RemontDla Projektantów

Klimatyzacja w mieszkaniu – Ile kosztuje i jak założyć?

W tym roku to Ty zaskoczysz falę upałów, wygodnie chłodząc się w swoim klimatyzowanym mieszkaniu! A jak to zrobić? W tym wpisie tłumaczę, jak założyć klimatyzację w mieszkaniu, rozwiewam najczęstsze obawy z nią związane, a nawet powiem Ci, ile kosztuje zarówno montaż klimatyzacji w mieszkaniu, jak i jej eksploatacja. Gotowi na przyjemny powiew chłodu? Zaczynamy!

Wpis powstał dzięki wsparciu merytorycznemu Wojtka z ARTMAR Klima, który podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dzięki!

Klimatyzacja w mieszkaniu – czy mogę?

Zaczynamy od razu od obaleniu mitu, jakoby montaż klimatyzacji w mieszkaniu był niesamowicie trudny czy wręcz niemożliwy. Nic z tych rzeczy! Jeśli chcecie mieć klimatyzację w mieszkaniu, to nie stanowi to większego problemu niż montaż szafki na ścianie. 😉

Praktycznie w każdym mieszkaniu możemy zamontować klimatyzację i często jest to prostsze niż myślisz!

Jednak aby zrozumieć, gdzie mogą pojawić się trudności, warto dowiedzieć się, z czego składa się system klimatyzacji.

Z czego składa się klimatyzacja w mieszkaniu?

Źródło

System klimatyzacji, w największym uproszczeniu, składa się z dwóch głównych elementów: jednostki zewnętrznej i jednostki wewnętrznej.

System klimatyzacji składa się z dwóch głównych elementów:

  1. Jednostki zewnętrznej instalowanej, jak wskazuje nazwa, na zewnątrz mieszkania.
  2. Jednostki wewnętrznej, czyli elementu montowanego w pomieszczeniu, które chcemy chłodzić.

Jednostka wewnętrzna

Gdy myślimy o klimatyzacji, to często wyłącznie o jednostce wewnętrznej, czyli tym elemencie, który wyrzuca na nas chłodne powietrze. Co więcej, do wyboru mamy przeróżne modele i wersje montażu. Czasami możemy nawet spotkać się z urządzeniami dwa w jednym, czyli takimi, które w jednej obudowie mają od razu jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną.

Urządzenie znajdujące się wewnątrz pomieszczenia możemy zainstalować na ścianie, suficie czy nawet przy podłodze. Dlatego do każdego wnętrza możemy dobrać odpowiednie rozwiązanie.

Jednostka zewnętrzna

Źródło

Cała chłodna magia powstaje w jednostce zewnętrznej, która jest kluczowa dla montażu całej instalacji. Niestety, to właśnie umiejscowienie tego elementu może powodować trudności, ponieważ urządzenie powinno znajdować się na zewnątrz mieszkania lub dokładniej – mieć stałe wyprowadzenie poza wnętrze.

Jednostka zewnętrzna to serce systemu klimatyzacji. Odpowiednie zamontowanie tego elementu sprawia najwięcej trudności.

Problem z montażem jednostki zewnętrznej wiąże się z wymogiem zgody administracji budynku lub mieszańców, jeśli urządzenie będzie zamontowane na fasadzie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie urządzenia na naszym balkonie lub loggii, ponieważ stanowią one integralną część naszego mieszkania. Nawet gdy jednostka jest mocowana do ściany, ale w obrębie balkonu/loggii, to w większości przypadków nie potrzebujemy żadnych dodatkowych pozwoleń.

Możliwie miejsca montażu jednostki zewnętrznej:

1. Podłoga balkonu 

Źródło

Najprostszym rozwiązaniem jest montaż urządzenia przy podłodze balkonu. To poniekąd również najcichsze rozwiązanie – jeśli umieścimy jednostkę na specjalnych antywibracyjnych podkładkach, przytłumimy wydawany przez nią dźwięk.

