Kuchnia

Jak zaoszczędzić na meblach kuchennych? 10 projektowych porad

Cena kuchni wynosi średnio od 5% do 10% wartości naszej nieruchomości. To dużo, jednak na etapie projektu można zastosować kilka prostych trików, które skutecznie obniżą jej koszt. Nie zmniejszając przy tym wygody, funkcjonalności czy estetyki naszej wymarzonej kuchni. Dlatego nie przedłużając, zapraszam na mój poradnik o tym, jak zaoszczędzić na meblach kuchennych, by mądrze się urządzić i nie stracić przy tym fortuny 😉

Jeśli potrzebujesz pomocy przy samym projekcie kuchni IKEA, to zobacz: Projekt Kuchni IKEA Online!
A jeśli przy innym pomieszczeniu, to zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 🙂 

A może wolisz posłuchać?

Jeśli chcesz pobrać ten odcinek, to kliknij tu: Pobierz Odcinek!

 

10 projektowych porad, jak zaoszczędzić na meblach kuchennych!

 

1. Wybierz szerokie szafki zamiast wąskich

Mniej szafek ale szerokich zamiast wielu ale wąskich
Po lewej 3 szerokie szafki, a po prawej 4 wąskie. Wykorzystanie takie samo, więc po co przepłacać 😉

Najprostsze rozwiązanie, które pozwala zyskać najwięcej, to stosowanie szerokich szafek. To proste założenie doskonale wpisuje się w styl nowoczesny oraz jest bardzo wygodne i oszczędne.

Zysk z tego rozwiązania polega na mniejszej ilości mechanizmów oraz mniejszej ilości obróbki samych szafek, jednocześnie przy wykorzystaniu takiej samej przestrzeni do przechowywania.

Mniej szafek to mniej drogich mechanizmów, zaś szerokie szafki wykorzystują taką samą przestrzeń.

Dlatego jeśli planujesz kuchnię, to zamiast, np. trzech szafek o szerokości 60 cm, wybierz dwie o wymiarze 90 cm.

2. Pytaj wykonawcę o zamienniki

Alternatywne firmy produkujące Carga i systemy narożne
Za to samo rozwiązanie możemy zapłacić bardzo różnie Źródło

Wśród firm produkujących systemy kuchenne, znajdziemy zarówno te bardzo drogie rozwiązania, jak i te, gdzie stosunek ceny do  jakości wyrażony jest kciukiem uniesionym w górę 🙂

Oczywiście nie chodzi o to, by rezygnować z cichego zamykania czy płynnego ruchu prowadnicy. Jednak są firmy, które produkują, dobrej jakości akcesoria meblowe w niższej cenie niż te najbardziej popularne.

Z akcesoriami jest trochę jak z lekami. Dopóki nie zapytasz, to się nie dowiesz, że są zamienniki w niższej cenie.

Dlatego jeśli szukasz oszczędności, warto zapytać swojego wykonawcę o alternatywne rozwiązania do szafek typu Cargo czy szafek narożnych.

3. Druciany kosz zamiast plastikowej półki

Druciany kosz lub plastikowa półka
Kosz druciany oraz kosz pełny do obrotnicy 3/4 koła

Drobnym, ale jednak wpływającym na cenę szczegółem jest rodzaj półki, zarówno w obrotnicach narożnych, jak i wyciągach podblatowych (fachowa nazwa na cargo ;)), która może być pełna z plastiku lub płyty, albo ażurowa – druciana.

Druciana półka czy pełna – decyzja zależy od tego, co zamierzamy tam przechowywać.

Półki ażurowe (druciane) są tańsze. Jeśli w szafce narożnej planujemy trzymać garnki, a w cargo pojemniki lub butelki, to nie stanowi to problemu.

Jeśli szukasz pomysłów na akcesoria do szafek narożnych, to wszystkiego dowiesz się z tego wpisu:
Wpędzeni w róg – systemy szafek narożnych [PRZEGLĄD]

4. Szuflady wewnętrzne zamiast wysokiego cargo

Sposób na szafy gospodarcze, czyli szuflady wewnętrzne zamiast Carg
Szafa gospodarcza z szufladami wewnętrznymi kontra wysuwane cargo

W przypadku szerokich szaf gospodarczych, czyli takich o szerokości 50 cm lub 60 cm, zamiast inwestować w całościowy system cargo, możemy zastosować szuflady wewnętrzne tylko do wysokości naszego wygodnego dostępu. 

Oznacza to w praktyce wykonanie 4 do 5 szuflad wewnętrznych, których koszt jest niższy od pełnego, wysokiego systemu typu cargo.

Szuflady stosujemy tylko na wysokości wygodnego dostępu, planując w wyższych partiach szafy umieszczenie przedmiotów rzadziej używanych.

