KuchniaMeble IKEA
Popularne

Kuchnia z IKEA, czy od Stolarza?

Dziś w naszym ringu zmierzą się IKEA i Stolarz, by rozstrzygnąć odwieczny polsko-szwedzki spór: czy lepsza kuchnia z IKEA, czy od Stolarza!

Jeśli potrzebujesz pomocy przy samym projekcie kuchni IKEA to zobacz: Projekt Kuchni IKEA Online!
A jeśli przy innym pomieszczeniu zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 🙂 

A może wolisz posłuchać?

Jeśli chcesz pobrać ten odcinek, to kliknij tu: Pobierz Odcinek!

Ważenie zawodników – założenia wstępne

Do porównania przyjmuję kuchnie bez blatu z IKEA o łącznej wartości ok. 10 000zł oraz taki sam układ mebli wykonanych na zamówienie u Stolarza o wartości ok. 12 000 zł.

Porównuję kuchnię z IKEA o wartości 10 000zł oraz od Stolarza o wartości 12000zł

Kupując kuchnie u stolarza*, musimy się liczyć z nieco większym kosztem, ponieważ jest to produkcja indywidualna. Dlatego podniesienie ceny o 20% u Stolarza uznaję za wyrównanie szans.

*W całym wpisie używam potocznego rozumienia zawodu stolarza, jako osoby, która wykonuje meble na zamówienie. Jednak prawdziwie znaczenie zawodu stolarza oznacza rzemieślnika, wykonującego przedmioty oraz meble z drewna. 

Kategoria półkowa

Zobacz Nasz Kurs Projektowania Wnętrz! Kurs Projektowania Wnętrz

Jeśli uznajemy, że kuchnie z IKEA są ze średniej półki, to porównuję je do Stolarza z tej samej kategorii.

Istnieje wiele stolarni, których dbałość o jakość i detale jest olbrzymia oraz dysponują własnymi salonami w całej Polsce. Jednak porównanie kuchni IKEA do kuchni np. Rust, Halupczok czy Remeb, nie mia sensu, ponieważ tam nasza przykładowa kuchnia zaczyna się od ok 20-25 000zł.


 

Kuchnia z IKEA, czy od Stolarza? Porównanie!

 


 

Runda I: Wymiary szafek

O tym, dlaczego warto stosować standardowe wymiary szafek, pisałem w poprzednim wpisie – Kuchnie na wymiar Nie są na wymiar. W skrócie chodzi o to, by stosować powtarzalne wymiary, aby linie górnych szafek zgadzały się szafkami dolnymi.

Przy kuchniach na wymiar stosuję się w standardzie podział co 15cm, natomiast IKEA stosuję podział co 20cm. Oznacza to, że w Ikea mamy mniejszy wybór szafek, ponieważ ich szerokości to 20, 40,60 i 80cm.
Stolarz w standardzie zaproponuję szafki o szerokości 15, 30, 45, 60, 80, 90 i 100cm.

Ilość szafek jest szczególnie istotna przy małych kuchniach, ponieważ po odjęciu szerokość AGD pozostają mniejsze przestrzenie, które trudniej jest wypełnić dużymi szafkami.

Zmywarka o szerokości 45cm to największy problem przy projekcie kuchni z IKEA

Największym problemem przy kuchniach IKEA będzie zmywarka o szerokości 45cm, ponieważ nie ma szafki górnej o takiej szerokości. Dlatego zawsze nam będzie trudno wkomponować wąską zmywarkę w zabudowę, tak by szafki górne odpowiadały dolnym.

Runda II: Meble dla wysokich szwedów

Wysokość korpusu szafek Ikea wynosi 80cm natomiast standard stolarski to 72cm.  Z jednej strony większa wysokość to też większa pojemność szafki, ale większa szafka to też większa wysokości, na której znajdzie się blat.

Optymalna wysokość blatu kuchennego powinna wynosić ok. 15-20cm poniżej zgiętej ręki. Najlepiej to tłumaczy obrazek poniżej. O tym, dlaczego taka wysokość blatu jest dla nas najlepsza, przegotowałem oddzielny wpis:

Wysokość blatu roboczego IKEA

Do korpusu o wysokości 80cm dodajemy wysokość nóżek 8cm oraz wysokość blatu 4cm. W sumie 92cm do powierzchni roboczej, czyli idealna wysokość dla osób o wzroście 175 -180cm.

