Jak zrobić pokój z balkonu? 3 aranżacyjne porady!
W tym wpisie 3 aranżacyjne porady, jak urządzić pokój z balkonu, by dodać swojemu mieszkaniu kilka użytkowych i całosezonowych metrów bez utraty światła w pozostałych pomieszczeniach! Jeśli marzysz o dodatkowym pokoju lub przestrzeni w mieszkaniu i jesteś posiadaczem balkonu, to ten wpis jest dla Ciebie!
Pokój zrobiony z balkonu!
Balkon, oprócz popularnej sezonowej formy przestrzeni do relaksu lub miejsca spotkań i przyjęć, może stać się także funkcjonalną i całosezonową minijadalnią, gabinetem, pokojem do czytania, bawialnią dla dzieci lub nawet małym pokoikiem gościnnym.
To doskonałe rozwiązanie, jeśli zależy nam na większej przestrzeni mieszkalnej i jesteśmy posiadaczami loggii lub balkonu. Dlatego warto rozważyć powiększenie swojego małego mieszkania o taki pokój zrobiony z balkonu.
Na taki dodatkowy pokój mogą sobie pozwolić zarówno posiadacze loggii, jak i balkonu, który wystaje poza elewację budynku.
Zabudowa balkonu to zabieg remontowy, ale nie jest specjalnie skomplikowana, a może przynieść wiele funkcjonalnej korzyści.
Warto jednak zwrócić uwagę, że ograniczamy tym zabiegiem ilość światła, która wpada do naszego pokoju przez zabudowany balkon.
Zabudowa balkonu pozwala wyposażyć nasze małe mieszkanie w brakujący nam pokój.
Zamknięcie balkonu nie sprawi jednak, że Twoje mieszkanie stanie się mroczną pieczarą.
Z powodu ograniczenia ilości światła, zabudowa balkonu polecana jest dla osób, mających je od strony wschodniej, południowej, południowo-zachodniej, a nawet zachodniej i północno-wschodniej.
Jedynie posiadacze balkonu od strony północnej powinni bardziej rozważyć bilans korzyści i strat.
By mieć jeden pokój więcej i nie zaciemnić swojego mieszkania wystarczy, że zastosujesz się do 3 prostych zasad aranżacji zabudowanego balkonu.
Jak zamienić balkon w pokój – 3 aranżacyjne porady!
1. Jakie kolory wybrać do pokoju z balkonu?
Zabudowaną przestrzeń balkonową warto zaaranżować lekko i w bardzo jasnych lub energetycznych kolorach, które są świetnym nośnikiem dziennego światła.
Odpowiedni wybór kolorów zapewni nam doświetlenie wnętrza.
Nie oznacza to jednak, że od razu całe mieszkanie należy urządzić w jaskrawej bieli. Wystarczy, że zadbasz, by zabudowany balkon był jasny. Wybieraj pastelowe i ożywcze kolory.
Jasne kolory w zamkniętej przestrzeni balkonowej zapewnią wystarczającą ilość światła w naszym salonie czy sypialni.
Nie obawiajmy się białych, pastelowych czy energetycznych kolorów w zamkniętej przestrzeni balkonowej, nawet jeśli Wy lub styl Waszego mieszkania za nimi nie przepada.
Tak zaaranżowany nowy pokój z balkonu stanie się stylowym, jasnym świetlikiem dla Twojego wnętrza w niemal każdym stylu.
Pamiętajcie, że biel jest kolorem neutralnym i bezpiecznym. Dlatego odnajdzie się w każdym stylu wnętrz, nie zaburzając jego stylistyki.
Unikaj jednak ciemnego beżu, jak kawa z mlekiem czy mleczna czekolada, a także brązów na ścianach. Co prawda, te kolory potrafią ocieplić wnętrze, jednak kosztem absorpcji światła. W standardowym wnętrzu nie dostrzeżemy utraty światła, ale przy zabiegu zamknięcia balkonu będzie to miało duży wpływ.
2. Mniej znaczy więcej, czyli nie zagracaj przestrzeni meblami
Starajmy się ograniczyć ilość mebli w naszej zamkniętej przestrzeni balkonowej do niezbędnego minimum.