W tym rozwiązaniu dostęp do górnej części szafy jest trudniejszy, ale możemy tam przechowywać rzadko używane naczynia czy roboty kuchenne, godząc się z wizją sięgnięcia po stołek, gdy zajdzie taka potrzeba.

Warto nadmienić, że w przypadku wysokiego, wysuwanego systemu cargo, również dostęp do najwyższej części jest możliwy dzięki taborecikowi 😉

5. Najpierw wybierz meble i systemy, ponieważ blat możesz zmienić

Blat jest bardzo ważnym elementem pracy w kuchni, ale jest również jednym z nielicznych elementów, które można wymienić bez ingerencji w szafki.

Nie jest to w pełni porada dotycząca projektu, co bardziej właściwej kolejności przy planowaniu budżetu. Niestety, z blatami już tak jest, że albo mamy względnie tanie blaty laminowane, albo już tylko względnie drogie blaty kamienne i kompozytowe.

Blat zawsze możesz zmienić bez ingerencji w szafki, ale szuflad czy systemów kuchennych już nie dołożysz.

Dlatego projektując kuchnię marzeń, skup się w pierwszej kolejności na szafkach, systemach szuflad, cargo i obrotnicach, ponieważ tego już później nie dołożysz.

Więcej o blatach i cenach znajdziesz w naszym wpisie: Jak Wybrać Blat?

6. Uchwyty, które ciągną za portfel

Uchwyty, relingi, klamki, gałki i gałeczki. Niby drobiazgi, ale swoje kosztują

Wykonawcy często kupują akcesoria kuchenne (w tym uchwyty) tam, gdzie im bliżej czy wygodniej, a niekoniecznie taniej – w końcu to Ty płacisz.

Na drobiazgach najłatwiej „popłynąć”. Zapytaj swojego wykonawcę o koszt uchwytów i sprawdź, czy sam nie kupisz ich taniej.

Jeden uchwyty to koszt ok. 15-25 zł. W kuchni mamy ich od kilkunastu do kilkudziesięciu. Dlatego warto zwrócić uwagę na cenę uchwytów i jeśli zajdzie taka potrzeba, to zamówić je samemu przez Internet. W zależności od liczby uchwytów – możemy zaoszczędzić całkiem sporą kwotę.

7. System bezuchwytowy z uchwytem wpuszczanym

System bezuchwywy z uchwytem wpuszczanym
Uchwyt wpuszczany jako alternatywa do listwy aluminiowej

To już taka porado-ciekawostka 🙂 Jeśli zależy nam na efekcie kuchni bez wystających klamek, to zamiast całych systemów bezuchwytowych czy frezowanych frontów, możemy zastosować uchwyty wpuszczane.

Uchwyt wpuszczany możemy zastosować z każdym rodzajem frontów i cieszyć się kuchnią bez klamek w dobrej cenie 😉

Jest to bardziej oszczędne rozwiązanie od całego systemu oraz możliwe do zastosowania z każdym rodzajem frontów.

A może jednak system bezuchwytowy: Zobacz rodzaje systemów bezuchytowych! 

8. Lodówka wolnostojąca zamiast zabudowanej

Lodówka wolnostojąca zamiast zabudowanej

To rozwiązanie jest głębsze, niż myślicie, ponieważ wybór urządzenia wolnostojącego niesie ze sobą dwojakie korzyści – finansowe oraz funkcjonalne. Niestety, kosztem jednorodności zabudowy.

Oprócz oszczędzania na całej szafie do zabudowy lodówki, poza ewentualnym bokiem meblowym, zyskujemy również lepsze urządzenie, niż w przypadku średniej lodówki i całej szafy.

W cenie średniej lodówki do zabudowy mamy lodówkę wolnostojącą, która jest większa, ma więcej funkcji i system No Frost.

Lodówkę wolnostojącą z wieloma funkcjami można nabyć już za ok. 1800 zł. W tej cenie kupimy najwyżej przeciętną lodówkę do zabudowy, która nie posiada systemu No Frost, do której musimy zakupić jeszcze całą szafę.

Dlatego dla liczących (poza oszczędnościami) stosunek zysków do kosztów, warto wziąć ten argument pod rozwagę.

9. Samodzielny montaż piekarnika

Samodzielny montaż piekarnika
Montaż piekarnika to łatwizna, nawet bez ogrodniczek sobie poradzisz 😉

Czy to już skąpstwo? 🙂

Warto, żebyście wiedzieli, że montaż piekarnia niezależnie, czy w słupku, czy pod płytą, sprowadza się do umieszczenia go w gotowej niszy, przykręceniu 4 wkrętów i podłączeniu do gniazdka. Koszt takiej usługi wynosi od 100 do 200 zł.

Montaż piekarnika to drobnostka i ta niewiedza może nas kosztować nawet 200 zł.