Możemy na własną rękę zmienić nóżki na takie „nie z Ikea”, jednak porównanie dotyczy oferty katalogowej.

Wysokość blatu roboczego od Stolarza

Standardem mebli na wymiar jest korpus 72cm, nóżki 10cm i blat 4cm co nam daje 86cm. W tym rozwiązaniu możemy zamienić nóżki na większe, by dopasować końcową wysokość, na której będzie blat.

Standard stolarski jest bardziej elastyczny i zawiera się między 86-91cm. Czyli możemy dopasować się do osób o wzroście 160-180cm.

Wysokość okna w kuchni

Aby wykonać blat kuchenny pod oknem, musimy zwrócić szczególną uwagę na wysokość osadzenia okna.
To ona będzie dyktować wysokość blatu. Jeśli pod oknem planujesz zlew, to sprawdź baterie podokienne.

W starszym budownictwo okna są osadzone na wysokości ok 90cm, co uniemożliwia wykonie kuchnie IKEA bez naszej ingerencji (wymiana nóżek,  docięcie cokołu, możliwy problem z frontem zmywarki).

Runda III: Wybór kolorów

Wybór kolorów w Ikea jest ograniczony i nie istnieje nic poza tym, co jest w ofercie. W kuchni od Stolarza kolory wybieramy z palety ICA lub RAL, więc spośród setek kolorów i odcieni.

Więcej kolorów nie zawsze oznacza lepiej. Jeśli chcemy kuchnię w „jasnym odcieniu”*  to wybór odpowiedniego koloru będzie bardzo trudny.

Setki kolorów u Stolarza vs kilka kolorów w IKEA, ale za to dobrze dopasowanych i pasujących do siebie nawzajem.

Mimo niewielkiej oferta kolorów, IKEA umożliwia stworzenie wielu kolorystycznych połączeń. W końcu te kolory zostały zaprojektowane, tak by do siebie pasować. Zresztą kto przechadzał się po ekspozycjach IKEA raczej nie myślał o tym jak tu mało barw, tylko jakie to wszystko ładne.

*jasny odcień to jeden z najbardziej różnorodnych kolorów, jaki znam 🙂

Runda IV: Folia czy lakier

Fronty szafek IKEA będą w większości pokryte folią PCV. Stolarz zawsze będzie proponował fronty malowane. Aby zrozumieć, na czym polega prawdziwa różnica, warto poznać proces ich tworzenia.

Fronty pokryte folią PCV

W dużej produkcji, wielkoseryjnej, stosunek ceny do jakości jest dużo lepszy w dla frontów pokrytych folią PCV. Uzyskujemy front o dowolnym kolorze lub dekorze, w połysku lub macie,  który może być gładki lub stylizowany na front drewniany.

Do wykonania takich drzwi potrzebujemy specjalnej foli PCV oraz prasy próżniowej. Uzyskany front wygląda jak lakierowany, jednak jego odporność na zarysowania jest wyższa, a cena niższa.

Fronty lakierowane

W przypadku stolarni wykonującej meble w cenie przybliżonej do kuchni z IKEA wykonanie samodzielnie frontów pokrytych folią jest nieopłacalne.

Wynika to z wielkości produkcji oraz z indywidualnego podejścia. Nie opłaca się inwestować w prasę oraz każdorazowo nowy kolor foli, którą użyje się tylko na jedną kuchnię.

Lakierowanie frontów jest tańsze

Aby zachować niską cenę, Stolarz samodzielnie lakieruje szafki przy użyciu prostych narzędzi. Na końcową jakość lakierowanego frontu będzie wpływało bardzo wiele czynników. Od umiejętności lakiernika, po rodzaj lakieru, narzędzi, techniki czy szczelności samej lakierni.

Prawdy i nieprawdy

Niestety wiele półprawd słyszmy zarówno u stolarzy, jak i w studiach mebli kuchennych. Każdy chce sprzedać i nie zawsze mówiąc, co robi lepiej, tylko co inni rzekomo robią gorzej.

Mówienie, że lakierowanie jest lepsze od foli to duże nadużycie. W naszej kategorii cenowej front foliowany zawsze będzie wyglądał tak samo, a na jakość lakierowanego będzie wpływało wszystko.

