OświetlenieDla Projektantów

Jak wybrać lampę? 5 zasad doboru lamp do 5 typów wnętrz!

W tym wpisie dowiesz się, jak wybrać lampę i czym się kierować przy ich wyborze do swojego mieszkania. Poznaj 5 zasad, jak wybrać lampę do małych, niskich, wysokich oraz łączonych wnętrz. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak mądrze i stylowo wybrać lampę do Twojego mieszkania, to ten tekst jest dla Ciebie!

Miłość wnętrza do lamp

Wybierając lampę do naszej sypialni, salonu czy przedpokoju, kierujemy się często stylem wnętrza, funkcją, doborem odpowiedniej wielkości lampy do wielkości pomieszczenia oraz parametrami oświetleniowymi. Tak wiele opcji często sprawia, że mamy problem ze znalezieniem lampy idealnej.

Na szczęście są proste zasady, który pomogą nam wybrać lampę tak, by nie zaburzyła ona proporcji i stylu naszego mieszkania.

Lampy najlepiej jest wybierać na końcu urządzania mieszkania, by były uzupełnieniem naszego stylu wnętrza.

Jeśli nie masz pomysłu lub przeciwnie, masz ich zbyt wiele, to pierwszym kryterium wyboru powinna być wysokość, wielkość lub układ Twojego pomieszczenia. Kierując się tymi parametrami, w prosty i szybki sposób dokonasz trafnego wyboru.

Zobaczcie więc, jaki rodzaj lamp lubi Wasze wnętrze!

Jak wybrać lampę?
5 zasad doboru lamp do 5 typów wnętrz!

 


1. Jak wybrać lampę do małych wnętrz?

modne lampy przy sufitowe

Mała łazienka, przedpokój czy sypialnia bywają wyzwaniem w doborze lampy. Zwłaszcza, jeśli zależy nam na utrzymaniu wnętrza w określonym stylu.

W małym wnętrzu źle dobrana lampa może jeszcze bardziej je pomniejszyć. Wręcz zagracić i sprawić, że będziemy się w nim czuć po prostu ściśnięci. Dlatego ważny jest nie tylko dobór odpowiedniego rozmiaru lampy do wielkości wnętrza, ale również jej właściwego rodzaju.

Do małych przestrzeni wybierz lampy przysufitowe o lekkich lub prostych formach. Sprawdzą się tu zarówno plafony, jak i wiszące ażurowe lub szklane lampy.

Dlatego do małych przestrzeni wybierz lampy przysufitowe o lekkich lub prostych formach. Sprawdzą się tu zarówno plafony, jak i wiszące ażurowe lub szklane lampy.

Obecnie na rynku jest wiele stylowych i jakościowych lamp przysufitowych. Nie musisz się obawiać kiczowatego stylu lub plastikowego wykończenia. Ten etap plafony już dawno mają za sobą 😉

Plafony wracają do łask stylowych wnętrz i są często wykorzystywane przez designerów do aranżacji małych mieszkań.

Jeśli plafon będzie za duży do Twojego wnętrza, wybierz kilka punktowych lamp. Nie musisz wykonywać sufitu podwieszanego, wystarczy odpowiednia instalacja na suficie do montażu takich punktowy lamp typu tuba.

2. Jak wybrać lampę do dużych wnętrz?

Jak wybrać lampę do dużych wnętrz
Pełne objętości lampy wiszące.

Często duży salon czy sypialnia wydają się nam zbyt puste i mało przytulne. Na ratunek takim wnętrzom przychodzą lampy, które potrafią dodać stylu, ocieplić i pozbyć go pustego „echa” nawet w największych salach balowych.

Duże lampy do dużych wnętrz to kierunek, który warto obrać, posiadając duży salon, jadalnię lub sypialnię.

W dużych wnętrzach nie bójmy się także stosować kilku lamp zawieszonych na suficie. Pamiętajmy jednak, by były one w tej samej linii stylistycznej lub wręcz identyczne.

Taki zabieg nie tylko pozwoli nam proporcjonalnie zagospodarować sufit oraz uprzytulnić nasze wnętrze, ale i dostarczy optymalnie doświetlonej przestrzeni.

3. Jak wybrać lampę do wysokich wnętrz (wysokość powyżej 2,8 m)?

Jak wybrać lampę do wysokich wnętrz
Lampy do wysokich mieszkań.

