KuchniaUrządzanie Wnętrz
Popularne

Jak NIE projektować kuchni? 5 najczęstszych błędów przy projekcie kuchni [Cz. 2]

W drugiej części „5 najczęstszych błędów przy projekcie kuchni” skupimy się na błędach związanych z ergonomią pracy, błędach technicznych i jednym typowym dla świeżych projektantów 😉 Czego więc nie robić, by dobrze w kuchni się urządzić? Zobaczcie listę: 5 najczęstszych błędów przy projekcie kuchni – Cz. 2!

 

5 najczęstszych błędów przy projekcie kuchni – Cz. 2!

 

1. Zlew i płyta obok siebie

5 błędów przy projekcie kuchni - zlew i płyta obok siebie

Zaczynamy do jednego z najbardziej spornych błędów, często uważany za wygodne rozwiązanie, a przy próbie zwrócenia uwagi, że można inaczej – jest często kwitowany: „bo mi tak wygodniej!” Jednak jest to błąd i to dosyć poważny, który zdecydowanie utrudnia nam pracę w kuchni zamiast ją ułatwić. Zanim ktoś powie, że mu tak wygodniej, zastanówmy się przez chwilę nad pracą w tak zaprojektowanej kuchni.

Gdzie jest blat roboczy?

Układ idealny, do którego powinniśmy dążyć w przypadku liniowej zabudowy kuchennej. Produkty myjemy, przygotowujemy i gotujemy.

Blat roboczy to przestrzeń między zlewem a płytą. Taki układ jest najlepszy, ponieważ wynika z naturalnego rytmu pracy w kuchni. Produkty najpierw myjemy (zlew), następnie kroimy (blat roboczy) i na końcu gotujemy (płyta).

Umiejscowienie lodówki jest również ważne, ale dla uproszczenia naszych rozważań przyjmę, że miejsce lodówki jest stałe.

Jeśli płyta i zlew będą w bezpośrednim sąsiedztwie, to mamy do czynienia z dwiema sytuacjami:

Blat roboczy, płyta, zlew

Zanim zaczniemy przygotowywać produkty, musimy je wpierw przenieść nad płytą do zlewu i z powrotem na blat roboczy.

W takim układzie najpierw myjemy produkty, następnie mokre przenosimy nad płytą i uważamy, by woda nie kapała na rozgrzaną patelnię, by w końcu zacząć przygotowanie posiłku. Jednak każdorazowe umycie produktów wymaga ominięcia płyty i kolejnych kroków, by wrócić do blatu roboczego.

Blat roboczy, zlew, płyta

Przygotowane produkty musimy przekładać nad zlewem, by trafiły na płytę.

Ten układ jest bezpieczniejszy, ponieważ nie musimy przenosić mokrych produktów nad płytą, jednak wciąż jest niewygodny, ponieważ produkty przygotowane do gotowania, musimy przenosić nad zlewem, robiąc dodatkowe kroki.

Mit wygody

Jedyny kontrargument jest taki, że umieszczając płytę bliżej zlewu, jest nam wygodniej nalać wody do garnka lub odłożyć brudne przybory do zlewu. Czyli całe gotowanie sprowadzamy do dwóch czynności, które wykonujemy raz przed lub po gotowaniu 🙂

Dobra długość blatu roboczego to 90 cm ale już od 45 cm zmieścimy się z deską, by wygodnie przygotowywać produkty do gotowania.

Stąd najczęściej ten błąd bierze się z powielania wspomnianego rozwiązania z domów rodzinnych. Jednak uważam, że do wygody łatwo się przyzwyczaić i w dobrze zaprojektowanej kuchni szybko zapomnimy o dawnych przyzwyczajeniach.

Dlatego, jeśli macie dość miejsca na blacie, to postarajcie się o odstęp między zlewem a płytą. Polska Norma proponuje 90 cm dla komfortowego gotowania. Natomiast już 45 cm wystarcza, by swobodnie umieścić deskę do krojenia i wygodnie szykować produkty.

2. Gniazdka za urządzeniami

5 błędów przy projekcie kuchni - gniazdo za urządzeniami

Jest to najczęstszy błąd przy projekcie kuchni, popełniany zarówno przez świeżych projektantów, jak i przez ich doświadczonych kolegów i koleżanki, a nawet deweloperów budowlanych.

Niestety, jest to na tyle poważny błąd, że często uniemożliwia prawidłowe podłączenia urządzenia. W szczególności, jeśli gniazdko znajduje się za zmywarką.

