System bezuchwytowy w kuchni. Rozwiązania, przykłady, porady
Frezy, listwy, wciskaki i klaki 🙂 System bezuchwytowy w kuchni może przyprawić o zawrót głowy. Mnogość rozwiązań bywa przytłaczająca, a różnice subtelne. Jak więc wygodnie otworzyć szafki w kuchni bez nawet jednej klamki? Zobacz krótki przegląd przez systemy bezuchwytowe w kuchni!
System bezuchwytowy nie lubi wystających blatów
Nim zaczniesz, miej na uwadze, że niezależnie, jaki system wybierzesz, to wystający blat może nam tylko utrudnić otwieranie szafek. Standardowy nawis blatu to 2 cm, jednak przy braku uchwytów wystarczy, aby blat wystawał ok. 5.mm poza front szafki.
Warto to zrobić, ponieważ wysunięty blat utrudni nam uchwycenie górnej szuflady, a w przypadku np. frezowania – włożenie palców, by móc pociągać za front.
System bezuchwytowy – szafki dolne
Frezowana krawędź frontu
To bardzo popularne rozwiązanie zapewne ma tyle samo zwolenników, co przeciwników 🙂
Sposób frezowania może przybierać różne kształty, a każdy warto sprawdzić osobiście, by się przekonać, jak Wam leży w dłoni. Szczególnie, jeśli planujecie szerokie szuflady.
Jedno z najbardziej popularnych rozwiązań – dla jednych uchwyt idealny, dla innych łamacz paznokci.
Największą zaletą tego rozwiązania jest spójna, jednolita kolorystyka frontów oraz brak technicznych ograniczeń, związanych z zastosowaniem tego systemu.
Natomiast największą wadą jest fakt, że za końcową jakość odpowiada bezpośrednio wykonawca, a lakierowanie i polerowanie rowków do najprostszych nie należy.
Listwa aluminiowa nabijana na front
Listwa aluminiowa o różnych profilach pozwala wygodnie otwierać szafki oraz zabezpiecza krawędzie przed uszkodzeniem.
Jednak o tym, czy wygodniejszy jest profil frezowany, czy aluminiowy, musimy zdecydować sami 🙂
Na jakość listwy aluminiowej nie wpływa jakość wykonania frontu, jak w przypadku frontów frezowanych. Jednak i tu czyhają na nas pułapki nierzetelnych producentów.
Krawędzie listwy powinny być szlifowane i gładkie.
Krawędzie listwy powinny być szlifowane i gładkie. Niestety, zdarzają się niesolidni wykonawcy, którzy pomijają ten etap produkcji, w efekcie czego mamy ostre uchwyty. To niedopuszczalny błąd, a nie wina samego systemu.
Listwa aluminiowa wpuszczana w korpus
Jeśli frezowane fronty nie przypadły nam do gustu, to możemy zastosować rozwiązanie z prostymi frontami i listwą aluminiową umieszczoną w korpusie.
Dzięki profilowanej listwie powstaje przestrzeń między frontem a listwą, umożliwiająca chwycenie frontu i jego otwarcie.
Standardowo listwa występuje w kolorze aluminiowym i białym.
Ponieważ listwa jest tak naprawdę elementem dystansowym, to im więcej ich zrobimy w korpusie, tym mniej miejsca pozostanie w szafce. Dlatego najczęściej stosuje się podział na dwie listwy.
Ponieważ listwa jest tak naprawdę elementem dystansowym, to im więcej ich zrobimy w korpusie, tym mniej miejsca pozostanie w szafce.
System bardzo ciekawy, ale ma swoje ograniczenia i obostrzenia, dlatego współpraca z projektantem przy tym rozwiązaniu jest bardzo zalecana.
Dotykowy system bezuchwytowy
Tip-On klasyczny
Jest to mechaniczny system otwierania szafek. Wystarczy wcisnąć szufladę, by lekko odsunęła się od korpusu. Następnie chwytamy za front i wyciągamy szufladę.
Podstawowa wersja wymaga również dociśnięcia szuflady do szafki, aby ją zamknąć.
Tip-On z cichym zamykaniem
To rozwiązanie w odróżnieniu od podstawowego nie wymaga od nas dociskania szuflady. Wystarczy ją popchnąć, a system dociągnie szufladę w ostatniej fazie zamykania.
Zdecydowanie bardziej polecane oraz nieco droższe rozwiązanie.
Niestety, mechaniczny system otwierania nie działa z lodówką i zmywarką.
Niestety, mechaniczny system otwierania nie działa z lodówką i zmywarką. Dlatego, jeśli chcemy, aby i te urządzenia otwierały się na dotyk, musimy zastosować system elektryczny.
