KuchniaMeble IKEA
Popularne

Kuchnia z IKEA czy od stolarza? [PORÓWNANIE]

Dziś w naszym ringu zmierzą się IKEA i stolarz, by rozstrzygnąć odwieczny polsko-szwedzki spór: czy lepsza kuchnia z IKEA, czy od stolarza?

Szukasz pomocy przy projekcie kuchni IKEA? Zobacz Projekt Kuchni IKEA Online! [Klik]

A może wolisz posłuchać?

Jeśli chcesz pobrać ten odcinek, to kliknij tu: Pobierz Odcinek!

Ważenie zawodników – założenia wstępne

Do porównania przyjmuję kuchnię bez blatu z IKEA o łącznej wartości ok. 10 000 zł oraz taki sam układ mebli, wykonanych na zamówienie u stolarza o wartości ok. 12 000 zł.

Porównuję kuchnię z IKEA o wartości 10 000 zł oraz od stolarza o wartości 12 000 zł.

Kupując kuchnię u stolarza*, musimy się liczyć z nieco większym kosztem, ponieważ jest to produkcja indywidualna. Dlatego podniesienie ceny o 20% u stolarza uznaję za wyrównanie szans.

*W całym wpisie używam potocznego rozumienia zawodu stolarza – jako wykonawcy mebli na zamówienie. Jednak tak naprawdę stolarz to rzemieślnik, wykonujący przedmioty oraz meble z drewna. 

Kategoria półkowa

Jeśli uznajemy, że kuchnie z IKEA są ze średniej półki, to porównuję je do stolarza z tej samej kategorii.

Istnieje wiele stolarni, których dbałość o jakość i detale jest olbrzymia i które dysponują własnymi salonami w całej Polsce. Jednak porównanie kuchni IKEA do kuchni, np. Rust, Halupczok czy Remeb nie ma sensu, ponieważ tam nasza przykładowa kuchnia zaczyna się od ok. 20 000-25 000 zł.


 

Kuchnia z IKEA czy od stolarza? Porównanie!

 


 

Runda I: Wymiary szafek

O tym, dlaczego warto stosować standardowe wymiary szafek, było w poprzednim wpisie – Kuchnie na wymiar Nie są na wymiar. W skrócie chodzi o to, by stosować powtarzalne wymiary, aby linie górnych szafek zgadzały się szafkami dolnymi. Niemniej przy kuchniach na wymiar można faktycznie wykonać szafkę o dowolnym wymiarze.

Jednak wracając do standardów, przy kuchniach na wymiar stosuje się w podział co 15 i 10 cm, natomiast IKEA stosuje podział co 20 cm. Oznacza to, że w IKEA mamy mniejszy wybór szafek, ponieważ ich szerokości to 20, 40,60 i 80 cm. Stolarz w standardzie zaproponuje szafki o szerokości 15, 30, 45, 60, 80, 90 i 100 cm.

Ilość szafek jest szczególnie istotna przy małych kuchniach, ponieważ po odjęciu szerokości AGD pozostają mniejsze przestrzenie, które trudniej jest wypełnić dużymi szafkami.

Zmywarka o szerokości 45 cm to największy problem przy projekcie kuchni z IKEA.

Największym problemem przy kuchniach IKEA będzie zmywarka o szerokości 45 cm, ponieważ nie ma szafki górnej o takiej szerokości. Dlatego zawsze nam będzie trudno wkomponować wąską zmywarkę w zabudowę tak, by szafki górne odpowiadały dolnym.

Runda II: Meble dla wysokich Szwedów

Wysokość korpusu szafek IKEA wynosi 80 cm, natomiast standard stolarski to 72 cm. Z jednej strony większa wysokość to też większa pojemność szafki, ale z drugiej – większa szafka to też większa wysokość, na której znajdzie się blat.

Optymalna wysokość blatu kuchennego wynosi ok. 15-20 cm poniżej zgiętej ręki. Najlepiej to tłumaczy obrazek poniżej. O tym, dlaczego taka wysokość blatu jest dla nas najlepsza, przygotowałem oddzielny wpis:

Wysokość blatu roboczego IKEA

Do korpusu o wysokości 80 cm dodajemy wysokość nóżek 8 cm oraz wysokość blatu 4 cm. W sumie 92 cm do powierzchni roboczej, czyli idealna wysokość dla osób o wzroście 175-180 cm.

Możemy na własną rękę zmienić nóżki na takie „nie z IKEA”, jednak porównanie dotyczy oferty katalogowej.

