Meble IKEADla ProjektantówSzafy

IKEA Platsa – takie dziecko BESTA i PAXa!

System IKEA Platsa to niedoceniane rozwiązanie. Pomimo wielu ograniczeń kolorystycznych potrafi, jak mało który system IKEA, dopasować się do naszego wnętrza.

Szukasz szafy o wysokości trzech metrów? Spoko! A może zabudowy RTV, ale w pełnej głębokości? Mamy i to! A co powiesz na zabudowę łóżka jako meblościanki, która otacza jeszcze kanapę? Eee… też się da! Dziś sprawdzam dla Was niepozbawiony wad, ale z pewnością wielozadaniowy system IKEA Platsa! 

System IKEA Platsa

Wymiary obudów IKEA Platsa

Wymiary obudów IKEA Platsa

W systemie IKEA Platsa występują aż cztery różne wysokości, co pozwala nam na dużo lepsze dopasowanie wysokości szafy niż w przypadku systemu PAX. Niestety, wybór na szerokość jest mniejszy, bo mamy do wyboru tylko dwie szerokości. Ale ponownie, ze względu na ich wymiar, pozwalają nam na całkiem elastyczną zabudowę.

Wymiary obudów szafek IKEA Platsa

  • Szerokość: 60 cm i 80 cm
  • Głębokość: 55 cm i 40 cm
  • Wysokość: 40 cm, 60 cm, 120 cm i 180 cm

Regały otwarte

Regały otwarte metalowe Platsa

W systemie Platsa występują również metalowe regały otwarte, które mogą zarówno uzupełniać obudowy pełne, jak i stanowić samodzielną aranżację.

Wymiary regałów otwartych IKEA Platsa

Wymiary regałów otwartych IKEA Platsa

  • Szerokość: 60 cm i 80 cm
  • Głębokość: 55 cm i 40 cm
  • Wysokość: 40 cm, 60 cm, 120 cm i 180 cm

Łóżko Platsa

Skoro już mówimy o nietypowych rozwiązaniach, to co powiecie na łóżko? W systemie Platsa mamy do dyspozycji ramę łóżka, która współgra z regałami, pozwalając nam stworzyć spójne zabudowy łóżkowo-regałowe.

Wymiary regałów TV i łóżek PlatsaWymiary regałów TV i łóżek Platsa

W skład systemu wchodzą również niskie szafki dedykowane szafkom RTV. Jak więc widzicie, w tym systemie możemy łączyć szafy, garderoby, łóżka oraz szafki RTV w jedną nietypową zabudowę.

 

IKEA Platsa kolory i fronty

Platsa Kolory

O ile pod względem dostępnych wymiarów system jest bardzo elastyczny, to przy wyborze kolorystyki obnaża swoją największą słabość. Niestety, do wyboru mamy tylko cztery rodzaje frontów, co w porównaniu do systemów BESTA czy PAX wypada bardzo blado.

Zastosowanie systemu Platsa

Gdybym miał określić jednym słowem zastosowanie Platsa, to nazwałbym go „roboczym systemem do wszelakiego przechowywania”.

Moja definicja systemu Platsa to: „roboczy system do wszelakiego przechowywania”.

Dlatego Platsa odnajdzie się zarówno w niskiej piwnicy, pod wysokim poddaszem, w pralni i suszarni, w garażu czy warsztacie, jak również w pokoju dzieci jako łóżko i ścianka, w salonie na kieliszki czy na ścianie jako szafka RTV.

Mnogość rozwiązań jest ograniczona jedynie naszą wyobraźnią, potrzebami i niewielką kolorystyką.

Zabudowa pod skosem

IKEA zabudowa pod skosem

Dzięki różnorodności wysokości obudów, system doskonale się sprawdzi w miejscach o zmiennej wysokości. Jeśli szukacie rozwiązania do przechowywania na poddaszu, pod schodami czy w innych nietypowych wnękach, to Platsa może być ratunkiem.

Regałowe zabudowy ścian

Zabudowa Regałowa

Łączenie głębokich szaf z niskimi szafkami o tej samej głębokości, pozwala nam stworzyć spójne zabudowy regałowe na ścianie w bardzo elastyczniej formie. W praktyce możemy wykonać zabudowę wokół drzwi, kanapy czy biurka.

Zabudowa wokół drzwi lub kanapy

Różnorodność wysokości obudów pozwala nam tworzyć aranżacje dostosowane do nawet bardzo nietypowego wnętrza lub realizować nawet najbardziej udziwnione konstrukcje.

Zabudowa RTV

Platsa RTV

W przypadku zabudowy typowo RTV, to system Platsa ustępuje systemowi BESTA. Oczywiście widzę tu największy potencjał, gdy taka zabudowa łączy się na przykład z nietypową, regałową zabudową ściany.

Stylem i kolorem Platsa ustępuje systemowi BESTA, ale czy BESTA można zamienić w szafę? 😉

Jeśli więc szukamy tylko szafki RTV, to inne systemy oferują znacznie więcej rozwiązań. Natomiast w przypadku systemu Platsa dobrze wiedzieć, że do tego też się świetne nadaje.

Zabudowa z łóżkiem

Zabudowa z łóżkiem Platsa

Pomysł łączenia regału z ramą łóżka jest naprawdę ciekawy. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to pierwsza myśl na pomysł na sypialnię, jednak nie odrzucajmy jej od razu.