Zaaranżujmy to małe wnętrze maksymalnie trzema meblami. Dzięki temu nie przytłoczymy i nie zaciemnimy wnętrza oraz będziemy mogli się tam swobodnie poruszać.
Zbyt ciężkie meble sprawią, że nasz mały, zamknięty balkon będzie niefunkcjonalny i mroczny.
Zadbaj też o to, by meble miały lekką formę. Dlatego idealnie sprawdzą się tam pufy zamiast foteli, regały, komody czy nieduży, lekki stół i delikatne krzesła.
3. Oświetl
enie, czyli jakie lampy wybrać, a jakich unikać
Pomimo zazwyczaj dużych okien na naszym zamkniętym balkonie, nie możemy zapominać o dobrym doświetleniu tej niewielkiej przestrzeni.
Jeśli chcecie obliczyć ilość oświetlenia dla swojej powierzchni i wybrać dla niej najlepszą barwę światła, to koniecznie przeczytajcie nasz wpis o tym Jak Obliczyć Niezbędną Ilość Światła w Mieszkaniu.
Ważną rolę będzie odgrywać również rodzaj i kształt lampy.
Bezwzględnie zdecydujmy się na delikatne oświetlenie. Świetnie sprawdzi się w osiągnięciu tego celu oświetlenie przy sufitowe. Obecnie na rynku jest wiele form i modeli w tej kategorii, dlatego jestem pewna, że każdy znajdzie coś dla swojego stylu wnętrza.
W zamkniętej przestrzeni balkonowej lampom z dużym kloszem mówimy zdecydowane „NIE!” Dają one nam więcej strat światła dziennego niż korzyści estetycznych i stylu.
Delikatne, wielokierunkowe lampy podłogowe lub stołowe to również dobry wybór do małych przestrzeni. Tutaj, jeśli lampa nie będzie za duża i ustawimy ją przy ścianie, to możemy pokusić się o wybór lampy z subtelnym kloszem.
Ile to kosztuje?
Koszt zabudowy balkonu i przekształcenia go na całosezonowy pokój zależy od wielu czynników.
Istotne będą zarówno kształty i konstrukcji naszego balkonu (czy jest to loggia, balkon wspornikowy, podwieszany lub podparty), jego wielkości, rodzaju balustrady (czy jest ona murowana, czy też nie), jak i lokalizacja oraz piętro naszego mieszkania.
Koszt zabudowy balkonu zaczyna się już od ok. 400 zł/m2 materiału.
Na ostateczną cenę ma również wpływ rodzaj materiałów użytych do zabudowy balkonu i finalnego efektu wizualnego, który chcemy uzyskać.
Ceny będą się różnić w zależności od tego, czy zamarzymy sobie przeszklenia od podłogi do sufitu, czy może tylko wstawimy tam przeszklenia na kształt okna.
Dlatego poznanie konkretnej ceny zabudowy naszego balkonu wymaga stworzenia indywidualnej wyceny w firmach, które się tym zajmują.
Pamiętajcie, że warto wyceniać taką usługę w kilku miejscach i zwrócić uwagę na to, by porównywać te same materiały i zakres usług.
Pochwal się nam!
- Macie loggię czy balkon, a może taras?
- Jakie macie sposoby na powiększenie małego mieszkania?
- Lubicie takie triki projektowe, które powiększają Wam przestrzeń?
Link do spisu źródeł zdjęć użytych w tym wpisie.
Więcej o sprytnych projektowych rozwiązaniach:
- Kolor Roku Pantone! Czy Warto Wybrać Kolor Roku? [PLUSY-MINUSY]
- Połysk czy Mat? 5 Najczęstszych Mitów!
- Szafa idealna! Jak w 4 krokach funkcjonalnie zaplanować swoją szafę!
- Pusta Ściana, czy Efekt Pustej Ściany? 5 Sposobów Na Pustą Ścianę!
Jeśli szukasz inspiracji na tradycyjny balkon lub taras, zobacz również:
- Mały balkon – duża sprawa. Meble na balkon
- Stwórz magiczne miejsce spotkań w swoim ogrodzie!
A może dopiero zaczynasz remont? Zobacz koniecznie:
- Remont Doskonały – 7 Grzechów Remontu. Zobacz, jak przetrwać remont i nie zwariować!