Wysokość blatu roboczego od stolarza

Standardem mebli na wymiar jest korpus 72 cm, nóżki 10 cm i blat 4 cm, co nam daje 86 cm. W tym rozwiązaniu możemy zamienić nóżki na większe, by dopasować końcową wysokość, na której będzie blat.

Standard stolarski jest bardziej elastyczny i wynosi 86-91 cm. Czyli możemy dopasować się do osób o wzroście 160-180 cm.

Wysokość okna w kuchni

Aby wykonać blat kuchenny pod oknem, musimy zwrócić szczególną uwagę na wysokość osadzenia okna. To ona będzie dyktować wysokość blatu. Jeśli pod oknem planujesz zlew, to sprawdź baterie podokienne.

W starszym budownictwie okna są osadzone na wysokości ok. 90 cm, co uniemożliwia wykonanie kuchni IKEA bez naszej ingerencji (wymiana nóżek, docięcie cokołu, możliwy problem z frontem zmywarki).

Runda III: Wybór kolorów

Wybór kolorów w IKEA jest ograniczony i nie istnieje nic poza tym, co jest w ofercie. W kuchni od stolarza kolory wybieramy z palety ICA lub RAL, więc spośród setek kolorów i odcieni.

Jednak więcej kolorów nie zawsze znaczy lepiej. Jeśli chcemy kuchnię w „jasnym odcieniu”*,  to wybór odpowiedniego koloru będzie bardzo trudny.

Setki kolorów u stolarza vs. kilka kolorów w IKEA, ale za to właściwie dobranych i pasujących do siebie nawzajem.

Mimo niewielkiej oferty kolorów, IKEA umożliwia stworzenie wielu kolorystycznych połączeń. W końcu te kolory zostały zaprojektowane tak, by do siebie pasowały. Zresztą, kto przechadzał się po ekspozycjach IKEA, raczej nie myślał o tym, jak tu mało barw, tylko jakie to wszystko ładne.

*Jasny odcień to jeden z najbardziej różnorodnych kolorów, jaki znam 🙂

Runda IV: Folia czy lakier

Fronty szafek IKEA będą w większości pokryte folią PCV. Stolarz zawsze będzie proponował fronty malowane. Aby zrozumieć, na czym polega prawdziwa różnica, warto poznać proces ich tworzenia.

Fronty pokryte folią PCV

W dużej produkcji, wielkoseryjnej, stosunek ceny do jakości jest dużo lepszy dla frontów pokrytych folią PCV. Uzyskujemy front o dowolnym kolorze lub dekorze, w połysku lub macie, który może być gładki lub stylizowany na front drewniany.

Do wykonania takich drzwi potrzebujemy specjalnej foli PCV oraz prasy próżniowej. Uzyskany front wygląda jak lakierowany, jednak jego odporność na zarysowania jest wyższa, a cena niższa.

Fronty lakierowane

W przypadku stolarni oferującej meble w cenie przybliżonej do kuchni z IKEA, wykonanie samodzielnie frontów pokrytych folią jest nieopłacalne.

Wynika to z wielkości produkcji oraz z indywidualnego podejścia. Nie opłaca się inwestować w prasę oraz każdorazowo nowy kolor folii, której użyje się tylko do jednej kuchni.

Lakierowanie frontów jest tańsze

Aby zachować niską cenę, stolarz samodzielnie lakieruje szafki przy użyciu prostych narzędzi. Na końcową jakość lakierowanego frontu będzie wpływało bardzo wiele czynników. Od umiejętności lakiernika po rodzaj lakieru, narzędzi, techniki czy szczelności samej lakierni.

Prawdy i nieprawdy

Niestety, wiele półprawd słyszymy zarówno u stolarzy, jak i w studiach mebli kuchennych. Każdy chce sprzedać i nie zawsze mówi, co robi lepiej, tylko co inni rzekomo robią gorzej.

Mówienie, że lakierowanie jest lepsze od folii to duże nadużycie. W naszej kategorii cenowej front foliowany zawsze będzie wyglądał tak samo, a na jakość lakierowanego będzie wpływało wszystko.

Specjalista

Nie twierdzę, że front foliowany jest lepszy od lakierowanego. W dobrze wykonanym froncie lakierowanym można się przejrzeć jak w lustrze. Twierdzę natomiast, że w naszej kategorii cenowej trudno znaleźć fachowców od lakierowania.