2. Ściana balkonu

Źródło: 1, 2

Drugi najbardziej popularny i zarazem prosty sposób montażu jednostki zewnętrznej to montaż na wspornikach do ściany wewnątrz loggii lub balkonu.

3. Na elewacji budynku

Źródło

W przypadku mieszkań w bloku będzie on często kłopotliwy, ze względu na uzyskanie wymaganego pozwolenia od zarządcy budynku. Natomiast jest to bardzo częste rozwiązanie w domach, gdzie to my sami rządzimy budynkiem.

4. Na parapecie lub w oknie 

Źródło: 1, 2

Rozwiązanie należące do niszowych i stosowane najczęściej w zabytkowych budynkach. W mieszkaniach ten typ montażu to raczej rzadki przypadek, ale w wyjątkowych sytuacjach sprawdzi się równie dobrze jak pozostałe.

Sztuka montażu klimatyzacji

Źródło

Jak już zauważyliście, w przypadku montażu klimatyzacji mamy do wyboru nie tylko wiele możliwych urządzeń, ale również wiele możliwych sposób ich montażu. Dlatego tak bardzo istotne jest, aby montaż był wykonany przez profesjonalną ekipę, bo to ona zapewnia gwarancję na urządzenie i pomaga w ewentualnym serwisie, dzięki czemu będziemy mieć zapewniony chłodny spokój w upalne dni.

Co więcej, właściwe umieszczenie jednostki wewnętrznej będzie kluczowe dla rozprowadzenia chłodu w całym mieszkaniu. Dlatego czasami odległość, jaka dzieli urządzenie zewnętrzne od wewnętrznego, będzie miała wpływ na złożoność montażu oraz jego cenę.

Gdzie skropliny?

Prawidłowy montaż nie kończy się jednak na powieszeniu jednostki wewnętrznej i połączeniu jej z jednostką zewnętrzną. Ważne jest jeszcze, aby wyprowadzić przewód na skropliny, czyli wodę, która – w dużym uproszczeniu – powstaje z pary wodnej w jednostce wewnętrznej.

Dlatego od jednostki wewnętrznej odprowadzamy przewód do rynny, kanalizacji lub zbiornika. Choć to ostatnie wydaje się nieco mało eleganckie, to warto dodać, że woda powstająca ze skroplin jest wodą destylowaną.

Czy klimatyzacja w mieszkaniu hałasuje?

Wiemy już, jak zainstalować klimatyzację w mieszkaniu, ale mogą pojawić się jeszcze obawy o to, czy pomimo przyjemnego chłodu w upalne noce będziemy w stanie zasnąć z hałasującą klimatyzacją? Sama jednostka wewnętrza nie generuje większego hałasu, szczególnie gdy już schłodzi nasze pomieszczenie i ma za zadanie jedynie podtrzymywać wybraną temperaturę.

Natomiast element, który generuje hałas, to jednostka zewnętrzna. Na jej prawidłowy montaż oraz właściwy wybór musimy zwrócić uwagę, zwłaszcza jeśli nie chcemy mieć problemów z sąsiadami. Ponieważ nawet jeśli urządzenie nie hałasuje, to może wywoływać słyszalne drgania, które drażnią. Jak wspominałem, najcichszy jest montaż jednostki na podłodze balkonu – za sprawą podkładów antywibracyjnych.

Właściwy montaż, odpowiedni dobór urządzenia i nikt nawet nie usłyszy, że mamy włączoną klimatyzację.

Co więcej, wiele urządzeń posiada odpowiednią, specjalną funkcję pracy nocnej, dzięki której urządzenie w domyśle będzie pracować na nieco mniejszych obrotach, a co za tym idzie – będzie cichsze.

