KuchniaMeble IKEA

Kuchnia z Leroy Merlin czy IKEA? [Porównanie – cena]

Kuchnia z francuskiego marketu Leroy Merlin czy szwedzkiego sklepu meblowego IKEA? Choć wydawać by się mogło, że te produkty są od siebie bardzo oddalone, to francuski market coraz śmielej staje w szranki ze sklepami meblowymi. Jako przykład podam, że otrzymujemy 25-letnią gwarancję na kuchnię z Leroy Merlin. A nawet możemy skorzystać ze znacznej promocji, dzięki której za każde wydane 1000 zł na kuchnię z Leroy Merlin wraca do nas 100 zł! Zaintrygowani? Czy Leroy Merlin zmienia się w IKEA? Sprawdźmy!

Kuchnia z Leroy Merlin czy IKEA?

Oferta kuchni dostępna w Leroy Merlin oraz IKEA jest niejednorodna. Czyli możemy kupić gotowe zestawy mebli kuchennych oraz zaprojektować swoją kuchnię z mebli modułowych.

Dlatego w tym wpisie, gdy będę odwoływał się do oferty kuchni z Leroy Merlin, będę opisywał ofertę mebli kuchennych Delinia ID. Natomiast w przypadku kuchni IKEA

będą to kuchnie IKEA METOD.

Kolorystyka kuchni Leroy Merlin i IKEA

Jeśli w ofercie producenta nie ma kolorów mebli, które nam się podobają, to żadne porównanie jakościowe czy technologiczne tego nie zmieni. Dlatego zaczniemy od tego, co widzimy, czyli od dostępnych kolorów i wzorów frontów mebli kuchennych.

Kolory kuchni IKEA

Kuchnie IKEA METOD mogą pochwalić się w sumie 18 różnymi kolorami frontów oraz dwoma kolorami korpusów szafek.

Kolory kuchni IKEA w skrócie:

 • 18 kolorów frontów

 • 2 kolory korpusów

Kolory kuchni Leroy Merlin

Na tle kuchni IKEA oferta kuchni Leroy Merlin Delinia wypada nieco gorzej, ponieważ do wyboru mamy 11 różnych kolorów frontów i podobnie dwa kolory korpusów.

Przy czym korpus może być biały i ciemnoszary (antracyt). Według mnie, daje to nieco więcej możliwości łączenia ciemnego korpusu z frontami niż w przypadku kuchni IKEA, gdzie korpus może być biały albo czarny.

Kolory kuchni Leroy Merlin w skrócie:

 • 11 kolorów frontów

 • 2 kolory korpusów

Dostępne wzory kuchni Leroy Merlin i IKEA

Marketingowe nazewnictwo linii meblowych potrafi nam namieszać w głowie, choć w zamyśle ma nam ułatwić ich zapamiętanie. Natomiast w praktyce rozróżnienie produktów na linie oznacza po prostu ich podział względem ceny, a ta z kolei wynika z użytego materiału.

W przypadku naszych produktów, duża liczba wzorów nie oznacza dużej różnorodności, a podział na serie mebli dotyczy głównie rodzaju użytego materiału oraz jego koloru i ceny.

Dlatego na potrzeby porównania uznajmy, że rodzaje wzorów to liczba dostępnych linii wzorniczych frontów szafek kuchennych, określonych przez producenta; wraz z dedykowanym dodatkowym wykończeniem, jak listwy, gzymsy i dodatki.

Wzory kuchni IKEA

Jak wspomniałem, linie wzornicze oznaczają najczęściej rodzaj użytego materiału lub kolor frontów. Dlatego dla ułatwienia dzielę linie wzornicze ze względu na rodzaj samego frontu.

W kuchniach IKEA mamy dostępne:

 • 19 serii frontów kuchennych, w tym:

  • 10 rodzajów frontów prostych

  • 5 rodzajów frontów stylizowanych

  • 2 systemy bezuchwytowe

  • 3 rodzaje frontów drewnianych

Wzory kuchni Leroy Merlin

Firma reklamuje się 22 dostępnymi wzorami, choć tak naprawdę oznacza to liczbę dostępnych różnych frontów szafek, a nie linii wzorniczych. Niemniej skoro tak o sobie piszą, ja to powtórzę z drobną uwagą, że ta liczba jest mocno na wyrost.

W kuchniach Leroy Merlin mamy dostępne:

 • 22 wzory frontów kuchennych, w tym:

  • 11 rodzajów frontów prostych

  • 6 rodzajów frontów stylizowanych

  • 5 rodzajów frontów bezuchwytowych

  • 1 rodzaj frontów drewnianych

Dostępność kuchni IKEA i Leroy Merlin

W tym porównaniu IKEA wygląda na bardzo niedostępny sklep dla wielu mieszkańców Polski. Jeśli spojrzymy na same liczby, to Leroy Merlin może pochwalić się 67 sklepami, a IKEA ma ich tylko 9, co czyni francuski market znaczne bardziej dostępnym miejscem do zakupu kuchni.