Runda V: Ocenić jakość

Możemy się zastanawiać nad wyższością produkcji ręcznej nad zmechanizowaną i na odwrót. Jednak czy kupując auto, muszę wiedzieć, jak się je produkuje, czy może wystarczy, żebym wiedział, jak długo będę nim bezawaryjnie jeździł?

Gwarancja

Jeśli front pokryty folią PCV ma taką samą gwarancję jak ten lakierowany, to nie widzę powodu, abym jako użytkownik miał się go obawiać. Gwarancja w IKEA na kuchnię to nawet 25 lat, w przypadku stolarni ustawowe 2 lata.

Twoje prawa

Gwarancja gwarancją, ale jak z jej realizacją? Każdy, kto miał do czynienia z IKEA, wie, że działa to dobrze i bezproblemowo.

Ze stolarzem sami musimy zawrzeć umowę, a z umowami najczęściej jest tak, że:
brak umów, brak aneksów do umów, źle napisane umowy, brak załączników do umów, brak specyfikacji do umów, a do tego niedomówienia i ustalenia telefoniczne.

Niestety, w przypadku źle wykonanych mebli, dochodzenie swoich praw i pieniędzy może być bardzo trudne.

Gdy wady stają się zaletami…

Powtarzalność wzorów i kolorów w IKEA umożliwia szybką reklamację. Dużej firmie bardziej opłaca się wymienić zepsutą część na nową, niż ją naprawiać. Wszystkie materiały i części są w magazynie. Wymiana następuje od ręki.

…a zalety wadami

W indywidualnej produkcji każda naprawa jest problemem.

Samodzielne malowanie mebli utrudnia powtórzenie koloru. Stolarz musi zabrać jeden z Twoich frontów i malować nowy na ten kolor.

Najgorzej mają się kuchnie z frontów fornirowanych, czyli w dekorze drewna, z przechodzącym usłojeniem. Nie ma możliwości dosztukowania uszkodzonego frontu bez naruszenia spójności wzoru w kuchni.

Runda VI: Kuchnia z frontami drewnianymi

Jeśli marzy nam się kuchnia z drewnianymi frontami, za niewielkie pieniądze, to IKEA jest strzałem w dziesiątkę. Stolarz nie wykonuje samodzielnie frontów drewnianych, tylko je kupuje u producenta. Dlatego cena kuchni u stolarza będzie znacznie wyższa niż w IKEA.

Kuchnia Tango i Cash

Część stolarzy posiada w swojej ofercie nawet robienie frontów lub szafek dopasowanych do mebli IKEA.

Możemy więc kupić drewniane fronty w IKEA, a stolarz dorobi korpusy i akcesoria lub na odwrót – kupujemy korpusy z IKEA z malowanymi przez stolarza frontami.

Trudno ocenić takie rozwiązanie, więc co Klient połączył, ja rozdzielać nie będę 🙂

Runda VII: Kupujesz to, co widzisz

Kupując kuchnię od stolarza w cenie kuchni IKEA, bardzo mało prawdopodobne będzie, że ma własne studio, gdzie zobaczymy jego meble. Kuchnię kupimy na podstawie małych próbek materiału i koloru.

Nigdy nie kupisz auta tylko na podstawie danych z ogłoszenia, więc dlaczego decydujesz się na meble bez ich obejrzenia?

IKEA nie obiecuje cudów. Otrzymujemy dokładnie to samo, co widzieliśmy na ekspozycji. Ni mniej, ni więcej.
Jednak taka powtarzalność jest praktycznie nieosiągalna u stolarza.

Runda VIII: Cena

Cena kuchni u Stolarza będzie zależała od bardzo wielu czynników, niekoniecznie związanych z ceną samego materiału. Stolarz wykonujący meble samodzielnie bierze pod uwagę pracochłonność oraz opłacalność danego rozwiązania.

Stolarz nie ma oficjalnego cennika. Wycena będzie zawsze dotyczyć całości. Ostateczny wpływ na cenę będą miały również Twoje zdolności do negocjacji.

W IKEA otrzymasz dokładny kosztorys kuchni z wyceną wszystkich elementów. W domu możesz przemyśleć wszystkie koszty i dostosować rozwiązania do własnego budżetu. Dokładnie wiesz, co kupujesz i za ile oraz płacisz tyle samo, co każdy, niezależnie od tego, jakim autem przyjedziesz.

Sędziowska narada

To jak? Kuchnia z IKEA czy od stolarza?