Regał wychodzący z ramy łóżka może stanowić ażurową ścianę i dzielić wnętrze wizualnie, jednocześnie w pełni wykorzystując tę przestrzeń. Tym samym możemy wydzielić strefę spania nawet w otwartych pomieszczeniach, gdzie nie ma typowej sypialni.

Łączenie regału z ramą łóżka to pomysł, który może się przydać, gdy chcemy wydzielić sypialnię w otwartym pomieszczeniu.

Stąd wykorzystanie tego rozwiązania może być doskonałe do mniejszych mieszkań, gdzie nie mamy oddzielnej sypialni lub przeciwnie – w dużych pomieszczeniach, kiedy chcemy podzielić wizualnie przestrzeń. To najbardziej oczywiste przykłady, jednak jestem pewien, że zastosowań dla tego pomysłu można znaleźć więcej.

Otwarte regały robocze

Regały metalowe Platsa

Szukacie metalowego regału do piwnicy, komórki lokatorskiej, garażu czy magazynu? To może Platsa? 😉

IKEA pokazuje metalowe regały we wnętrzach domowych, ale ja je widzę również w garażu czy komórce lokatorskiej.

Systemy regałowe o różnej wysokości doskonale sprawdzą się w bardziej technicznych miejscach. Dodatkowym ciekawym rozwiązaniem są regały z pochylonymi półkami, które nam ułatwiają do nich dostęp (łatwiej coś wsunąć po takiej półce).

Planner IKEA Platsa

Planer IKEA Platsa

Wszystko, o czym pisałem, możemy sami zaprojektować w dedykowanym bezpłatnym planerze, który zasługuje na ogromną pochwałę za swoją prostotę, intuicyjność oraz szybkość w działaniu.

W programie możemy dobierać wygląd frontów oraz częściowo akcesoriów wewnętrznych. Co ważne, nasz projekt jest na bieżąco wyceniany, dzięki czemu mamy stałą kontrolę nad finansowym aspektem projektu.

Pamiętajcie o zanotowaniu numeru projektu. To na jego podstawie możecie odtworzyć później swój projekt.

Link do Planner Platsa:

System IKEA Platsa – Podsumowanie

Przeglądając system Platsa, można uznać go za niezwykle wielozadaniowe rozwiązanie, które z niewiadomych przyczyn jest mało znane. Osobiście uważam, że ta różnorodność jest po części przyczyną tego stanu rzeczy.

System PAX służy wyłącznie do szaf i w tych rozwiązaniach się specjalizuje oraz ma ogrom dedykowanych akcesoriów. BESTA to zabudowy RTV w wielu kolorach i stylach, który posiada nawet systemy paneli ściennych, dostosowanych do zawieszenia telewizorów. Do tego wszystkiego można dodać jeszcze systemy regałów BILLY, które są po prostu tanimi regałami.

System do wszystkiego, który w niczym nie jest najlepszy. Jednak tam, gdzie PAXy, BESTY i BILLY zawodzą – PLATSA pokazuje swe największe atuty.

Biorąc pod uwagę co powyżej, system Platsa próbuje po trochu robić to wszystko naraz, co sprawia, że będzie ratunkiem dla nietypowych wnętrz i pomysłów. Jednak przy standardowych zabudowach nie potrafi niczym zaskoczyć czy zachwycić, no i cenowo nie wychodzi specjalnie taniej.

Dlatego Platsa to rozwiązanie wielozadaniowe, ale z pewnością nie najpiękniejsze oraz nie najtańsze. Stąd, jeśli pomysł na Wasze wnętrze przerasta większość modułów mebli IKEA, to wtedy sprawdźcie Platsa i być może zostaniecie miło zaskoczeni, czego Wam serdecznie życzę.

Zdjęcia pochodzą ze strony IKEA Platsa.

Samodzielnie się urządzasz? Zobacz!

Darmowe programy do projektowania wnętrz


Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?

Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – 
 Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – ❤️Twój Świadomy Projekt! 


Poradniki do mebli IKEA

Dopiero zaczynasz remont? Sprawdź Pierwszą Pomoc dla Wnętrz!

A może chcesz wiedzieć, jak nie dekorować wnętrz?

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bubas

Jeszcze gdyby elementy byly dostespne. Od 2 miesiecy poluje na 120x80x40 🙁

Julka

A jakie obciążenie „znoszą” te meble? I z jakiej grubości płyty są zrobione? Takich informacji nie znalazłam, a dla mnie to zawsze ważne przy wyborze mebli.

Julka

To wszystko to ja wiem. Bardziej właśnie interesuje mnie grubość płyty, czy to „18” czy „20”. A obciążenie mebli jest różne. Jedne nadają się tylko do obciążeń 5kg, inne do 10kg. Bardziej to mnie interesuje.

Julka

O, i tego szukałam. Ślicznie dziękuję 🙂

Ryś

Niestety jakość elementów tego systemu jest bardzo niska. Ścianki wykonane są z niezbyt sztywnego papieru i cienkiej płyty. Łatwo je uszkodzić zbyt dużym obciążeniem.

Białe fronty Fonnes są pokryte matowym papierem/folią która przyciąga wszelki brud i tłuszcz ze skóry. Trudno je doczyścić już po samym montażu, nie wspominając o brudach pochodzących od normalnego codziennego użytkowania.

Jest to typowo „tymczasowy” mebel, do wyrzucenia po kilku latach. Można by to wykorzystać na strychu czy w garażu, gdzie nikt nie przywiązuje większej wagi do estetyki, ale nośność półek i ścianek raczej na to nie pozwala.

Back to top button