Z czego są zrobione meble IKEA? Poznaj wnętrze szafek IKEA!
Od dawna meble z drewna litego to raczej ciekawostka dla koneserów niż standard. Mimo to nadal pokutuje przekonanie, jakoby meble z drewna litego były najlepsze. A to nie do końca jest prawda. Inspiracją dla tego tekstu była niedawna burza, wywołana zdjęciem wnętrza szafki IKEA, w której środku były kartony. Jakie kartony i dlaczego tam były, dowiesz się już z tego wpisu, który mam nadzieję, wprowadzi Cię do fantastycznego świata produkcji mebli. Dlatego, jeśli jesteście ciekawi, z czego są zrobione meble IKEA i nie tylko, to poznajcie trzy najpopularniejsze płyty drzewne, z których robi się meble!
Chcesz samodzielnie urządzić swoją kuchnię IKEA? Zobacz mój kurs: Kuchnia IKEA krok po kroku!
Po co komu wióry?
Drewno jest niezwykłym materiałem, który stosujemy w setkach przeróżnych gałęzi przemysłu, poczynając od meblarstwa, przez budownictwo, szkutnictwo, przemysł chemiczny (kleje), na celofanie (który powstaje z celulozy) kończąc.
Do tego mnogość gatunków drewna oraz ich właściwości czynią z drewna iście wielozadaniowy materiał. Jednak ma on swoje liczne wady, a największą z nich jest fakt, że to kosztowny materiał i wymaga wiedzy oraz doświadczenia, jak się z nim obchodzić. To powoduje, że już nie jest taki idealny do wykonywania z niego prostych i niedrogich mebli.
Z tych oraz bardzo wielu inny powodów, zaczęto opracowywać tworzywa drzewne, czyli materiały wykorzystujące drewno lite jako surowiec, jednak w sposób, który umożliwia nam tworzenie gotowych produktów o określonych właściwościach. W dalszej części wpisu opowiem Wam o trzech najpopularniejszych z nich.
Z czego są zrobione meble IKEA – 3 najpopularniejsze płyty drzewne
Płyta wiórowa – mebli królowa
Weźmy kawałek drewna, drobno go potnijmy, a potem skleimy z tego znowu kawałek drewna! Ktoś kiedyś tak pomyślał i tak oto narodziła się płyta wiórowa, która jest obecnie najpopularniejszym materiałem do produkcji mebli. A to zaszczytne miano zawdzięcza niskiej cenie oraz wszechstronnemu zastosowaniu. Jednak w błędzie jest ten, kto myśli, że płyta wiórowa powstaje z byle jakich wiórów! 😉
Wióry do płyt wiórowych są specjalnie produkowane, ponieważ od ich rodzaju zależą właściwości gotowego wyrobu.
W przemyśle drzewnym nie ma przypadków i również do produkcji płyty wiórowych używa się konkretnych rodzajów wiórów, które się specjalnie do tego celu produkuje!
Wiór wiórowi wiórem
Do produkcji płyt wiórowych stosujemy drobne wióry na warstwach zewnętrznych i średnie wióry w warstwie środkowej. Dzięki temu uzyskujemy w miarę gładką powierzchnię zewnętrzną, którą możemy później pokryć laminatem.
Wyprodukowane wióry są sortowane, a następnie układane warstwowo i spryskiwane równomiernie klejem. Potem wystarczy już tylko na prasie docisnąć i płyta gotowa – w ogromnym uproszczeniu 🙂
W zależności od wykorzystywanych wiórów, płyty dzielimy na różne rodzaje. Sztandarowym przykładem płyty wiórowej jest stosowana w budownictwie płyta OSB, która składa się z bardzo dużych wiórów. Natomiast w meblarstwie najczęściej spotkamy płyty wiórowe 3-warstwowe.
Zalety płyt wiórowych
W wersji laminowanej, płyta wiórowa to najpopularniejszy materiał ze względu na niską cenę, a za sprawą laminatów – ogromną, dostępną kolorystykę. Przy tym materiał jest prosty w cięciu i wytrzymały. Dlatego płyty wiórowe stanowią, nomen omen, korpus świata meblarskiego.
Płyta laminowana czy melaminowa?
