
System Bezuchwytowy w Kuchni – Rozwiązania, Przykłady, Porady
Frezy, listwy, wciskaki i klaki 🙂 System bezuchwytowy w kuchni może przyprawiać o zawrót głowy. Mnogość rozwiązań bywa przytłaczająca a różnice subtelne. Więc jak wygodnie otworzyć szafki w kuchni bez nawet jednej klamki? Zobacz krótki przegląd przez systemy bezuchwytowe w kuchni!
Jeśli potrzebujesz pomocy przy samym projekcie kuchni IKEA to zobacz: Projekt Kuchni IKEA Online!
A jeśli przy innym pomieszczeniu zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 🙂
System bezuchwytowy nie lubi wystających blatów
Nim zaczniesz, miej na uwadze, że niezależnie jaki system wybierzesz, to wystający blat może nam tylko utrudnić otwieranie szafek. Standardowy nawis blatu to 2cm, jednak przy braku uchwytów wystarczy, aby blat wystawał ok 5mm poza front szafki.
Warto to zrobić, ponieważ wysunięty blat utrudni nam uchwycenie górnej szuflady a w przypadku np. frezowania włożenie palców, by móc pociągać za front.
System bezuchwytowy – Szafki dolne
Frezowana krawędź frontu

To bardzo popularne rozwiązanie zapewne ma tyle samo zwolenników, co przeciwników 🙂
Sposób frezowania może przybierać różne kształty, a każdy warto sprawdzić osobiście, by się przekonać jak Wam leży w dłoni. Szczególnie jeśli planujecie szerokie szuflady.
Jedno z najbardziej popularnych rozwiązań – dla jednych uchwyt idealny dla innych łamacz paznokci.

Największą zaletą tego rozwiązania jest spójna, jednolita kolorystyka frontów oraz brak technicznych ograniczeń związanych z zastosowaniem tego systemu.
Natomiast największą wadą jest fakt, że za końcową jakość odpowiada bezpośrednio wykonawca a lakierowanie i polerowanie rowków, do najprostszych nie należy.
Listwa aluminiowa nabijana na front

Listwa aluminiowa o różnych profilach pozwala wygodnie otwierać szafki oraz zabezpiecza krawędzie przed uszkodzeniem.
Jednak o tym, czy wygodniejszy jest profil frezowany, czy aluminiowy musimy zdecydować sami 🙂
Na jakość listwy aluminiowej nie wpływa jakość wykonania frontu jak w przypadku frontów frezowanych. Jednak i tu czyhają na nas pułapki nierzetelnych producentów.
Krawędzie listy powinny być szlifowane i gładkie.
Krawędzie listy powinny być szlifowane i gładkie. Niestety zdarzają się niesolidni wykonawcy, którzy pomijają ten etap produkcji w efekcie czego mamy ostre uchwyty. To niedopuszczalny błąd, a nie wina samego systemu.
Listwa aluminiowa wpuszczana w korpus

Jeśli frezowane fronty nie przypadły nam do gustu, to możemy zastosować rozwiązanie z prostymi frontami i listwą aluminiową umieszczoną w korpusie.
Dzięki profilowanej listwie powstaje przestrzeń między fontem a listwą umożliwiająca chwycenie frontu i jego otwarcie.
Standardowo listwa występuje w kolorze aluminiowym i białym.

