Remont

Odbiór techniczny mieszkania – 3 najważniejsze pytania

Odbiór techniczny mieszkania to bardzo skomplikowane i trudne zadanie, które często bagatelizujemy. To znaczy, niby coś tam sprawdzamy w czasie odbioru, ale w sumie to nie wiemy co i po co, skoro mieszkanie jest nowe. Niestety, takie podejście może sprowadzić na nas wiele kłopotów, dlatego by Wam pomóc, zadam wam trzy pytania.

Odpowiedzcie szczerze i sprawdźcie, czy dacie radę zrobić samodzielny odbiór techniczny mieszkania, czy  jednak lepiej będzie poprosić o pomoc specjalistę.

O to, jak dobrze odebrać mieszkanie, zapytaliśmy specjalistkę w tej dziedzinie, Karolinę Malicką z W szpilkach na budowie. Opowiedziała nam, na czym polega jej praca i jakie najczęstsze błędy popełnimy, gdy próbujemy samodzielnie odebrać mieszkanie. Dziękujemy za pomoc!

Dlaczego warto sprawdzić nowe mieszkanie

Coraz więcej osób decyduje się na odbiór techniczny mieszkania razem z inspektorem budowlanym. Jednak nadal nie jest to oczywista i powszechna praktyka. Biorąc pod uwagę wartość nieruchomości do kosztu jego dokładnego sprawdzenia, czy wybudowane mieszkanie zostało wykonane z należytą starannością, to brak takiej weryfikacji może budzić zdziwienie.

Błędnie uważamy, że nowe mieszkanie jest jak nowe auto, zjeżdżające z taśmy produkcyjnej. A prawda jest taka, że mieszkanie to wynik pracy wielu rąk. A im więcej osób, tym łatwiej o błąd.

W końcu kupując nawet używany samochód, chcemy go dokładnie przebadać i sprawdzić, korzystając z pomocy specjalistów.  Jednak porównywanie samochodu za kilkadziesiąt tysięcy do mieszkania za kilkaset to zupełnie inny kaliber. Rozwiązanie tej zagadki prawdopodobnie kryje się w słowach „używany” i „nowy”. Uznajemy, że używane auto może mieć ukryte wady, ale nowe mieszkanie już nie. I to przekonanie jest błędne!

Wykonawcy mają do wykonania setki mieszkań, a w takiej pracy łatwo popaść w rutynę. A od rutyny do błędów i niedociągnięć jest już bliska droga.

Budowa całego bloku mieszkalnego jest szalenie skomplikowanym, wieloetapowym i rzemieślniczym projektem. Dodajmy do tego jeszcze fakt, że wykonawcy mają do wykonania setki mieszkań a w takiej pracy łatwo popaść w rutynę. A od rutyny do błędów i niedociągnięć, jest już bliska droga. Natomiast skutki takich usterek możemy odczuwać przez wiele lat.

Dlatego warto dokładnie sprawdzić mieszkanie w czasie odbioru technicznego i najlepiej zrobić to ze specjalistą. Jednak jeśli jeszcze się zastanawiasz, czy zrobić to samodzielnie, czy z inspektorem, to zadaj sobie te trzy pytania!

 

Jak zrobić odbiór techniczny mieszkania – 3 najważniejsze pytania!

 

1. Czy mam odpowiednie narzędzia?

Jak Zrobić Odbiór Techniczny Mieszkania - 3 Najważniejsze Pytania!

W Internecie jest pełno list kontrolnych, które obiecują, że łatwo i prosto samemu sprawdzimy nasz lokal przed odbiorem. Jednak przypomina mi to wybieranie się do sądu bez prawnika. Jasne, że możesz wydrukować sobie listę ustaw i paragrafów, ale co dalej?

Podstawowe narzędzia, które służą do pomiarów to: łata miernicza, czyli poziomica o długości 2 m, szczelinomierz klinowy i kątomierz o ramionach 100/100 cm. Ta są niezbędne narzędzia wymienione w ustawie oraz normach, które umożliwią nam sprawdzenie kątów, pionów i poziomów. Możemy jeszcze sprawdzić długości ścian, aby się upewnić, że kupiliśmy tyle metrów, ile mamy w umowie. Jednak to jest akurat najmniej istotne.

Lanie wody

W czasie odbioru najważniejsze jest to, czego nie widzimy, czyli sprawdzenie wilgotności ścian oraz szczelności mieszkania. Szczególnie, jeśli jest to mieszkanie parterowe, ale i te na wyższych kondygnacjach mogą mieć z tym problemy.

Wtedy potrzebujemy już wilgotnościomierza, a co lepsi specjaliści, jak Karolina, są wyposażeni w specjalistyczne kamery termowizyjne. I teraz niczym predator, polujący na deweloperskie błędy, jesteśmy gotowi do akcji 😉

Jak więc widzicie, sam podstawowy sprzęt to wydatek kilkuset złotych, a jeśli chcemy posłużyć się bardziej specjalistycznym, to kwoty idą już w tysiące. Bez tych niezbędnych narzędzi możemy się co najwyżej przejść po mieszkaniu i podpisać w ciemno protokół odbioru.

