Dla ProjektantówPodłoga

Podłoga drewniana – od czego zacząć? [PORADNIK]

Wiesz już, że podoba Ci się podłoga drewniana, ale nie wiesz, od czego zacząć? W kolejnych akapitach przejdziemy razem po podłogach, zaczynając od koloru, przez technologię, na wykończeniu kończąc. Wszystko po to, by pewnie i miękko dojść do naszego mieszkania. Nie zwlekając, chodźmy!

Wpis pomogła mi przygotować firma Roble, która wykazała się dużym entuzjazmem i życzliwością na pomysł wywiadu o podłogach drewnianych oraz cierpliwością, odpowiadając na wszystkie moje dziwne pytania. Dziękuję!

Zachwyć się!

Na początku nie warto zawracać sobie głowy sprawami technicznymi. Oglądaj, dotykaj i wybierz drewno o kolorze i rysunku pasującym do twojego wnętrza.

Zabawa kolorem

Drewno możemy wybarwić na pożądany kolor, pokryć farbą, nadać specjalny efekt oraz mieszać barwienie z efektami! Pod względem doboru odcienia, podłoga drewniana nie ma sobie równych wśród materiałów podłogowych.

Na zdjęciu poniżej widzimy:

 1. Deska barwiona z efektem morskiej fali, czyli z bielonymi żyłkami
 2. Deska barwiona z sękami wypełnionymi czarną szpachlą
 3. Deska bielona z sękami wypełnionymi żywicą
 4. Deska bielona z sękami wypełnionymi czarną szpachlą oraz efektem przecierki

Wszystkie te kolory i efekty są wykonane na jednym dębie. Czy glazura to potrafi? 🙂

A może przypalić podłogę? — > Podłoga palona
lub dodać —> Sceniczny design, podłoga z efektem bielenia

Odpowiedni rysunek

Również na rysunek drewna mamy wpływ, a to za sprawą różnych sposobów przetarcia kłody. Jak widzicie, drzewiarze pomyśleli o wszystkim 🙂

Ciekawi właściwości drewna, twardości Brinnela i współczynnika paczenia? Wiem, że tak! –> Jaki gatunek drewna na podłogę?

Podłoga nowoczesna czy klasyczna?

Drewno jest odpowiednio selekcjonowane pod względem występujących w nim sęków i naturalnych, wizualnych niedoskonałości, które nie wpływają na właściwości użytkowe drewna.

Ten podział pozwala nam jeszcze bardziej dopasować naszą podłogę do porządnego stylu wnętrza. Gładka struktura doskonale wpisuje się w nowoczesne, minimalistyczne wnętrza, zaś drewno o wyraźnym rysunku świetnie pasuje do wnętrz w stylu skandynawskim i klasycznym.

Ze względu na trudność pozyskania gładkich desek, im mniej sęków, tym drewno jest droższe.

Jak wygląda cała podłoga drewniana w danej klasie jakości drewna? —> Podłogi drewniane klasyfikacja

Klasy drewna. Od lewej: naturalna, rustykalna, antyczna. / Fot. Roble.eu

Egzotyczne podróże

Gatunki drzew egzotycznych, poza niezwykłym wyglądem, są również bardzo twarde i odporne na wilgoć.

W Afryce nie występują pory roku, dlatego drzewa nie posiadają dobrze nam znanych słojów, które w naszej strefie klimatycznej odpowiadają za roczny przyrost drzew.

Drewno z gatunków: teak, ipe, iroko, doussie czy lapacho jest z natury przesycone olejami, dzięki czemu stanowi doskonały materiał do łazienki i kuchni.

Orzech amerykański ma wiele twarzy / Fot. Roble.eu

Żądni wiedzy o egzotykach? —> Drewna egzotyczne na podłogę i Niesamowity Orzech Amerykański

Podłoga z drewna litego czy podłoga warstwowa?