W tym pojedynku to Ty musisz być sędzią. Stolarz wykona kuchnię o dowolnym kształcie, z szafek o dowolnym wymiarze i w wybranym przez Ciebie kolorze. Jednak nie sposób ocenić jakości, dopóki nie zobaczysz końcowego produktu.

IKEA to solidny zawodnik, który nigdy nie sięgnie po złoto – jest zawsze trzeci. Stolarz to zbiór przeciętnych zawodników, gdzie 1 na 100 jest wybitny i wygrywa wszystko. Tylko nigdy nie wiesz, czy pracujesz z tym najlepszym, czy najgorszym.

Kuchnia z IKEA to pełna powtarzalność wzorów i kolorów, ale w ograniczonej ofercie. Jasne zasady i pewny zakup stanowią największe zalety.

Dlatego wybierając swoją kuchnię, musimy przede wszystkim zastanowić się, na jakim aspekcie nam najbardziej zależy i na tej podstawie samodzielnie podjąć najlepszą dla nas decyzję.

A jaki jest Wasz werdykt?

Inne porównania


Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?

Zapisz się na nasz Kurs Urządzania Wnętrz🤓
Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – ❤️Twój Świadomy Projekt! 
Zobacz naszego e-booka o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!


Zobacz również:

Meble IKEA

Potrzebujesz pomocy przy projekcie kuchni IKEA?

Szafa PAX

Projektowanie kuchni IKEA i nie tylko!

Darmowe programy do projektowania wnętrz

Jak kupić kuchnię!

AGD

Szukasz pomysłu na kuchnię? Zobacz:

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

77 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina

Mam wrażenie, że w tym opisie mocno faworyzowana jest Ikea. Sama mam dylemat czy kuchnia z ikea czy od stolarza i ten artykuł nijak mi nie pomógł.

Fred

no tak bo jezeli ktos porownuje folie do malowanych/akrylowanych frontow to juz wiadomo ze mamy do czynienia z artykulem sponsorowanym 😉

Monika

Wartościowy artykuł. Tylko ubolewam nad faktem, że w obecnych czasach stolarz jest PŁYCIARZEM :/

Eliza

Robiliście takie zestawienie dla Pax vs stolarz?

ELA

Cóż, w polskich mało uczciwych realiach wygrywa Ikea albo niemiecka Nobilia, jak komuś nie żal kasy. My zamówiliśmy kuchnię w „studio projektowym”, które oferowało wysokiej jakości meble kolekcjonerskie, meble indywidualnie projektowane i kuchnie na wymiar wraz z projektem dopasowania wizualnego kuchni do reszty wnętrza. I jaki był finał? Otrzymaliśmy, już po wpłacie 95% wartości zamówienia meble wyprodukowane przez nikomu nieznaną fabryczkę na prowincji produkującą masową tandetę. Naprawdę, to nie żart tylko ostrzeżenie! Jak ktoś podobnie wpadł zapraszam na priva, to chętnie podam, o jaką firmę chodzi. Dobrzy stolarze robiący meble na wymiar, u nas to było konieczne, po prostu zamawiają… Czytaj więcej »

Aga

Szwagierka zamawiała u stolarza ja w sieciowce. Jej fronty napuchły po tygodniu u mnie blat po miesiącu. Roznica taka ze ja sie tego spodziewalam ona nie i oczywiscie cena mojej byla odrobine nizsza 🙂

Pawel

Zestawienie wykonane przez osobę nastawioną na Ikea i gotowe rozwiązania. Dużo błędnych stwierdzeń odnośnie stolarzy. Określenie „stolarz” jest użyte błędnie zamiast „meblarz”.
„Stolarz nie wykonuje samodzielnie frontów drewnianych” Stolarz wykonuje sam fronty drewniane !!! Meblarz wszystko kupuje gotowe a u Klienta składa w całość.
„Stolarz samodzielnie lakieruje szafki przy użyciu prostych narzędzi” Stolarz oddaje wykonane przez siebie fronty drewniane do lakierni. Sam to może olejować.

Pawel

Dziękuję, że się ustosunkowałeś do mojej wypowiedzi. Myślę, że jeżeli chcesz fachowo podchodzić do tematu to nie powinieneś „jechać” takim potocznym słownictwem. To jest problem naszych czasów, że wszystkich wrzuca się do jednego wora. Stolarz, Meblarz i Płyciarz (bo takie określenie też słyszałem) to nie są te same osoby. Tak jak Influencer i Youtuber nie są Dziennikarzami mimo, że coś publikują w mediach. Staram się nie marnować czasu na artykuły w necie bo z doświadczenia wiem, że w większości ich merytoryczna wartość jest na poziomie artykułów Onetu czy WP. Twój artykuł przeczytałem bo zainteresował mnie tytuł. Ale nad treścią trzeba… Czytaj więcej »

Elmar

Bardzo fajny poradnik. Mi się podoba. Akurat jestem na etapie kuchni i zastanawiam się czy stolarz czy sklepy markowe typu ikea. Przydadzą mi się te wskazówki.