Specjalista

Nie twierdzę, że front foliowany jest lepszy od lakierowanego. W dobrze wykonanym froncie lakierowanym można się przyjrzeć jak w lustrze. Twierdzę natomiast, że w naszej kategorii cenowej trudno znaleźć fachowców od lakierowania.

Runda V: Ocenić jakość

Możemy się zastanawiać nad wyższością produkcji ręcznej nad zmechanizowaną i na odwrót. Jednak czy kupując auto, muszę wiedzieć jak się je produkuję, czy może wystarczy, żebym wiedział jak długo będę nim bezawaryjnie jeździł?

Gwarancja

Jeśli front pokryty folią PCV ma taką samą gwarancję jak ten lakierowany, to nie widzę powodu, abym jako użytkownik, miał się go obawiać. Gwarancja w Ikea na kuchnie to nawet 25 lat, w przypadku stolarni ustawowe 2 lata.

Twoje prawa

Gwarancja gwarancją, ale jak z jej realizowaniem? Każdy, kto miał do czynienia z Ikea, wie, że działo to dobrze i bezproblemowo.

Ze Stolarzem sami musimy zawrzeć umowę, a z umowami najczęściej jest tak, że:
brak umów, brak aneksów do umów, źle napisane umowy, brak załączników do umów, brak specyfikacji do umów a do tego niedomówienia i ustalenia telefoniczne.

Niestety w przypadku źle wykonanych mebli dochodzenie swoich praw i pieniędzy może być bardzo trudne.

Gdy wady stają się zaletami…

Powtarzalność wzorów i kolorów w IKEA umożliwia szybką reklamację. Dużej firmie bardziej opłaca się wymienić zepsutą cześć na nową niż ją naprawiać. Wszystkie materiały i cześć są w magazynie. Wymiana następuje od ręki.

…a zalety wadami

W indywidualnej produkcji każda naprawa jest problemem.

Samodzielne malowanie mebli utrudnia powtórzenie koloru. Stolarz musi zabrać jeden z twoich frontów i malować nowy pod ten kolor.

Najgorzej mają się kuchnie z frontów fornirowanych, czyli w dekorze drewna, z przechodzącym usłojeniem. Nie ma możliwości dosztukować uszkodzony front bez naruszania spójności wzoru w kuchni.

Runda VI: Kuchnia z frontami drewnianymi

Jeśli marzy nam się kuchnia z drewnianymi frontami, za niewielkie pieniądze, to IKEA jest strzałem w dziesiątkę. Stolarz nie wykonuje samodzielnie frontów drewnianych, tylko je kupuje u producenta. Dlatego cena kuchni u Stolarza będzie znacznie wyższa niż w IKEA.

Kuchnia Tango i Cash

Cześć stolarzy posiada w swojej ofercie nawet robienie frontów lub szafek dopasowanych do mebli Ikea.

Więc możemy kupić drewniane fronty w IKEA, a stolarz dorabia korpusu i akcesoria lub na odwrót, korpusy z Ikea z  malowanymi przez Stolarza frontami.

Trudno ocenić takie rozwiązanie więc co Klient połączył, ja rozdzielać nie będę. 🙂

Runda VII: Kupujesz to co widzisz

Kupując kuchnie od stolarza w cenie kuchni Ikea, bardzo mało prawdopodobne będzie, że posiada własne studio, gdzie zobaczymy jego meble. Kuchnie kupimy na podstawie małych próbek materiału i koloru.

Nigdy nie kupisz auta tylko na podstawie danych z ogłoszenia więc dlaczego decydujesz się na meble bez ich obejrzenia?

IKEA nie obiecuje cudów. Otrzymujemy dokładnie to samo, co widzieliśmy na ekspozycji. Ni mniej, ni więcej.
Jednak taka powtarzalność jest praktycznie nieosiągalna u Stolarza.

Runda VIII: Cena

Cena kuchni u stolarza będzie zależała od bardzo wielu czynników, niekoniecznie związanych z ceną samego materiału. Wykonując meble samodzielnie, Stolarz bierze pod uwagę pracochłonność oraz opłacalność danego rozwiązania.

Stolarz nie ma oficjalnego cennika. Wycena będzie zawsze dotyczyć całości. Ostateczny wpływ na cenę będą miały również twoje zdolności do negocjacji.