Oczywiście nie chodzi o to, byście wyrywali montażyście śrubokręt i zrobili to sami. Jednak ta wiedza może być przydatna na etapie negocjacji ceny montażu sprzętu AGD. 

Uwaga. W przypadku piekarników z przewodem zasilającym bez wtyczki, montaż urządzenia powinien zostać wykonany przez instalatorów z odpowiednimi uprawnieniami. Sam montaż urządzenia powinien zostać potwierdzony podpisem i pieczątką na karcie gwarancyjnej. Inaczej możemy stracić gwarancję. W przypadku urządzeń z normalną wtyczką, możemy śmiało sami podłączyć urządzenie. Wygląda to trochę na spisek producentów AGD, ale co zrobisz 😉 

 

10. Widoczne boki pozostaw w laminacie

Widoczne boki pozostaw w laminacie
Boki lodówki czy słupka nie zawsze muszą być lakierowane Zdjęcia – źródło

Nie wszystkie części kuchni pełnią funkcję reprezentacyjną. O ile jak najbardziej rozumiem wypucowane na połysku wyspy kuchenne, będące centralną częścią kuchni, tak często lakierowanie boku lodówki do zabudowy czy słupka z piekarnikiem może być przesadną rozrzutnością.

Lakierować bok czy nie? Warto się nad tym zastanowić, ponieważ koszt jest wysoki, a widoczny bok może być zupełnie niewidoczny 😉

Szczególnie, jeśli wybieramy kolor biały na fronty lub lakierujemy szafki w macie. Wiem, że planując kuchnię myślimy, że takie szczegóły będą ważne. Jednak prawda jest taka, że może to być całkowicie niewidoczne 😉

Dlatego zwróćcie uwagę, czy bok lodówki albo słupka z piekarnikiem rzeczywiście musi być lakierowany. Tym bardziej, że mówimy o dużej płaszczyźnie, stąd i oszczędności mogą być duże.

Jak więc zaoszczędzić na meblach kuchennych?

Więc jak zaoszczędzić na meblach kuchennych?
Jak zaoszczędzić na meblach kuchennych – dobrze planując :*

Największe oszczędności możemy zyskać, wybierając tańszego wykonawcę. Jednak pamiętajmy, że za niską ceną rzadko kiedy idzie wysoka jakość.

Dlatego starałem się podać uniwersalne porady, które możemy zastosować we współpracy z praktycznie każdym wykonawcą.

Niska cen i wysoka jakość to oksymoron. Dlatego zawsze zachowajmy zdrowy rozsądek i rozwagę, by mieć kuchnię na lata, a nie do lata 😉

Ale jak zawsze pamiętajmy, by zachowajmy zdrowy rozsądek i rozwagę. W końcu kuchnię kupujemy na lata i czasem warto trochę dołożyć, żeby mieć z niej prawdziwą radość i pożytek, czego Wam wszystkim życzę!

 

A jakie są Wasze kuchenne, oszczędnościowe triki?

 


Potrzebujesz pomocy przy urządzaniu?

Zapisz się na nasz Kurs Urządzania Wnętrz🤓
Zobacz nasze  Konsultacje Wnętrz Online! 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – ❤️Twój Świadomy Projekt! 
Zobacz naszego e-booka o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!


Szukasz pomysłów do kuchni? Zobacz!

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka

Mam w kuchni uchwyty wpuszczane (spadek po poprzednich właścicielach mieszkania) i są bardzo nieporęczne — ciężko je otworzyć „jednym palcem”, a i utrzymanie ich w czystości to też nie taka łatwa sprawa. Przy remoncie na pewno wybiorę inne rozwiązanie do kuchni. 🙂

studioprogress

Dodałbym jeszcze, że warto wykorzystywać rzeczy, które mamy z poprzedniego mieszkania/domu. Często meble i akcesoria dobrej jakości są wyrzucane tylko dlatego by mieć coś nowego. Tak samo warto spojrzeć przychylnie na rzeczy z drugiej ręki. Można znaleźć skarby i to w rozsądnej cenie!

Ola

Wydaje mi sie ze jeśli chodzi o lodowke wolnostojaca mysle ze trzeba zadbac tez i odpowiedni doplyw powietrza/wentylacje wg instrukcji producenta 🙁 niestety mamy lodowke wolnostojaca na wcisk i co chwile strzela i musi ciezej pracowac 🙁 poprzednia niestety po kilku latach tak chlodzila, ze az mrozila, ale nie mielismy innego wyboru

Aleksandra

Doskonałe porady, z których skorzystam jak tylko będę na nowo urządza kuchnię po remoncie. Jeszcze nie jestem pewna, jaki będzie jej styl, ale to nie problem przecież poradzić się w tej kwestii architekta [Ciach]. Buro oferuje wiele ciekawych rozwiązań i pomysłów.

Back to top button