Jak wybrać zlew do kuchni? [PORADNIK]
Zlewy, zlewozmywaki, komory nakładane, podwieszane, a nawet wpuszczane. Do tego zlewy granitowe, kompozytowe czy stalowe, ale z jakiej stali?! Wybór jest ogromny i często zamiast pomagać – tylko utrudnia.
Dlatego w tym wpisie podpowiem Wam, jak wybrać zlew do kuchni, by nie wylewać później w zlewie łez!
Lista kontrolna: Jak wybrać zlew do kuchni?
Zaczniemy nietypowo, bo od razu od samego sposobu podejmowania decyzji, które ułatwią Ci odnalezienie idealnego zlewu. Jeśli coś będzie dla Ciebie niezrozumiałe, to w dalszej części wpisu omawiam szerzej każdy z tych elementów. A skoro już masz swoje typy zlewów, to ta lista powinna pomóc i poukładać Twoje pomysły!
Etapy wyboru zlewu do kuchni
1. Na jaki montaż zlewu pozwala mi mój blat?
-
- nakładany (wpuszczany) – blaty laminowane
- podwieszany – blaty kamienne i kompozytowe
- na równi z blatem – blaty kamienne i kompozytowe
- montaż w szafce – blat nie ma wpływu ten rodzaj montażu zlewu
2. Rozmiar zlewu
-
- Szafka zlewozmywakowa wyznacza maksymalną wielkość zlewu. Pamiętaj, że w przypadku zlewu z ociekaczem, blat w tym miejscu również musi zostać wycięty.
- Jeśli masz zmywarkę, to najbardziej uniwersalny będzie zlew jednokomorowy. Oczywiście decyzję podejmij zgodnie z własnymi preferencjami pracy w kuchni.
- Decydując się na zlew 1,5-komorowy sprawdź, czy główna komora jest dla Ciebie wystarczająco duża, aby zmieścić garnek lub patelnię.
3. Z jakiego materiału wybrać zlew?
-
- Stalowy – najbardziej bezpieczna opcja w każdym przedziale cenowym. Uważaj na zlewy z prostymi krawędziami wewnątrz komory, ponieważ są trudniejsze w czyszczeniu od wersji z krawędziami zaokrąglonymi.
- Kompozytowy (granitowy) – uważaj na marketowe zlewy, ponieważ w strukturze przypominają bardziej plastik niż granit. Bezpieczny wybór to zlewy znanych marek, jak na przykład Franke, Blanco, Pyramix, Shock itp.
- Ceramiczne – ten materiał jest bardzo twardy, ale również kruchy i podatny na uszkodzenia spowodowane nagłym uderzeniem. Dobrej jakości ceramika wymaga złożonego procesu wypieku, a wady materiału nie są widoczne gołym okiem. Dlatego wybierając zlew ceramiczny, decydujmy się również na znanych producentów, ale nawet na takim zlewie nie „tłuczemy kotletów”.
4. Kup zlew!
-
- Znając rodzaj montażu, poszukiwaną wielkość oraz materiał – poszukaj zlewu, który Ci się spodoba.
- Wiele firm oferuje dobrej jakości zlewy w różnych cenach. Uważajcie jedynie na promocyjne zlewy z marketu.
- Jeśli nasz budżet jest ograniczony, to warto rozważyć zlew stalowy, który jest bezpieczniejszym wyborem niż tzw. granitowy.
- Jeśli zamawiasz zlew przez Internet, to koniecznie otwórz paczkę przy kurierze! Spokojnie, kurier jest na to przygotowany i nie powinien protestować. W przypadku zlewów kompozytowych jest to bardzo ważne, a przy ceramicznych obowiązkowe.
Wiesz już, jak wybrać swój zlew? Jeśli jakiś fragment był dla Ciebie niejasny, to poniżej dokładnie opisuję poszczególne elementy, związane z podejmowaniem decyzji oraz możliwe opcje.
Nie jesteś pewna/y koloru? Tu możesz dobierać kolory zlewów do różnych kolorów blatu:
Asystent kolorów Blanco
Jak wybrać zlew do kuchni – Poradnik
1. Sposób montażu zlewu
Ze względu na sposób montażu, zlewy możemy podzielić na: podwieszane, czyli umieszczane pod blatem oraz nakładane, czyli z widocznymi krawędziami zlewu na blacie. Ten drugi sposób jest też często określany jako wpuszczany w blat, jednak uważam, że określenie nakładany jest bardziej czytelne.