Do wysokich wnętrz sprawdzą się lampy, które mają wiele punktów światła. Lampy z dużym kloszem, ozdobną fakturą oraz te o wymyślnych kształtach będą się cudownie prezentować na wysokich sufitach.

Rozłożyste i bogato zdobione żyrandole oraz efektowne klosze lamp kochają wysokie wnętrza.

Wysokie wnętrza dają nam idealne warunki dla lamp, które możesz rozwiesić po całym suficie.

Lampy typu „pająk” możecie zastosować w swoim mieszkaniu nie tylko w stylu industrialnym czy loftowym.  Efektownie zawisną również pod sufitem w stylu skandynawskim, nowoczesnym, a nawet minimalistycznym.

Na rynku jest dostępnych wiele modeli lamp w stylistyce „pająka”. Również takich w mniej surowym wydaniu, gdzie na końcach kabli są nie tylko żarówki, ale i stylowe klosze.

Jeśli dążymy do równych proporcji wnętrza, to w wysokich pomieszczeniach unikajmy małych lamp punktowych, lamp przysufitowych, niskich plafonów i lamp szynowych w delikatnej formie.

W wysokich pomieszczeniach unikajmy małych lamp punktowych, lamp przysufitowych, niskich plafonów i lamp szynowych w delikatnej formie.

Zbyt niskie lampy potrafią zaburzyć proporcje naszego wnętrza, optycznie jeszcze bardziej wyciągając je na wysokości. Natomiast delikatne lampy znikną na wysokim suficie i nie będą brały udziału w dekoracji naszego mieszkania.

Jeśli jednak już wybieramy oświetlenie przysufitowe do wnętrz wyższych niż 2,7 m, a naszym celem nie jest wyciągnięcie wnętrza jeszcze bardziej ku górze, to zdecydujmy się na modele bardziej masywne, plafony czy punktowe oświetlenie typu tuby lub lampy szynowe w kontrastowym kolorze.

4. Jak wybrać lampę do niskich wnętrz (poniżej 2,6 m)?

Jak wybrać lampę do niskich wnętrz (poniżej 2,6m)
Niskie lampy montowane przy suficie to idealny wybór dla niskich przestrzeni.

W niskich wnętrzach wystarczy, że będziemy unikać zwisających lamp oraz nie przesadzimy z ich rozmiarem lub rozłożystością.

Jeśli mamy niskie, ale duże pomieszczenie lub połączone niską przestrzenią, to nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy pokusili się o duże klosze czy efektowne formy lamp. Pamiętajmy jednak, by były to lampy przysufitowe.

W niskich, ale dużych pomieszczeniach masywne lampy zawieszone pod sufitem nie wyrządzą wnętrzu żadnej estetycznej krzywdy i na pewno go nie pomniejszą.

Nawet w przypadku mieszkań o standardowej wysokości +/-2,7 m istotne jest dostosowanie wielkości lampy do wielkości danego pomieszczenia.

Jednak w mieszkaniach o wysokości mniejszej niż 2,6 m powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę, by optycznie jeszcze bardziej nie obniżyć i nie obciążyć naszego mieszkania.

Niestety, zdolność obniżenia wnętrza przez zbyt duże lampy przysufitowe absolutnie nie ma zastosowania do optycznego obniżenia wnętrz wysokich.

Zły rozmiar lampy lub lampy wiszące w niskim wnętrzu nie tylko wpływają na jego dobór estetyczny, ale i mogą być źródłem wielu kolizji. Niewłaściwie dobrane lampy mogą uniemożliwić nam otworzenie szafy, przesłonić i utrudnić oglądanie TV albo co wyżsi domownicy będą o nie zahaczać głową.

5. Jak wybrać lampę do wnętrz łączonych lub otwartych o standardowej wysokości?

5. Jak wybrać lampę do wnętrz łączonych lub otwartych
Otwarta przestrzeń i połączenie kuchni, jadalni oraz salonu wymaga d nas dużej dbałości w doborze lamp.

Duże przestrzenie łączone i pełniące różne funkcje, takie jak salon z kuchnią lub salon z jadalnią, czy przedpokój otwarty na pokój dzienny – z pozoru wydają się łatwym wnętrzem do wyboru lamp. Jednak to tylko pozory 😉

Lampy we wnętrzach otwartych i łączonych mogą być różne, ale muszą tworzyć stylistycznie wspólny plan.