2. Czy wiem, jak ich użyć?

Oczywiście, ktoś może powiedzieć, że używanie poziomicy to żadna filozofa. Ot, kładziemy lub przykładamy do ściany i patrzymy na bąbelek powietrza. Jednak ten bąbelek informuje tylko, czy jest lub nie jest równo, a w pomiarze chodzi o to, aby określić, ile wynosi ta nierówność.

Natomiast dużo trudniejsze jest zbadanie wilgotności ścian oraz szczelności okien. Najlepsi specjaliści używają do tego kamer termowizyjnych oraz wilgotnościomierzy. I tu ponownie można powiedzieć, że takie urządzenia można wypożyczyć – i to będzie prawda. Jednak czy będziemy wiedzieli jak ich użyć w kontekście odbioru technicznego mieszkania?

Okno na świat

Przykład obrazu z kamery termowizyjnej. Foto W szpilkach na budowie.

Dlatego sam sprzęt to nie wszystko. Szczególnie w przypadku sprawdzania szczelności okien zwykłe spojrzenie na obraz z kamery termowizyjnej może nie być dla nas jasne. Tym bardziej, że sam przyrząd określa jedynie temperaturę badanych powierzchni. Dopiero w rękach specjalistów zamienia się w urządzanie, które w znaczący sposób pomaga w namierzeniu usterek, nieszczelnych konstrukcji czy miejsc zagrożonych wilgocią.

Wiele razy wspominałem o oknach z tego względu, że samodzielnie bardzo trudno określić ich prawidłowe osadzenie, szczelność czy usterki konstrukcyjne. Natomiast to przez nieszczelne okna uciekają nam pieniądze i sprowadzamy chłód do mieszkania.

Dlatego nie powinniśmy lekceważyć tego tematu, a samo sprawdzenie uszczelek okna kartką papieru to zdecydowanie za mało, by mieć pewność ich prawidłowego montażu oraz szczelnej konstrukcji wokół okien.

3. Czy umiem odróżnić niedbalstwo od błędu?

Jak Zrobić Odbiór Techniczny Mieszkania - 3 Najważniejsze Pytania!

Teraz dochodzimy do najtrudniejszego i najbardziej przewrotnego momentu przy technicznym odbiorze mieszkania. Błędy są dopiero wtedy błędami, gdy to wynika z odpowiednich regulacji prawnych i przepisów budowlanych.

Niestety, przepisy te często pochodzą z lat 60., a co za tym idzie – odstają od obecnej rzeczywistości. Dla przykładu: według norm, dopuszczalna nierówność podłogi na długości dwóch metrów może wynosić do 5mm!

Błędy są dopiero wtedy błędami, gdy to wynika z odpowiednich regulacji prawnych i przepisów budowlanych.

Natomiast producenci podłóg jasno określają, że ta nierówność nie może być większa niż 1mm do 3mm, w zależności od rodzaju planowanej podłogi. Czyli krzywa podłoga nie jest prawnie błędem i nie mamy podstaw, by domagać się jej wyrównania!

Oczywiście jest to tylko bardzo skrajny przykład, jak niedbalstwo nie jest błędem w świetle prawa. Jednak takich potknięć w twoim mieszkaniu może być więcej.

Trzy razy na tak, czy na nie?

To były trzy podstawowe zagadnienia dotyczące odbioru mieszkania. Wracając do metafory sądowej, odbiór na własną rękę jest jak pójście do sądu w obronie swoich praw z jedynie wydrukowaną ściągawką z ustaw. Jesteśmy bez szans przeciwko wyszkolonym adwokatom.

Odbiór mieszkania na własną rękę jest jak pójście do sądu w obronie swoich praw z wydrukowaną ściągawką z ustaw. Jesteśmy bez szans przeciwko wyszkolonym adwokatom.

Dopiero osoba biegle poruszająca się zarówno w prawie, jak i normach budowlanych, będzie mogła stanąć w obronie twojego interesu przy użyciu wszystkich niezbędnych narzędzi.

Dlatego, jeśli nadal się wahasz, poniżej dowiesz się, jakie najważniejsze korzyści niesie ze sobą współpraca z inspektorem budowlanym przy odbiorze mieszkania od dewelopera.

 

Odbiór mieszkania z inspektorem budowlanym

Inspektor budowlany to osoba posiadająca bardzo szeroką wiedzę w bardzo konkretnej specjalizacji, dzięki czemu jak nikt inny jest w stanie Wam pomóc przy prawidłowym odbiorze waszego mieszkania.

Znajomość „budowlanki” nie jest tym samym, co formalno-prawny odbiór mieszkania.

Najważniejszą korzyścią jest możliwość korzystania z jego doświadczenia, a ta wiedza jest bezcenna. Dlatego na przykład zabieranie ze sobą znajomego od „budowlanki” mija się kompletnie z celem, ponieważ znajomość wykończenia mieszkań nie jest tym samym,

co formalno-prawny odbiór mieszkania.