- Ile Kosztuje Remont Całego Mieszkania? [CENY-PRZYKŁADY]
- Remont we Dwoje – 5 Najważniejszych Porad!
- Ekipa Remontowa – 3 Fundamenty Udanej Współpracy!
- Jak Współpracować z Architektem Wnętrz, By Nie Stracić Czasu i Pieniędzy [PORADNIK]
Szukasz pomysłów na podłogę? Zobacz:
- Podłoga winylowa, wszystko co musisz wiedzieć!
- Daj się zaskoczyć linoleum!
- Podłoga drewniana – od czego zacząć?
- Płytki, kafelki, mozaiki! Stylowe i ponadczasowe wzory i rozwiązania!
Pani Rozalio fantystyczny artykuł. Pozdrawiam i czekam na kolejne.
Bardzo dziękuje za miłe słowa! 🙂
Pozdrawiamy gorąco!
Czy ma Pani konto na twiterze lub instagramie?
Zapraszamy Cię gorąco na Inastagram naszego Bloga: @twoje1m 🤩👍
Bardzo ciekawy artykuł! Zainspirował mnie do zmian. Mój balkon ma całkiem sporą powierzchnię, a wcześniej nie miałam pomysłu jak go zagospodarować. Podobają mi się w szczególności dwa rozwiązania- gabinet i mini jadalnia, choć bardziej przekonuje mnie gabinet. To byłoby takie miejsce dla mnie, gdzie mogę odciąć się i popracować 🙂 można tam też wstawić fotel, na którym w wolnej chwili można usiąść i zrelaksować się przy książce czy też kawie 🙂
Dziękuje Marleno!
Cieszę się, że mogłam Ci pomóc!🤗
Oj tak! 😍W takiej przytulnej i dobrze doświetlonej zamkniętej przestrzeni balkonu, aż chce się popracować czy choćby napić kawy z książką! ☕🍪📚
Jak coś urządzisz, to koniecznie proszę, pochwal się nam i oznacz nas na Instagramie @twoje1m z #DumneTwojePierwszeMieszkanie 😘💛
Taki taras to skarb, ale sprawdza się głównie w lecie. 😉 Można sobie zrobić fajną elewację np. z łupkiem naturalnym, a meble chować na zimę. Dobry artykuł, pozdrawiam.
Ja postanowiłam nieco odnowić podłogę na balkonie. Jestem posiadaczką mieszkania w wielkiej płycie a mój balkon był z betonowa podłogą, która nie wyglądała estetycznie i jednoczesnie nie była przyjemna dla stóp (jak mozecie się samodzielnie zresztą domyśleć).
Aktualnie na podłodze mam takie deski tarasowe. Sprawdzą się nie tylko na tarasie ale i na balkonie. Są jednoczesnie ładniejsze i przytulniejsze niż płytki. I milsze dla gołej stopy. Mam technorattan. Moim zdaniem lepiej sprawdzi się w polskich warunkach niż deska wykonana z naturalnego drewna.
Dobrze jest również zastanowić się nad kwestią prywatności na balkonie. Ma to ogromne znaczenie. Szczególnie jeśli mieszkamy blisko sąsiadów. U mnie dobrze sprawdził sie taki płot drewniany: https://m.leroymerlin.pl/architektura-ogrodowa/ploty-pergole-kratki-donice-ogrodowe/ploty-panele-oslonowe,a310.html
Ktory kupiliśmy w Leroy Merlin (wybraliśmy się w poszukiwaniu grilla, ale znaleźliśmy całkiem fajne rozwiązanie na taras). Dzięki temu sąsiedzi nie widzą niczego co nie jest przeznaczone dla ich oczu.
Bardzo fajna opcja, zrobiłabym sobie coś takiego bo wygląda przepięknie. Tylko mąż musi się teraz zastanowić co zrobić z tym swoim ukochanym talerzem i konwerterem antenowym, bo balkon przejmuję ja 🙂
ciekawy artykuł, mnie tylko zastanawia dostęp powietrza do pokoju głównego, skoro balkon jest zabudowany? zakładam że raczej okna na balkonie zamykamy jesli to pracownia czy dodatkowe miejsce może nawet do spania…wtedy pokój nie ma dostepu do powietrza..?