mieć i do jakiego stylu wnętrza pasuje najlepiej!

Dywany zyskują na popularności i to nie tylko ze względu na ich piękno, ale i praktyczność! Zobacz, co da Ci dywan we wnętrzu, oprócz urokliwego piękna.

Jedni kochają dywany, inni omijają je szerokim łukiem. Jedno jest pewne! Moda na dywany wróciła! 

Magia dywanu! Czyli co nam daje dywan we wnętrzu!

 

1. Nadają charakter i tworzą nastrój wnętrza

Dywan to nie tylko dekoracja mieszkania. Dywany wpływają na wnętrze i tworzą jego nastrój. Potrafią wyciszyć lub wręcz odwrotnie, dodać stylowi odrobiny charakteru i dynamiki. Dodają przestrzeni miękkości, przytulności i ciepła.

Spróbuj usiąść zimowym wieczorem z ukochaną osobą przed kominkiem na twardej podłodze. 😉

Dywan nie tylko będzie miękki i przyjemny w dotyku, ale również wprowadzi Nas w magiczny nastrój! 

Dywany pomagają wizualnie rozdzielić otwartą przestrzeń pomiędzy kuchnią, jadalnią i salonem. Podkreślić funkcję przestrzeni i nadać jej znaczenia.

Dywany doskonale sprawdzą się we wnętrzach otwartych, które pełnią funkcję kuchni, jadalni i salonu.

Dywany to praktyczny dekor, za pomocą którego z łatwością możesz odświeżyć styl swego mieszkania. To idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy lubią zmiany oraz nieustannych poszukiwaczy swojego stylu.

Dywan pasuje do niemal każdego stylu wnętrza!

2. Dywan dosłownie ociepla wnętrze

 Dywan może pomóc Ci w oszczędzaniu energii, ponieważ jest ważnym czynnikiem przyczyniającym się do izolacji mieszkania.

Dywan nie tylko izoluje podłogę, ale również zapewnia psychologiczne uczucie ciepła.

3. Pomaga się wyciszyć

Dywany potrafią także pochłaniać dźwięk. Skracają, a wręcz niwelują, pogłos we wnętrzu. Poza dźwiękami z mieszkań sąsiadów tłumi również hałas wytwarzany przez samych domowników.

Dywan pozwala uzyskać spokojną i odprężającą atmosferę w naszym mieszkaniu.

Dobrze pochłaniają dźwięki o średniej częstotliwości (500-2500 Hz) jak rozmowa telefoniczna, dźwięk budzika czy odkurzacza oraz tych o dużej częstotliwości (2000-8000 kHz) jak ruch uliczny za oknem czy donośne krzyki naszych pociech.

Dywany nie są jednak dźwiękochłonne w zakresie małych częstotliwości (65-500 Hz), czyli bardziej delikatnych szumów i wibracji niż wyraźnych dźwięków.

4. Na dywanie miękko wylądujesz

Niezmiennie wypadki na skutek poślizgnięcia się i upadku występują na podłogach o twardej powierzchni. Dywany to idealne rozwiązanie dla rodzin z dziećmi, gwarantując zawsze miękkie lądowanie. 😉

5. Dbają o zdrowie

Dywany są świetnym filtrem na alergeny, kurz i inne zanieczyszczenia. Zatrzymują je w sobie i pozwalają na odpowiednie oraz skuteczne ich usunąć. Wyłapują zanieczyszczenia dzięki temu, te nie unoszą się w powietrzu.

Dywany łączone są niesłusznie z wywoływaniem alergii wziewnych na kurz i roztocza.

Alergie wziewne – to reakcja alergiczna, do której dochodzi w wyniku wdychania alergenów przez osoby uczulone. Z tego względu realnym zagrożeniem dla nich są drobiny kurzu i zanieczyszczeń, które unoszą się w powietrzu.

Alergeny z powietrza są wyłapywane przez dywany. Zalegając w nich głęboko, są często mniej groźne niż te unoszące się w powietrzu.

W mieszkaniach alergików uczulonych na kurzu i roztocza najlepiej stosować dywany o długości włosia nieprzekraczającej 10-12 milimetrów.

W tym kontekście warto przytoczyć wnioski opublikowane w 2005 roku przez DAAB (Niemieckie Towarzystwo Alergii i Astmy). Autorzy jednoznacznie wskazują, iż dywany (zwłaszcza wykładziny zakrywające całą powierzchnię) faktycznie poprawiają jakość powietrza:
Podstawowy wynik badania jest jednak jasny: w pomieszczeniach z odkrytą podłogą wzrasta ryzyko, że unoszenia się drobnych cząstek w powietrzu, podczas gdy zastosowanie wykładziny „od ściany do ściany” minimalizuje to ryzyko.

6. Zrównoważony rozwój

Wprowadzono nowe technologie umożliwiające recykling starego dywanu do nowego lub innych produktów jak niesprzedane kolekcje znanych odzieżowych sieciówek.

Szukasz pomysłów na dywan? Zobacz również:

Może jednak szukasz pomysłów na podłogę? Zobacz również:

Rozalia Tchorek

Projektant wnętrz z ponad 10 letnim doświadczeniem projektowym. Autorka ponad 460 zrealizowanych projektów. Prywatnie podróżniczka i miłośniczka sportowych wyzwań.

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra

Dywan TAK, ale tylko z dobrym odkurzaczem 🙂 Mój pies sypiący się namiętnie przez okrągły rok wykończył już kilka dywanów 🙂 No dobra, miałam ochotę na zmianę, więc trzeba było zwalić na psa 😉 A tak serio, to wg mnie dywan dodaje ciepła, wycisza – jakoś tak bardziej przytulnie się robi w pomieszczeniu z dywanem.

aldona

Nie lubię zimnej podłogi pod stopami, więc w każdym pokoju mam jakiś dywan. Codziennie odkurza je Roomba, dzięki temu nie muszę latać z 3 piętra na osiedle, żeby je trzepać. Przed świętami zamawiam tylko pranie w zewnętrznej firmie i jest przytulnie.

Paulina

pomieszczenie z dywanem wygląda cieplej, przytulniej 🙂 a do tego ciepło dla naszych stóp to już w ogóle rewelacja 🙂

Iga

Dużo osób zastanawia się, czy dywan do pokoju alergika ma sens, jak najbardziej – https://dywanomat.pl/blog/czy-kupowanie-dywanu-do-pokoju-alergika-ma-sens-obalamy-fakty-i-mity – fajny artykuł, który stanowi rozsądne uzupełnienie 🙂

Iwonka

Super są te dywany z włosiem, jednak ze względu na alergię dziecka muszę kupować maty winylowe:)

Back to top button