Meble IKEAKuchnia

3 największe wady kuchni IKEA! Sprawdź, zanim kupisz!

Krytycy mebli IKEA jak mantrę powtarzają, że kuchnie IKEA są kiepskiej jakości. Jednak to nieprawda. Ich jakość w niczym nie odbiega od tego, co proponują nam inni producenci mebli w podobnej kategorii cenowej. Natomiast kuchnie IKEA mają zupełnie inne wady, które powinniśmy wziąć pod uwagę, gdy szukamy swoich wymarzonych mebli. Dlatego w tym wpisie opowiem Wam, jakie są 3 największe wady kuchni IKEA, z którymi przyjdzie Wam się zmierzyć 😉

 

Możesz też posłuchać naszego podcastu!
Jeśli chcesz pobrać ten odcinek, to kliknij tu: Pobierz Odcinek!


3 największe wady kuchni IKEA! Sprawdź, zanim kupisz!


1. Sklep samoobsługowy

To, że IKEA jest sklepem samoobsługowym, powinno być dla nas jasne jak dla stolarza to, że do skręcania płyt wiórowych pod kątem prostym używa się konfirmatów. Jeśli zdecydujemy się na kuchnię w sklepie IKEA, ten samoobsługowy aspekt będzie miał wpływ na każdy etap realizacji – od projektu po zamówienie i montaż. Oznacza to, że to my sami powinniśmy nad wszystkim dokładnie czuwać.

Współpraca z projektantem mebli

Jeśli wybierzecie wykonawcę, mającego swój punkt sprzedaży, gdzie pracują projektanci, to jesteście prowadzeni od projektu po montaż i odbiór mebli przez jedną osobę. Możecie liczyć na odpowiedzi na każde pytanie na miejscu. Ale co wygodniejsze, gdy coś się Wam przypomni, możecie napisać maila lub zadzwonić.

Otrzymujecie pomoc przy doborze armatury i sprzętu AGD dowolnej marki oraz konkretny projekt z wytycznymi, jak przygotować pomieszczenie, aby można było zamontować kuchnię. W przypadku skomplikowanego wnętrza, projektant omówi z ekipą montażową wszelkie niuanse. Aby mieć pewność, że to, co wspólnie zaplanowaliście, jest możliwe do wykonania oraz będzie właściwie zamontowane.

Współpraca ze stolarzem

Nawet jeśli zdecydujecie się na stolarza, który nie ma swojego salonu ani nie zatrudnia projektantów, nadal jesteście odciążeni od pomiaru, dostawy i montażu mebli. Wykonawca upewni się, że jest w stanie zamontować zamówione przez Was meble.

Kupowanie kuchni IKEA

Gdy ma się świadomość tego, jak wygląda współpraca przy projekcie w innych miejscach – mówienie, że IKEA oferuje taką samą pomoc przy planowaniu kuchni, jest sporym nadużyciem. Ponieważ pomoc w planowaniu mebli nie oznacza pomocy przy realizacji całego projektu kuchni.

Jeśli wybierzemy kuchnię IKEA, musimy być przygotowani na zaangażowanie się w samodzielną pracę.

Płatny pomiar to nie to samo, co pomiar przez osobę, która będzie tworzyła projekt. Z wyjątkiem usługi pomiaru i planowania w domu u Klienta. Jednak takie rozwiązanie to nadal jednorazowa usługa, a korzystanie tylko z bezpłatnych konsultacji powoduje, że nigdy nie wiesz, z kim będziesz rozmawiać. Stąd to nadal my sami musimy nad wszystkim czuwać i samodzielnie zadbać o przygotowanie pomieszczenia oraz uwzględnić istotne szczegóły, związane z samym montażem mebli.

Dlatego jeśli wybierzemy kuchnię IKEA, musimy być przygotowani na zaangażowanie się w samodzielną pracę przy realizacji swojej kuchni.

Wszystkie płatne usługi planowania kuchni przez pracowników IKEA dostępne są tu: Planowanie IKEA.

2. Ograniczone wymiary

Skoro wiemy już, co nas czeka, i jesteśmy przygotowani na samodzielną pracę, czas się zapoznać z wymiarami mebli, aby przygotować projekt kuchni IKEA. Ogromną pomocą jest tu program IKEA Planner, umożliwiający nam swobodne planowanie i wycenę naszej kuchni. Więcej o tym programie pisałem w tym wpisie: IKEA Planner Kuchni – Jak Zaplanować Kuchnię IKEA – WideoPoradnik!