Gniazdka umieszczamy albo przy samej podłodze (cokół min. 10 cm), albo obok urządzenia. Natomiast w przypadku zmywarki – zawsze obok urządzenia.

Dlatego nigdy nie planujcie przyłączy elektrycznych za urządzeniami w kuchni, ponieważ najprawdopodobniej uniemożliwi to ich podłączenie. Gniazdka umieszczamy albo przy samej podłodze (cokół min. 10.cm), albo obok urządzenia. Natomiast w przypadku zmywarki – zawsze obok urządzenia.

3. Źle dobrana wysokość blatu kuchennego

5 błędów przy projekcie kuchni - źle dobrana wysokość blatu

Znowu błąd, przy którym najczęściej słyszę odpowiedź: „a mi jest tak wygodnie.” Optymalna wysokość blatu roboczego wynosi od 10 do 15 cm poniżej ręki zgiętej w łokciu.

Dlatego osoby o wzroście do ok. 160.cm powinny mieć blat na wysokości 86 cm. Jeśli twierdzą, że wygodniej jest im kroić przy blacie o wysokości 91 cm i więcej, to oznacza, że mają złą technikę krojenia. Czyli kroją z góry do dołu zamiast ruchem posuwistym.

Jeśli ktoś twierdzi, że wygodniej jest mu kroić przy źle dobranej wysokości blatu, to oznacza, że ma złą technikę krojenia 😉

Czasami ten błąd powstaje przypadkowo na etapie oglądania kuchni. Często, gdy przymierzamy się do blatów w salonie lub sklepie, to jesteśmy w obuwiu, o czym łatwo zapomnieć. Niestety, tych kilku, a czasem kilkunastu centymetrów, które zyskujemy w obuwiu, może nam zabraknąć do wygodnego gotowaniu w domowym zaciszu.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak dokładnie dobierać wysokość blatu roboczego czy jego braku, to obszernie omówiłem to na przykładach tym artykule:

4. Niestandardowe wymiary szafek

5 błędów przy projekcie kuchni - niestandardowe wymiary szafek

W pracy zdarzało mi się oglądać projekty, w których wymiary szafek wynosiły długość ściany podzieloną przez liczbę szafek… czyli każda szafka miał szerokość, np. 57,12 cm. Projektowanie jest proste, co nie? 😀

Jeśli Was to nie śmieszy, to znaczy, że żart jest nieco hermetyczny 😉 Jednak błąd pozostaje błędem.

Robienie szafek o dowolnych wymiarach ma kilka konsekwencji:

  • Problemy z symetrycznym ułożeniem szafek – sprzęt AGD ma standardowe wymiary, które narzucają „rytm” wymiarów.
  • Często wyższa cena za niestandardowe rozwiązanie.
  • Bark możliwości dokładnego dopasowania organizerów do szuflad, które są standardowe.
  • Strata miejsca w przypadku systemów cargo oraz narożnych, ponieważ są one dopasowane do określonych standardowych wymiarów. Przy szerszej szafce niczego nie zyskujemy.
  • W szafce o szerokości, np. 63 cm nie zmieścimy więcej garnków niż w szafce o szerokości 60 cm 😉
  • Brak możliwości wykonania projektu przez firmy wykonujące meble o wymiarach standardowych, np. IKEA.

Oczywiście, często pojawiającym się argumentem za koniecznością wykonywania nietypowych szafek jest kwestia szczelin i braku dopasowania całej zabudowy do wymiarów ścian.

Jednak w praktyce nie projektuje się mebli od ściany do ściany, ponieważ z technicznego punktu widzenia takiej zabudowy nie zmieścimy. Szafki po ustawieniu mają większy wymiar niż to wynika z ich nominalnych szerokości. Dlatego zawsze jest planowany luz na montaż.

Natomiast w przypadku szerszych szczelin stosuje się maskownice, które uzupełniają wymiary, tworzą dystans w układach narożnych oraz umożliwiają otwarcie szafek przy ścianie.

Osoby zaciekawione, jak to jest z tymi wymiarami w kuchniach, kieruję do tego wpisu:

5. Źle dobrane światło do pracy

5 błędów przy projekcie kuchni - źle dobrane światło do pracy

Na koniec zostawiłem sobie taką błędo-ciekawostkę 😉 Gdy projektujemy oświetlenie w kuchni i za bardzo skupimy się na jego aspekcie dekoracyjnym, może go na zabraknąć do pracy w kuchni lub pogorszyć jej jakość.

