Jak wybrać kolor fugi do płytek? 3 sposoby na stylowe połączenie!
W tym wpisie znajdziesz wiele inspiracji oraz poznasz 3 proste zasady, które pomogą Ci w wyborze idealnego koloru fugi do Twoich wymarzonych płytek! Jeśli więc zastanawiasz się, jak wybrać kolor fugi do płytek w łazience, kuchni lub na podłogę, to ten Wpis Ci w tym pomoże!
Co wpływa na wybór koloru fugi do płytek?
Wybór koloru fugi do płytek w łazience, kuchni czy na podłogę, nie jest oczywisty. Zależy od wielu powiązanych ze sobą czynników. Dlatego nie ma jednej właściwej odpowiedzi na pytanie: jak wybrać kolor fugi do płytek.
Styl i układ wnętrza, wzór, kolor i dekor płytki, a także jej wielkości i kierunek ułożenia mają bardzo duży wpływ na efekt końcowy oraz nasze odczucia wizualne w danym pomieszczeniu.
Na decyzję, czy fuga powinna być w kolorze płytki, czy może powinna być ciemniejsza lub jaśniejsza, mają wpływ trzy główne czynniki: rozmiar płytki, jej wygląd oraz styl naszego wnętrza.
Do połączenia ze sobą jest dużo elementów. Jednak podstawa to pamiętać o trzech rzeczach: rozmiar płytki, wygląd płytki i styl wnętrza, by uzyskać najlepsze połączenie.
Rozmiar i wygląd płytki oraz styl wnętrza to podstawowe elementy, które pomogą Ci w wyborze koncepcji idealnego koloru fugi do płytki.
Poznaj 3 koncepcje na to, jak wybrać kolor fugi do płytek!
Zobacz, do jakich rozmiarów, dekorów i stylów wnętrz są dedykowane.
1. Wyróżnij się! Czyli fuga w kontraście do płytek
Dedykowany rozmiar płytki:
Kontrastowa fuga jest przeznaczona do małych płytek w jednolitym kolorze (np. płytka w rozmiarze 10 x 10 cm, 10 x 20 cm lub 15 x 25 cm).
Rodzaj płytki:
Ciemniejsza lub jaśniejsza fuga niż nasze płytki najlepiej sprawdza się w przypadku bardzo małych płytek w kształcie cegiełki lub heksagonu.
Jeśli planujemy małe płytki tylko w formie dekoru, wówczas wybierzmy kolor fugi najlepiej dopasowany do płytek, które dominują we wnętrzu.
Kolor fugi a kolor płytki
Ciemniejsza fuga niż płytka doda wnętrzu odrobinę surowości i charakteru. Polecana jest do stylu industrialnego, bardzo nowoczesnego, pop art lub awangardowego.
Jaśniejsza fuga niż płytki złagodzi, rozświetli i delikatnie powiększy nasze wnętrze. Doda mu przytulności i spokoju. Odnajdzie się w niemal każdym stylu.
Polecana jest zarówno do mieszanego stylu, jak i stylu skandynawskiego, minimalistycznego, nowoczesnego, modernistycznego, a nawet jaśniejszego oblicza stylu industrialnego.
2. Do każdego stylu! Czyli fuga w kolorze płytek
Dedykowany rozmiar płytki
Polecana jest dla każdego rozmiaru płytek. W szczególności jednak do dużych, kwadratowych płytek (powyżej 45 cm) oraz niemal wszystkich podłużnych i prostokątnych (np. płytki 30 x 80 cm lub 25 x 60 cm).
Rodzaj płytki
Niemal każdy kolor i kształtu płytek będzie z nią świetnie wyglądać.
Najlepiej zaprezentuje się przy płytkach w motywie drewna, kamienia lub betonu. To także idealne rozwiązanie dla wielokolorowych płytek.
Dedykowany styl wnętrza
Fuga w kolorze płytek polecana jest do każdego stylu wnętrz. To klasyka designu, która zawsze będzie wyglądać dobrze.
Jeśli nie czujesz się na siłach lub nie masz do tego głowy, to wybór fugi w kolorze płytek zawsze będzie stylowym wyborem.
3. Odrobina blasku! Czyli fuga z brokatem oraz w kolorze srebra lub złota
Dedykowany rozmiar płytki
Na ścianach sprawdzi się w połączeniu z mozaiką oraz małymi płytkami w rozmiarach płytki do 45 cm. Jeśli chcesz połączyć brokatową fugą większe płytki niż 45 cm, to zdecyduj się na to tylko na podłodze i wybierz wówczas płytki w połysku z mieniącymi się detalami.