Jednak jest to tylko narzędzie. Dobry projekt możemy zrobić nawet przy użyciu kartki i ołówka. Jak wspomniałem, możemy odpłatnie skorzystać z pomocy konsultanta IKEA, ale nawet on nie przeskoczy ograniczeń, wynikających z samych wymiarów mebli.

Wymiary szafek kuchennych IKEA

Wymiary szafek kuchennych IKEA Metod
Wymiary szafek kuchennych IKEA Metod

W przypadku kuchni IKEA, mamy do dyspozycji tylko kilka gotowych wymiarów szafek oraz – co jest największą wadą – nie mamy szafki wiszącej o szerokości 45 cm, co odpowiadałoby szerokości wąskiej zmywarki. To powoduje znaczące utrudnienia przy projektowaniu kuchni, ponieważ dolna zabudowa nie będzie się zgrywać z zabudową górną i konieczne będzie stosowanie maskownic, aby uzupełnić brakującą przestrzeń.

Mniejszy wybór wymiarów szafek utrudnia projekty małych kuchni, a brak szafki wiszącej o szerokości 45 cm uniemożliwia proste zgranie zabudowy górnej z dolną przy wąskiej zmywarce.

Co więcej, ograniczona liczba wymiarów to kolejne utrudnienie, które szczególnie odczują osoby planujące mniejsze kuchnie, gdzie walka toczy się o każdy centymetr. Przy takich wnętrzach brak pośrednich lub niestandardowych wymiarów jest bardzo dotkliwy.

Proste zmiany oznaczają brak gwarancji

Tu również wychodzi brak ścisłej współpracy pomiędzy osobą, która projektuje a specjalistą od montażu. Niektóre pomysły są do realizacji, jednak wymagają wprowadzenia zmian na własną rękę. Oczywiście modyfikacja szafki wiąże się z utratą gwarancji. Ale jest to często poświęcenie, dzięki któremu możemy bardzo wiele zyskać.

Dzięki prostym przeróbkom gotowych szafek możemy wiele zyskać, jednak tracimy wtedy gwarancję na dany mebel.

Nie wspominając, że tracimy gwarancję nawet wtedy, gdy wprowadzimy rozwiązanie powszechnie stosowane w meblach na zamówienie, jak chociażby płytsze szafki. Ale jak wspomniałem w pierwszym punkcie – IKEA to sklep samoobsługowy z gotowymi meblami, co odczuwamy na każdym etapie realizacji 😉

Jednym słowem, jeśli mamy nietypowe wnętrze, to korzystanie tylko ze standardowych rozwiązań, bez wprowadzania naszych modyfikacji, może spowodować konieczność zastosowania zbyt wielu kompromisowych rozwiązań, które nigdy nie zaspokoją naszych najważniejszych potrzeb.

3. Dodatkowe koszty

Żeby było jasne. IKEA nie ukrywa żadnych kosztów i mamy je bardzo ładnie wyszczególnione w tabelkach i cennikach. Jednak wiele osób nie zdaje sobie z nich sprawy – aż do czasu zamówienia mebli. A koszty dodatkowe, o których musimy pamiętać, to koszt transportu mebli oraz montażu.

Koszt dostawy mebli IKEA

Cena dostawy kuchni IKEA
Cena dostawy kuchni IKEA, źródło.

Koszt transportu w przypadku małej kuchni, czyli takiej o wadze do 400 kg, to 259 zł. Natomiast powyżej tej wagi mamy już kwotę 459 zł. Na tej stronie możesz sprawdzić, czy usługa dostawy Cię obejmuje, podając swój kod pocztowy: Dostawa IKEA.

Koszt montażu mebli IKEA

Cennik Montażu Kuchni IKEA
Cennik montażu kuchni IKEA, źródło.

Koszt montażu jest nieco bardziej złożony i wylicza się go na podstawie powyższej tabelki. Zwróćcie tu szczególnie uwagę na koszt montażu blatu, który jest uzależniony od jego długości. I tak przykładowo montaż dwóch prostych blatów o długości 3 m każdy to kwota 480 zł. A do tego musimy jeszcze doliczyć wycięcie otworów na zlew i płytę.  Stąd całkowita wartość montażu kuchni wynosi zwykle ok. 2000 zł i więcej.

UWAGA! Jak donosi nasz Czytelnik Maksymilian, dodatkowa opłata za montaż blatu jest naliczana tylko w przypadku montażu blatu spoza IKEA. Blaty zamówione w IKEA są montowane w cenie montażu całej kuchni. Więc łączny koszt montażu to wartość mebli z blatami plus cena za montaż AGD i armatury z IKEA lub spoza. Dzięki!

