Zaczynamy od infografiki, a po grafice dokładnie omówimy różnice między płytą ceramiczną a indukcyjną.
Płyta indukcyjna czy ceramiczna – Różnice w wyglądzie
Z zewnątrz płyty nie różnią się prawie niczym zaś w środku wszystkim.
Płyta indukcyjna wykorzystuje zjawisko indukcji elektromagnetycznej do zamiany energii elektrycznej w ciepło wytwarzane na dnie garnka wykonanego z metalu reagującego na pole magnetyczne.
Oznacza to, że nagrzewa się naczynie na płycie, a nie sama płyta. Stąd hasło reklamowe „grzanie zimne w dotyku”. Warto jednak pamiętać, że w czasie gotowania płyta nagrzewa się od garnka więc zaraz po jego zdjęciu jest nadal gorąca (ok 60 ºC) jednak szybko stygnie.
W prostych słowach sposób obsługi płyty indukcyjnej jest taki sam jak płyty gazowej. Od momentu włączenia ciepło jest od razu przekazywane do naczynia, a dzięki płynnej regulacji sterujemy mocą pola niczym pokrętłem przy palnikach. Po wyłączeniu pola, grzanie natychmiast ustaje.
Płyta ceramiczna to zupełnie inna prehistoria. Pod płytą znajdują się grzałki, które się nagrzewają. I jak już się nagrzeją, co nieraz zajmuje kilka dobrych minut, przekazują ciepło do powierzchni płyty i dalej do garnków.
Inaczej mówiąc, to tak jak byśmy położyli płytę ceramiczną na farelce.
Płyta indukcyjna czy ceramiczna – 6 MITÓW
1. Mit: Płyty indukcyjne buczą
Niestety możemy mieć też kiepskiej jakości garnek, z nierównym dnem. Wtedy nie pozostaje nam nic innego jak jego wymiana.
2. Mit: Tylko specjalne garnki do płyty indukcji
Tak, ale… Płyty indukcyjne są już tak popularne, że praktycznie każdy nowy garnek można stosować na płytach indukcyjnych. Jeśli nie wiesz, czy twój garnek też się nadaje, to sprawdź, czy do dna przyciąga się magnes. Jeśli tak, to jest to naczynie na indukcję.
3. Mit: Płytę indukcyjną można podłączy tylko do siły (instalacja 3-fazowa)
Na przekór mitom, obecnie większość nowych płyt możemy podłączyć pod instalację 1-fazową (230 V) natomiast nie każdą pod instalację 3-fazową (400 V).
4. Mit: Płyta indukcyjna zużywa więcej prądu
Ponieważ ciepło powstaje bezpośrednio w dnie garnka, płyta nie traci energii na nagrzanie grzałek i samej płyty, dzięki czemu zużywa znacznie mniej energii niż płyta ceramiczna.
5. Mit: Na indukcji wszystko się przypala!
Początkową trudnością będzie umiejętność dopasowania mocy grzania wybranego pola oraz przyzwyczajenie się do bardzo szybkiego nagrzewania się naczyń na płycie indukcyjnej. Jednak wystarczy chwila wprawy, by cieszyć się gotowaniem na płycie indukcyjnej.
6. Mit: Osoby z rozrusznikiem serca nie mogą używać płyt indukcyjnych
Więc płyta indukcyjna czy ceramiczna?
Zobacz polecane płyty indukcyjne!
Przydatne linki
- Jak wybrać AGD? Najważniejsze kryteria, ceny i same konkrety!
- Jak kupić kuchnie? 5 praktycznych porad, by dobrze kupić i nie żałować
- Jak NIE projektować kuchni! 5 najczęstszych błędów przy projekcie kuchni
- Kuchnia z Ikea, czy od Stolarza? [W Ringu]
- Kuchnia na wymiar NIE jest na wymiar?
- Jak wybrać blat? Krótkie omówienie w plusach i minusach najpopularniejszych blatów kuchennych
Ja bardzo nie lubię gotować na płycie indukcyjnej. Wolę klasyczne kuchenki gazowe (a raczej gazowo-elektryczne).
Dość długo mam indukcje, czasem zastanawiam się jak wczęściej się bez niej obywałem.Nie zgadzam się, że magnes wykrywa, czy naczynie nadaje się na indukcję, szczególnie te Targowe, czy Biedronkowe (wszechobecna Chińszczyzna ). Moja rada na płytę kładę ręcznik papierowy, i dopiero garnek, czy patelnie, przy poruszaniu nie rysuje płyty, nie ma obawy, że się zapali, czasem przy ostrym smażeniu lekko przybrązowieje.Spróbuj tak zrobić na gazówce lub ceramice. Polecam i pozdrawiam
A ja nie polecam bo to bzdura. Z ciekawości sprawdziłem i po 2 minutach taki ręcznik jest brązowo czarny a płytę trzeba czyścić ze spalenizny (białe smugi). Nawet papier do pieczenia się robi brązowy. Po dłuższym czasie gotowania jedno i drugie będzie czarne a potem się rozleci w rękach.
Zamieszczam ponownie komentarz, bo z niewiadomych mi względów poprzednim razem nie został opublikowany.