Warto jeszcze podkreślić, że w praktyce każde urządzenie według norm budowlanych generuje dopuszczalny hałas. Jednak to, co na papierze wygląda dobrze, nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością. Stąd ponownie, jeśli kwestia hałasu jest dla nas istotna i dbamy o dobre relacje z sąsiadami, to przy wyborze jednostki zewnętrznej zwróćmy na ten parametr szczególną uwagę.

Ile kosztuje klimatyzacja w mieszkaniu?

Całkowity koszt montażu klimatyzacji w mieszkaniu zaczyna się od ok. 3 500 zł*. To jest prosta odpowiedź, ale jak już zdążyliście zauważyć, wpływ na całkowity koszt ma nie tylko rodzaj samego urządzenia, ale również rodzaj montażu czy jego złożoność.

Całkowity koszt montażu klimatyzacji w mieszkaniu to koszt od ok. 3 500 zł*.

Niemniej dla mieszkania o powierzchni ok. 40–50 m2 łączny koszt systemu z jedną jednostką zewnętrzną i jedną jednostką wewnętrzną to kwota od ok. 3 500 zł*.

* Podane wyżej ceny są cenami netto i dla kompleksowej usługi wraz z montażem obowiązuje stawka VAT 8% na całość realizacji.

Czy jedna klimatyzacja w mieszkaniu wystarczy na całe mieszkanie?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. W mieszkaniach otwartych, czyli takich, gdzie nie ma wielu pomieszczeń, chłodne powietrze będzie w stanie dotrzeć wszędzie, choć temperatury w nich będą się różnić.

Dlatego w zależności od powierzchni mieszkania możemy wybrać różne rodzaje systemów klimatyzacji, które będą składały się z kilku jednostek wewnętrznych podłączonych do jednej jednostki zewnętrznej lub kilku, czy stosować systemy kanałowe.

Więc jeśli chcemy mieć niezależny system klimatyzacji dla każdego pomieszczenia lub kilku wybranych, to wszystko jest do zrobienia i jak zawsze zależy tylko od naszej fantazji i budżetu.

Ile kosztuje używanie klimatyzacji w mieszkaniu?

Ogólnie przyjmuje się, że zużycie prądu na godzinę wynosi 1/3 mocy znamionowej urządzenia. Więc przy standardowej jednostce zewnętrznej o mocy 3,5 kW, zużycie prądu wyniesie ok. 1,2 kWh.

Nie jest to jednak wartość stała, bo w miarę jak urządzenie schładza pomieszczenie, jego obroty spadają, co wiąże się z mniejszym poborem mocy. Kiedy klimatyzator schłodzi pomieszczenie, przechodzi w tryb czuwania, a jego wentylator pracuje na najniższych obrotach – wtedy zużycie prądu jest minimalne.

Jeśli założymy, że przez cały miesiąc na zewnątrz mamy upalne lato, to przy dobrze dobranym urządzeniu koszt zużycia prądu dla klimatyzatora o mocy 3,5 kW nie powinien przekroczyć ok. 120 zł miesięcznie. W praktyce zwykle kosztuje to jeszcze mniej.

Oczywiście traktujcie, proszę, to wyliczenie jako orientacyjne, ponieważ ostateczny koszt będzie zależał od przeróżnych czynników. Jeśli np. chcielibyście ogrzewać wnętrze klimatyzacją, a przeważnie jest też taka możliwość, to powinniście wiedzieć, że koszt ogrzania jest wyższy niż koszt chłodzenia.

Pamiętaj, aby dbać o swój chłód

Ostatnią rzeczą dotyczącą naszego urządzenia, która nie jest może koniecznością, ale solidną rekomendacją, jest okresowe sprawdzanie stanu naszego systemu klimatyzacji. Podobnie jak czyścimy klimatyzację w aucie, tak i naszej domowej należy się czuły dotyk profesjonalisty.

Dzięki regularnym przeglądom możemy cieszyć się czystym sprzętem, który nie zanieczyszcza nam powietrza w mieszkaniu, dłuższą żywotnością urządzenia oraz dłuższą gwarancją na klimatyzator (zależnie od producenta to nawet do 10 lat gwarancji).

