KuchniaDla ProjektantówUrządzanie Wnętrz

Jak NIE projektować kuchni! 5 najczęstszych błędów

Czeka Cię projekt kuchni? A może jesteś architektem i żadna kuchnia nie jest Ci obca? Ten wpis jest zarówno dla nowicjuszy, jak i starych kuchennych wyjadaczy – przedstawiam moją listę: 5 najczęstszych błędów przy projekcie kuchni. Do tematu warto podejść z lekkim dystansem i humorem. W końcu kto choć raz nie popełnił jednego z tych błędów – niech pierwszy zaparzy kawę i zasiądzie do lektury.

 

Jak NIE Projektować Kuchni: 5 Najczęstszych Błędów!

 

1. Przesadna poprawność

Chcesz połączyć trójkąt roboczy, dynamiczne strefy, kierunek pracy z leworęcznością, a do tego dostosować wysokość blatu, by pasowała do każdego użytkownika. Ale nie tędy droga. Dobry projekt to nie taki, który spełnia wszystkie normy; tylko taki, który spełnia najważniejsze wymagania swoich użytkowników.

Koniec końców, to oni decydują, czy kuchnia jest dla nich wygodna i ergonomiczna.

Dobry projekt to nie taki, który spełnia wszystkie normy, tylko taki, który spełnia najważniejsze wymagania swoich użytkowników.

2. Kopiuj – wklej

Szukasz inspiracji, przeglądasz gazety i oto on, projekt doskonały. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że na zdjęciu mamy kuchnię o wielkości 50 m² o zerowej funkcjonalności, a Ty masz do dyspozycji 9 m² i 4-osobową rodzinę.

Inspiracja jest ważna, ale ważniejsze jest zrozumienie, dlaczego dany projekt nam tak bardzo się podoba.

Nie zrozum mnie źle. Inspiracja jest ważna, ale ważniejsze jest zrozumienie, dlaczego dany projekt nam się podoba. Powinniśmy spróbować wychwycić te elementy, które czynią ten projekt dla nas niezwykłym, a następnie zaadaptować je do naszego wnętrza.

Skopiowanie zdjęcia jeden do jednego nigdy nie będzie dobrym rozwiązaniem. Nie mówiąc już o tym, że okładkowych wnętrz czy ekspozycji nie projektuje się z myślą o użytkowniku, tylko o tym, by dobrze wyglądały.

3. Zaskocz mnie!

A może by tak oddać się w ręce fachowców i niech oni się tym zajmą? To jest bardzo dobry pomysł, ale pamiętaj, że nikt nie jest w stanie czytać w myślach.

Przecież gdy zamawiasz pizzę, wybierasz ulubione składniki, zamiast mówić: „Nie wiem, proszę mnie zaskoczyć” lub „To pan tu jest od robienia pizzy” 😉

Pomoc projektanta usprawni proces i szybko nakieruje nas na obszary waszych zainteresowań. W dodatku pokaże rozwiązania, których sami moglibyście szybko nie znaleźć. Natomiast bez zaangażowania, bez wspólnej pracy – wnętrze nie będzie oddawało Waszych emocji i spełniało Waszych potrzeb. Zapewne będzie poprawne, ale też trochę nijakie.

4. Dla mamusi, dla tatusia

Bądźmy asertywni. Często spotykałem się z sytuacją, że projekt wypracowany wspólnie po wielu tygodniach, dopieszczony w każdym calu, zostaje pokazany koleżance z pracy i… jej się nie podoba.

Wtedy zaczynacie wątpić. To nie z projektem jest coś nie tak. Tylko każdy ma inne gusta i zrobiłby to inaczej, to normalne. Pamiętajcie więc, że kuchnię robicie dla siebie, pod Wasze preferencje, potrzeby i gusta.
Mamusi albo będzie się podobać, albo nie. Trudno. 

 5. Kłamca, kłamca

Nie wierz we wszystko, co czytasz i słyszysz. Niestety, w branży wykończeniowej interes Klienta rzadko kiedy idzie w parze z interesem wykonawcy.