Gdy wybierzemy gatunek, kolor i efekt drewna, to staniemy przed kolejną decyzją. Czy podłoga ma być lita, czy warstwowa? Oba warianty świetnie się sprawdzą, mogą być wykonane z dowolnego drewna oraz zostać wykończone zarówno w lakierze, jak i oleju.

Mimo wielu podobieństw, podłogi różnią się w szczególe. Aby to dobrze zrozumieć, warto zadać pytanie: po co kleimy drewno?

Tak podobne, a jednak tak różne

Podłoga warstwowa

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego schabowe u babci smakują najlepiej? Sekretem mojej babci był wysłużony, drewniany tłuczek do mięsa.

Mimo ubitych tysięcy kotletów – tłuczek igła – dzięki moczeniu końcówki w wodzie, która puchła i mocno się klinowała w części tłuczącej 🙂

Cecha spęcznienia drewna, która spisuje się przy tłuczkach do mięs, jest bardzo problematyczna przy użytkowym stosowaniu drewna.

Po co kleić drewno?

Drewo puchnie od wody i wilgoci, czyli wody w powietrzu. Do tego puchnie inaczej wzdłuż i wszerz, co można wykorzystać na naszą korzyść.

Jeśli skleimy ze sobą dwa kawałki drewna na krzyż, to ich puchnięcia będą się równoważyć. Genialne w swej prostocie!

Przekrój deski warstwowej / Fot. Roble.eu

Gdy jest mokro lub gorąco

Dzięki większej stabilności wymiarowej, podłogi warstwowe stosujemy do wnętrz narażonych na wilgoć i wysokie zmiany temperatur.

Jeśli planujemy ogrzewanie podłogowe, to powinniśmy wybrać podłogę warstwową.

Odpowiednie warstwy

Aby rachunki się zgadzały, stosujemy podkład z drewna tańszego niż warstwa zewnętrzna. Sam podkład może być w formie sklejki, czyli arkuszy drewna klejonych naprzemiennie lub cienkich kawałków drewna. Warstwa zewnętrza stanowi wybrane przez nas drewno.

Może się wydawać, że takie rozwiązanie jest tańsze niż przy drewnie litym. Niestety, tak nie jest. Na cenę, poza samym materiałem, wpływa jeszcze bardziej złożony proces powstania deski warstwowej niż przy drewnie litym oraz najważniejsze – grubość warstwy użytkowej.

Dobrej jakości deska warstwowa, na podkładzie z drewna liściastego o grubości warstwy użytkowej 6 mm, będzie praktycznie w tej samej cenie, co deska lita.

Powierzchnia użytkowa

Najważniejszy element, który wpływa na używanie podłogi, to tzw. warstwa użytkowa, czyli grubość zewnętrznej warstwy drewna szlachetnego (podłoga warstwowa) lub grubość drewna powyżej pióro-wpustu (drewno lite).

Niestety, wielu producentów, zamiast chwalić się grubością warstwy użytkowej, prześciga się w warstwach lakieru. Jednak nawet 7 warstw lakieru na 2 mm drewna na niewiele nam się przyda.

Im większa jest grubość warstwy użytkowej, tym więcej razy będziemy mogli podłogę cyklinować, czyli poddawać gruntowej renowacji. Dobra grubość warstwy użytkowej to 4 mm, co daje nam ok. 2 cyklinowania, więc spokojne 25 lat.  Bardzo dobra to 6 mm – spokojne 45 lat.

Zaciekawiła Cię podłoga warstwowa? Sprawdź 5 najczęściej zadawanych pytań o podłogę warstwową

Podłoga z drewna litego – na całe życie

Byliście kiedyś w tartaku? Wąchaliście kiedyś świeżo przetarte deski? Mają trudny do opisania, bardzo przyjemny, miękki i mokry zapach. Na mnie działa tak, jak na niektórych zapach świeżo skoszonej trawy czy benzyny. Albo to lubisz, albo nie. Nie da się dyskutować o przewadze jednego zapachu nad drugim.

