KuchniaMeble IKEA

3 Największe Wady Kuchni IKEA! Sprawdź, Zanim Kupisz!

Krytycy mebli IKEA jak mantrę powtarzają, że kuchnie IKEA są kiepskiej jakości. Jednak to nieprawda. Ich jakość w niczym nie odbiega od tego, co proponują nam inni producenci mebli w podobnej kategorii cenowej. Natomiast  kuchnie IKEA mają zupełnie inne wady, które powinniśmy wziąć pod uwagę, szukając swoich wymarzonych mebli. Dlatego w tym wpisie opowiem Wam, jakie są 3 największe wady kuchni IKEA, z którymi przyjdzie Wam się zmierzyć 😉

Jeśli potrzebujesz pomocy przy samym projekcie kuchni IKEA to zobacz: Projekt Kuchni IKEA Online!
A jeśli przy innym pomieszczeniu zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 🙂 

1. Sklep samoobsługowy

To, że IKEA jest sklepem samoobsługowym, powinno być jasne, jak to, że do skręcania płyt wiórowych pod kątem prostym używamy konfirmatów. Świadomość tego faktu jest bardzo istotna, ponieważ wykonując kuchnię w sklepie IKEA, ten samoobsługowy aspekt będzie miał wpływ na każdy etap realizacji, od projektu po zamówienie i sam montaż. Oznacza to, że to my sami powinniśmy nad wszystkim dokładnie czuwać.

Współpraca z projektantem mebli

W przypadku wyboru wykonawcy posiadającego swój punkt sprzedaży, gdzie pracują projektanci, jesteście prowadzeni od projektu po montaż i odbiór mebli przez jedną osobę. Możecie liczyć na odpowiedzi na każde pytanie na miejscu, ale co wygodniejsze, gdy coś się Wam przypomni, możecie napisać maila lub zadzwonić.

Otrzymujecie pomoc przy doborze dowolnej marki sprzęt AGD i armatury oraz konkretny projekt z wytycznymi jak przygotować pomieszczenie, aby można było zamontować kuchnię. W przypadku skomplikowanego wnętrza również projektant omówi z ekipą montażową wszelkie niuanse, aby mieć pewność, że to, co wspólnie zaplanowaliście, jest możliwe do wykonanie oraz będzie właściwe zamontowane.

Współpraca ze Stolarzem

Nawet decydując się na Stolarza, który nie posiada swojego salonu, czy projektantów, również jesteśmy odciążeni od pomiaru, dostawy i montażu mebli, ponieważ wykonawca upewni się, że jest w stanie zamontować zamówione przez Was meble.

Kupowanie kuchni IKEA

Wiedząc, jak wygląda współpraca przy projekcie w innych miejscach, mówienie, że IKEA ma w swojej ofercie taką samą pomoc przy planowaniu kuchni, jest sporym nadużyciem. Ponieważ pomoc w planowaniu mebli, nie oznacza pomocy przy realizacji całego projektu kuchni.

Wybierając kuchnię IKEA, musimy być przygotowani i chętni na samodzielną oraz zaangażowaną pracę.

Płatny pomiar to nie to samo, co pomiar przez osobę, która będzie tworzyła projekt, z wyjątkiem usługi pomiaru i planowania w domu u Klienta. Jednak takie rozwiązanie to nadal jednorazowa usługa, a korzystanie z bezpłatnych konsultacji powoduje, że nigdy nie wiesz z kim będziesz rozmawiać. Stąd to nadal my sami musimy nad wszystkim czuwać i samodzielnie zadbać o przygotowanie pomieszczenia oraz uwzględnić istotne szczegóły związane z samym montażem mebli.

Dlatego wybierając kuchnię IKEA, musimy być przygotowani i chętni na samodzielną oraz zaangażowaną pracę przy realizacji swojej kuchni.

Wszystkie płatne usługi planowani kuchni przez pracowników IKEA dostępne są tu: Planowanie IKEA.

2. Ograniczone wymiary

Skoro wiemy już, co nas czeka i jesteśmy przygotowani na samodzielną pracę, czas się zapoznać z wymiarami mebli, aby przygotować projekt kuchni IKEA. Ogromną pomocą jest tu program IKEA Planner umożliwiający nam swobodne planowanie i wycenę naszej kuchni.  Więcej o tym programie pisałem w tym wpisie: IKEA Planner Kuchni – Jak Zaplanować Kuchnię IKEA – Wideo Poradnik!

Jednak jest to tylko narzędzie. Dobry projekt możemy zrobić nawet przy użyciu kartki i ołówka. Jak wspomniałem, możemy płatnie wesprzeć się pomocą konsultanta IKEA, ale nawet on nie przeskoczy ograniczeń wynikających z samych wymiarów mebli.

Wymiary szafek kuchennych  IKEA

Wymiary szafek kuchennych IKEA Metod
Wymiary szafek kuchennych IKEA Metod.