System elektryczny Servo-Drive
Porsche wśród systemów bezuchwytowych 🙂
Wystarczy nacisnąć szufladę, by w pełni się wysunęła, nawet gdy będzie załadowana po brzegi.
Pewną niedogodnością tego rozwiązania jest jego responsywność, czyli czas pomiędzy wciśnięciem szuflady a jej wysunięciem.
Pewną niedogodnością tego rozwiązania jest jego responsywność, czyli czas pomiędzy wciśnięciem szuflady a jej wysunięciem.
Oczywiście to tylko chwila, ale jeśli w kuchni pracujemy dynamicznie w twórczym chaosie, to suma chwil w oczekiwaniu na otwarcie może nas wykończyć 🙂
Lodówka i zmywarka w systemie bezuchwytowym
Wsparcie elektryczne do otwarcia szafek możemy zastosować również przy zmywarce i lodówce. Dzięki temu możemy całkowicie pozbyć się uchwytów z kuchni.
System bezuchwytowy – szafki górne
Ze względu na swoją budowę i zastosowanie, systemy otwierania szafek górnych są trochę prostsze i najczęściej polegają na powtarzaniu rozwiązań z szafek dolnych lub stosowaniu klik-klaków 🙂
Nie musimy stosować tych samych rozwiązań do szafek górnych i dolnych. Warto dla efektu je mieszać.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieszać te rozwiązania. W zasadzie to jest to nawet zalecane 😉
Klik-klak (Tip-On) do szafek górnych
Najprostsze i najpopularniejsze rozwiązanie. Nazwa systemu wzięła się z charakterystycznego „klikania” w czasie otwierania i zamykania szafki.
Przy klik-klaku nie mamy cichego zamykania w szafce. Front należy docisnąć do korpusu, by wcisnąć nasz wypychacz.
Listwa aluminiowa
Podobnie jak w szafkach dolnych, tak i w górnych możemy zastosować listę wzdłuż krawędzi frontu.
Wygodnie uchwycenie frontu i ciche zamykanie to duże zalety, jednak kosztem „zaluminiowania” wszystkich szafek.
Wydłużona krawędź frontu
Jedno z prostszych rozwiązań w szafkach górnych. Front jest dłuższy od korpusu o ok. 2 cm, dzięki czemu możemy go łatwo chwycić. Gdy kuchnia jest na jednej ścianie, wydłużonych frontów nie widać oraz mogą maskować, np. systemy podświetlania.
Frezowana krawędź
W przypadku szafek górnych, częściej spotykamy się z frezowaniem frontu na ukos. Umożliwia to podebranie frontu przy zachowaniu pozoru prostego frontu, patrząc na kuchnię na wprost.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby drzwi szafki wykonać w ten sam sposób, co fronty szafek dolnych.
Systemy elektryczne
Szafki górne również możemy wyposażyć w system wspomagania elektrycznego, by za jednym dotknięciem otworzyć i zamknąć szafkę.
A szczegółowo o tych i innych rozwiązaniach samego otwierania szafek górnych napisałem tu:
Uchylne czy wychylne? Szafki wiszące otwierane do góry [PRZEGLĄD ROZWIĄZAŃ] Dlatego, jeśli planujesz szafki otwierane do góry, to koniecznie zerknij na ten wpis 🙂
Tylko design czy wygoda?
Jest wiele systemów i każdy, jak zawsze, ma swoje plusy i minusy. Czasami nawet sam układ kuchni narzuca lub wyklucza pewne rozwiązania, dlatego planując kuchnię bez uchwytów, warto poprosić o pomoc ogarniętych projektantów 🙂
Najważniejsze, abyśmy przed podjęciem decyzji sprawdzili na sobie dane rozwiązanie. I mam tu na myśli naprawdę sprawdzili, na przykładzie całej szafki, a nie tylko na próbce małego frontu, ponieważ pociągnięcie załadowanej szuflady to zupełnie coś innego.
Osobiście systemy bezuchwytowe lubię, sam taki posiadam i polecam. Tylko pamiętajcie, aby zwrócić szczególną uwagę na jakość wykończenia mebli.
Ponieważ to od sposobu wykonania mebli będzie zależał nasz komfort korzystania z kuchni bez klamek 🙂
A jaki jest Wasz wybór – kuchnia z uchwytem czy bez?
Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?
Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online!
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – Twój Świadomy Projekt!
Szukasz pomysłów do kuchni? Zobacz!
- Organizacja szuflad w kuchni
- Jak NIE projektować kuchni! 5 najczęstszych błędów przy projekcie kuchni
- Uchylne czy wychylne? Szafki wiszące otwierane do góry
- Wpędzeni w róg – systemy szafek narożnych
- Jak kupić kuchnie? 5 praktycznych porad, by dobrze kupić i nie żałować
- Szkło na ścianę, czyli poradnik pełen inspiracji