Urządzanie mieszkania rzadko kiedy idzie w parze ze zdrowym rozsądkiem. Tu częściej towarzyszy nam koleżanka Chcę i jej siostra Mieć.

Gdy trzymasz litą deskę w dłoni i zapragniesz ją mieć u siebie w domu, to żadne argumenty o wyższości technologii klejenia drewna do ciebie nie trafią. I dobrze 🙂

Grubsza deska to większa warstwa użytkowa? Nie!

Mimo, że układamy drewno lite, to grubość użytkowa nie dotyczy całej deski, a jedynie miejsca powyżej łączenia (pióro-wpust).

Grubość warstwy użytkowej w podłodze z drewna litego wynosi od 5 mm do 7 mm. Ze względu na proces produkcji i cenę materiału, nie robi się mniejszych.

Podłoga z drewna litego / Fot. Roble.eu

Stąd czasem mylne wrażenie, że podłoga z drewna litego jest dużo droższa od podłogi warstwowej. Jeśli jednak porównamy podłogi o podobnej grubości warstwy użytkowej, to cena będzie zbliżona.

Lakierować czy olejować?

Ostatnim etapem jest decyzja o tym, czy naszą podłogę przykryjemy lakierem, czy olejem, a dokładniej to specjalnym olejowoskiem.

Ta decyzja jest dla nas najważniejsza pod względem użytkowania oraz konserwacji podłogi, więc – nomen omen – nie olewajmy tego.

Lakierowanie podłogi

Lakier tworzy twardą powierzchnię na drewnie, zwiększając odporność drewna na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania. Jednak preparat nie wnika w drewno. W miejscach starcia lakieru drewno będzie bardzo podatne na wodę, wilgoć, i tłuste zabrudzenia.

Zastosowanie podłogi lakierowanej

Pod względem funkcji możemy powiedzieć, że lakier polecamy: podłogi często i intensywnie użytkowane oraz gdy mamy zwierzęta, które nie chcą chodzić w kapciach 😉

Wygląd zewnętrzny podłogi lakierowanej zależeć będzie od rodzaju wykończenia. Podłoga może być lakierowana w macie – bardziej naturalny wygląd lub w połysku – bardziej pałacowy efekt. Wybór zależy od naszych upodobań.

Konserwacja podłogi lakierowanej

Ponowne lakierowane zaleca się po ok. 10 latach. Podłoga jest w całości cyklinowana i nakładamy ponownie lakier. Czas operacji to jeden dzień cyklinowania plus jeden dzień na schnięcie lakieru.

Olejowanie

Olejowanie, a dokładniej pokrycie utwardzonym olejowoskiem, impregnuje drewno. Olejowosk wnika w strukturę drewna, zabezpieczając je od środka. Drewno będzie dużo bardziej odporne na odbarwienia oraz zmianę wymiarów pod wpływem wody i wilgoci.

Zastosowanie podłogi olejowanej

Ze względu na funkcjonalność, olejowoski polecamy do pomieszczeń wilgotnych – łazienki oraz podatnych na zabrudzenia – kuchnie.

Jeśli spojrzymy na wygląd, to można powiedzieć, że olejowoski oddają nieco bardziej naturalny charakter drewna.

Podłoga w kuchni? Oszalałeś? A może nie? —> Zalety i wady podłogi drewnianej w kuchni

Konserwacja podłogi olejowanej

Raz do roku. A dobra wiadomość, że możemy zrobić to sami.  Co więcej, nie musimy od razu olejować całej podłogi Możemy wykonywać punktowo w miejscach bardziej zużytych albo na raty. Jednego dnia za olejować część podłogi, a następnego przesunąć meble i dokończyć olejowoskowego dzieła.