Sposób montażu zlewu zależy od rodzaju naszego blatu.
Pomiędzy tymi dwoma standardowymi rozwiązaniami występuje jeszcze montaż na równi z blatem oraz na szafce. Montaż na równi jest dostępny, podobnie jak podwieszany, tylko dla blatów kamiennych i kompozytowych. Natomiast montaż na szafce jest niezależny od blatu.
Który sposób montażu jest najlepszy?
Sposób montażu jest uzależniony głównie od rodzaju blatu. W przypadku blatów laminowanych jesteśmy ograniczeni do montażu nakładanego, który zabezpiecza blat przed wodą. Do blatów kamiennych oraz kompozytowych możemy wykonać dowolny sposób montażu.
Montaż podwieszany zlewu pozwala nam jednym ruchem ręki zmieść okruszki z blatu prosto do komory zlewu, bez konieczności omijania krawędzi zlewu.
Pomijając kwestie tego, co nam się bardziej podoba, to w przypadku mocowania zlewu pod blatem największą praktyczną zaletą jest brak krawędzi zlewu na blacie. To pozwala nam jednym ruchem ręki zmieść wszystkie okruszki czy inne drobne nieczystości bezpośrednio do komory zlewu. W przypadku odstającej krawędzi zlewu –zawsze musimy to jakoś obchodzić.
2. Rozmiar zlewu
Wybór rozmiaru zlewu uzależniamy od dostępnego miejsca w szafce oraz na blacie. Warto tu zauważyć, że ociekacze nablatowe również wymagają otworu w blacie. Natomiast ogólna klasyfikacja zlewów pod względem rozmiarów wygląda następująco:
Dostępne wymiary zlewów
- 1-komorowe; najbardziej uniwersalne rozwiązanie, jeśli w kuchni mamy zmywarkę
- 1-komorowe z ociekaczem; nadal uniwersalne, tylko nie przesadzajmy z długością ociekacza
- 1,5-komorowe; zwróćcie uwagę, czy główna komora jest dość duża, aby zmieścić garnek lub patelnię
- 1,5-komorowe z ociekaczem; nadal sprawdźcie, czy główna komora jest wystarczająca
- 2-komorowe; wymagają szafki o szerokości powyżej 60 cm; na bardzo duże potrzeby
- 2-komorowe z ociekaczem; wymagają szafki o szerokości powyżej 60 cm i naprawdę dużo miejsca na blacie
- Zlewy narożne – odradzam. Zlew narożny wymaga bardzo dużej przestrzeni i koliduje ze zmywarką. Jeśli macie jakiekolwiek inne opcje, to lepiej je wybrać. Ten temat jest bardzo złożony i kiedyś zrobię o tym oddzielny wpis.
Jaki rozmiar zlewu jest najlepszy?
Wybór rozmiaru zależy od Was oraz Waszych osobistych preferencji. W rozmiarach zlewów zwracam najczęściej uwagę na małe zlewy 1,5-komorowe. Zanim kupicie, sprawdźcie, czy w komorze głównej jest dość miejsca na umycie patelni czy większego garnka. To właśnie te zlewy bywają najbardziej zdradliwe i zamiast praktycznych komór mamy dwie „komórki” 😉
Zlewy jednokomorowe zaczynają się od szerokości ok. 34 cm, a kończą na małych wannach, czyli komorach o szerokości nawet 80 cm. To, jaka komora będzie dla nas najbardziej odpowiednia, zależy od wielu czynników, natomiast osobiście uważam, że nie warto przesadzać z wielkością zlewu, szczególnie jeśli mamy zmywarkę.
Dlatego dla większości osób posiadających zmywarkę w kuchni, wystarczające są zlewy 1-komorowe oraz 1-komorowe z ociekaczem, w zależności od miejsca na blacie.