Koszt okresowego przeglądu to kwota od 120 zł do 200 zł.

Najlepiej wykonywać przegląd urządzenia przed rozpoczęciem sezonu i po jego zakończeniu. Będziemy mieli wtedy pewność, że nasza klimatyzacja działa sprawnie i bezproblemowo.

Koszt takiej konserwacji w zależności od rodzaju instalacji wynosi od 120 zł do ok. 200 zł.

Prezent dla Czytelników!

Prezent dla Czytelników Klimatyzacja
Prezent dla Czytelników – Klimatyzacja

Pierwszy przegląd systemu klimatyzacji gratis z firmą ARTMAR Klima!

Specjalnie dla naszych Czytelników na hasło: Twoje Pierwsze Mieszkanie każdy pierwszy klimatyzator, który zostanie zlecony do montażu w firmie ARTMAR Klima, otrzyma jeden przegląd gwarancyjny i konserwację urządzenia gratis!

Więcej szczegółów tutaj: ARTMAR Klima kontakt.

Klimatyzacja w mieszkaniu – podsumowanie

  • W prawie każdym mieszkaniu można założyć system klimatyzacji, więc jeśli o tym myślicie, to nie ma co zwlekać, tylko warto zgłosić się do wybranej firmy, aby specjaliści sprawdzili, jakie możliwości są dostępne dla Waszego mieszkania.
  • Gdy wybieracie urządzenie, zwróćcie uwagę nie tylko na to, które znajduje się wewnątrz mieszkania, ale w szczególności na to będące na zewnątrz, bo to ono odwala całą zimną robotę.
  • Jeśli dbacie o swoich sąsiadów, to pamiętajcie, żeby zwrócić uwagę na niskie parametry hałasu lub na odpowiednie programy pracy nocnej urządzenia.
  • Całe mieszkanie może być schłodzone przez pojedynczy system składający się z jednej jednostki zewnętrznej i jednej jednostki wewnętrznej. Jednak możecie też mieć ich kilka, aby chłodzić każde wnętrze oddzielnie lub razem. Możliwości jest wiele i jak zawsze zależą od Waszych potrzeb i budżetu.
  • A jak już o kosztach mówimy, to wartość całkowitego systemu klimatyzacji, czyli urządzenia wraz z montażem, to kwota od ok. 3 500 zł netto z VAT 8%.
  • Natomiast koszt eksploatacji urządzenia przy założeniu, że pracuje 7/24 h, to kwota ok. 120 zł dla podstawowego systemu z jedną jednostką zewnętrzną i wewnętrzną.

Wiecie już, od czego zacząć temat klimatyzacji. Resztę omówicie ze swoim klimatycznym specjalistą w Waszym mieszkaniu. Więc jak? Gotowi na chłodne poranki w szalone upały?


O firmie ARTMAR Klima – Zajmujemy się profesjonalnym doborem i montażem urządzeń klimatyzacyjnych, wentylacyjnych i chłodniczych. Obsługujemy zarówno klientów biznesowych, jak i prywatnych. Dzięki doświadczeniu zarówno w montażu, jak i serwisie zawsze staramy się znaleźć optymalne rozwiązanie każdego problemu – dzięki takiemu podejściu mamy coraz szersze grono zadowolonych klientów. Działamy na terenie Podkarpacia i okolic. Zapraszamy do kontaktu.


Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?

Zapisz się na nasz Kurs Urządzania Wnętrz🤓
Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni –  Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – ❤️Twój Świadomy Projekt! 
Zobacz naszego E-booka o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!


Darmowe programy do projektowania wnętrz

Remont:

Meble z IKEA

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

23 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adrian N.