Marek

Powtarzalność wzorów kuchni ikea jest niewątpliwie ich dużą zaletą. Jednak pytanie do klientów. Ilu z was potrafi sobie samemu wymienić fronty w kuchni a przede wszystkim sobie samemu je potem wyregulować? Niestety meble kuchenne to meble użytkowe więc jak je używamy to się po prostu niszczą. Łatwo je obić i uszkodzić. Generalnie przy normalnym użytkowaniu będą po po 10 latach wyglądały opłakanie. Jeden akapit mówi o frontach foliowanych. Żaden szanujący się stolarz nie robi mebli z foliowanymi frontami ponieważ w takich miejscach jak piekarnik, zmywarka szafki okapowe folia z szafek zaczyna obłazić chyba że kuchni nie będziemy używać ( a… Czytaj więcej »

Marcin

Proponuje nie cytować opisów zalet przygotowanych przez samego producenta 🙂 tylko przed publikacją samemu przetestować wytrzymałość czy tez odporność frontów na godzinne namaczanie..możesz się rozczarować..
Odnosząc się do merytoryki artykułu to ciut pachnie jak sponsorowany czy rozliczany w gadżetach z Ikei..pozdrawiam

Kinga

Mój mąż montuje meble kuchenne i pokojowe i z Agaty i z Ikea i biorą 16% ceny mebli.

meblarze to sciemniarze

wytlumacz mi prosze tą kwestie: „Odnośnie materiałów: Płyty korpusów szafek w Ikei mają grubość 16 mm a stolarze wykonują korpusy z 18 mm płyty nie muszę pisać że ma to wpływ na wytrzymałość.” jakich zastosowales obliczen albo jakie powielasz nieprawdziwe informacje? korpusy z ikei maja 18 mm grubosci plyty. „Jednak pytanie do klientów. Ilu z was potrafi sobie samemu wymienić fronty w kuchni a przede wszystkim sobie samemu je potem wyregulować?” serio? uzywasz takiego argumentu jako fundamentalnego? nie spotkalem sie jeszcze z zakupem kuchni na wymiar, gdzie stolarz (meblarz) daje w cenie usluge regulacji szafek przez 10 lat zeby to… Czytaj więcej »

Janusz

nie mogę sie zgodzić. Zrobiłem kuchnię dla siebie i montowałem też szafki z tej dużej sieciówki. Skęciłem wg instrukcji dwie takie same szafki wiszące. Efekt? Jedna była dłuższa od drugiej o 3 mm. Niby nic, ale jak masz to przed oczami to jest problem.Druga sprawa-praktycznie brak regulacji szafek wiszących. Zamiast tych ich podkładek wystarczyło dać proste zawieszki Hetticha dostępne w marketach budowlanych. Trzecia sprawa: szafki z elementow z plastrem miodu. Nie mogłem skręcić dwóch szafek ze sobą, bo karton w ściance

Janusz

i jeszcze jedno: gęstość płyty

Maciej

Witam. Brałem kuchnię od Ikei lecz niestety miałem złe odczucia ze względu na jakość korpusów. Musiałem zakupić nową od firmy [Prosimy bez spamu]. I dopiero teraz wiem jak można fachowo wykonać kuchnię. Naprawdę ich polecam bo znają się na robocie. Pozdrawiam

Marcin

Proponuje nie cytować opisów zalet przygotowanych przez samego producenta 🙂 tylko przed publikacją samemu przetestować wytrzymałość czy tez odporność frontów na godzinne namaczanie..możesz się rozczarować..
Odnosząc się do merytoryki artykułu to ciut pachnie jak sponsorowany czy rozliczany w gadżetach z Ikei..pozdrawiam