3. Materiał na zlew
Każdy rodzaj zlewu znajdziemy w praktycznie każdym materiale, który też ma swoje odmiany. Poniżej przedstawiam podział zlewów na trzy główne kategorie oraz ich podkategorie. Ponieważ obszar podkategorii to wolna amerykanka, proponuję Wam mój autorski podział, gdzie pod hasłem „ultra plus” rozumiem wszystkie marketingowe nazwy dla ultra nowoczesnych materiałów, jak np. Ceramika Pura Plus 🙂
Materiały na zlew:
- Stal
- stal
- stal ultra plus
- Kompozytowe
- kompozytowe zwane „granitowymi” z marketu; w ich składzie jest bardzo dużo spoiwa
- kompozytowe markowe; czyli zlew, w którego składzie przeważają głównie substancje twarde
- kompozytowe ultra plus
- Ceramika
- ceramika zwykła
- ceramika ultra plus
Na co zwracać uwagę przy danym materiale na zlew kuchenny
Zlewy stalowe
Zlewy stalowe są często zarówno niedrogim, jak i sprawdzonym rozwiązaniem. Dlatego ich wybór, nawet przy budżetowych modelach, jest bardzo bezpieczny. Na poparcie tych słów dodam, że również renomowane firmy proponują swoje stalowe zlewy w cenach ok. 400 zł, np. Blanco Tipo 6.
Samo wykończenie zlewów stalowych też jest różne. Stal może być gładka jak lustro, szczotkowana, barwiona albo mieć lekką strukturę. Wykończenie wpływa przede wszystkim na widoczność i skłonność materiału do zarysowań. Im materiał jest bardziej gładki, tym zarysowania i ślady po wodzie będą bardziej widoczne.
Zalety
- pewne rozwiązanie; różnice w pomiędzy zlewami stalowymi nie są tak duże jak przy innych materiałach
- stosunek ceny do jakości; zlew znanej firmy kupimy już za ok. 400 zł
Wady
- powierzchnia względnie łatwo się rysuje
- widoczne zacieki po wodzie (na zlewach z fakturą będą mniej widoczne)
Zlewy kompozytowe (granitowe)
Niestety, tanie zlewy „granitowe” powinny być nazywane mieszanką miału kamienia i żywicy. Dlatego nie mają zbyt wiele wspólnego z twardością granitu i łatwo się wycierają. Stąd, szukając swojego wymarzonego zlewu, warto zwrócić uwagę na skład materiału albo często po prostu na cenę.
Wybierając zlewy znanych producentów, sytuacja jest pewniejsza. Jednak tu czyhają na nas pokusy nowoczesnych materiałów i innych ultra plusów 😉 Z pewnością każdy z tych materiałów będzie dobry, więc niech tu zadecyduje Twój budżet.
Zalety
- wysoka odporność na zarysowanie
- różnorodna kolorystyka
- na niektórych kolorach nie widać zacieków
Wady
- zlewy kompozytowe bardzo różnią się między sobą jakością, dlatego najlepiej wybierać znanych producentów
- dobry zlew kompozytowy jest dużo droższy od zlewów stalowych
Zlewy ceramiczne
Ceramika jest uznawana za najbardziej ekskluzywny materiał. Jednak wybór ceramicznego zlewu również może przysporzyć nam problemów. Przeważnie jest kosztownym wyborem, ale o jakości ceramiki stanowi proces wypalania, co trudno stwierdzić gołym okiem. Dlatego, decydując się na ten rodzaj zlewu, sugeruję zakup u sprawdzonych producentów. W innym wypadku taki zlew może nam dość łatwo pęknąć.
Zalety
- materiał jest gładki w porównaniu do zlewów kompozytowych
- bardzo odporny na zarysowania
Wady
- twarde materiały mogą być podatne na uderzenia dynamiczne – spadające przedmioty
- wady ukryte (powstałe w czasie wypalania zlewu) nie są widoczne, dlatego warto wybierać znanych producentów
- w porównaniu do innych materiałów przeważnie są najdroższą opcją
Jaki materiał na zlew jest najlepszy?
Bardzo trudno określić najlepszy materiał, jednak łatwo powiedzieć, który będzie się gorzej sprawdzał. Tu, niestety, cena jest najprostszym wyznacznikiem.
Nie ma najlepszego materiału dla każdego, ale uważajcie na tanie zlewy, które są z nietrwałych materiałów.
Po prostu – tanie zlewy są wykonywane z tanich materiałów. Te różnice są najbardziej widoczne przy zlewach kompozytowych, tak chętnie nazywane „granitowymi” w marketach budowlanych. Z granitem mają tyle wspólnego, co tanie parówki z mięsem.
Podsumowanie – jak wybrać zlew do kuchni
Jak więc wybrać najlepszy zlew do kuchni? Rozsądnie!
Nie ma najlepszych materiałów dla każdego z nas, jednak istnieją materiały, które będą się gorzej sprawdzać. Niemniej jeśli wykluczymy najtańsze marketowe modele, to świat zlewów będzie pełen nie tylko pięknych, ale i praktycznych zlewozmywaków kuchennych.
