Dla ProjektantówFilmyUrządzanie Wnętrz

Szybka dokumentacja w programie Homestyler!

Dokumentacja w programie Homestyler gotowa po jednym kliknięciu? Tak, teraz to możliwe. Nowa funkcja umożliwia zapisywanie pełnej dokumentacji, w dodatku generowanej automatycznie. Co oznacza, że praktycznie nie musimy się martwić o utratę naszych wizualizacji wnętrz, które tak pieczołowicie przygotowywaliśmy wcześniej. Co istotne, wszystko daje się edytować i zmieniać. W dodatku zapisaną dokumentację w programie Homestyler możemy o(d)tworzyć w innych programach. O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Wolisz obejrzeć? Zobacz nasz film i sprawdź w praktyce jak wygląda dokumentacja w programie Homestyler!

Wstęp wolny dla 5.0

Przejście do trybu dokumentacji w programie Homestyler v5.0
Przejście do trybu dokumentacji w programie Homestyler v5.0

Spróbujemy wam wyjaśnić, niemal krok po kroku, co i jak należy zrobić, żeby mieć zapis pełnej dokumentacji w programie Homestyler. Jeszcze tylko garść „danych technicznych”, koniecznych do pracy. Na początek dobra informacja – tak, tryb dokumentacji jest dostępny w opcji bezpłatnej Homestylera.

To jedna z największych zalet tego programu, o czym już wcześniej was kilkakrotnie przekonywaliśmy. Czyli wystarczy mieć konto i się zalogować. Za to zapis pełnej dokumentacji, edycja czy zmiany są dostępne w wersji 5.0. Warto na to zwrócić uwagę, w której z wersji pracujemy. Jeżeli jest to 4.0 – zróbmy sobie na wszelki wypadek kopię zapasową naszych projektów przed przeniesieniem do 5.0.

Nie tylko zaklęcie „one-click”

Widok dokumentacji w zakładce „View”.

W przypadku skończonego projektu, czy to całego mieszkania, czy jednego wnętrza, możemy go sobie zapisać. Wystarczy na tej samej stronie, gdzie mamy otwarty rzut wnętrza, u góry wyszukać w menu Export i wybrać opcję one-click export.

I oto dokonuje się zapis pełnej dokumentacji naszego projektu w programie Homestyler. Oczywiście wybieramy interesujący nas format pliku: dwg, PDF, JPG (png). Ale przecież warto sprawdzić, co znajduje się w tej dokumentacji, skoro program Homestyler generuje ją automatycznie. Dlatego klikamy opcję Edit Drawings i tutaj dopiero możemy zobaczyć, co tak naprawdę powstało w trybie dokumentacji.

Jak widać, po lewej mamy foldery z zawartością, czyli poszczególne elementy projektu, na przykład całego mieszkania czy domu. Są to rysunki – od planu ogólnego po odrębne wnętrza. Wszystko z zaznaczeniem wymiarów, rzutów z góry, bocznych, ścian, okien (nawet z zasłonami), rozmieszczenia mebli itp. Ponadto w opcji view możemy wygenerowane rysunki edytować, zmieniać opisy, wymiary, coś usunąć, dodać itd. Jednym słowem – to czas na wygładzenie projektu, nanoszenie ewentualnych poprawek i zmian.

Katalogi i tabelki

Widok dokumentacji w zakładce „Drawings”.

Dzięki nim nasza dokumentacja w programie Homestyler jest uporządkowana, ponumerowana, a każdy rysunek posiada swoją nazwę. Dlatego nie pogubimy się we własnym projekcie. Zresztą mamy przynajmniej dwie tabele – z katalogiem rysunków wnętrz oraz materiałami, które zastosowano w wizualizacji. Ale to nie wszystko.

W opcji drawing mamy te tabele w wersji gotowej, ale już bez możliwości edycji, w dodatku w języku angielskim. Za to możemy je wyeksportować, zapisać i popracować na nich w innym programie. Ale zanim do tego przejdziemy, jeszcze zostańmy w opcji drawing.

Istnieje tutaj możliwość dodawania własnych folderów i włączenia ich do dokumentacji, ale także tworzenie swoich „metryczek” z przygotowanymi wcześniej planami i rysunkami naszego projektu. Wybieramy je z prawej strony w zakładce select view. Jest tu jednak pewna pułapka i całkiem spore „ale”.

Niestety, akurat nasze zmiany, które w tej opcji wprowadzimy, jak właśnie powyższe „metryczki” – nie zapiszą się automatycznie. Każde wyjście z tej strony i powrót na przykład do trybu tworzenia – spowoduje ich utratę. Dlatego warto takie zmiany i nowe plany zapisywać i eksportować na bieżąco.

pCon.planner z odsieczą

Cała dokumentacja wyeksportowana do pliku .dwg

Automatyczna dokumentacja w programie Homestyler dotyczy przede wszystkim wizualizacji z trybu kreatywnego i do momentu opcji view.

