Pokój dziecka, który wspiera jego rozwój
Czy wiesz, dlaczego warto urządzać pokój dziecka tak, aby kształtował jego wrażliwość estetyczną? Jak wskazują wyniki badań neurobiologicznych – kreatywne i estetyczne otoczenie Twojego dziecka zwiększa ilość połączeń neuronowych w jego mózgu. Konsekwencją tego procesu są większe możliwości intelektualne Waszych pociech.
Wnętrze jest inspiracją
Piękny pokój zapewnia Waszym dzieciom nie tylko wspaniałe dzieciństwo, ale również pozwala im się prawidłowo rozwijać.
Motywuje do kreatywnego myślenia, samodzielnego rozwiązywania problemów oraz zmniejsza frustrację malucha.
Jak sami wiemy, dzieci co dzień mierzą się z tysiącem nowych sytuacji, które dla nas, dorosłych, są codziennością, ale dla dzieciaków niejednokrotnie przybierają rozmiar kosmosu.
Pierwsze duże wyzwania
Ważną, a zarazem nową sytuacją w życiu każdego dziecka jest pierwszy dzień w przedszkolu czy szkole.
Dziecko rozpoczynające naukę szkolną wkracza do nowego, początkowo nieznanego sobie środowiska. Staje się członkiem społeczności szkolnej, w której działa system norm, regulujących postępowanie uczniów i stawiających przed nimi szereg wymagań i zadań.
Ważne, by w tym okresie odnalazło ono spokój w miejscu, które zna, w którym może poczuć się bezpiecznie, czyli w swoim pokoju.
Estetyczne i funkcjonalne wnętrze może wspomagać w pełni harmonijny rozwój osobowości dziecka.
Sprawia, że czuje się ono szczęśliwe i radosne, a także szybko i chętnie się uczy.
Nie samą dekoracją wnętrze stoi
Piękne wnętrze to nie tylko kolorowe ściany czy śmieszne dekoracje. Owszem, dopełniają one całość kompozycji i stymulują mózg dziecka. Jednak najważniejszą rolę w pokoju dziecka odgrywa funkcjonalność, bezpieczeństwo i ergonomia wnętrza.
Na nic maluchowi się przyda stylowe biurko, kiedy będzie dla niego za wysokie, za wąskie, a w konsekwencji będzie się garbił czy wisiał nóżkami z krzesełka.
Takie rozwiązanie nie zachęca dziecka do spędzania przy nim czasu, a w konsekwencji do nauki czy odrabiania prac domowych.
Odwieczny konflikt między funkcją a designem
Tak samo się dzieje, gdy aranżujemy pokój naszego dziecka tylko pod obowiązki szkolne.
Skupiając swoją uwagę wyłącznie na funkcjonalnym biurku czy dużej ilości półek na książki, zapominamy o miejscu, gdzie nasze dziecko może odpocząć, zrelaksować się czy pobawić.
Zabawa jest ważnym czynnikiem w życiu naszych pociech. My, dorośli, po pracy również lubimy chwilę odpocząć, poniekąd nagrodzić się za dobrze wykonany plan dnia.
Często o tym nie myślimy, robimy to automatycznie.
Dzieci jednak dopiero uczą się odpoczywać czy relaksować po dniu pełnym wrażeń w szkole.
Miejsce do zadań nie tylko specjalnych
Pamiętajmy, że o ile dla nas jest to naturalne, tak i dla nich jest to coś całkiem nowego.
Jeśli myślimy, że przez te 6-7 lat nasze dziecko nieustannie się bawi i odpoczywa, to jesteśmy w błędzie!
Zabawy maluchów są bardzo stymulujące dla ich mózgu.
To tak, jakbyśmy (my, dorośli) przez 12 godzin dziennie uczyli się nowych, nieznanych nam rzeczy, np. całkowania, pilotowania helikoptera czy łodzi podwodnej.
Pokój dzieci powinien być intuicyjny, by podpowiadać im i kształtować ich rytm dnia.
Z pewnością pomoże im to w dorosłym życiu radzić sobie z wyzwaniami i stresem.
Od czego zacząć dobry projekt pokoju dziecka
Ważne jest, by podzielić pokój dziecka na kilka stref.
Nie muszą być one sztywno wyznaczone. Ważne, by ich estetyka zachęcała dzieci do danego zachowania: łóżko do wyciszenia się i spokojnego snu, fotel, pufa lub namiot do czytania książki i przeżywania przygód.
I tu właśnie tak ważna jest ergonomia i funkcjonalność. Jeśli wokół łóżka naszego dziecka będzie dużo bodźców, kolorów i zabawek, to nie będzie umiało się wyciszyć i odpocząć.
Stonowane kolory, dekoracje nawiązujące do snu czy nocy, delikatne oświetlenie, a nawet stylowa pościel z ulubieńcem dzieci stworzą warunki, które Wasza pociecha intuicyjnie uzna za środowisko sprzyjające określanemu zachowaniu, jakim w tym wypadku jest sen.
Nie wszystko fajne, co z sufitu wisi
Jeśli wybierzemy designerski wiszący fotel czy hamak, to raczej trudno będzie dziecku skupić wzrok na książce, a już tym bardziej zadbać o dobre oświetlenie do czytania. Nie znaczy to jednak, że mamy odbierać dziecku radość z posiadania wiszącej huśtawki w pokoju. Sprawdzać się będzie jako strefa relaksu, rozmyślań czy spotkań i tworzenia więzi z rówieśnikami.
Meble, które dorastają
Stymulują je do kreatywności i rozwoju własnej indywidualności. Co więcej, meble te rosną razem z dziećmi, współgrając z ich potrzebami, które z biegiem lat się zmieniają. Jest to również niesamowicie korzystne dla naszych portfeli, gdyż nie musimy co kilka lat urządzać nowego pokoju.
Dużym wyzwaniem jest pokój rodzeństwa. Na tych często 10-15 m2 musimy zmieścić tak wiele potrzeb i jeszcze więcej pasji. Tu rynek meblowy na szczęście wychodzi rodzicom naprzeciw, oferując kolekcje mebli, które pokocha zarówno maluszek, starsze dziecko, jak i nastolatki.
Mały pokój, duża sprawa
Często po prostu wystarczy mały tuning w postaci kilku dekoracji lub zmiana koloru frontów szaf, co jest niedrogim rozwiązaniem.
To Wy decydujecie, czego potrzebujecie!
Szukasz inspiracji do pokoju dziecka? Zobacz również:
- Dwa w jednym, czyli pokój dla rodzeństwa
- Funkcjonalny pokój dla starszego dziecka
- Jak urządzić pokój dla nastolatka
Dawno nie widziałam takiej pięknej dawki inspiracji na aranżację pokoju dziecka.
po przeczytaniu mam ochote zaczac pokoj dziecka od poczatku 🙁 zaluje ze nie bylo tej stronki wczesniej. od jutra probuje przeorganizowac nasz maly balagan. dziekuje za pomysly
Ależ pięknie urządzone wnętrza! Bardzo klimatyczne i nowoczesne 🙂 Z chęcią w podobny sposób urządzę pokoje moich pociech.