O proszę, my się zastanawiamy właśnie nad klimatyzacją do biura, ale zarządca budynku nie bardzo chce się zgodzić na to, aby ingerować w elewację :/

Michał Ł

Klimatyzacja w dzisiejszych czasach powoli staje się standardem, zwłaszcza w pomieszczeniach biurowych. Myślę, ze instalując klimatyzację warto wybrać firmę, która daje gwarancje na zakupiony sprzęt, bo trzeba się przygotować na awarie i serwisy.

szoszon

ale gówno artykuł. szajsowata płatna promocja

Aleksandra

w tym roku nie odpuszczę, zakładam klimatyzację 🙂

Kasia Kos

Już niedługo klimatyzatory pójdą w ruch! Super czytało mi się ten wpis 🙂

Darek

Inwestycja w klimatyzację w biurze to był strzał w dziesiątkę. Nie wiem jak wcześniej mogliśmy bez niej funkcjonować, bo teraz w upalne dni chodzi prawie że non stop 😛

Klimatyzacja w domu i biurze jest niezastąpiona. Odpowiednio zadbana, będzie służyć latami.

Marcin

Dopiero w trakcie fali upałów w lipcu przekonaliśmy się do tego jak bardzo potrzebujemy klimatyzacji do domu dlatego zdecydowaliśmy się na jej montaż. Był to jeden z lepszych wyborów.

Kamil

🙂

Ewa

W trakcie wakacyjnych upałów zdecydowałam się na zakup klimatyzatora. Okazało się to strzałem w dziesiątkę.

Damian

Świetny artykuł, który wyczerpuje temat. W końcu coraz więcej osób chce mieć w domu przyjemne ochłodzenie w lecie i ciepło w zimie. Myślę, że montaż klimatyzacji to inwestycja na wiele lat i dlatego powinien być starannie zaplanowany. Ważne, żeby przemyśleć, jakie urządzenie zamontować oraz jaki system będzie najlepszy dla danego domu lub mieszkania. Profesjonalna instalacja jest równie ważna, bo tylko wtedy będzie funkcjonować bez zarzutów.

Inspektor

my wiele lat się męczyliśmy z ciepłem w domu bo mamy słoneczne mieszkanie – takie szczęście w nieszczęściu. i dopiero niedawno kupiliśmy klimatyzator przenośny (za tysiąc złotych w sklepie Mateko firma produkująca to Vaco). Matko bosko, tylko tysiąc złotych a jaka ulga. W brodę sobie pluję że żałowałam sobie na ten luksus. Nie ma co, życie jest jedno nie ma co oszczędzać na samopoczuciu

Klimatyzacja w biurze oraz domu jest niezastąpiona. Trzeba należycie o nią dbać, by służyła długo i bezawaryjnie. Najlepiej jej montaż polecić specjalistom.

Dzisiaj nie wyobrażam sobie, by u nas w biurze nie było klimatyzacji. Jest niezastąpiona.

Mleczynka

Szczerze? Gdyby nie klimatyzacja ścienna, to w moim mieszkaniu w Gdańsku bym nie wytrzymała. Pech chciał, że mam bardzo nasłonecznione pokoje. Latem podczas upałów, nie do wytrzymania! Za namową siostry, zdecydowałam się na klimatyzator i jestem bardzo zadowolona. W mieszkaniu w porze letniej jest stała temperatura. Także jak ktoś nie chce się kisić, to super rozwiązanie!

Ksawery

Super wpis!

Uleczka

My też ze względu na duży dom zastanawialiśmy się nad klimatyzacją kanałową, ale ostatecznie doradzono nam tę typu split

Danduct

To prawda, że dzisiaj większość nowych mieszkań, szczególnie tych na poddaszu wyposażona jest w klimatyzację. Poddasze jest wyjątkowo nagrzewającym się miejscem, więc i mieszkania latem są wyjątkowo gorące. Jak informuje https://danduct.pl klimatyzacja coraz bardziej staje się standardem wielu mieszkań.

maja

Szczerze mówiąc to sama też chcialabym za jakiś czas kupić takie urządzenie do swojego mieszkania i nawet mam na oku świetną ofertę

Back to top button