Co więc dalej z tymi plikami wyeksportowanymi z Homestylera? Można na nich działać dalej w pCon.planner.
To kolejny program (wersje płatna i bezpłatna) do projektowania 3D, ale już dla osób bardziej zaawansowanych oraz zawodowców. Zresztą to program, który posiada wiele innych możliwości w planowaniu, tworzeniu i prezentowaniu swoich projektów. Jednak w odróżnieniu od Homestylera, z którego możemy korzystać online, ten trzeba sobie ściągnąć. Natomiast tym razem, zamiast na prezentacji, skupimy się na edycji dokumentacji i rysunków wyeksportowanych z Homestylera. Ważne, aby był to plik z rozszerzeniem .dwg

Kiedy otworzymy tutaj naszą dokumentację z programu Homestyler, to od razu widzimy wszystkie rysunki na jednej planszy. Możemy je sobie wybierać, powiększać itp. Ale do sedna – w pCon.planner jest opcja tak zwanych warstw. Niemal każdy rysunek projektu zaczynamy przecież od pierwotnego planu i „gołych” ścian. Do tego dochodzą wszelkie planowane przesunięcia, przebudowy, użycie różnych materiałów, zabudowa, rozmieszczenie instalacji, mebli itp. I najprościej mówiąc, to są te warstwy.

W tym programie można je po kolei usuwać, chować i oczywiście w każdej chwili do nich wrócić. Poza tym można ukryć wymiary, a nawet zmieniać nazwy tych elementów. Po prostu rysunki dokumentacji programu Homestyler są w pełni edytowalne i jeżeli chcemy coś zmienić, to tu zrobimy to bez problemu. Ponadto edycja w pCon.planner może posłużyć do poprawek i obróbki, dzięki którym nasza automatyczna dokumentacja z programu Homestyler stanie się bardziej profesjonalna. Gotowe pliki z pCon.plannera zapisujemy jako PDF.

O czym warto jeszcze pamiętać? Na pewno o sprawdzeniu wymiarowania. Bo może się okazać, że dokumentacja z Homestylera jest w milimetrach, a na pCon.planner pojawiają się cale. I na pewno chaos. Wtedy trzeba wejść w style wymiarowania i wybrać odpowiedni. W naszym przypadku znajdziemy styl homestyler oraz homestyler 1:50 (czyli inna skala projektu). Po zmianie powinno już wszystko pasować.

Dokumentacja w programie Homestyler – Podsumowanie

Szybka dokumentacja w programie Homestyler
Szybka dokumentacja w programie Homestyler

Projektowanie wnętrz nie kończy się na wykreowaniu pięknej i funkcjonalnej przestrzeni, dobrze prezentującej się na obrazku. Projekt potrzebuje także tej bardziej przyziemnej strony: czyli planów, szkiców i rysunków niemalże technicznych. I to nie pojedynczych, a wielu. A potem trzeba zadbać o to, żeby trzymać je razem i w razie potrzeby zajrzeć, coś zmienić, gdzieś przesłać czy wydrukować.

I spory kawałek tej pracy zrobi za nas tryb dokumentacji w programie Homestyler. To nowa funkcja, którą znajdziemy w wersji 5.0, i która uporządkuje to, co wcześniej zaprojektowaliśmy.

Największa zaleta to automatyczne wygenerowanie dokumentacji, nie musimy zapisywać osobno każdego rysunku. I to za jednym kliknięciem w klawiaturę. A jeżeli decydujemy się na edycję projektu, to w opcjach możemy dodawać własne foldery, zmieniać niektóre elementy na już gotowych planach i je poprawiać i układać według własnych potrzeb. Przy zapisywaniu plików mamy do wyboru kilka możliwości (dwg, PDF, JPG).

Ale na pewnym etapie (końcowym) automatyczny tryb dokumentacji już tak nie zadziała (w opcji drawing), na co warto zwrócić uwagę, żeby nie utracić efektów swojej pracy. Nie mamy też możliwości ingerencji w treść i edycję tabeli dokumentacji. W edytowaniu trzeba sobie pomóc na przykład programem pCon.planner

Generalnie automatyczna dokumentacja programu Homestyler jest ciekawym rozwiązaniem dla początkujących projektantów czy osób, które tworzą wizualizację na własne potrzeby. Duże ułatwienie, oszczędność czasu i takie trochę „odwalenie papierkowej roboty” za nas (mimo, że w Internecie). Duży plus. Jednak dla tych, którzy swoje projekty tworzą zawodowo, to dokumentacja w programie Homestyler jest pewnym etapem, ale nie finałem w ich pracy. Ale za to etapem całkiem przydatnym.

Jeżeli macie jakieś pytania, uwagi czy spostrzeżenia, dotyczące tego tematu – zapraszamy do kontaktu, komentowania i dyskusji.

Zamieszczone w tym wpisie link do programu Homestyler są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupów przez ten link otrzymamy niewielkie wynagrodzenie od producenta oprogramowania. Dziękujemy! 

Przydatne linki o programie Homestyler i nie tylko!

Dopiero zaczynasz remont? Sprawdź Pierwszą Pomoc dla Wnętrz!

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Monika

Rzuty techniczne są super. Widzę, że generują się wymiary pod oświetlenie sufitowe. A co z gniazdkami, włącznikami, ogólnie elektryką oraz z instalacją wodno kanalizacyjną? Czy możecie pomóc w tej kwestii?

Marta

Szkoda, że zabudowy kuchenne rzuty nie generują, albo sama coś źle robię;)
Czy możecie podpowiedzieć czy da się wypełnić pola dane architekta, mail numer kontaktowy? Mam wersję pełną i niestety nie znaleźć funkcji uzupełniania tego.
Pozdrawiam

Back to top button