Rafał

Czesc Aktualnie jesteśmy z zona w trakcie poszukiwania kuchni. Pierwsza kuchnię sami zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy ja przy pomocy jednej ze znanych sieciówek. Korpusy fronty mechanizmy przyjechały zmontowane , ja poskręcałem wszystko do kupy zamontowałem blaty(kupione w innej firmie) wyregulowałem i działało i pewnie działa do tej pory u nowych właścicieli, nich nie puchło nie zaciekało. Teraz jesteśmy na etapie budowy domu i również wrócił temat kuchni. W sieciówkach mamy standardowe wymiary na których pracujemy, u „stolarza – meblarza” również , te same wymiary (spróbujcie zapytać o niestandardowy wymiar – cena zabija), przenigdy już nie skorzystam z usług meblarza bo takie… Czytaj więcej »

Berni

Mam kuchnię od stolarza i nie narzekam. Po pięciu latach prezentuje się nienagannie, a dodatkowo nie kosztowała majątku. Udało mi się znaleźć lokalnego, malutkiego producenta i zapłaciłem chyba 3500 zł. Meble były robione na wymiar, a wszystko zostało wymierzone przez obsługę. Raczej w tym przypadku nie wybrałbym sieciówki i gotowego wyposażenia. Podobnie mam z szafą przesuwną, która musi być perfekcyjnie dopasowana. Nie oznacza to, że nie lubię Ikei – mam od nich trochę mebli m.in. fotele, toaletkę, stolik. Uwielbiam też dodatki. Wiadomo, że ceny zachęcające, a dodatkowo można upolować zniżki.

henry

nigdy ikea

henry

a wiec tak kuchnie zamowilem u projektanta ikei i tu koniec dobrych nowin platnosc zgubili a w systemie bylo w trakcie realizacji. po terminie bez dostawy zadzwonilem i okazalo sie ze nie maja mojej platnosci gdzies im sie zgubila dostarczyli kuchnie miesiac pozniej haha ale kupon rabatowy zniknal musialem cos kupic extra zeby przyznali mi ten kupon na ponad 1000zl teraz chce kupic zmywarke 45cm do kuchni u nich zamowionej ale jej nie ma bedzie moze za miesiac a kupon konczy sie za dwa tygodnie i po 10 rozmowach nie oga mi zagwaratowac tej zmywarki pod ich projekt a jedyne… Czytaj więcej »

Adam

Ewidentnie sponsorowane przez Ikea, jak dla mnie fronty foliowane są nie do przyjęcia, najtańsze rozwiązanie, a jak odejdzie to powiedzą że narażone były na słońce albo para np z czajnika, poza tym stolarz zrobi szafkę np 57 cm, a Ikea albo 55 albo 60, jak zwykła kuchnia w meblowym za PRL

Dominika

Dobry artykuł. Choć nie wiem, czy rozstrzygający 😀 Moim zdaniem ilu ludzi tyle zdań. Sama projektowałam wnętrza „pod” stolarza i Ikeę. Były ochy&achy i frustracja dokładnie tak samo, bo zawsze może się coś… spaprać. Niestety. Ale! Mojej mamie, na okrągłe Urodziny, zaproponowałam remont kuchni (jak się okazało zakres zwiększył się dość mocno, ale ja nie o tym :P)… I biorąc pod uwagę obecne zawirowania z wirusem, ceny, dostępność fachowców… Ikea wypadła najkorzystniej. Opiszę to kiedyś, póki co nie ma mnie na miejscu i nie mogę zrobić fot i to mnie blokuje od podsumowania tego remontu. Jeżeli jest ktoś na sali,… Czytaj więcej »

Dominika

Tak jest! Choć w dobrze zawsze powęszyć i poczytać, żeby się uczyć na cudzych błędach 😀 Prawda jest taka, jak piszesz, Ikea nie taka a zła, a fachowcy nie tacy „fachowi” 😉
PS.: Dziękuję, powoli się uczę, ale myśl przewodnia jest taka, żeby jednak samemu uporządkować własną wiedzę i odsyłać Pytających, w przypadku, gdy po raz N-ty słyszę to samo pytanie 😀
pozdrawiam i do usłyszenia!
D.

Lena

Każdy z nas chyba choć raz w życiu stał przed takim dylematem 🙂 cel jest zawsze jeden- urządzić kuchnię dopasowana do potrzeb rodziny. Trzeba pamiętać, że w tym przypadku nie liczą się tylko walory wizualne. Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Wybór mebli zależy od naszych oczekiwań. W przypadku ograniczonych finansów, na pewno korzystniejszym rozwiązaniem będzie kuchnia z ikei. Nie musimy się też martwić terminem oczekiwania. Kuchnia zrobiona przez stolarza z pewnością jest bardziej dopasowana do naszych potrzeb. Sami określamy czego oczekujemy. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety 🙂

ASX

A ja mam takie pytanie – czy do korpusów METOD można bez problemu stosować systemy szuflad spoza IKEA, czy jak zwykle coś jest nie tak, np. niestandardowe wysokości, miejsce nawiercenia otworów?
MAXIMERA zrobiła się w międzyczasie przestarzała (wszyscy producenci oferują obecnie równe, cienkie ścianki na całej wysokości, bez tego wybrzuszenia na dole), a cena nowego systemu EXCEPTIONELL to jakaś kpina – prawie połowę wyższa, a jedyna różnica to odbojnik.