W IKEA otrzymasz dokładny kosztorys kuchni z wyceną wszystkich elementów. W domu możesz przemyśleć wszystkie koszty i dostosować rozwiązania do własnego budżetu. Dokładnie wiesz, co kupujesz i za ile oraz płacisz tyle samo co każdy, niezależnie jakim autem przyjedziesz.

Sędziowska narada

Więc kuchnia z IKEA, czy od Stolarza?

W tym pojedynku to Ty musisz być sędzią. Stolarz wykona kuchnie o dowolnym kształcie z szafek o dowolnym wymiarze z wybranego przez Ciebie koloru. Jednak nie sposób ocenić jakości, dopóki nie zobaczysz końcowego produktu.

IKEA to solidny zawodnik, który nigdy nie sięgnie po złoto – jest zawsze trzeci. Stolarz to zbiór przeciętnych zawodników gdzie 1 na 100 jest wybitny i wygrywa wszytko. Tylko nigdy nie wiesz, czy pracujesz z tym najlepszym, czy najgorszym.

Kuchnia z IKEA to pełna powtarzalność wzorów i kolorów, ale w ograniczonej ofercie. Jasne zasady i pewny zakup stanowi największą zaletę.

Dlatego wybierając swoją kuchnię, musimy przede wszystkim zastanowić się na jakiem aspekcie nam najbardziej zależy i na tej podstawie samodzielnie podjąć najlepszą dla nas decyzję.

A jaki jest Wasz werdykt?

 


Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?

Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 
A jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – 
 Projekt Kuchni IKEA Online!

Twój Świadomy Projekt!

Jeśli jednak Twoje wnętrze jest wyjątkowo nieustawne lub też nie możesz sobie go wyobrazić, to może pomocny będzie dla Ciebie kompleksowy projekt wnętrza naszej pracowni projektowej. Oferta Twój Świadomy Projekt, to coś dla osób, którym zależy na stylowym oraz funkcjonalnym mieszkaniu w przystępnej cenie, tworzony w specjalistycznym programie projektowym InteriCadT6.


Zobacz również:

Meble IKEA

Potrzebujesz pomocy przy projekcie kuchni IKEA?

Szafa PAX

Projektowanie kuchni IKEA i nie tylko!

Darmowe programy do projektowania wnętrz

Jak kupić kuchnię!

AGD

Szukasz pomysłu na kuchnię? Zobacz:

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli. Prywatnie poszukiwacz adrenaliny w nietypowych sportach i przekraczaniu własnych granic.

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
39 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina

Mam wrażenie, że w tym opisie mocno faworyzowana jest Ikea. Sama mam dylemat czy kuchnia z ikea czy od stolarza i ten artykuł nijak mi nie pomógł.

Fred

no tak bo jezeli ktos porownuje folie do malowanych/akrylowanych frontow to juz wiadomo ze mamy do czynienia z artykulem sponsorowanym 😉

Monika

Wartościowy artykuł. Tylko ubolewam nad faktem, że w obecnych czasach stolarz jest PŁYCIARZEM :/

Eliza

Robiliście takie zestawienie dla Pax vs stolarz?

ELA

Cóż, w polskich mało uczciwych realiach wygrywa Ikea albo niemiecka Nobilia, jak komuś nie żal kasy. My zamówiliśmy kuchnię w „studio projektowym”, które oferowało wysokiej jakości meble kolekcjonerskie, meble indywidualnie projektowane i kuchnie na wymiar wraz z projektem dopasowania wizualnego kuchni do reszty wnętrza. I jaki był finał? Otrzymaliśmy, już po wpłacie 95% wartości zamówienia meble wyprodukowane przez nikomu nieznaną fabryczkę na prowincji produkującą masową tandetę. Naprawdę, to nie żart tylko ostrzeżenie! Jak ktoś podobnie wpadł zapraszam na priva, to chętnie podam, o jaką firmę chodzi. Dobrzy stolarze robiący meble na wymiar, u nas to było konieczne, po prostu zamawiają… Czytaj więcej »

Aga

Szwagierka zamawiała u stolarza ja w sieciowce. Jej fronty napuchły po tygodniu u mnie blat po miesiącu. Roznica taka ze ja sie tego spodziewalam ona nie i oczywiscie cena mojej byla odrobine nizsza 🙂

Pawel

Zestawienie wykonane przez osobę nastawioną na Ikea i gotowe rozwiązania. Dużo błędnych stwierdzeń odnośnie stolarzy. Określenie „stolarz” jest użyte błędnie zamiast „meblarz”.
„Stolarz nie wykonuje samodzielnie frontów drewnianych” Stolarz wykonuje sam fronty drewniane !!! Meblarz wszystko kupuje gotowe a u Klienta składa w całość.
„Stolarz samodzielnie lakieruje szafki przy użyciu prostych narzędzi” Stolarz oddaje wykonane przez siebie fronty drewniane do lakierni. Sam to może olejować.