Mówiąc inaczej, słowa: „Tego się nie da, tak będzie lepiej” są synonimem: „Mnie się nie opłaca”. Oczywiście działa to też w drugą stronę. To, że ktoś napisał na forum, że Golf 3 to idealny samochód rodzinny nie znaczy, że tak być musi.

Niestety, w branży wykończeniowej interes Klienta rzadko kiedy idzie w parze z interesem wykonawcy.

W celu sprawdzenia informacji najłatwiej wybrać się na spacer po studiach mebli i porozmawiać z projektantami.

Wielu projektantów po prostu lubi wyzwania, i choćby dlatego, jeśli macie jakiś nietuzinkowy problem, chętnie się nad nim pochyli i poradzi, jak go rozwiązać. Dlatego warto z takiego podejścia skorzystać.

Według mnie, to właśnie rozwiązywanie problemów jest istotą pracy projektanta mebli.

Jak więc nie projektować kuchni?

A jak Wam przebiegło projektowanie kuchni? Jakich błędów się nie ustrzegliście, i co byście dodali do listy? Jestem naprawdę ciekaw Waszych historii 🙂


Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?

Zapisz się na nasz Kurs Urządzania Wnętrz🤓
Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – ❤️Twój Świadomy Projekt! 
Zobacz naszego e-booka o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!


Poznaj programy do projektowania kuchni

Zobacz drugą i trzecią część wpisu!

A może jak nie dekorować? 🙂

Szukasz pomysłu na kuchnię? Zobacz:

Jak kupić kuchnię!

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Iwonka

A jakie szklane panele do kuchni polecacie?:)

Iwonka

Dzięki! 🙂

Monit

Projektowanie kuchni spędza sen z powiek tym, którzy właśnie kupili mieszkanie.

Marcin Z

Jeśli wnętrze ma standardowe wymiary i jest wystarczająco dużo miejsca to można bardzo fajnie i łatwo urządzić wnętrze. Schody zaczynają się gdy pomieszczenie jest malutkie lub ma jakieś dziwne kształty takie jak skosy czy filary. Ciekawy wpis, pozdrawiam 😊

AleksandraZ

Bardzo przydatny wpis! Jestem akurat na etapie urządzania kuchni i cieszę się, że tu trafiłam.Podobają mi się kuchnie z czarnymi elementami, ale nie chcę, aby kolor ten zdominował pomieszczenie. Myślałam nad dodatkiem kwiatów w doniczkach o grubych zielonych liściach.

LauraS

Totalnie zgadzam się z tym kopiuj-wklej! Już nieraz dałam się nabrać na piękne wnętrza w gazetkach reklamowych, czy projektach na stronach, jednakże były to projekty wręcz ogromnych pomieszczeń, a ja miałam do dyspozycji zaledwie połowę z tego! Świetny wpis! Daje do myślenia 🙂

Iga

Zdecydowanie warto brać projektanta W szczególności jeśli chodzi o łazienkę. Chociażby najprostsza wizualizacja. Majster dostanie rzut jak kłaść płytki. My również zaprosiliśmy projektantkę do mieszkania i przegadaliśmy z nią naszą wizję, nasze pomysły. Rzuty w naszym wypadku zrobiliśmy sami. Przedyskutowalismy uklad. Mieszkanie jest spore (85m) i trudno utrzymać spójność. Pewne rzeczy były dla nas dość klarowne. Jak np. to jakie meble, biurka etc do biura. Ale mieliśmy mnóstwo wątpliwości co do innych pomieszczeń. Usłyszeliśmy dużo praktycznych rad. Ja jestem bardzo zadowolona z pomocy. Projektantka nie ingerowała w naszą wizję ale pomogła ja scalić. Ja polecam. Warto.

Anna

Co ciekawe, te błędy powtarzają się od lat, a wciąż można się na nie nadziać:) Zresztą piszę to z autopsji – po przeholowaniu z inspiracjami i zrobieniu czegoś kompletnie niepraktycznego. Cóż, i tak bywa, lekcja wyciągnięta 😉

Back to top button