KuchniaDla Projektantów

System bezuchwytowy w kuchni. Rozwiązania, przykłady, porady

Frezy, listwy, wciskaki i klaki 🙂 System bezuchwytowy w kuchni może przyprawić o zawrót głowy. Mnogość rozwiązań bywa przytłaczająca, a różnice subtelne. Jak więc wygodnie otworzyć szafki w kuchni bez nawet jednej klamki? Zobacz krótki przegląd przez systemy bezuchwytowe w kuchni! 

System bezuchwytowy nie lubi wystających blatów

Nim zaczniesz, miej na uwadze, że niezależnie, jaki system wybierzesz, to wystający blat może nam tylko utrudnić otwieranie szafek. Standardowy nawis blatu to 2 cm, jednak przy braku uchwytów wystarczy, aby blat wystawał ok. 5.mm poza front szafki.

Warto to zrobić, ponieważ wysunięty blat utrudni nam uchwycenie górnej szuflady, a w przypadku np. frezowania – włożenie palców, by móc pociągać za front.

 

System bezuchwytowy – szafki dolne

 

Frezowana krawędź frontu

System bezuchwytowy frezowany
Przykłady różnych frezowań

To bardzo popularne rozwiązanie zapewne ma tyle samo zwolenników, co przeciwników 🙂

Sposób frezowania może przybierać różne kształty, a każdy warto sprawdzić osobiście, by się przekonać, jak Wam leży w dłoni. Szczególnie, jeśli planujecie szerokie szuflady.

Jedno z najbardziej popularnych rozwiązań – dla jednych uchwyt idealny, dla innych łamacz paznokci.

System bezuchwytowy kuchnia z frontami frezowanymi
Kuchnia z frontami frezowanymi

Największą zaletą tego rozwiązania jest spójna, jednolita kolorystyka frontów oraz brak technicznych ograniczeń, związanych z zastosowaniem tego systemu.

Natomiast największą wadą jest fakt, że za końcową jakość odpowiada bezpośrednio wykonawca, a lakierowanie i polerowanie rowków do najprostszych nie należy.

Listwa aluminiowa nabijana na front

System bezuchwytowy listwa aluminiowa
Przykłady różnych kształtów listwy aluminiowej

Listwa aluminiowa o różnych profilach pozwala wygodnie otwierać szafki oraz zabezpiecza krawędzie przed uszkodzeniem.

Jednak o tym, czy wygodniejszy jest profil frezowany, czy aluminiowy, musimy zdecydować sami 🙂System bezuchwytowy kuchnia z listwa aluminiową

Na jakość listwy aluminiowej nie wpływa jakość wykonania frontu, jak w przypadku frontów frezowanych. Jednak i tu czyhają na nas pułapki nierzetelnych producentów.

Krawędzie listwy powinny być szlifowane i gładkie.

Krawędzie listwy powinny być szlifowane i gładkie. Niestety, zdarzają się niesolidni wykonawcy, którzy pomijają ten etap produkcji, w efekcie czego mamy ostre uchwyty. To niedopuszczalny błąd, a nie wina samego systemu.

Listwa aluminiowa wpuszczana w korpus

System bezuchwytowy listwa wpuszczana w korpus
Listwa górna typu „L” wpuszczana w korpus

Jeśli frezowane fronty nie przypadły nam do gustu, to możemy zastosować rozwiązanie z prostymi frontami i listwą aluminiową umieszczoną w korpusie.

Dzięki profilowanej listwie powstaje przestrzeń między frontem a listwą, umożliwiająca chwycenie frontu i jego otwarcie.

Standardowo listwa występuje w kolorze aluminiowym i białym.

System bezuchwytowy listwa wpuszczana w korpus
Listwa wpuszczana w korpus – przykłady stosowanych podziałów frontów.

Ponieważ listwa jest tak naprawdę elementem dystansowym, to im więcej ich zrobimy w korpusie, tym mniej miejsca pozostanie w szafce. Dlatego najczęściej stosuje się podział na dwie listwy.

Ponieważ listwa jest tak naprawdę elementem dystansowym, to im więcej ich zrobimy w korpusie, tym mniej miejsca pozostanie w szafce.

System bardzo ciekawy, ale ma swoje ograniczenia i obostrzenia, dlatego współpraca z projektantem przy tym rozwiązaniu jest bardzo zalecana.

Dotykowy system bezuchwytowy

Tip-On klasyczny

Jest to mechaniczny system otwierania szafek. Wystarczy wcisnąć szufladę, by lekko odsunęła się od korpusu. Następnie chwytamy za front i wyciągamy szufladę.

Podstawowa wersja wymaga również dociśnięcia szuflady do szafki, aby ją zamknąć.

Tip-On z cichym zamykaniem

To rozwiązanie w odróżnieniu od podstawowego nie wymaga od nas dociskania szuflady. Wystarczy ją popchnąć, a system dociągnie szufladę w ostatniej fazie zamykania.

Zdecydowanie bardziej polecane oraz nieco droższe rozwiązanie.