Pawel

Dziękuję, że się ustosunkowałeś do mojej wypowiedzi. Myślę, że jeżeli chcesz fachowo podchodzić do tematu to nie powinieneś „jechać” takim potocznym słownictwem. To jest problem naszych czasów, że wszystkich wrzuca się do jednego wora. Stolarz, Meblarz i Płyciarz (bo takie określenie też słyszałem) to nie są te same osoby. Tak jak Influencer i Youtuber nie są Dziennikarzami mimo, że coś publikują w mediach. Staram się nie marnować czasu na artykuły w necie bo z doświadczenia wiem, że w większości ich merytoryczna wartość jest na poziomie artykułów Onetu czy WP. Twój artykuł przeczytałem bo zainteresował mnie tytuł. Ale nad treścią trzeba… Czytaj więcej »

Elmar

Bardzo fajny poradnik. Mi się podoba. Akurat jestem na etapie kuchni i zastanawiam się czy stolarz czy sklepy markowe typu ikea. Przydadzą mi się te wskazówki.

Marek

Powtarzalność wzorów kuchni ikea jest niewątpliwie ich dużą zaletą. Jednak pytanie do klientów. Ilu z was potrafi sobie samemu wymienić fronty w kuchni a przede wszystkim sobie samemu je potem wyregulować? Niestety meble kuchenne to meble użytkowe więc jak je używamy to się po prostu niszczą. Łatwo je obić i uszkodzić. Generalnie przy normalnym użytkowaniu będą po po 10 latach wyglądały opłakanie. Jeden akapit mówi o frontach foliowanych. Żaden szanujący się stolarz nie robi mebli z foliowanymi frontami ponieważ w takich miejscach jak piekarnik, zmywarka szafki okapowe folia z szafek zaczyna obłazić chyba że kuchni nie będziemy używać ( a… Czytaj więcej »

Marcin

Proponuje nie cytować opisów zalet przygotowanych przez samego producenta 🙂 tylko przed publikacją samemu przetestować wytrzymałość czy tez odporność frontów na godzinne namaczanie..możesz się rozczarować..
Odnosząc się do merytoryki artykułu to ciut pachnie jak sponsorowany czy rozliczany w gadżetach z Ikei..pozdrawiam

Kinga

Mój mąż montuje meble kuchenne i pokojowe i z Agaty i z Ikea i biorą 16% ceny mebli.

meblarze to sciemniarze

wytlumacz mi prosze tą kwestie: „Odnośnie materiałów: Płyty korpusów szafek w Ikei mają grubość 16 mm a stolarze wykonują korpusy z 18 mm płyty nie muszę pisać że ma to wpływ na wytrzymałość.” jakich zastosowales obliczen albo jakie powielasz nieprawdziwe informacje? korpusy z ikei maja 18 mm grubosci plyty. „Jednak pytanie do klientów. Ilu z was potrafi sobie samemu wymienić fronty w kuchni a przede wszystkim sobie samemu je potem wyregulować?” serio? uzywasz takiego argumentu jako fundamentalnego? nie spotkalem sie jeszcze z zakupem kuchni na wymiar, gdzie stolarz (meblarz) daje w cenie usluge regulacji szafek przez 10 lat zeby to… Czytaj więcej »

Maciej

Witam. Brałem kuchnię od Ikei lecz niestety miałem złe odczucia ze względu na jakość korpusów. Musiałem zakupić nową od firmy [Prosimy bez spamu]. I dopiero teraz wiem jak można fachowo wykonać kuchnię. Naprawdę ich polecam bo znają się na robocie. Pozdrawiam

Marcin

Proponuje nie cytować opisów zalet przygotowanych przez samego producenta 🙂 tylko przed publikacją samemu przetestować wytrzymałość czy tez odporność frontów na godzinne namaczanie..możesz się rozczarować..
Odnosząc się do merytoryki artykułu to ciut pachnie jak sponsorowany czy rozliczany w gadżetach z Ikei..pozdrawiam