Obrona twoich praw i prawa do rekompensaty

Mówiąc o naszych prawach, warto nadmienić, że w przypadku znalezienia uchybień możemy oczywiście nakazać ich naprawę, ale możemy również domagać się rekompensaty od dewelopera. W praktyce oznacza to, że w zależności od przewinienia możemy uznać, że sami lepiej naprawimy usterkę, a w zamian możemy otrzymać zwrot kosztów lub inną formę zadośćuczynienia.

Niestety, deweloper naprawiając jedną usterkę, może wywołać następną, dużo gorszą, której skutki odkryjemy dopiero po latach.

Tu ponownie wychodzi, jak bardzo istotna jest wiedza, doświadczenie i zrozumienie kontekstu odkrytego błędu. Dopiero wtedy możemy określić, co będzie dla nas lepsze i korzystniejsze w dłuższym terminie.

Niestety, deweloper może naprawić jakiś błąd, ale jednocześnie sprowadzić na nas kolejny, dużo gorszy. Dlatego czasem warto domagać się rekompensaty, a usterkę naprawić rękoma naszej zaufanej ekipy.

Ile kosztuje odbiór mieszkania z inspektorem budowlanym?

Koszt pomocy przy odbiorze technicznym mieszkania, w zależności od jego powierzchni, zaczyna się od ok. 150 zł i kończy na ok. 2000 zł. Jednak średnia stawka za odbiór to kwoty między 500-800 zł. Cena zależy, jak wspomniałem, od powierzchni mieszkania, komórek lokatorskich, miejsca garażowego, ilości inspektorów na samym odbiorze (dobrze, by było dwóch) oraz używanego sprzętu.

Osobiście uważam, że to są jedne z lepiej zainwestowanych pieniędzy przy wykańczaniu mieszkania.

Osobiście uważam, że to są jedne z lepiej zainwestowanych pieniędzy przy wykańczaniu mieszkania, ponieważ mogą nas uchronić przed wieloma bardzo poważnymi problemami. A jeśli inspektor nic nie znajdzie, to możemy pochwalić się znajomym, jak dobrego mamy dewelopera. Więc zawsze wygrywamy 🙂

Specjalny prezent dla naszych Czytelników – 50 zł rabatu!

Dla naszych Czytelników, na hasło Twoje Pierwsze Mieszkanie, rabat w wysokości 50 zł na odbiory techniczne mieszkań o wartości od 600 zł z Karoliną z W szpilkach na budowie!

Karolina działa głównie w Krakowie i okolicach. Jednak jeśli Ci bardzo zależy na jej pomocy, to nie wahaj się odezwać!  Pamiętajcie, że możecie się umówić w kilka osób z danego budynku na grupowe odbiory, jeśli wasze mieszkanie jest daleko od Krakowa!

Jak zrobić odbiór techniczny mieszkania – Podsumowanie

Zakup mieszkania to ogromna inwestycja i często zobowiązanie finansowe na wiele lat. Sam odbiór techniczny mieszkania jest pierwszym poważnym krokiem na drodze do jego urządzenia. Dlatego z taką samą dokładnością, z jaką sprawdzamy naszego wykonawcę, czy dobrze położył płytki w łazience, powinniśmy sprawdzić naszego dewelopera.

W „najgorszym” przypadku, gdy inspektor niczego nie znajdzie, będziemy mieli błogi spokój i pewność dobrej decyzji, a takie chwile w czasie całego remontu są bezcenne.

Biorąc pod uwagę koszt usługi, wynoszący średnio ok 500-800 zł do wartości mieszkania za 400-600 tysięcy, uważam, że to są dobrze zainwestowane pieniądze, gdyż każda znaleziona usterka ograniczy nam przyszłe wydatki.

Natomiast w „najgorszym” przypadku, gdy inspektor niczego nie znajdzie, będziemy mieli błogi spokój i pewność dobrej decyzji, a takie chwile w czasie całego remontu są bezcenne 🙂 

 

Szukasz Inspektora Budowlanego? Sprawdź:

Szukasz praktycznych porad, jak urządzić Twoje pierwsze mieszkanie? Zobacz koniecznie:

Remont:

Meble z IKEA

Kuchnia:

Podłoga:

A może czego nie robić? 🙂

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert

powiem tak ostatnio do remontu potrzebny był mini żuraw więc wynajęłam go sobie bo bez tego ani rusz 🙂 Super sprawa i do tego szybka robota, a nie dłubanina

Tomasz T

Bardzo ciężko jest dopracować wszystko do perfekcji w najmniejszych szczegółach. Z doświadczenia wiem, że remontując jednej element domu, zwykle dochodzi przy tym do uszkodzenia innego. W ostateczności nigdy nie jest perfekcyjnie.

Kasia

Może macie kogoś sprawdzonego do polecenia w Warszawie? 🙂

Mirek

W obecnych czasach bez kogoś od odbiorów nie ma co nawet iść na własną rękę na odbiór.

Joachim

przy remoncie mojego mieszkania postanowiłam wprowadzić trochę zmian aby moje mieszkania zasługiwało na miano smart domu tym sposobem trafiłam do gerda.pl gdzie znalazłam świetny patent na inteligentny zamek do drzwi za pomocą smartfona, mega polecam!

Back to top button