Ponieważ listwa jest tak naprawdę elementem dystansowym, to im więcej ich zrobimy w korpusie, tym mniej miejsce pozostanie w szafce. Dlatego najczęściej stosuje się podział na dwie listwy.
Ponieważ listwa jest tak naprawdę elementem dystansowym, to im więcej ich zrobimy w korpusie, tym mniej miejsce pozostanie w szafce.
System bardzo ciekawy, ale ma swoje ograniczenia i obostrzenia, dlatego współpraca z projektantem przy tym rozwiązaniu jest bardzo zalecana.
Dotykowy system bezuchwytowy
Tip-On klasyczny
Jest to mechaniczny system otwierania szafek. Wystarczy wcisnąć szufladę, by lekko odsunęła się od korpusu. Następnie chwytamy za front i wyciągamy szufladę.
Podstawowa wersja wymaga również dociśnięcia szuflady do szafki, aby ją zamknąć.
Tip-On z cichym zamykaniem
To rozwiązanie w odróżnieniu od podstawowego nie wymaga od nas dociskania szuflady. Wystarczy ją popchnąć, a system dociągnie szufladę w ostatniej fazie zamykania.
Zdecydowanie bardziej polecane oraz nieco droższe rozwiązanie.
Niestety mechaniczny system otwierania nie działa z lodówką i zmywarką.
Niestety mechaniczny system otwierania nie działa z lodówką i zmywarką. Dlatego, jeśli chcemy, aby i te urządzenia otwierały się na dotyk, musimy zastosować system elektryczny.
System elektryczny Servo-Drive
Porsche wśród systemów bezuchytowych 🙂
Wystarczy nacisnąć szufladę, by w pełni się wysunęła, nawet gdy będzie załadowana po brzegi.
Pewną niedogodnością tego rozwiązania jest jego responsywność, czyli czas pomiędzy wciśnięciem szuflady a jej wysunięciem.
Pewną niedogodnością tego rozwiązania jest jego responsywność, czyli czas pomiędzy wciśnięciem szuflady a jej wysunięciem.
Oczywiście to tylko chwila, ale jeśli w kuchni pracujemy dynamicznie w twórczym chaosie, to suma chwil w oczekiwaniu na otwarcie może nas wykończyć 🙂
Lodówka i zmywarka w systemie bezuchytowym
Wsparcie elektryczne do otwarcia szafek możemy zostawać również przy zmywarce i lodówce. Dzięki temu możemy całkowicie pozbyć się uchwytów z kuchni.
System bezuchwytowy – Szafki górne
Ze względu na swoją budowę i zastosowanie, systemy otwierania szafek górnych są trochę prostsze i najczęściej polegają na powtarzaniu rozwiązań z szafek dolnych lub stosowaniu klik-klaków 🙂
Nie musimy stosować tych samych rozwiązań do szafek górnych i dolnych. Warto dla efektu je mieszać.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieszać te rozwiązania. W zasadzie to jest to nawet zalecane. 😉
Klik-klak (Tip-On) do szafek górnych
Najprostsze i najpopularniejsze rozwiązanie. Nazwa systemu wzięła się z charakterystyczny „klikania” w czasie otwierania i zamykania szafki.
Przy klik-klaku nie mamy cichego zamykania w szafce. Front należy docisnąć do korpusu, by wcisnąć nasz wypychacz.
Listwa aluminiowa
Podobnie jak w szafkach dolnych tak i w górnych możemy zostawać listę wzdłuż krawędzi frontu.
Wygodnie uchwycenie frontu i ciche zamykanie to duże zalety jednak kosztem „zaluminiowania” wszystkich szafek.
Wydłużona krawędź frontu

Jedno z prostszych rozwiązań w szafkach górnych. Front jest dłuższy od korpusu o ok 2cm dzięki czemu możemy go łatwo chwycić. Gdy kuchnia jest na jednej ścianie, wydłużonych frontów nie widać, oraz mogą maskować np. systemy podświetlania.
Frezowana krawędź

W przypadku szafek górnych częściej spotykamy się z frezowaniem frontu na ukos. Umożliwia to podebranie frontu przy zachowaniu pozoru prostego frontu, patrzą na kuchnie na wprost.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby drzwi szafki wykonać w ten sam sposób co fronty szafek dolnych.
Systemy elektryczne.
Szafki górne również możemy wyposażyć w system wspomagania elektrycznego, by za jednym dotknięciem otworzyć i zamknąć szafkę.
A szczegółowo o tych i innych rozwiązaniach samego otwierania szafek górnych napisałem tu:
Uchylne czy wychylne? – Szafki wiszące otwierane do góry [PRZEGLĄD ROZWIĄZAŃ] Dlatego, jeśli planujesz szafki otwierane do góry, to koniecznie zerknij na ten wpis 🙂
Tylko design, czy wygoda?
Jest wiele systemów i każdy jak zawsze ma swoje plusu i minusu czy po prostu był projektowany z myślą o konkretnym zastosowaniu. Czasami nawet sam układ kuchni narzuca lub wyklucza pewne rozwiązania, dlatego planując kuchnie bez uchwytów, warto poprosić o pomoc ogarniętych projektantów 🙂
Najważniejsze, abyśmy przed podjęciem decyzji sprawdzili na sobie dane rozwiązanie. I mam tu na myśli naprawdę sprawdzili na przykładzie całej szafki, a nie tylko na próbce małego frontu, ponieważ pociągnięcie załadowanej szuflady to zupełnie coś innego.
Osobiście systemy bezuchwytowe lubię, sam taki posiadam i polecam. Tylko pamiętajcie, zwrócić szczególną uwagę na jakość wykończenia mebli.
Ponieważ to od sposobu wykonania mebli będzie zależał nasz komfort korzystania z kuchni bez klamek 🙂
A jaki jest Wasz wybór – kuchnia z uchwytem czy bez?
Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?
Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online!
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie –
Twój Świadomy Projekt!
Szukasz pomysłów do kuchni? Zobacz!
- Organizacja szuflad w kuchni
- Jak NIE projektować kuchni! 5 najczęstszych błędów przy projekcie kuchni
- Uchylne czy wychylne? – Szafki wiszące otwierane do góry
- Wpędzeni w róg – systemy szafek narożnych
- Jak kupić kuchnie? 5 praktycznych porad, by dobrze kupić i nie żałować
- Szkło na ścianę, czyli poradnik pełen inspiracji