Anna

Rozmawiałam ze stolarzem – Ikea ma własne standardy, ich okucia są produkowane na osobnych liniach, nie pasują do innych producentów.

Cafeho

Istotną sprawą, o której nie pisze autor jest głębokość szafek. W IKEA szafki dolne mają 60 cm; do tego dochodzi front 1,6 cm. Blat w IKEA ma 63,5 cm. U stolarza szafka ma 52 cm a blat 60 cm; to standardowe wartości szafek i blatów. Ta większa głębokość szafek z IKEA dla mnie jest wadą bo blat też trzeba tam kupić a nie jest tani. Poza tym szafka nie musi być tak głęboka, szczególnie jeśli ma półki. Dodatkowo szafka IKEA musi być dostawiona do samej ściany a czasami idzie tam węży do zmywarki, itp. Jednym słowem ta głębokość jest dla… Czytaj więcej »

Cafeho

Dziękuję za odpowiedź.

Czy możesz podać link producenta, który reklamuje się, że jego szafki będą pasować do frontów IKEA?

Magda

Przydatny artykuł! Ikea jest super, aczkolwiek kuchnia od stolarza wydaje się masywniejsza i zrobiona z sercem. Tutaj również mogą występować różnice: stolarz wykonuje wszystkie meble na wymiar, specjalnie do naszego mieszkania, w Ikei składamy swoją kuchnię z części, które są ogólnodostępne i produkowane seryjnie. Kuchnia od stolarza najczęściej (chociaż nie zawsze) będzie droższa od kuchni z Ikea. Decydując się na współpracę ze stolarzem warto wycenić pracę o kilku polecanych specjalistów.

Rysiek

Brakuje mi rozdziału o akcesoriach i wyposażeniu. Fronty, to coś co widzi się przez pierwsze 2 miesiące. Akcesoria, czyli zawiasy, prowadnice szuflad, wyposażenie typu cargo, półki, to coś z czym się człowiek boryka przez OSTATNIE 2 lata mebli. Długość okresu pomiędzy tymi cezurami czasowymi zależy od jakości użytych komponentów. Stolarz może zaoferować lepsze i gorsze, Ikea ma swój standard. Ja akurat szukam opinii czy warto wydać spore pieniądze na Blum-a, czy też Ikea wystarczy na 10-15 lat. W meblach pokojowych, wymieniałem prowadnice szuflad [były budżetowe] na Blum właśnie i nie żałuję. Warto też dodać, że z frontów foliowanych z czasem… Czytaj więcej »

Last edited 3 lat temu by Rysiek
Jakub

Ikea korzysta z Bluma.

Rysiek

To dobra wiadomość. Pozostaje mi jeszcze rozwiązanie problemu z wymiarem szafki nad zmywarką 45cm. Dziękuję za podjęcie tematu i istotne dla mnie informacje.

Janek

Jak dla mnie śmieszny artykuł 🙂
Cieszę się, że firmy takie jak IKEA istnieją ponieważ większość ludzi co tam kupiła przychodzi do mnie abym im wykonał kuchnię jak należy.
Co z tego, że kupisz kuchnię w IKEA za 10tyś. zł jak za transport zapłacisz 450zł, a za montaż około 4tyś zł.
Nie chcę się rozwijać ale porównaj sobie płyty (gęstość, jakość laminatu) firmy EGGER a IKEA… a folie to możesz położyć na podłogę jak malujesz ściany, a nie na front…
Pozdrawiam

Janek

Ja nie oczerniam tylko mówię czyi klienci do mnie przychodzą. Gdyby jakość mebli z IKEA była taka super jak piszesz to z pewnością do IKEI by wrócili. Rzeczywistość jest inna. Mam nadzieję, że promowanie Ci się opłaca 🙂 jeden poleca obcy kapitał w sieci a inny wspiera krajowy produkt. Pozdrawiam.

Janek

Kasuj niewygodne komentarze… a może prawda w oczy kole?