Niestety, dołożenie kolejnych punktów świetlnych w już w gotowej kuchni nie jest rzeczą prostą, dlatego zwróćmy szczególną uwagę nie tylko na oświetlenie zapewniające „ochy i achy”, ale również komfort pracy.

Wpływa barwy światła na odbiór koloru jedzenia; źródło

Dla odpowiedniego komfortu pracy nie tylko moc światła jest ważna, ale również jego odpowiednia brawa.  Szczególnie w kuchniach nowoczesnych dominuje oświetlenie o białej barwie światła. Z całą pewnością wygląda to efektownie, natomiast ma poważne następstwa w odbiorze przygotowywanych potraw. Nie bez powodów w sklepach rybnych dominuje barwa biała, a w mięsnych żółta 😉 

Barwa żółta, ciepła jest najlepsza do pracy w kuchni, natomiast przy oświetleniu dekoracyjnym możemy popuścić wodze fantazji.

Dlatego, jeśli zależy nam na komfortowym gotowaniu oraz efekcie „Wow”, to warto zaplanować nawet dwa rodzaje oświetlenia: dekoracyjne i robocze. Dla światła roboczego najlepsza jest barwa ciepła, żółta, natomiast przy oświetleniu dekoracyjnym możemy popuścić wodze fantazji.

A o tym, jak dobierać oświetlenie oraz obliczyć niezbędną ilość światła, pisaliśmy w tym artykule:

Błąd nie zawsze jest błędny

Błąd nie jest błędem

Mam nadzieję, że ta lista pozwoli Wam uchronić się przed kilkoma błędami i pomoże zrozumieć, że większość błędów ma drugie, a nawet trzecie dno. Dopiero ich dokładne poznanie pozwala ujrzeć konsekwencje, jakie za sobą niosą, co w efekcie czyni je błędami.

Błędem powinniśmy nazywać tylko te sytuacje, gdy mając do wyboru wiele możliwości, wybieramy najgorszą 😉

Natomiast warto zaznaczyć, że nie każdy błąd jest w pełni błędem. Projektowanie wnętrz to w dużej mierze sztuka kompromisów i wyzbywania się rzeczy zbędnych na rzecz tych najważniejszych.

Dlatego w przypadku bliskości płyty i zlewu, sam miałem do czynienia z projektami,  gdzie takie rozwiązanie było najlepsze, aby zapewnić jakiekolwiek sensowne miejsce do gotowania. Wysokość blatu roboczego często jest podyktowana wysokością parapetu czy nawet systemem mebli. Czasem też, rzeczywiście szafka o wymiarze 37 cm ratuje projekt, a zimna, biała barwa światła jest tą, w której czujemy się najlepiej.

Projektowanie wnętrz to w dużej mierze sztuka kompromisów i wyzbywania się rzeczy zbędnych na rzecz tych najważniejszych.

Dlatego unikajmy również przesadnej poprawności, o czym pisałem w przedniej części i pamiętajmy o kontekście. Stąd też błędem powinniśmy nazywać tylko te sytuacje, gdy mając do wyboru wiele możliwości, wybieramy tę najgorszą 😉

Ciekawi innych błędów przy projektowaniu kuchni?


Potrzebujesz pomocy przy urządzaniu?

Zapisz się na nasz Kurs Urządzania Wnętrz🤓
Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – ❤️Twój Świadomy Projekt! 
Zobacz naszego e-booka o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!


A może jak nie dekorować? 🙂

Szukasz pomysłu na kuchnię? Zobacz:

Jak kupić kuchnię!

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ania

Ja przed remontem kuchni miałam płytę gazową tuż obok zlewu… No i niestety, każde mocniejsze odkręcenie wody skutkowało tym, że płyta była pochlapana…

Venotto

W naszym nowym mieszkaniu, które kupiliśmy w Warszawie pierwsze co zrobiliśmy to wyrzuciliśmy starą kuchnię i zamówiliśmy nową na wymiar. Poprzednia, była całkowicie niepraktyczna np. obok zlewu lodówka i płyta gazowe.

Kucharz

Bzdura w temacie światła w kuchni. W jadalni – zgoda – barwa ciepła jest wskazana. Ale blat roboczy powinien być mocno oświetlony i to zimną barwą, w ostateczności neutralną.

Vieri Divani

Dla mnie odpowiednio skomponowania kuchnia to bardzo ważny aspekt. Mamy ją na widoku z salonu i zależało nam na wyglądzie i praktyczności.

Back to top button