Kuchnia otwarta na salon? Korytarz płynnie przechodzący do łazienki? Czy stoisz właśnie przed dylematem, jak stylowo wykonać łączenie podłogi z płytkami? Jeśli zależy Ci na praktycznej przestrzeni, odpornej i łatwej do sprzątania, a nie chcesz przy tym rezygnować ze stylowego wnętrza, to ten wpis jest dla Ciebie! Poznaj trzy funkcjonalne sposoby na stylowe łączenie podłogi z płytkami!
Dlaczego stosujemy łączenia podłogi z płytkami?
Stosowanie elementu łączącego płytki z podłogą drewnianą, laminatem czy winylem jest konieczne z dwóch powodów:
– nierówności materiałów
Krawędzie dwóch materiałów nie są równe. Gdy ułożymy materiały, bez łącznika, obok siebie i przesuniemy po nich dłonią, to wyczujemy nierówność. Zastosowanie wypełnienia pozwala zniwelować ten efekt. Taka mała nierówność dla gołej stopy byłaby bardzo wyczuwalna 🙂
– pracę materiałów
Element łączący to tak naprawdę wypełniacz szczeliny pozostawionej na dylatację, czyli pracę podłogi, która pod wpływem zmiany wilgotności zmienia swoje wymiary – oczywiście jest to bardzo uproszczony opis 😉
Skoro wiemy już, że łączeń nie unikniemy, czas na dobrą wiadomość. Jest kilka sposobów na łączenie podłogi z płytkami i możemy sprawić, by łączenia były niemal niewidoczne lub je specjalnie wyeksponować.
Wszystko zależy od naszego pomysłu na wnętrze!
3 sposoby na łączenie podłogi z płytkami!
1. Spoina elastyczna
Spoina elastyczna, którą aplikujemy po montażu podłogi, jest bardzo trwała i wytrzymała. Występuje w różnych kolorach, proponowanych przez producenta.
Szeroka baza kolorów pozwoli Ci bez problemu dobrać odcień idealny do Twojej podłogi.
Spoina elastyczna jest łatwa w utrzymaniu, ale z czasem może się wycierać. W efekcie miejsce, po którym często chodzimy, może po czasie mieć inny odcień niż pozostała spoina.
Jest to również jeden z najprostszych sposób na wykonanie łączenia. Spoinę elastyczną kupujemy w gotowych opakowaniach i nakładamy, wyciskając „pistoletem”, jak np. silikon. W sklepach szukaj jej pod nazwą klej uszczelniający, np. Sikaflex.
2. Korek
Naturalny korek posiada wszystkie dobre cechy drewna bez jego puchnących wad. W przypadku łączenia podłogi drewnianej z płytkami – jest to najlepszy wybór.
Spoina korkowa jest doskonałym wyborem łączenia podłogi i tzw. uśmiechniętych płytek. 🙂
Korek doskonale współpracuje z drewnem, można go łatwo dopasować nawet do krzywych płytek, a dekor drewna sprawia, że ewentualne zabrudzenia nie rzucają się w oczy.
Spoina korkowa jest praktycznie niewidoczna. Idealnie współgra z każdym rodzajem podłogi drewnianej.
Korek możemy łatwo dopasować do podłogi drewnianej lub do płytek, ponieważ barwimy go na wybrany przez nas kolor.
Chcesz zobaczyć więcej przykładów łączenia podłóg drewnianych z płytkami przy użyciu korka? Koniecznie zobacz galerię realizacji firmy Astfloor!
3. Listwa łącząca
Dla jednych paskudny relikt PRL-u, dla innych fajny element w stylu vintage czy loft.
Największą zaletą listwy jest możliwość maskowania różnicy poziomów pomiędzy podłogami.
Listwa łącząca może mieć różne kształty i być wykonana z tworzywa w dekorze podłogi, z aluminium, a nawet w kolorze stali, miedzi czy złota.
Niestety, w przypadku podłóg laminowanych listwa jest koniecznością. W odróżnieniu od innych łączeń, listwa rzeczywiście maskuje szczelinę dylatacyjną, którą pozostawiamy na pracę podłogi.
Listwy możemy też lakierować na dowolny kolor z palety RAL lub NCS.
Panele laminowane są szczególnym rodzajem podłogi, która pracuje we wszystkich kierunkach. Dlatego tak ważne przy jej układaniu jest zachowanie dylatacji podłogi wzdłuż wszystkich jej krawędzi.
Łączę style, mieszam gatunki!
Co prawda, to tylko trzy sposoby na łączenie podłogi z płytkami, ale dają bardzo wiele możliwości. Jeśli jeszcze nie wiesz, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze, to w skrócie podpowiadam:
- Korek jest najbardziej uniwersalnym i naturalnym rozwiązaniem, a jego krawędzie można dopasować do nierównej krawędzi płytki.
- Spoina elastyczna jest najprostszym łącznikiem oraz ma jednolity kolor w odróżnieniu od korka.
- Listwa łącząca jest koniecznością przy podłogach laminowanych. Ratunkiem, gdy występuje różnica poziomów oraz świetnym detalem, gdy wybierzemy wyróżniającą się listwę.