Janek

Dolicz transport mebli, wniesienie… zapomniałeś o tym? Przypadek?

TrzeciaKuchnia.pl

Szanowny autorze, przepraszam ale po przeczytaniu artykułu widzę braki elementarniej wiedzy o kuchniach i np ich montażu albo użyte skróty myślowe zakrzywiają „kuchenną czasoprzestrzeń”. Pozwolę sobie wypunktować: sieci handlowe sprzedają kuchnie modułowe a stolarz/meblarz wykonuje meble na wymiar kuchnie modułowe – zgadza się mają standardowe wymiary (każda sieć ma inny wachlarz dostępnych rozmiarów szafek), kuchnie na wymiar – tu nawet nie wiem do czego sie odnieść co to co napisałeś ma sie nijak do rzeczywistości – stolarz zastosuje standardowe wymiary (czytaj zaokrąglaone do 5 czy 10 cm np 15, 20, 30, 40, 45, 50, 60, 80.. ) ale jeżeli kuchnia… Czytaj więcej »

wera

Artykuł słaby, co tu pisać. kuchnię raczej robimy na lata. Na cenę patrzymy tylko raz a na jakośc patrzymy parę lat. Dobre okucia kosztyja więcej niż ta cała kuchnia. 🙂

Jarek

Zapraszam do samodzielnej wyceny mebli kuchennych online na naszym kalkulatorze internetowym na stronie [Ciach] Ceny są rzetelne i dają wiarygodny pogląd na koszty związane z wykonaniem mebli kuchennych na wymiar.

Last edited 2 lat temu by Filip Tchorek
Andrzej

Sprawdziłem sobie cenę z tym co mi oferowano w Szczecinie. A zamówione było już w 2022 u stolarza z warsztatem i kilkoma pracownikami, po Nowym Wale i po absurdalnych podwyżkach energonośników. Praktycznie pokrycie ceny z tego kalkulatora w 100%. Oferty od 24k (studio) do nawet 38k (stolarze). Całość wykonana na frontach MDF w akrylu w połysku, blaty Egger, ale niestandardowe na 70cm, systemy Blum (HF, prowadnice szuflad) i Peka (LeMans). Poza tym w fachowa obsługa przez kogoś, kto budową i projektowaniem mebli (każdego rodzaju) zajmuje się xx lat. Kuchnia Bodbyn z IKEI wyszła nam 25k bez sprzętu, u znajomych kuchnia… Czytaj więcej »

Julia

Całe nasze doświadczenie z zamówieniem kuchni w IKEA, żebyście wy nie popełniali tego samego błędu, ponieważ ta firma chyba w ogóle nie dba o satysfakcję klienta i sprawne rozwiązanie problemów spowodowanych błędami własnych pracowników. Spoiler: od samego serca ODRADZAM zamówienie kuchni w IKEA, ryzykujecie stracić ogromną ilość czasu i nerwów (co najmniej 3 miesiące w naszym przypadku + około 5 godzin na infolinii + dodatkowe 3 wizyty do sklepu stacjonarnego). 2.08.2021 – zamówiona usługa wymiarowania i projektowania kuchni w Blue City IKEA. 11.08.2021 – wymiarowanie odbyło się zgodnie z planem; 14.08.2021 – odbyła się usługa projektowania u Pani Martyny R.… Czytaj więcej »

fgx

Nigdy więcej stolarza. Dał mi wycenę na 22.000 brutto, zapłaciłem 13.000 zaliczki + dodatkowo 7.000 zł za materiał, a on wyskoczył, że chce ode mnie 15.000 zł za robociznę!

Z ikei za 35.000 zł to bym dwie kuchnie miał.

Jakub

Kuchnia Ikea jakoś może ujdzie (szafki, fronty), ale nie polecam wyposażenia z tej firmy. Zlew kwarcowy z 25 letnią gwarancją pękł po 7 latach pod wpływem wrzątku (kosztował 999zł więc można oczekiwać, że trochę posłuży). Oczywiście gwarancja nieuznana. Zmywarka z 5 letnią gwarancją zepsuła się po 6 latach – poszedł moduł sterujący – naprawa nieopłacalna. Piekarnik po 6 latach – zepsuł się termoobieg – grzałka, na szczęście inne funkcje jakoś działają. Blaty białe na wymiar- okleina tak słaba, że zaczęła żółknąć i musiałem je przeszlifować pastą polerską. Ogólnie porażka, jak za te pieniądze.

Back to top button