Dostępność kuchni IKEA

Pobierz mapę sklepów IKEA w wyższej rozdzielczości: LINK

Kuchnie IKEA możemy obejrzeć na żywo w dziewięciu miastach. Natomiast zamówić meble możemy na znacznie większe odległości: już do ponad trzydziestu miast. Jeśli chcecie sprawdzić, czy teren dostawy obejmuje Wasz region, to możecie to sprawdzić poniżej.

Dostępność kuchni Leroy Merlin

Kuchnie Delnia ID znajdziemy w 67 sklepach Leroy Merlin w Polsce. Ta liczba robi wrażenie i oznacza, że kuchnie z Leroy Merlin są dużo łatwiej dostępne niż kuchnie z IKEA.

Wymiary kuchni IKEA i Leroy Merlin

Wymiary kuchni IKEA i Leroy Merlin

Z projektowego punktu widzenia tu się robi naprawdę interesująco, ponieważ obie oferty dysponują nietypowymi rozmiarami mebli. Zarówno kuchnie IKEA, jak i kuchnie z Leroy Merlin mają wyższe szafki od naszego polskiego standardu, który wynosi 720 mm.

Wysokość szafek dolnych z IKEA to 800 mm, a szafek kuchennych Delinia ID 770 mm. Oczywiście różnic znajdziemy znacznie więcej, gdy wgryziemy się w specyfikację mebli. Na szczególną uwagę zasługują systemy cargo i szafek uchylnych, które oferuje Leroy Merlin, a których nie ma w IKEA.

Wymiary mebli kuchennych IKEA METOD

Wymiary szafek IKEA METOD są bardzo dobrze dopracowane pod kątem łatwości w samodzielnym planowaniu. Dodatkowo oferta jest bardzo przejrzysta. Ponadto widać, że IKEA wspiera naszą samodzielność.

Wracając do samych szafek, to liczba dostępnych rozwiązań jest naprawdę duża, choć brakuje szafki wiszącej o szerokości 45 cm, którą możemy powiesić nad zmywarką o tej samej szerokości.

Wymiary mebli kuchennych Leroy Merlin Delinia ID

Wymiary mebli kuchennych Leroy Merlin DeliniaID
Wymiary mebli kuchennych Leroy Merlin Delinia ID

Szukałem, szukałem, ale nie znalazłem wygodnej i prostej rozpiski dostępnych wymiarów mebli kuchennych Delinia ID z Leroy Merlin. Dlatego to, co widzicie, to mój rysunek wykonany na podstawie programu do planowania kuchni Leroy Merlin.

Co mi się najbardziej podoba w szafkach Delinia ID, to bardzo duża liczba dostępnych szerokości szafek, które zaczynają się już od wąskich cargo o szerokości 15 cm, a kończą na dużych szafkach 90 cm. Do tego szafka o szerokości 45 cm jest dostępna, co ułatwia planowanie kuchni z wąską zmywarką.

Zdjęcia własne ekspozycji kuchni Leroy Merlin

Oferta samych szafek jest, według mnie, bogatsza niż ta prezentowana w IKEA, co widać po wyposażeniu wewnętrznym. Mamy różne rodzaje cargo wysokich, systemy szafek otwieranych do góry (uchylno-łamanych), dedykowane rozwiązania do zmywarek umieszczonych w słupku czy różne systemy narożne.

Szkoda jednak, że cała ta imponująca oferta jest skrzętnie pochowana i bez rozpoczęcia pracy w planerze trudno to wszystko znaleźć na stronie.

Samodzielne planowanie kuchni w IKEA i Leroy Merlin

I jedna, i druga firma ma swój planer, który jest niezbędny do zamówienia kuchni, a co do do ogólnej zasady działania oba planery są do siebie bardzo podobne. Oczywiście, jak zawsze największe różnice tkwią w szczegółach.

Planner IKEA

Wielokrotnie opisywałem planer kuchni IKEA jako jeden z najlepszych, najbardziej intuicyjnych i pomocnych rozwiązań do planowania swojej kuchni, nie tylko z IKEA.

Widać, że ten program był rozwijany z myślą o samodzielnym planowaniu, ponieważ znajdziemy w nim bardzo wiele podpowiedzi w czasie samej pracy, co jeszcze bardziej ułatwia nam zaprojektowanie kuchni IKEA.

Leroy Merlin Planer

Pierwszy kontakt z tym planerem jest nieco kłopotliwy, ponieważ musimy zrozumieć logikę, jaka kryje się za działaniem programu. Na szczęście twórcy udostępnili krótki film, prezentujący pracę w planerze (gorąco polecam, żeby obejrzeć wideo, zanim zaczniemy projektować) oraz obszerny samouczek, który znajduje się już w samym programie.