Wiecie już, co z czym łączyć, więc „fachowcy” już Wam nie wmówią, że nie ma innego sposobu na połączenie podłogi z płytkami niż szeroka, odstająca i mało estetyczna listwa rodem z PRL-u 😉
Udanego łączenia podłóg!
A Wam, który sposób łączenia podłogi z płytkami najbardziej się podoba?
Szukasz idealnej podłogi? Zobacz!
- Podłoga Winylowa. Wszystko, Co Musisz Wiedzieć!
- Panele Laminowane – Jak Dobrze Wybrać i Dlaczego Klasa AC To Ściema!
- Gres czy Panele? Idealna Podłoga, Której Nikt Nie Chce!
- Posadzki Dekoracyjne: Żywica – Beton – Mikrocement
- Podłoga Drewniana – od czego zacząć?
- Daj się zaskoczyć linoleum!
- Płytki, kafelki, mozaiki! Stylowe i ponadczasowe wzory i rozwiązania!
Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?
Zapisz się na nasz Kurs Urządzania Wnętrz
Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online!
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – Twój Świadomy Projekt!
Zobacz naszego e-booka o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!
Jak wybrać fugę?
Więcej o płytkach:
- Płytki do łazienki – 5 praktycznych porad, jak wybrać płytki!
- Glazura Gres czy Terakota? Poznaj różnice i zaskocz swojego fachowca!
A co jeśli mamy odrobinkę różne poziomy? Czy jest na to jakaś rada czy pozostaje jedynie wyrównywanie? Chodzi mi o różnicę rzędu 0,5cm.
W przepadku różnicy poziomów stosujemy specjalną listwę łączącą, która wyrównuje poziomy 🙂
Tu jest przykład takiej listwy 👍
https://www.quick-step.com.pl/pl-PL/akcesoria/qsprsilv_profil-wielofunkcyjny-srebrny
ta listwa okazała się zbawieniem 🙂
To bardzo ciekawe rozwiązania! Mnie zainspirowały zdjęcia na Instagramie i postanowiłem połączyć płytki z podłogą drewnianą. Pomogła mi w tym pracownia DG Architekci (https://dgarchitekci.pl/), jestem bardzo zadowolony z efektu.
Czy możesz podesłać namiar na te zdjęcia na Instagramie, ew. pochwalić sie swoją realizacją? Również chciałbym zastosować takie rozwiązanie u siebie w mieszkaniu ale wciąż szukam inspiracji
U nas za to chcielibyśmy zburzyć ścianę między salonem a kuchnią, ale nie wiemy co zrobić z dziurą, która wtedy powstanie między parkietem a kafelkami kuchennymi. Nie widzę nigdzie takich bardzo szerokich listew. Jakiś pomysł? 🙂
Niestety, ale typowe listwy, które służą do maskowania dylatacji, która ma raptem 1-2cm, są raczej wąskie 🙁
.
W przypadku większych szerokości, czyli powyżej 10cm najlepiej je uzupełnić materiałem podłogowym, czyli płytkami lub parkietem.
.
Ewentualnie można jeszcze poszukać pod hasłem „listwa progowa”. Tam występują listwy o szerokości nawet 12cm. 🙂
A jak połączyć panele podłogowe, inaczej podłogę pływająca, chcę dać płytki hexagon iczne do tego dołożyć panele. Podłoga będzie często użytkowana i boję się że sama spoina nie wystarczy. Czy może lepiej ostatnie panele i podkład przykleić do twardego nieruchomego podłoża?
Trudne pytanie, ponieważ wchodzimy w obszary na granicy poprawności montażu paneli 😉 Twój pomysł z przyklejeniem jednego rzędu paneli przy samych płytkach i wykonanie spoinowania w tym miejscu jest jedną z możliwości. Natomiast musisz rozważyć konsekwencje klejenia podłogi. Podłoga pływająco wymaga dylatacji, aby panele mogły swobodnie zmieniać swoje wymiary spowodowane ich pęcznieniem, które jest powodowane zmianą wilgotności powietrza. W normalnych warunkach panele się mikroskopijnie przesuwają i cała podłoga „pływa”. W momencie gdy jedno miejsce będzie oporować i panele nie będą miały tej swobody to mogą się zacząć delikatnie unosić. Najczęstszym objawem takie stanu jest skrzypienie podłogi. Dlatego warto taki montaż… Czytaj więcej »
Dziękuję bardzo za odpowiedź, swoją drogą fajny artykuł.
Dzięki!
Jakbyś miał więcej pytań o remont i wnętrza, to w każdą środę na naszym Facebooku Twoje Pierwsze Mieszkanie, odpowiadamy na pytania Czytelników 🙂
Bardzo ciekawy artykuł. Szykuje mi się remont generalny mieszkania i szukam inspiracji. My mamy psa, więc pewnie wszędzie położymy płytki… ale ten korek na podłodze też mi się podoba 🙂
Artykuł na temat łączenia podłogi z płytkami prezentuje trzy różne sposoby na stylowe połączenie tych dwóch elementów w pomieszczeniu. Zawiera on przydatne wskazówki dotyczące wyboru kolorów, wzorów i materiałów. Całość jest klarownie przedstawiona, co ułatwia przyswojenie porad przez czytelników.