Rafał

Czesc Aktualnie jesteśmy z zona w trakcie poszukiwania kuchni. Pierwsza kuchnię sami zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy ja przy pomocy jednej ze znanych sieciówek. Korpusy fronty mechanizmy przyjechały zmontowane , ja poskręcałem wszystko do kupy zamontowałem blaty(kupione w innej firmie) wyregulowałem i działało i pewnie działa do tej pory u nowych właścicieli, nich nie puchło nie zaciekało. Teraz jesteśmy na etapie budowy domu i również wrócił temat kuchni. W sieciówkach mamy standardowe wymiary na których pracujemy, u „stolarza – meblarza” również , te same wymiary (spróbujcie zapytać o niestandardowy wymiar – cena zabija), przenigdy już nie skorzystam z usług meblarza bo takie… Czytaj więcej »

Berni

Mam kuchnię od stolarza i nie narzekam. Po pięciu latach prezentuje się nienagannie, a dodatkowo nie kosztowała majątku. Udało mi się znaleźć lokalnego, malutkiego producenta i zapłaciłem chyba 3500 zł. Meble były robione na wymiar, a wszystko zostało wymierzone przez obsługę. Raczej w tym przypadku nie wybrałbym sieciówki i gotowego wyposażenia. Podobnie mam z szafą przesuwną, która musi być perfekcyjnie dopasowana. Nie oznacza to, że nie lubię Ikei – mam od nich trochę mebli m.in. fotele, toaletkę, stolik. Uwielbiam też dodatki. Wiadomo, że ceny zachęcające, a dodatkowo można upolować zniżki.

henry

nigdy ikea

henry

a wiec tak kuchnie zamowilem u projektanta ikei i tu koniec dobrych nowin platnosc zgubili a w systemie bylo w trakcie realizacji. po terminie bez dostawy zadzwonilem i okazalo sie ze nie maja mojej platnosci gdzies im sie zgubila dostarczyli kuchnie miesiac pozniej haha ale kupon rabatowy zniknal musialem cos kupic extra zeby przyznali mi ten kupon na ponad 1000zl teraz chce kupic zmywarke 45cm do kuchni u nich zamowionej ale jej nie ma bedzie moze za miesiac a kupon konczy sie za dwa tygodnie i po 10 rozmowach nie oga mi zagwaratowac tej zmywarki pod ich projekt a jedyne… Czytaj więcej »

Adam

Ewidentnie sponsorowane przez Ikea, jak dla mnie fronty foliowane są nie do przyjęcia, najtańsze rozwiązanie, a jak odejdzie to powiedzą że narażone były na słońce albo para np z czajnika, poza tym stolarz zrobi szafkę np 57 cm, a Ikea albo 55 albo 60, jak zwykła kuchnia w meblowym za PRL

Dominika

Dobry artykuł. Choć nie wiem, czy rozstrzygający 😀 Moim zdaniem ilu ludzi tyle zdań. Sama projektowałam wnętrza „pod” stolarza i Ikeę. Były ochy&achy i frustracja dokładnie tak samo, bo zawsze może się coś… spaprać. Niestety. Ale! Mojej mamie, na okrągłe Urodziny, zaproponowałam remont kuchni (jak się okazało zakres zwiększył się dość mocno, ale ja nie o tym :P)… I biorąc pod uwagę obecne zawirowania z wirusem, ceny, dostępność fachowców… Ikea wypadła najkorzystniej. Opiszę to kiedyś, póki co nie ma mnie na miejscu i nie mogę zrobić fot i to mnie blokuje od podsumowania tego remontu. Jeżeli jest ktoś na sali,… Czytaj więcej »

Dominika

Tak jest! Choć w dobrze zawsze powęszyć i poczytać, żeby się uczyć na cudzych błędach 😀 Prawda jest taka, jak piszesz, Ikea nie taka a zła, a fachowcy nie tacy „fachowi” 😉
PS.: Dziękuję, powoli się uczę, ale myśl przewodnia jest taka, żeby jednak samemu uporządkować własną wiedzę i odsyłać Pytających, w przypadku, gdy po raz N-ty słyszę to samo pytanie 😀
pozdrawiam i do usłyszenia!
D.

Back to top button