„A ja nie polecam bo to bzdura. Z ciekawości sprawdziłem i po 2 minutach taki ręcznik jest brązowo czarny a płytę trzeba czyścić ze spalenizny (białe smugi). Nawet papier do pieczenia się robi brązowy. Po dłuższym czasie gotowania jedno i drugie będzie czarne a potem się rozleci w rękach.”
Z jakiegoś powodu twój komentarz został uznany za spam przez nasz filtr, dlatego nie od razu się pojawił, za co przepraszam. . A co do samego tematu to raz gotowałem na indukcji z papierem do pieczenia. Na spodzie garnka były mocne ślady po gotowaniu na gazie więc użyłem papieru do pieczenia aby ten spód odizolować od płyty. Samo gotowanie było tak samo jak bez papieru a papier nawet koloru nie zmienił, choć był biały. . Z ręcznikiem papierowym, aż sam z ciekawości przed chwilą zrobiłem test i ponownie nic się nie nie stało, a zupa się ugotowała. 😀 . Stąd… Czytaj więcej »
Tak, mam dopiero co kupioną płytę indukcyjną jedno polową, dokładnie to Hendi Profi line 3500 D. Bardzo dziwne jest to co opisujesz – u mnie papiery tak jak pisałem robią się brązowo czarne w krótkim czasie.Mam jeszcze pożyczoną indukcję też jednopolową firmy Esperanza i tak samo jest z papierami. Nawet żelazo ze stali nierdzewnej się zabarwia w specjalnej podkładce pod garnki a producent podkładki pisze, że to normalny efekt. Nie wiem co na to teoria ale praktyka tak u mnie wygląda. Na ceramice papier pewnie by się zwęglił zupełnie w tym czasie.
To mamy ciekawą zagwozdkę 🤔
.
Jednak dziękuję Ci za podzielenie się swoją opinią, ponieważ oznacza to, że z tymi ręcznikami i papierami do pieczenia pod płytami indukcyjnymi należy zachować szczególną ostrożność. 👍
.
Myślę, że wszyscy czytający te komentarze będą Ci wdzięczni za ostrzeżenie.🤗
Dał mi sporo do myślenia ten patent z ręcznikiem i spróbowałem to zrobić ale na innym garnku. I tu robi się ciekawie, bo pod innym garnkiem papier do pieczenia czy ręcznik nie palą się. Co jest ważne, to to, że garnek musi idealnie przylegać brzegami a najlepiej całą powierzchnią dna do płyty. Garnek pod którym paliły się papiery paliły się na samych obrzeżach dna garnka – zostawało czarne kółko na papierze czyli tam gdzie garnek nie przylegał. Dużo jest takich garnków na półkach w sklepach z tego co zauważyłem. Aha i papier będzie się też palił gdy się ustawi średnią… Czytaj więcej »
Z tej ciekawostki wywiązała się bardzo interesująca dyskusja🤓
.
Dziękuję, że miałeś chęci na sprawdzenie tematu, bo jeśli ktoś się spotka z płonącym ręcznikiem pod garnkiem na indukcji, to już będziemy wiedzieli dlaczego! 🤗👍
Nie ma sprawy. Jak widać prawda leży po środku, tak czasem bywa. Pozdrawiam
Osobiście zastanawiałabym się jeszcze nad gazowa pod szkłem, bo jest porównywalna przynajmniej w designie. Są jednak stosunkowa świezynką na rynku , więc nie ma wielu sprawdzonych opinii. Mieliście styczność?
Znam ten rodzaj płyt i osobiści mam bardzo mieszane uczucia 😉
.
Zgadzam się, że pomysł i design jest świetny, ale ta płyta posiada też wady zwykłych płyt ceramicznych. :/
.
Dlatego warto się zastanowić przed podjęciem decyzji o wyborze tego typu płyty.
Dawno nie widziałem tylu baboli w jednym tekście. Pierwsze z brzegu:
co nieraz zajmuję kilka dobrych minut
To powoduję, że nie jesteśmy w stanie
słyszymy jak by buczenie
każdy nowy garnek nadaję się do stosowania
jest to naczynie na indukcje.
Na indukcji gotuję się trochę inaczej
Tu szczególnie wychodzi szeroki zakres mocy
Dzięki za zwrócenie uwagi!
Korekty bez sensu. Sam ma Pan problem ze słowem pisanym.
To „kilka minut” jest mocno przesadzone. Nie zauważyłem istotnej różnicy w czasie gotowania tej samej ilości wody między 15 letnią ceramiką Electrolux a dużo nowszą indukcją.Przydałoby się bardziej konkretne porównanie w zużyciu energii przy wykonaniu tej samej czynności na indukcji i ceramice.
Średnia różnica w czasie gotowania między płytą indukcyjną a ceramiczną jest prawie trzykrotna na korzyść płyty indukcyjnej.
Całe badanie możesz znaleźć tu:
https://docplayer.pl/6287537-Porownawcze-pomiary-energetyczne-plyty-grzewczej-gazowej-plyty-grzewczej-ceramicznej-grzewczej-indukcyjnej.html
Mam już od kilku lat płytę indukcyjną i jestem z niej naprawdę zadowolony. Myślę, że nie zamieniłbym jej na nic innego. Czas gotowania jest szybki, a obsługa bardzo intuicyjna. Taką płytę łatwiej też utrzymać w czystości.