Przestrzenie otwarte i łączone mają dwa oblicza

Z jednej strony przestrzeń podzielona jest na strefy i ma swoje funkcje: kuchnia to część przygotowywania posiłków, salon to część do oglądania tv, spotkań i odpoczynku, a stół z krzesłami to część do spożywania posiłków we wspólnym gronie. I jeszcze czasem pląsy przy komputerze czy dziecięcych zabawach.

Z drugiej jednak strony, te wszystkie strefy powinny tworzyć stylistycznie wspólny plan.

Dlatego warto w tym przypadku zadbać o to, by lampy sufitowe były z tej samej kolekcji. Lampy w salonie, nad stołem czy wyspą kuchenną mogą być w różnym kolorze, o różnej ilości punktów oświetleniowych czy różnej wielkości, jednak w tej samej linii stylistycznej.

Większość marek oferuje całą kolekcję lamp o różnych wielkościach i ilości punktów oświetleniowych, dzięki temu z łatwością dopasujesz lampy do każdej strefy Twojego wnętrza.

Jedynym wyjątkiem może być główne światło w kuchni, gdzie sprawdzi się neutralne oświetlenie przysufitowe, tj. plafon lub oświetlenie punktowe. A także dekoracyjne lampy podłogowe w salonie oraz lampy stołowe, będące subtelnym oświetleniem na komodzie, konsoli czy parapecie. Tego typu lampy również mogą być w innej stylistyce.

Czy każda lampa dobrze oświetli wnętrze?

Tak naprawdę, za optymalne oświetlenie wnętrza nie tyle odpowiedzialność ponosi rodzaj czy kształt lampy, a ilość światła, jego moc, temperatura i liczba punktów światła, jaką potrzebujesz na 1 m² do każdego pomieszczenia, w zależności od jego funkcji.

Jeśli zapewnisz swojemu wnętrzu optymalną moc światła na 1 m2, to wówczas możesz wybrać niemal każdy rodzaj lampy i skupić na jej designie.

 

Jeśli zastanawiasz się teraz, jak obliczyć optymalną ilość światła do każdego pokoju w swoim mieszkaniu, to zobacz koniecznie nasz wpis:

Pozwoli Ci on samodzielnie obliczyć ilość i moc światła, potrzebnego do optymalnego oświetlenia każdego pomieszczenia w Twoim mieszkaniu oraz uzbroi w podstawową wiedzę o jego temperaturze i władzy światła nad kolorami!

Opowiedz nam o sobie!

  • Jakie jest Twoje wnętrze – wysokie czy niskie, małe, duże, a może masz połączony salon z kuchnią lub jadalnią?
  • Do jakiego pomieszczenia najtrudniej było/jest Wam wybrać lampę?
  • Jakie są Twoje sposoby na to, jak wybrać lampę do wnętrza?
  • Jaką barwę oświetlenia wybierasz do swojego mieszkania – zimną czy ciepłą?

Więcej o oświetleniu i lampach? Zobacz koniecznie:

Chcesz więcej stylistycznych trików i funkcjonalnych rozwiązań? Zobacz koniecznie:

Możesz nas też posłuchać! Wybierz nasz PODCAST!

Szukasz więcej praktycznych porad? Zobacz również nasze najczęściej czytane wpisy:

Rozalia Tchorek

Projektant wnętrz z ponad 10 letnim doświadczeniem projektowym. Autorka ponad 460 zrealizowanych projektów. Prywatnie podróżniczka i miłośniczka sportowych wyzwań.

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomasz

Super artykuł! Oświetlenie jest bradzo ważnym elementem każdego domu. Nie mniej jednak wcześniej musimy zaplanować odpowiednią instalacje elektryczną. Nieważne, czy znajduje się w domu jednorodzinnym, kamienicy czy bloku – instalacja elektryczna musi być sprawna. Dlatego zanim podejmiesz decyzję o modernizacji instalacji elektrycznej i wgłębisz się w jej schemat, zwróć uwagę, jaki osprzęt jest niezbędny, by instalacja służyła z powodzeniem przez długie lata.

Dominika

Wskazówki podane przez Was w artykule są bardzo cenne i przydatne. Projekt wnętrz oraz jego wykończenie zmienia się w trakcie budowy lub ponownego remontu. Często nie jesteśmy zdecydowani pod względem doboru dodatków. Dlatego trafną podpowiedzią jest aby zostawić dobór i montaż lamp na sam koniec.

Bartek

Moim zdaniem także żarówki są bardzo ważne, zalezy od tego jakie światło chcemy uzyskać i jakie ma miec ono natężenie. U mnie sprawdziły się na przykład zarówki filamentowe

Back to top button