Koszt transportu i montażu może zaskoczyć, a przeważnie jest uwzględniany w wycenach pozornie droższych wykonawców. Dlatego warto przy porównywaniu ofert brać pod uwagę wszystkie koszty, a nie tylko cenę samych mebli.

Wspominam o tych kwotach, ponieważ te koszty są już często wpisane w wycenę oferowaną przez wykonawców mebli na wymiar. Dlatego, jeśli naprawdę chcemy porównywać wyceny indywidualnej produkcji oraz mebli IKEA, to zawsze musimy doliczyć wartość wspomnianych usług dodatkowych.

Samodzielny montaż?

Oczywiście, nawiązując do punktu pierwszego (IKEA to sklep samoobsługowy), wszystko możemy przewieźć i zamontować sami. I to jest prawda, o czym pisałem w tym wpisie: Montaż kuchni IKEA.

Ceny zestawów mebli IKEA są kuszące, dopóki nie doliczymy wszystkich kosztów, związanych z realizacją zamówienia.

Jednak dokonywanie specjalistycznego montażu, jakim jest montaż całej kuchni, nie jest ani proste, ani tanie, jeśli weźmiemy pod uwagę sprzęt, który musimy mieć. I czas, jaki poświęcimy na zamontowanie mebli. Stąd uważam, że ta możliwość oszczędnego podejścia jest bardziej wadą kuchni IKEA niż zaletą.

Dlatego pamiętajmy, że kuszące ceny zestawów mebli IKEA są takie, dopóki nie doliczymy wszystkich kosztów związanych z realizacją.

Największe wady kuchni IKEA – podsumowanie

3 Największe Wady Kuchni IKEA! Sprawdź Zanim Kupisz!

Jakość mebli IKEA nigdy nie powinna być dla nas problemem, ponieważ IKEA udziela 25-letniej gwarancji na swoje produkty. Dlatego uważam, że największą wadą wykonywania kuchni w IKEA jest sama idea samoobsługowego sklepu z meblami do samodzielnego montażu. Ten pomysł świetnie się sprawdza w przypadku pojedynczych mebli, ponieważ pozwala nam je kupić w bardzo przystępnych cenach.

Największą wadą wykonywania kuchni w IKEA jest sama idea sklepu – samoobsługowego sklepu z meblami do samodzielnego montażu.

Jednak bardziej skomplikowana realizacja, jaką jest samodzielne zaprojektowanie mebli kuchennych, ich montaż oraz podłączanie AGD i armatury, wymaga od nas dużego zaangażowania.

Płatna pomoc jest raczej rozwiązaniem doraźnym niż prowadzeniem nas przez cały proces. Jest to szczególnie problematyczne w przypadku trudnych lub nietypowych wnętrz, gdzie do wyboru mamy przeważnie kilka wykluczających się wzajemnie rozwiązań.

Dla równowagi muszę dodać, że udzielam się na grupach związanych z kuchniami IKEA i wiem, że potraficie samodzielnie tworzyć wspaniałe projekty! Ale wiem też, że poświęciliście temu bardzo wiele czasu i energii, w tym szukając pomocy, by rozwiązywać przeróżne trudności, o czym wiele osób już nie wspomina 😉

Dlatego, gdy wybieramy kuchnię IKEA, to pomimo często bardzo atrakcyjnej ceny, powinniśmy mieć również na uwadze wartość poświęconego czasu na realizację naszego projektu.

Ponieważ często może się okazać, że konkurencyjni wykonawcy są tylko pozornie drożsi, a zdejmują z naszych barków wiele niepotrzebnych stresów i problemów. Oczywiście mogą dołożyć nam zupełnie inne problemy, ale o wadach współpracy ze stolarzami napiszę innym razem 😉

A tymczasem życzę Wam wielu wspaniałych kuchni, niezależnie czy z IKEA, czy od stolarza!

 3 największe wady kuchni IKEA to:

  1. IKEA to sklep samoobsługowy, więc to my sami musimy o wszystko zadbać i wszystkiego dopilnować.
  2. Kuchnie IKEA mają ograniczony wybór wymiarów, co utrudnia wykonanie projektu i jest szczególnie dokuczliwe przy małych kuchniach.
  3. Do ceny mebli zawsze dolicz koszt transportu i montażu. Nawet jeśli wykonujesz wszystko samodzielnie, to również policz koszt swojej pracy i niezbędnych narzędzi.

 

A jakie są, Waszym zdaniem, wady kuchni IKEA?

 

Zobacz również:

Jak samodzielnie zaplanować kuchnię w IKEA Plannerze

Potrzebujesz mojej pomocy przy kuchni IKEA?

