Kuchnia

Szkło na ścianę, czyli poradnik pełen inspiracji

Panele szklane, czyli szkło na ścianę w kuchni, to już standard w nowoczesnych wnętrzach. Funkcjonalne, proste w utrzymaniu, o dowolnym kolorze lub graficznym dekorze. Ale jak przy każdym elemencie wykończenia wnętrz, tak i tu czeka na nas wiele decyzji do podjęcia. Jak więc wybrać szkło do kuchni, by z rozpaczy nie skończyć w kawałkach? Zobacz nasz inspirujący poradnik! 

Ten wpis NIE jest o szkle typu lacobel, ponieważ jest to gotowy, niehartowany produkt o ograniczonej palecie barw. Dlatego za wiele się o nim nie powie  😉

Szkło na ścianę, czyli panele szklane w kuchni

W odróżnieniu od szkła typu lacobel, panel szklany, produkowany przez firmy szklarskie, może być o dowolnym kolorze lub wzorze. Jest hartowany, czyli bezpieczny i odporny na uderzenia, może być montowany na różne sposoby oraz podświetlany.

Jak widzicie, do podjęcia jest kilka decyzji,  ale spokojnie! To prostsze niż myślisz!

Szkło float czy OptiWhite?

Porównanie szkła optiWhite i float / źródło https://peha68.pl/szklo-float-i-optiwhite/

Pierwsza decyzja i często pierwsze zdziwienie – szkło bezbarwne jest zielone. Niestety, szkło zwykłe ma zielony odcień, który będzie wpływał na wybrany przez nas kolor lakieru lub grafiki.

Zwykłe szkło typu float ma zielone zabarwienie. Szkło OptiWhite jest idealnie przeźroczyste, dlatego nie wpływa na kolor lakieru oraz wzoru.

Ten sam kolor na szkle float i OptiWhite - łatwo poznać, które jest, które ;)
Ten sam kolor na szkle float i OptiWhite – łatwo poznać, które jest, które, prawda?  😉

OptiWhite jest polecane do wszystkich kolorów lakierów i dekorów, aby otrzymać dokładnie taki odcień, jaki chcieliśmy. Jedynie w przypadku szkła lakierowanego na czarno, można pokusić się o szkło typu float.

Po co hartujemy szkło?

Szkło hartujemy, by podnieść jego odporność na uderzenia oraz w razie jego stłuczenia rozpadało się na drobne, nieostre kawałki.

Pękanie szkła zwykłego i hartowanego
Pękanie szkła zwykłego i hartowanego – Po lewej zwykłe, po prawej hartowane / Źródło: https://szklanepanele.wroclaw.pl/jaka-jest-roznica-miedzy-szklem-zwyczajnym-a-hartowanym/

Czy to już bezpieczne szkło?

Szkło możemy dodatkowo zabezpieczyć od tyłu folią, która w przypadku stłuczenia tafli, przytrzyma wszystkie kawałki szkła na swoim miejscu.

Jeśli stłuczemy hartowane szkło to czekana nas dużo sprzątania ;)
Jeśli stłuczemy hartowane szkło to czekana nas dużo sprzątania 😉

Jest dodatkowe zabezpieczenie. Ponieważ jak wspomniałem, w przypadku stłuczenia – szkło rozpada się dosłownie na setki małych kawałków.

Nie są one ostre, można je zebrać na szufelkę, ale uwaga! – zagubione kawałki mogą być niebezpieczne dla najmłodszych oraz naszych czworonogów.

Lakierowane szkło na ścianę

Szkło lakierowane, klejone do ściany, bez ramki aluminiowej w najczęściej wybieranym białym kolorze :)
Szkło lakierowane, klejone do ściany, bez ramki aluminiowej w najczęściej wybieranym białym kolorze 🙂 / źródło: http://szklane-panele.com/

Szkło możemy lakierować na dowolny kolor z palety RAL czy NCS. Samo szkło jest malowane od lewej strony, a efekt połysku zawdzięcza szkle.