W przypadku kuchni IKEA mamy do dyspozycji tylko kilka gotowych wymiarów szafek oraz co jest największą wadą – nie mamy szafki wiszącej o szerokości 45cm, co odpowiadałoby szerokości wąskiej zmywarki. To powoduje znaczące utrudnienia przy projektowaniu kuchni, ponieważ dolna zabudowa nie będzie się zgrywać z zabudową górną i konieczne będzie stosowanie maskownic, aby uzupełnić brakującą przestrzeń.

Brak szafki wiszące o szerokości 45cm uniemożliwia proste zgranie zabudowy górnej z dolną, gdzie jest wąską zmywarka, a mniejsza ilość wymiarów szafek utrudnia projekty małych kuchni.

Co więcej, mniejszy zakres wymiarów to kolejne utrudnia, które szczególnie odczują osoby, planujące mniejsze kuchnie, w których walka toczy się o każdy centymetr. Przy takich wnętrzach brak pośrednich lub niestandardowych wymiarów jest bardzo dotkliwy.

Proste zmiany oznaczają brak gwarancji

Tu również wychodzi brak ścisłej współpracy pomiędzy osobą, która projektuje a montażystą. Niektóre pomysły są do realizacji, jednak wymagają wprowadzenia zmian na własną rękę. Oczywiście modyfikacja szafki wiążę się z utratą gwarancji, ale jest to często poświęcenie, dzięki któremu możemy bardzo wiele zyskać.

Dzięki prostym przeróbkom gotowych szafek możemy wiele zyskać jednak tracąc gwarancję na dany mebel.

Nie wspominając, że tracimy gwarancję, nawet gdy robimy rozwiązanie powszechnie stosowane w meblach na zamówienie, jak chociażby płytsze szafki. Ale jak wspomniałem w pierwszym punkcie – IKEA to sklep samoobsługowy z gotowymi meblami, co odczuwamy na każdym etapie realizacji 😉

Jednym słowem, jeśli mamy nietypowe wnętrze, to korzystanie tylko ze standardowych rozwiązań, bez wprowadzania naszych modyfikacji może spowodować konieczność zastosowania zbyt wielu kompromisowych rozwiązań, które nigdy nie spełnią naszych najważniejszych potrzeb.

3. Dodatkowe koszty

Żeby było jasne. IKEA nie ukrywa żadnych kosztów i mamy je bardzo ładnie wyszczególnione w tabelkach i cennikach. Jednak wiele osób nie zdaje sobie z nich sprawy do czasu zamówienie mebli. A koszty dodatkowe, o których musimy pamiętać to koszt transportu mebli oraz ich montażu.

Koszt dostawy mebli IKEA

Cena dostawy kuchni IKEA
Cena dostawy kuchni IKEA, źródło.

Koszt transportu w przypadku małej kuchni, czyli takiej o wadze do 400kg to 259zł. Natomiast powyżej tej wagi mamy już kwotę 459zł. Na tej stronie możesz sprawdzić, czy usługa dostawy Cię obejmuje, podając swój kod pocztowy:  Dostawa IKEA

Koszt montażu mebli IKEA

Cennik Montażu Kuchni IKEA
Cennik Montażu Kuchni IKEA, źródło.

Koszt montażu jest nieco bardziej złożony i jest wyliczany na podstawie powyższej tabelki. Zwrócicie tu szczególnie uwagę na koszt montażu blatu, który jest uzależniony od jego długości. I tak przykładowo montaż dwóch prostych blatów o długości 3m każdy to kwota 480zł. A do tego musimy jeszcze doliczyć wycięcie otworów na zlew i płytę.   Stąd całkowita wartość montażu kuchni wynosi zwykle ok 2000zł i więcej.

UWAGA! Jak donosi nasz Czytelnik Maksymilian, dodatkowa opłata za montaż blatu jest naliczana tylko w przypadku montażu blatu spoza IKEA. Blaty zamówione w IKEA są montowane w cenie montażu całej kuchni. Więc łączny koszt montażu to wartość mebli z blatami plus cena za montaż AGD i armatury z IKEA lub spoza. Dzięki!

Koszt transportu i montażu może zaskoczyć, a przeważnie jest uwzględniany w wycenach pozornie droższych wykonawców. Dlatego, warto przy porównywaniu ofert brać pod uwagę wszystkie koszty, a nie tylko samych mebli.

Wspominam o tych kwotach, ponieważ te koszty są już często wpisane w wycenę oferowaną przez wykonawców mebli na wymiar. Dlatego, jeśli naprawdę chcemy porównywać wyceny indywidualnej produkcji oraz mebli IKEA to zawsze musimy doliczyć wartość wspomnianych usług dodatkowych.

Samodzielny montaż?

Oczywiście nawiązując do punktu pierwszego, że IKEA to sklep samoobsługowy możemy powiedzieć, że wszystko możemy sami przewieźć i zamontować. I to jest prawda, o czym pisałem w tym wpisie: Montaż kuchni IKEA.

Ceny zestawów mebli IKEA są kuszące, dopóki nie doliczymy wszystkich kosztów związanych z ich realizacją.