Montaż Kuchni IKEA

Kuchnia IKEA czy stolarz?

Meble IKEA! Z czego są zrobione?

Szafa PAX

Projektowanie kuchni IKEA i nie tylko!

Jak kupić kuchnię?

Darmowe programy do projektowania wnętrz

AGD

Szukasz pomysłu na kuchnię? Zobacz:

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Warszawiak

To wszystko opisane powyżej to jest nic. Schody zaczynają się w momencie gdy dojdzie do zamówienia. Okazuje się że na poszczególne elementy mebli trzeba czekać, i nigdy nie przyjeżdża wszystko razem tylko każdy element osobno z rozbiciu nawet na kilka miesiecy. Przy samodzielnym odbiorze tak naprawdę nigdy nie można kupic wszystkiego od ręki, bo jeśli dzisiaj jest dany towar to nie znaczy ze będzie jutro, za tydzień, bądź za miesiąc. Dlatego trzeba brać co jest w danej chwili. W IKEA nie ma rezerwacji towaru. Wielokrotnie dostawałem informację od pracownikow IKEA, że nie wiedzą kiedy dojedzie dany produkt. Nie było również… Czytaj więcej »

seez

Osobiście nigdy nie miałem najmniejszych problemów ze składaniem mebli z IKEA i zawsze wszystko pasuje co do ułamka milimetra. Z serii Metod poskładałem szafki w przedpokoju i od 4ech lat wszystko chodzi idealnie. Używałem zwykłej wkrętarki z Lidla, zwykłego śrubokręta i wiertarki (nie dołączone do zestawu 😉 ). Wprawdzie fronty użyłem customowe (wymierzyłem i zamówiłem rozkrój płyty akrylowej na wysoki połysk) ale to raczej utrudniło niż ułatwiło cały montaż. Wiadomo, że cała kuchnia to większe wyzwanie. Mam znajomego stolarza (mąż kuzynki) i przy piwie mówił, że IKEA składa się bezproblemowo. Więc może te problemy to po prostu partackie ekipy? Ale… Czytaj więcej »

Martyna

Szczerze? Moim zdaniem to dwa punkty które zostały tutaj wymienione to żadne minusy. Złożenie kuchni nie jest aż takim wysiłkiem i przewóz oraz poskładanie paczek z magazynu to nie sa jakieś poważne problemy. Trochę na sile wymyślone. Rzeczywiście minusem to moze byc to ze szafki sa określonych wymiarów przez co dość mocno nas to ogranicza w rozplanowaniu kuchni. Wolałam sie pomęczyć ze składaniem i przewozem niż żeby zapłacić te kilka tys wiecej. Cos za cos. Jeśli ktoś nie ma umiejętności przestrzennych to rozumiem ze moze byc problem ze złożeniem ale większość osob które znam to nie miało żadnych komplikacji.

Art

Niezgodzę się. Co innego montaz kuchni w nowym budownictwie gdzie masz pion i poziom, a sciany to suporex, a co innego montaz kuchni w bloku z wielkiej płyty. W tym drugim przypadku kuchnia z ikei się nie opłaca – oszczędność pieniędzy do skali problemów jakie powstaną jest nieopłacalna. Pozatym kuchnia „naWymiar” efektywniej zagospodaruje przestrzeń w kuchni niz ikea więc lepiej kupić mniejszą kuchnię naWymiar niż składać samemu kuchnie marzeń IKEA.

And

Uwaga na sprzet z IKEA, bo on nie obejmuje wad obudowy, a wiec jesli wam peknie plyta meblowa bez powodu albo zardzewieje element stalowy po roku, to nic u nich nie wskuracie. Gwarancja IKEA obejmuje bardzo waski zakres i poki funkcjonalnosc przedmiotu jest zachowana, to umywaja rece od wszelkich wad produkcyjnych.

aga

w kuchniach z salonów też płaci się za montaż i transport… poza tym w ikea za symboliczną kwotę można skorzystać z usług projektanta. Zamówienia też nie musimy sami kompletować z magazynu. Brygada dowozi, montuje, podłącza. A i tak wychodzi taniej, niż „kuchnie na wymiar”.

podl24

Pierwszy raz czytam o kosztach montażu kuchni z Ikei. Nie sądziłem nigdy, że takowe są. Jak przeczytałem nagłówek to trochę nie wziąłem go na serio a tu jednak Ikea nie jest tak idealna jak na nią często spoglądałem.

andrzej

Bojkotujemy IKEA bo otworzyło sprzedaż w Rosji.

Back to top button