KuchniaProjektowanie Wnętrz

Jak NIE Projektować Kuchni! 5 Najczęstszych Błędów Przy Projekcie Kuchni

Czeka Cię projekt kuchni? A może jesteś architektem i żadna kuchni nie jest Ci obca? Zarówna dla nowicjuszy, jak i starych kuchennych wyjadaczy. Przedstawiam moją listę: 5 najczęstszych błędów przy projekcie kuchni. Do tematu warto podejść z lekkim dystansem i humorem. W końcu kto choć raz nie popełnił jednego z tych błędów, niech pierwszy zaparzy kawy i zasiądzie do lektury.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy samym projekcie kuchni IKEA to zobacz: Projekt Kuchni IKEA Online!
A jeśli przy innym pomieszczeniu zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 🙂 

A może wolisz posłuchać?

Jeśli chcesz pobrać ten odcinek to kliknij tu: Pobierz Odcinek

 

Jak NIE Projektować Kuchni: 5 Najczęstszych Błędów!

 

1. Przesadna poprawność

Chcesz połączyć trójkąt roboczy, dynamiczne strefy, kierunek pracy z leworęcznością, a do tego wysokość blatu by pasowała pod każdego użytkownika. Nie tędy droga. Dobry projekt to nie taki, który spełnia wszystkie normy tylko taki, który spełnia najważniejsze wymagania swoich użytkowników.

Koniec, końców to oni decydują czy kuchnia jest dla nich wygodna i ergonomiczna.

Dobry projekt to nie taki, który spełnia wszystkie normy tylko taki, który spełnia najważniejsze wymagania swoich użytkowników.

Zobacz Nasz Kurs Projektowania Wnętrz! Kurs Projektowania Wnętrz

2. Kopiuj – wklej

Szukasz inspiracji, przeglądasz gazety i oto i on, projekt doskonały. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że na zdjęciu mamy kuchnie o wielkości 50m² o zerowej funkcjonalności, a Ty masz do dyspozycji 9m² i 4-osobową rodzinę.

Inspiracja jest ważna, ale ważniejsze jest zrozumienie, dlaczego dany projekt nam tak bardzo się podoba.

Nie zrozum mnie źle. Inspiracja jest ważna, ale ważniejsze jest zrozumienie, dlaczego dany projekt nam się podoba. Powinniśmy spróbować wychwycić te elementy, które czynią ten projekt dla nas niezwykłym, a następnie zaadaptować je do naszego wnętrza.

Skopiowanie zdjęcia jeden do jednego nigdy nie będzie dobrym rozwiązaniem. Nie mówiąc już o tym, że okładkowe wnętrza czy ekspozycje nie projektuje się z myślą o użytkowniku, tylko o tym by dobrze wyglądały.

3. Zaskocz mnie!

A może być tak oddać się w ręce fachowców i niech oni się tym zajmą? To jest bardzo dobry pomysł, ale pamiętaj, że nikt nie jest w stanie czytać w myślach.

Przecież nawet zamawiając pizze wybierasz ulubione składniki, zamiast mówić: nie wiem, proszę mnie zaskoczyć lub to Pan tu jest od robienia pizzy 😉

Pomoc projektanta usprawni proces, szybko nakieruje nas na obszary waszych zainteresowań i pokaże rozwiązania, których sami moglibyście szybko nie znaleźć. Natomiast bez zaangażowania, bez wspólnej pracy wnętrze nie będzie oddawało waszych emocji i spełniało waszych potrzeb. Zapewne będzie poprawne, ale też trochę nijakie.

4. Dla mamusi, dla tatusia

Bądźmy asertywni. Często spotykałem się z sytuacją, że projekt wypracowany po wielu wspólnych tygodniach, dopieszczony w każdym calu, zostaje pokazany koleżance z pracy i jej się nie podoba.

Wtedy zaczynacie wątpić. To nie z projektem jest coś nie tak. Tylko każdy ma inne gusta i zrobiłby to inaczej, to normalne. Więc pamiętajcie, że kuchnie robicie dla siebie, pod wasze preferencje, potrzeby i gusta.
Mamusi albo będzie się podobać, albo nie, trudno. 

 5. Kłamca, kłamca

Nie wierz we wszystko, co czytasz i słyszysz. Niestety w branży wykończeniowej interes Klienta rzadko kiedy idzie w parze z interesem wykonawcy.

Mówić inaczej, słowa: „tego się nie da, tak będzie lepiej” są synonimem: „mi się nie opłaca”. Oczywiście działa to też w drugą stronę. To, że ktoś napisał na forum, że Golf 3 to idealny samochód rodzinny nie znaczy, że tak być musi.

Niestety w branży wykończeniowej interes Klienta rzadko kiedy idzie w parze z interesem wykonawcy.

W celu sprawdzenie informacji najłatwiej wybrać się na spacer po studiach mebli i porozmawiać z projektami.

Wielu projektantów po prostu lubi wyzwania i choćby dlatego, jeśli macie jakiś nietuzinkowy problem chętnie się nad nim pochylą i poradzą jak go rozwiązać.

Według mnie to właśnie rozwiązywanie problemów jest istotą pracy projektanta mebli.

Więc, jak nie projektować kuchni?

A jak Wam przebiegło projektowanie kuchni?  Jakich błędów się nie ustrzegliście i co byście dodali do listy. Jestem naprawdę ciekaw Waszych historii 🙂

Masz problem lub szukasz rozwiązania?
Zapytaj Nas, a my chętnie Ci pomożemy!

Jeśli masz  bardzo konkretny dylemat lub rozterkę to w każdą środę możesz zadać nam pytanie na naszym Facebooku Twoje Pierwsze Mieszkanie pod postem „Zapytaj mnie w środę”.

Dzięki temu rozwiązujemy Twoje problemy oraz razem pomagamy innym mającym podobne trudności!

Zobacz drugą i trzecią część wpisu!

A może jak nie dekorować? 🙂

Szukasz pomysłu na kuchnię? Zobacz:

Jak kupić kuchnię!

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli. Prywatnie poszukiwacz adrenaliny w nietypowych sportach i przekraczaniu własnych granic.

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button