Dlatego podejmujcie decyzje świadomie, zgodnie z własnymi preferencjami co do wielkości i upodobaniami stylistycznymi, jeśli chodzi o sam materiał.
Tak podjęta decyzja zawsze będzie dobra!
Masz pytanie? W każdą środę na naszym Facebooku odpowiadamy na Wasze pytania!
Jeśli masz bardzo konkretny dylemat lub rozterkę, to w każdą środę możesz zadać nam pytanie na naszym Facebooku Twoje Pierwsze Mieszkanie pod postem „Zapytaj mnie w środę”. Dzięki temu rozwiązujemy Twoje problemy oraz razem pomagamy innym, mającym podobne trudności!
Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?
Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online!
A jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – Projekt Kuchni IKEA Online!
Szukasz praktycznych porad? Zobacz koniecznie:
Remont:
- Ile Kosztuje Remont Całego Mieszkania? [CENY-PRZYKŁADY]
- Remont Doskonały – 7 Grzechów Remontu. Zobacz, jak przetrwać remont i nie zwariować!
- Remont we Dwoje – 5 Najważniejszych Porad!
- Jak współpracować z architektem wnętrz, by NIE stracić czasu i pieniędzy [PORADNIK]
Meble z IKEA
- Kuchnia z Ikea czy od stolarza? [W Ringu]
- 3 Największe Wady Kuchni IKEA! Sprawdź, Zanim Kupisz!
- IKEA Planner Kuchni – Jak Zaplanować Kuchnię IKEA – WideoPoradnik!
- Szafa IKEA Pax czy stolarz? [PORÓWNANIE, CENY]
- Z Czego Są Zrobione Meble IKEA? Poznaj Wnętrze Szafek IKEA!
Darmowe programy do projektowania wnętrz
- 3 Darmowe Programy Do Projektowania Wnętrz Online
- 3 Darmowe Programy do Projektowania Wnętrz na Telefon!
Kuchnia:
- Jak Zaoszczędzić Na Meblach Kuchennych – 10 Projektowych Porad, By Oszczędzić Pieniądze!
- Jak wybrać AGD? Najważniejsze kryteria, ceny i same konkrety!
- Organizacja szuflad w kuchni
- Jak wybrać blat? Krótkie omówienie w plusach i minusach najpopularniejszych blatów kuchennych
- Jak kupić kuchnię? 5 praktycznych porad, by dobrze kupić i nie żałować!
Podłoga:
- Podłoga winylowa. Wszystko, co musisz wiedzieć!
- Panele Laminowane – jak dobrze wybrać i dlaczego klasa AC to ściema!
- Płytki, kafelki, mozaiki! Stylowe i ponadczasowe wzory i rozwiązania!
- Łączenie Podłogi z Płytkami – 3 Sposoby Na Stylowe Połączenie!
Bardzo przydatny poradnik 🙂 ja niedawno kupiłam mieszkanie i jestem na etapie wyposażania go. Pierwszy raz stoję przed takim zadaniem i czasem mam problem z wyborem odpowiedniego rozwiązania dla siebie. Niedługo rozpoczynam remont i aranżację kuchni, więc wiedza o zlewach z pewnością się przyda 🙂
Cieszę się, że mogę pomóc! 🙂
Fantastycznie napisane – sama przymierzałam się do stworzenia mini poradnika dla moich klientów, aby ułatwić im wybór zlewozmywaka, wyposażenia w szafkach narożnych (w innym artykule u Państwa) itd. Taka wiedza przyda się każdemu.
Dziękuję za miłe słowa, a temat zlewów narożnych i samych rodzajów szafek oraz sortowników do nich, to bardzo interesujący pomysł! 🙂
Kuchnia to miejsce, gdzie spędzam codziennie sporo czasu. Uwielbiam gotować, więc najważniejsze dla mnie jest to, aby była funkcjonalna. W tym roku namówiłam męża na remont i jestem na etapie wyboru wyposażenia i między innymi zlewu, więc na pewno wykorzystam poradnik i mam nadzieję, że znajdę idealne rozwiązanie dla siebie 🙂
Ja zdecydowałam się na zlewozmywak z syntetycznego granitu, jednak trzeba pamiętać, że musimy go regularnie pielęgnować, aby utrzymać go w czystości. Niemniej jednak, ten model prezentuje się naprawdę stylowo i estetycznie.