W opisie mebli IKEA możecie znaleźć informację, że meble składają się z płyt melaminowych. Jednak jest to po prostu dokładna nazwa dla płyt pokrytych laminatem, zawierającym w większości melaminę 😉
Aby nie utrudniać, warto zapamiętać, że są laminaty bardzo twarde, stosowane na blaty kuchenne i laminaty do płyt meblowych, zwane melaminowymi.
Natomiast nazwa laminat jest bardzo ogólna i często w uproszczeniu używana wymiennie na wszystkie rodzaje materiałów laminowanych. Aby nie utrudniać, warto zapamiętać, że są laminaty bardzo twarde, stosowane głównie na blaty, tzw. laminaty HPL i laminaty do płyt meblowych, zwane melaminowymi (w skrócie MFC).
Płyta pilśniowa – szlachetny MDF i HDF
W odróżnieniu od płyt wiórowych, płyty pilśniowe składają się z włókien drzewnych, a nie z wiórów. Dodatkowo zawierają mniej dodatków spajających, ponieważ sam proces ich łączenia wykorzystuje zjawisko spilśniania włókien drzewnych, od którego wzięła się ich nazwa. Upraszczając, pod wpływem temperatury i nacisku włókna drzewne łączą się same.
W zależności od jej zagęszczenia, płyty pilśniowe dzielimy na popularne MDF-y (płyty średniej gęstości) lub HDF-y (płyty wysokiej gęstości).
Płyta, która powstaje z chipsów (zrębków)
Płyty pilśniowe powstają z włókien drzewnych, jednak nim do nich dojdziemy, to najczęściej sprowadzamy drewno do postaci zrębków, po angielsku nazywanych „woodchips”.
Następnie nasze „czipsy” umieszczamy w wielkich blenderach, by tam pod wpływem wrzącej wody i miksera, rozdrobnić je do postaci włókien. Z otrzymanej masy formujemy płyty i prasujemy. Ponownie opis produkcji należy traktować jako ogromne uproszczenie.
Zastosowanie
Największą zaletą płyt pilśniowych jest ich spójna budowa w całym przekroju. Dlatego powierzchnia płyty jest równa i gładka z każdej strony, nawet po jej przecięciu lub frezowaniu. Jest to szczególnie ważne, ponieważ lakierowanie wymaga równych, zaokrąglonych krawędzi dla przyczepności lakieru.
Największą zaletą płyt pilśniowych jest ich spójna budowa w całym przekroju.
W meblarstwie z płyt MDF wykonuje się fronty szafek, które możemy lakierować lub pokryć folią. Natomiast płyty HDF stosujemy jako plecy szafek, które dzięki swojej wysokiej gęstości i sztywności doskonale wzmacniają konstrukcję. Te same płyty HDF możemy również spotkać w panelach podłogowych.
Na poniższym filmie możecie zobaczyć proces produkcji płyt pilśniowych.
Nie każda płyta jest sobie równa
Warto jeszcze zaznaczyć, że podział na płyty MDF i HDF zależy od ich gęstości, a granica jest dosyć umowna.
Obecnie uznaje się:
- MDF: płyty o gęstości 500-850 kg/m3,
- HDF: płyty o gęstości powyżej 750 kg/m3-1000 kg/m3
Stąd mogą wychodzić przedziwne kwiatki, jak super ultra odporne podłogi w klasie AC VI za 20 zł/m2, bo w końcu płyta to płyta, co nie? 😉
W tym wpisie dowiesz się więcej, dlaczego nie można w pełni ufać wszystkim producentom:
Płyta komórkowa – bohater, na którego nie zasługujemy
Wokół tej płyty wybuchła ostatnio mała afera, że niby meble są puste w środku lub – co gorsza – są tam kartony! Mój żartobliwy felieton na ten tematu wraz z burzą komentarzy, jaką wywołał, możecie zobaczyć tu:
Natomiast sama płyta komórkowa to rodzaj płyty, wewnątrz której znajduje się kartonowa konstrukcja, przypominająca plaster miodu i zakryta inną cienką płytą. Oczywiście w miejscach konstrukcyjnych lub łączeniach taka płyta jest wzmacniana pełnym materiałem.