Chcesz wiedzieć więcej i w punktach o różnicy między olejowaniem a lakierowaniem? —> Impregnacja drewnianej podłogi – lakier czy olejowosk

Jak dbać o podłogę drewnianą?

Wszystko, co piękne, wymaga odrobiny troski i zaangażowania. W przypadku podłóg drewnianych musimy pamiętać, by nie myć ich środkami do płytek. Tego typu detergenty będą zmywać lakier i olejowosk z naszej podłogi.

Drewno traktujmy z uczuciem. Na co dzień wystarczy przecierać lekko wilgotnym mopem. Natomiast, by cieszyć się nieustannym blaskiem, wystarczy raz w miesiącu zastosować preparat polecany do naszej podłogi. Nic trudnego.

Wciąż niepewni drewna? Zobaczcie, że to łatwe —> Jak dbać o podłogę oraz 6 trików w pielęgnacji podłóg

Czy już kładziemy?

Przykłady sposobów łączenia podłogi drewnianej z płytkami / Fot. Roble.eu

Jeszcze nie. Niestety, nie sposób ująć wszystkich zagadnień związanych z podłogami drewnianymi, ponieważ wiele zależy zarówno od Was, jak i Waszego wnętrza. Dlatego albo tych decyzji będzie jeszcze kilka, albo wiele.

A jakie to mogą być decyzje? Na przykład takie: jaka długość desek i jak ułożone, czy pływająca, czy klejona, wybór chemii do podłóg, badania wilgotności pomieszczenia i posadzki, decyzji – czy lakierowanie lub olejowanie ma być na produkcji, czy na miejscu, ustaleniu łączeń, fugi, paru kłótni, cichych dni, a potem już tylko piękna podłoga drewniana 🙂

Epilog

Chłodny poranek. Boso stąpasz do kuchni niesiony zapachem porannej kawy. Zmierzasz z kubkiem na ulubiony fotel – fotel, z którego masz widok na cały salon i piękną drewnianą podłogę. Łyk kawy, wdech, stopa opiera się o drewno i wiesz, że nie zamieniłbyś jej na nic innego na świecie, spoglądasz na nią, wasze spojrzenia się zrównały – dzień dobry mężu – dzień dobry żono – odparłeś – a w głowie przebiega tylko jedna myśl: to był świetny wybór.

Podłoga drewniana w skrócie:

 • Drewno możesz barwić pod wybrany kolor i odcień oraz nadać mu specjalne efekty.
 • Stosowane drewno posiada klasy jakości, odpowiadające za ilość sęków i naturalnych niedoskonałości, które nie wpływają na wytrzymałość drewna.
 • Drewno gatunków egzotycznych jest twardsze i bardziej odporne na wodę niż gatunki krajowe.
 • Każda podłoga ma swoją warstwę użytkową, która wynosi od 2 mm do 7 mm. Zawsze o nią pytaj!
 • Im większa warstwa użytkowa, tym więcej razy możemy poddać podłogę renowacji i naprawie.
 • Podłoga warstwowa jest bardziej odporna na zmiany wymiarów. Stosuj ją przy ogrzewaniu podłogowym i w miejscach narożnych na wilgoć – kuchnia, łazienka.
 • Lakierowanie podłogi zwiększa jej wytrzymałość na zarysowania, tworząc zewnętrzną powłokę ochronną.
 • Olejowanie podłogi zwiększa jej odporność na wilgoć i zabrudzenia, ponieważ olej wnika w drewno.
 • Uważaj przy myciu podłogi! Detergenty zmywają zarówno olej, jak i lakier oraz czynią podłogę podatną na zniszczenie.
 • Podłoga drewniana to dobry wybór! 🙂

A jaka jest Wasza wymarzona podłoga?

 

Szukasz pomysłów na podłogę? Zobacz:

A może kuchnia?

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Plawgo

Pomimo mojego zafascynowania litym drewnem wybrałbym deskę warstwową.

Zobacz również
Close
Back to top button