Niestety, mechaniczny system otwierania nie działa z lodówką i zmywarką.

Niestety, mechaniczny system otwierania nie działa z lodówką i zmywarką. Dlatego, jeśli chcemy, aby i te urządzenia otwierały się na dotyk, musimy zastosować system elektryczny.

System elektryczny Servo-DriveServo-Drive do szuflad

Porsche wśród systemów bezuchwytowych 🙂
Wystarczy nacisnąć szufladę, by w pełni się wysunęła, nawet gdy będzie załadowana po brzegi.

Pewną niedogodnością tego rozwiązania jest jego responsywność, czyli czas pomiędzy wciśnięciem szuflady a jej wysunięciem.

Pewną niedogodnością tego rozwiązania jest jego responsywność, czyli czas pomiędzy wciśnięciem szuflady a jej wysunięciem.

Oczywiście to tylko chwila, ale jeśli w kuchni pracujemy dynamicznie w twórczym chaosie, to suma chwil w oczekiwaniu na otwarcie może nas wykończyć 🙂

Lodówka i zmywarka w systemie bezuchwytowym

 

Wsparcie elektryczne do otwarcia szafek możemy zastosować również przy zmywarce i lodówce. Dzięki temu możemy całkowicie pozbyć się uchwytów z kuchni.

 

System bezuchwytowy – szafki górne

Ze względu na swoją budowę i zastosowanie, systemy otwierania szafek górnych są trochę prostsze i najczęściej polegają na powtarzaniu rozwiązań z szafek dolnych lub stosowaniu klik-klaków 🙂

Nie musimy stosować tych samych rozwiązań do szafek górnych i dolnych. Warto dla efektu je mieszać.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieszać te rozwiązania. W zasadzie to jest to nawet zalecane 😉

Klik-klak (Tip-On) do szafek górnych

Klik-klak lub Tip-On do szafek górnych

Najprostsze i najpopularniejsze rozwiązanie. Nazwa systemu wzięła się z charakterystycznego „klikania” w czasie otwierania i zamykania szafki.

Przy klik-klaku nie mamy cichego zamykania w szafce. Front należy docisnąć do korpusu, by wcisnąć nasz wypychacz.

Listwa aluminiowa

Listwa aluminiowa w szafkach górnych

Podobnie jak w szafkach dolnych, tak i w górnych możemy zastosować listę wzdłuż krawędzi frontu.

Wygodnie uchwycenie frontu i ciche zamykanie to duże zalety, jednak kosztem „zaluminiowania” wszystkich szafek.

Wydłużona krawędź frontu

Wydłużony front szafki wiszącej
Przykłady wydłużonego frontu w szafkach wiszących Źródło

Jedno z prostszych rozwiązań w szafkach górnych. Front jest dłuższy od korpusu o ok. 2 cm, dzięki czemu możemy go łatwo chwycić. Gdy kuchnia jest na jednej ścianie, wydłużonych frontów nie widać oraz mogą maskować, np. systemy podświetlania.

Frezowana krawędź

Szafki górne i dolne z tym samym frezowaniem Źródło

W przypadku szafek górnych, częściej spotykamy się z frezowaniem frontu na ukos. Umożliwia to podebranie frontu przy zachowaniu pozoru prostego frontu, patrząc na kuchnię na wprost.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby drzwi szafki wykonać w ten sam sposób, co fronty szafek dolnych.

Systemy elektryczne

Szafki górne również możemy wyposażyć w system wspomagania elektrycznego, by za jednym dotknięciem otworzyć i zamknąć szafkę.

A szczegółowo o tych i innych rozwiązaniach samego otwierania szafek górnych napisałem tu:

Uchylne czy wychylne? Szafki wiszące otwierane do góry [PRZEGLĄD ROZWIĄZAŃ] Dlatego, jeśli planujesz szafki otwierane do góry, to koniecznie zerknij na ten wpis 🙂

 

Tylko design czy wygoda?

Jest wiele systemów i każdy, jak zawsze, ma swoje plusy i minusy. Czasami nawet sam układ kuchni narzuca lub wyklucza pewne rozwiązania, dlatego planując kuchnię bez uchwytów, warto poprosić o pomoc ogarniętych projektantów 🙂

Najważniejsze, abyśmy przed podjęciem decyzji sprawdzili na sobie dane rozwiązanie. I mam tu na myśli naprawdę sprawdzili, na przykładzie całej szafki, a nie tylko na próbce małego frontu, ponieważ pociągnięcie załadowanej szuflady to zupełnie coś innego.

Osobiście systemy bezuchwytowe lubię, sam taki posiadam i polecam. Tylko pamiętajcie, aby zwrócić szczególną uwagę na jakość wykończenia mebli.

Ponieważ to od sposobu wykonania mebli będzie zależał nasz komfort korzystania z kuchni bez klamek 🙂

A jaki jest Wasz wybór – kuchnia z uchwytem czy bez?

 


Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?

Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni –
Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – ❤️Twój Świadomy Projekt! 


Szukasz pomysłów do kuchni? Zobacz!

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button