Dlatego płyta komórkowa to bardzo sprytne rozwiązanie, umożliwiające wykonywanie grubszych elementów meblowych o niskiej wadze i wysokiej sztywności.
Gdy liczy się grube wnętrze
Gdybyśmy chcieli wykonać grube elementy meblowe z płyt wiórowych, to podniosłoby to znacznie koszt takiego rozwiązania. Pewną pośrednią metodą może być wykonanie skrzynki z takich elementów, jednak w przypadku elementów o grubości 5-6 cm zaczyna się to mijać z celem, ponieważ standardowa grubość płyty to18 mm. Stąd robienie takich „konstrukcji” przy niewielkim pogrubieniu jest ekonomicznie mało zasadne.
Ze względu na niską ceną i wysoką sztywność ten rodzaj płyt znalazł również szerokie zastosowanie jako wypełnienie drzwi wewnętrznych.
Geniusz czy złodziej?
Część osób, poznając wnętrze tej płyty, czuje się oszukana tym, że firma sprzedaje powietrze czy nawet śmieci, gdyż konstrukcja z kartonu jest wykonywana z materiałów pochodzących z recyklingu.
Wytrzymała konstrukcja, inspirowana naturą, do tego jeszcze wykorzystująca materiały z recyklingu. Genialne!
Osobiście uważam, że dzięki wytrzymałej konstrukcji oraz stosowaniu materiałów z recyklingu jest to rozwiązanie genialne w swej prostocie.
Zobaczcie test! 😉 Akcja od 0:26!
Z czego więc
są zrobione meble IKEA?
Choć wiele osób w to nie uwierzy, to większość mebli składa się z takich samych materiałów. Zarówno meble IKEA, jak i drogie meble pod wymiar. Dlatego, pomimo że w tytule odnosiłem się do mebli IKEA, to wszędzie znajdziecie takie same płyty. Jednak to nie oznacza, że gotowy wyrób ma taką samą jakość. Jednak i tu dochodzimy do kolejnych pytań zamiast odpowiedzi. Bo jak mierzyć jakość?
Dla mnie jakość to wypadkowa wymagań stawianych meblowi, do czasu jego użytkowania z uwzględnieniem ceny, jaką jestem w stanie zapłacić.
Stąd wniosek, że sam materiał nigdy nie jest jednoznacznie zły czy dobry. To tylko element w całej układance, jaką jest produkcja mebli. Natomiast mówienie, że drewno lite w meblarstwie jest lepsze, bo tak, to już zwykła ignorancja.
Interesują Cię meble IKEA? Zobacz również:
- Szafa IKEA Pax czy stolarz? [PORÓWNANIE – CENY]
- Kuchnia z IKEA czy od stolarza? [W Ringu]
Montaż Kuchni IKEA
Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?
Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online!
A jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – Projekt Kuchni IKEA Online!
A może producenci mebli?
Czy bardziej jak nie dekorować?
A może po prostu szukasz pomysłów na kuchnię!
- Organizacja szuflad w kuchni
- Gniazdka w Blacie [Przegląd Rozwiązań]
- System Bezuchwytowy w Kuchni – Rozwiązania, Przykłady, Porady
- Uchylne czy wychylne? Szafki wiszące otwierane do góry
- Wpędzeni w róg – systemy szafek narożnych
- Jak wybrać AGD? Najważniejsze kryteria, ceny i same konkrety!
- Kuchnia na wymiar NIE jest na wymiar?
- Wysokość Blatu Kuchennego – Dobra Wysokość Jest Tylko Jedna!
Rozwiązanie dobre tylko czasami ceny takie same jak innych produktów czy nawet wyższe, a realny koszt produkcji czy czasu produkcji niższy.
Meble z ikei jak sam autor wpisu przedstawił przechodzą kilka etapów. Jednym z nich jest szlifowanie odpowiednimi szlifierkami. Dużo osób w swoich mieszkaniach stawia na meble tego typu, jednak połowa z nich woli zamówić u stolarza.
Nie ufam meblom z ikei. Wyglądają na pierwszy rzut oka wykonanie solidnie. Odpowiednio wyszlifowane i zabejcowane. Jednak czy są one wytrzymałe? Sam nie wiem.