Jednak dokonywanie specjalistycznego montażu, jakim jest montaż całej kuchni, nie jest ani proste, anie tanie jeśli weźmiemy pod uwagę sprzęt, który musimy posiadać i czas, jaki na to poświecimy. Stąd uważam, że nawet to oszczędne podejście jest bardziej wadą kuchni IKEA niż zaletą.

Dlatego pamiętajmy, że kuszące ceny zestawów mebli IKEA są kuszące, dopóki nie doliczymy wszystkich kosztów związanych z ich realizacją.

Największe Wady Kuchni IKEA – Podsumowanie

3 Największe Wady Kuchni IKEA! Sprawdź Zanim Kupisz!

Jakość mebli IKEA nigdy nie powinna dla nas być problemem, ponieważ IKEA udziela 25-letniej gwarancji na swoje meble. Dlatego uważam, że największą wadą wykonywania kuchni w IKEA jest sama idea sklepu, czyli samoobsługowego sklepu z meblami do samodzielnego montażu. Ten pomysł świetnie się sprawdza w przypadku pojedynczych mebli, ponieważ pozwala nam kupić meble w bardzo przystępnych cenach.

Największą wadą wykonywania kuchni w IKEA jest sama idea sklepu, czyli samoobsługowego sklepu z meblami do samodzielnego montażu.

Jednak w przypadku bardziej skomplikowanej realizacji, jaką jest samodzielne zaprojektowanie mebli kuchennych wraz z ich montażem oraz podłączanie AGD i armatury, wymaga od nas dużego zaangażowania.

Natomiast płatna pomoc jest raczej rozwiązaniem doraźnym niż prowadzeniem nas przez cały proces. Jest to szczególnie problematyczne w przypadku trudnych lub nietypowych wnętrz, gdzie do wyboru mamy przeważnie kilka wykluczających się wzajemnie rozwiązań.

Dla równowagi muszę dodać, że udzielam się na grupach związanych z kuchniami IKEA i wiem, że potraficie samodzielnie tworzyć wspaniałe projekty! Ale wiem też, że poświęciliście temu bardzo wiele czasu i energii, w tym szukając pomocy, by rozwiązywać przeróżne trudności, o czym wiele osób już nie wspomina  😉

Dlatego wybierając kuchnie IKEA, pomimo często bardzo atrakcyjnej ceny, powinniśmy mieć również na uwadze wartość poświęconego czasu na jej realizację.

Ponieważ często może się okazać, że konkurencyjni wykonawcy są tylko pozornie drożsi, a zdejmują z naszych barków wiele niepotrzebnych stresów i problemów. Oczywiście mogą dołożyć nam zupełnie inne problemy, ale o wadach współpracy ze Stolarzami, napiszę innym razem. 😉

A tymczasem życzę Wam wielu wspaniałych kuchni niezależnie czy z IKEA, czy od Stolarza!

 3 Największe Wady Kuchni IKEA to:

  1. IKEA to sklep samoobsługowy więc to my sami musimy o wszystko zadbać i wszystkiego dopilnować.
  2. Kuchnie IKEA mają ograniczone wymiary, które utrudniają wykonanie projektu, co jest szczególnie dokuczliwe przy małych kuchniach.
  3. Do ceny mebli zawsze dolicz koszt transportu i montażu. Nawet jeśli wykonujesz wszystko samodzielnie, to również policz koszt swoje pracy i niezbędnych narzędzi.

 

A jakie są Waszym zdaniem wady kuchni IKEA?

 

Zobacz również:

Jak Samodzielnie Zaplanować Kuchnię w IKEA Plannerze

Potrzebujesz mojej pomocy przy kuchni IKEA?

Montaż Kuchni IKEA

Kuchnia IKEA, czy Stolarz?

Meble IKEA! Z czego są zrobione?

Szafa PAX

Projektowanie kuchni IKEA i nie tylko!

Jak kupić kuchnię!

Darmowe programy do projektowania wnętrz

AGD

Szukasz pomysłu na kuchnię? Zobacz:

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli. Prywatnie poszukiwacz adrenaliny w nietypowych sportach i przekraczaniu własnych granic.

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Warszawiak

To wszystko opisane powyżej to jest nic. Schody zaczynają się w momencie gdy dojdzie do zamówienia. Okazuje się że na poszczególne elementy mebli trzeba czekać, i nigdy nie przyjeżdża wszystko razem tylko każdy element osobno z rozbiciu nawet na kilka miesiecy. Przy samodzielnym odbiorze tak naprawdę nigdy nie można kupic wszystkiego od ręki, bo jeśli dzisiaj jest dany towar to nie znaczy ze będzie jutro, za tydzień, bądź za miesiąc. Dlatego trzeba brać co jest w danej chwili. W IKEA nie ma rezerwacji towaru. Wielokrotnie dostawałem informację od pracownikow IKEA, że nie wiedzą kiedy dojedzie dany produkt. Nie było również… Czytaj więcej »

Back to top button