Istnieją też szkła zmatowione dla uzyskania efektu wykończenia lakieru w macie. Jednak taka powierzchnia szkła jest bardzo trudna w czyszczeniu.

Szkło można zmatowić dla efektu lakieru w macie, jednak czyszczenie takiego szkła jest bardzo trudne.

Szkło na ścianę z grafiką

Zamiast jednolitego koloru, można wykonać dowolną grafikę na szkle. Obraz możemy wybrać z darmowych banków zdjęć, z własnej kolekcji lub z grafik proponowanych przez daną firmę.

Jeśli nie jesteście pewni, jak obraz będzie się prezentować w gotowym pomieszczeniu, to cześć firm jest w stanie przygotować dla Was wizualizację.

Wizualizacja paneli szklanych
Limonki, pomarańcze, a może maliny? / źródło: http://szklane-panele.com/

Jest to szczególnie pomocne przy dekorach, które wzmagają odpowiedniego skadrowania i ustawienia wzoru.

Przy większych powierzchniach wizualizacja jest wręcz konieczna.

Tu możesz sprawdzić samemu, jak kolor twoich szafek będzie pasować do wybranej grafiki —>Wizualizacja online

Technika nakładania grafiki na szkło

 

Za każdą grafiką na szkle stoi wielka maszyna 🙂

Grafikę na szkle możemy wykonać na dwa sposoby. Możemy obraz wydrukować na folii i przykleić do szkła lub wydrukować obraz bezpośrednio na szkle.

Ten drugi sposób jest szczególnie ciekawy, ponieważ nanoszony atrament na szkło jest podgrzewany promieniami UV dla utrwalenia wzoru. Trochę jak wypalanie wzoru na ceramice.

Lepsza folia czy nadruk?

Szkło w ramce aluminiowej z nadrukiem imitującym tablicę kredową z imitacją odręcznych rysunków 🙂 / źródło: http://szklane-panele.com/

Osobiście uważam, że nadruk ma przewagę nad folią, dzięki jego utrwalaniu w promieniach UV, co czyni go bardziej odpornym na zamianę koloru w wyniku długiego nasłonecznienia.

Jednak sama technika nie jest gwarancją wysokiej jakości. Jeśli lakier czy atrament jest słabej jakości, to na nic nam promienienie UV. Dla pewności warto pytać producenta o gwarancję i referencję.

Tapeta i szkło bezbarwne

Tapeta za szkłem
https://www.homebook.pl/inspiracje/kuchnia/228943_tapeta-w-romby-za-szklem-kuchnia-styl-skandynawski

Istnieje jeszcze trzecia opcja uzyskania grafiki w kuchni, czyli tapetowanie ściany i montaż bezbarwnego szkła na dystansach. Mimo że cenowo jest to tańsze rozwiązanie, to wymaga od nas większego nakładu pracy. Dodatkowo efekt grafiki nie będzie tak głęboki, jak w przypadku wydruku na szkle. 

A jeśli podoba Wam się szczególnie jakaś tapeta, to na pewno firma może skopiować ten wzór na szkło!

Szkło z ramką aluminiową czy bez ramki?

Niezależnie od tego, czy wybraliśmy szkło lakierownie, czy z grafiką, możemy umieścić je w ramce aluminiowej.

Ramka spełnia kilka funkcji:

  • Estetyczną: ramka może się nam podobać oraz w przypadku widocznych krawędzi szkła – będzie je zakrywać.
  • Ochronną: chroni odsłonięte krawędzie szkła. Hartowane szkło jest odporne na uderzenia w taflę, jednak w przypadku uderzenia o krawędź, bardzo łatwo można je uszkodzić.
  • Techniczną: niektóre systemy podświetlenia szkła wymagają ramki aluminiowej.
  • Montażową: szkło w ramce łatwiej spasować przy dużych nierównościach ścian.
  • Demontażową: montaż w ramce umożliwia demontaż tafli bez jej niszczenia.

Oświetlenie szkła w kuchni

Głównym zadaniem oświetlenia podszafkowego jest doświetlenie blatu roboczego. Dlatego, jeśli chcemy wyeksponować nasze szkło jako główną dekorację, warto zastanowić się nad jego odpowiednim podświetleniem.

Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie listwy LED, skierowanej na nasze szkło. To rozwiązanie pośrednio doświetla blat roboczy oraz szkło.

Listwa LED w oprawie 45st. doświetla blat i szkło.

Jednak dużo ciekawsza opcja – panel szklany jako źródło światła.

 Szkło z własnym podświetleniem jest niesamowicie efektownym i nastrojowym oświetleniem.

Taki efekt możemy uzyskać, stosując listwę LED w ramce aluminiowej lub podświetlając matrycę znajdującą się za szkłem, która rozprasza światło, dając bardziej równomierny efekt podświetlenia tafli szkła.

Szkło na ścianie, podświetlane listwą LED

"<yoastmark

Pierwszym sposobem, by szkło zaświeciło, to podświetlenie go listwą LED wzdłuż krawędzi.

Uzyskamy wtedy efekt świecącego szkła, jednak efekt podświetlenia będzie mocniejszy na krawędziach, a mniejszy na środku tafli.

Szkło na ścianie z podświetlaną matrycą LED

Gdyby ktoś był ciekaw jak matryca wygląda w środku – bo ja byłem 🙂

W tej opcji nie podświetlamy bezpośrednio szkła, tylko matrycę z tworzywa, która znajduje się za szkłem i rozprasza równomiernie świtało. Dzięki temu efekt podświetlenia jest równy na całej powierzchni tafli.

Kiedy montować szkło w kuchni

Szkło jest ostatnim z elementów kuchennej układanki. Dopiero po zamontowaniu wszystkich elementów umawiamy się na pomiar ścian. Po około 2-3 tygodniach przyjeżdża ekipa, która montuje nam szkło.

Szkło jest ostatnim z elementów kuchennej układanki. Pomiar do szkła robimy, gdy wszystko jest już skończone.

Jednak warto o szkle zacząć myśleć wcześniej, aby wybrać właściwy kolor lub grafikę. Część firm wykonuje nawet próbki na szkle, abyśmy mieli pewność, jak będzie wyglądać nasz wymarzony panel szklany.

W czasie pomiaru możemy od razu zapoznać się całą ofertą paneli szklanych
W czasie pomiaru możemy od razu zapoznać się całą ofertą paneli szklanych

Ważne jest, że czekając na szkło, możemy już korzystać z naszej kuchni. Montaż szkła jest nieinwazyjny i czysty.

Mycie i ochrona

Na zewnętrzną powierzchnię szkła możemy nanieść specjalną powłokę, ułatwiającą utrzymanie szkła w czystości.

Dzięki powłoce Nano brud tak nie przywiera, a szkło jest łatwiej utrzymać w czystości i kropelki wody nie pozostawiają osadu.

I tu mamy dla Was coś specjalnego 🙂

Firma DonSkinali oferuje naszym czytelnikom powłokę NANO w prezencie!

Wystarczy, że powiecie, że trafiliście do nich przez naszą stronę, a firma od siebie da Wam powłokę Nano o wartości 70 zł/m²  w cenie zamówienia! Dzięki!

A na koniec jeszcze więcej inspiracji. Zobacz Galerię: Szkło na ścianę!

Szukasz pomysłów do kuchni? Zobacz również:

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dariusz

Rozważam szklane panele w naszej firmie w sali konferencyjnej, ale musiały by być znacznie większe niż te w kuchni. Ciekaw jestem, czy ktoś realizuje takie zamówienia i czy to jest bezpieczne?

Dariusz

Serdeczne dzięki!

środki czystosci

Jak dla mnie nawet ta powłoka nano nie uchroni powierzchnie przed tłustymi zabrudzeniami/

Iga

Obrazy szklane są świetnym pomysłem na dekorację wnętrza. Ja polecam sklep: https://tulup.pl/obrazy-na-szkle w którym kupuję produkty od wielu lat, dla siebie do domu, czy dla znajomych na prezent 🙂

Bardzo fajny pomysł. oby więcej takich artykułów

Back to top button