Rodzaj płytki
Fuga z brokatem jest dedykowana do mieniących, bogato zdobionych płytek. Jest wprost idealna do połyskującej mozaiki.
Brokatowa fuga zdecydowanie preferuje płytki w połysku i nie po drodze jej z matem.
Połyskliwa fuga jest także wspaniałym uzupełnieniem dla dekoru. Najlepiej prezentuje się przy ciemnych płytkach o zdecydowanej fakturze, ale i prostym oraz jasnym potrafi dodać stylowego pazura.
Złote, srebrne, a nawet miedziane fugi – to ponadczasowy trend we wnętrzach.
Fugi w szlachetnych kolorach odnajdą się z prostymi oraz małymi płytkami w łazienkach oraz kuchniach. Możemy je łączyć zarówno z matowymi płytkami, jak i tymi w połysku.
Dedykowany styl wnętrza
Fuga z brokatem to idealne rozwiązanie do wnętrz w stylu glamour, a przy zachowaniu umiaru odnajdzie się nawet w stylu klasycznym, modern classic i nowoczesnym.
Dla ambitnych, przy odpowiedniej kompozycji można się o nią również pokusić w mieszkaniach w stylu skandynawskim, a nawet loftowym.
Moc fugi!
Kolor fugi ma wielki wpływ na nasze wnętrza. Potrafi zarówno wyciszyć styl naszej łazienki lub kuchni, jak i dodać mu dynamiki. Pozwala na zabawę designem i mieszanie stylów. Dlatego pytanie o to, jak wybrać kolor fugi do płytek jest tak ważne i nie powinniśmy go bagatelizować.
Często zapominamy o fudze. Podejmujemy decyzję o jej kolorze w pośpiechu lub pozostawiamy tę decyzję ekipie remontowej, a to błąd!
Za pomocą koloru fugi możemy tanim kosztem dodać naszej łazience niepowtarzalnego designu.
Co więcej, odpowiedni kolor fugi potrafi także uratować nasze wnętrze w przypadku nietrafionego zakupu, gdy po ułożeniu płytek widzimy jakąś różnice w odcieniach lub nagle dwa wybrane kolory do siebie nie pasują.
Fuga bywa ważnym czynnikiem stylistycznym dla naszego wnętra.
Fuga pozwala nam głównie na płynne łączenie różnych rodzajów płytek oraz stylowe przejścia pomiędzy kolorami, fakturami i dekorami płytek, tworząc spójną i wyjątkową kompozycję wnętrza.
Pochwal się nam!
- Jaka koncepcja łączenia płytek i fugi najbardziej przypadła Ci do gustu?
- Lepsze na podłogę są małe płytki czy duże?
- W jakim stylu jest Twoja łazienka?
Link do spisu źródeł użytych zdjęć.
Więcej o płytkach:
- Płytki do łazienki – 5 praktycznych porad, jak wybrać płytki!
- Glazura Gres czy Terakota? Poznaj różnice i zaskocz swojego fachowca!
- Łączenie Podłogi z Płytkami – 3 Sposoby Na Stylowe Połączenie!
Jeśli szukasz inspiracji na praktyczną łazienkę, zobacz również:
- TWOJA LISTA ZAKUPÓW, czyli design na każdą kieszeń – Jasna łazienka
- 5 Sprawdzonych Sposobów Na Praktyczną Łazienkę! Jak Mądrze i Stylowo Zorganizować Małą Łazienkę!
A może dopiero zaczynasz remont? Zobacz koniecznie:
- Remont Doskonały – 7 Grzechów Remontu. Zobacz, jak przetrwać remont i nie zwariować!
- Ile Kosztuje Remont Całego Mieszkania? [CENY-PRZYKŁADY]
- Remont we Dwoje – 5 Najważniejszych Porad!
- Ekipa Remontowa – 3 Fundamenty Udanej Współpracy!
- Jak Współpracować z Architektem Wnętrz, By Nie Stracić Czasu i Pieniędzy [PORADNIK]
Szukasz pomysłów na podłogę? Zobacz:
- Podłoga winylowa. Wszystko, co musisz wiedzieć!
- Daj się zaskoczyć linoleum!
- Podłoga drewniana – od czego zacząć?
- Płytki, kafelki, mozaiki! Stylowe i ponadczasowe wzory i rozwiązania!