Natomiast im dalej w las, tym… jest naprawdę dobrze. Na szczególną pochwałę zasługuje tu możliwość filtrowania szafek po rozmiarze oraz mnogość elementów dodatkowych, które uatrakcyjnią nasz projekt.

Początkowo toporny, ale później odkrywa przed nami swój pełny potencjał.

Do tego planer ma w swojej bibliotece również meble i oświetlenie dostępne w markecie, a nawet płytki. Więc możemy bardzo kompleksowo zaplanować kosztorys całego wnętrza.

Sama wizualizacja, w mojej ocenie, również wypada lepiej niż w IKEA Plannerze, a to za sprawą działającego oświetlenia, tzn. dodawane punkty świetlne rzeczywiście dają światło, nie są tylko modelami w przestrzeni.

Planowanie kuchni w IKEA i Leroy Merlin

Planowanie kuchni Leroy Merlin czy IKEA

Dzięki dostępnym planerom możemy zaprojektować kuchnię samodzielnie, ale możemy też zdać się na pomoc konsultanta w sklepie. O samej jakości usług trudno się wypowiadać, dlatego w tym porównaniu skupimy się tylko na samej ofercie, zakresie i cenie.

Warto jeszcze dodać, że odpłatna usługa dotyczy pełnego planowania. Natomiast jeśli mamy już przygotowany projekt i chcemy go tylko skonsultować przed zamówieniem, to taka forma pomocy jest bezpłatna.

I ostatnia ważna uwaga. Planowanie płatne w sklepie nie wyręcza nas z bycia zaangażowanym, a dwie godziny na przygotowanie całego projektu, czy to w IKEA, czy Leroy Merlin, to mało. Dlatego pomimo odpłatności usługi powinniśmy być świadomi sposobu realizacji wybranego projektu.

Planowanie w IKEA

Klarowny podział ceny w zależności od zakresu i miejsca świadczenia usługi to duży atut IKEA. Niemniej usługa ma charakter jednorazowy i ograniczony czasowo.

Oznacza to, że jeśli w ciągu dwóch godzin nie dopniemy projektu i będziemy chcieli ponownie wykonać, np. alternatywny projekt, to ponosimy kolejną opłatę. Oczywiście w przypadku, gdy drugie spotkanie będzie miało już charakter dopieszczenia projektu do zamówienia, to jest ono bezpłatne, jednak trwa tylko 45 minut.

Planowanie w Leroy Merlin

Cena za usługę planowania jest jedna i wynosi 200 zł. W ramach usługi projektowania, klient ma prawo do jednej poprawki w okresie 6 miesięcy od ukończenia projektu. Przynajmniej tak wynika z regulaminu usługi.

Co więcej, jeśli zdecydujemy się na zakup mebli za minimum 2000 zł, to koszt usługi projektowania zostanie zmniejszony do jednego grosza.

Według mnie, możliwość kontynuowania współpracy z jednym projektantem w cyklu trzech spotkań to coś, co przybliża nas do profesjonalnej współpracy przy projekcie.

Jak wspomniałem, nie mogę powiedzieć wiele o samej jakości usług projektu w IKEA czy Leroy Merlin, bo to zależy już od samych projektantów. Niemniej uważam, że takie podejście jest lepsze od dorywczej współpracy w IKEA.

Usługi dodatkowe

 

Można kopiować rozwiązania z IKEA w postaci 25-letniej gwarancji czy nawet promocji. Jednak bez zrozumienia prawdziwej siły IKEA, to nadal za mało.

Według mnie, IKEA to przede wszystkim prokonsumenckie podejście, prostota przekazu i otwartość na potrzeby Klientów. Tego Leroy Merlin jeszcze nie potrafi powtórzyć.

Kuchnie Leroy Merlin w wielu meblowych aspektach wyprzedzają kuchnie IKEA. Jednak szkoda, że nie idzie za tym jeszcze szwedzka otwartość.

Różnicę w podejściu widać szczególnie w usługach dodatkowych, gdzie w IKEA wszystko mamy podane w prostej graficznej formie, a w Leroy Merlin mamy do pobrania cztery strony regulaminu, ale nadal nie ma jasno podanej informacji o cenie montażu.

Porównanie cen kuchni IKEA i Leroy Merlin

Porównanie ceny kuchni IKEA i Leroy Merlin

Do porównania cen przygotowałem taki sam projekt kuchni w IKEA Plannerze oraz Planerze Leroy Merlin. Następnie porównałem podane ceny odpowiadających sobie serii mebli, czyli ceny frontów laminowanych prostych, frontów stylizowanych oraz systemu bezuchwytowego.

W każdej wycenie kuchnia jest wyposażona w taki sam lub odpowiadający sobie zestaw akcesoriów w postaci szuflad z cichym zamykaniem i obrotnicą narożną. W cenie nie uwzględniam oświetlania, blatu oraz armatury i AGD.


Porównanie ceny kuchni z IKEA i Leroy Merlin – fronty proste laminowane


Kuchnia IKEA seria Veddinge

Cena mebli bez blatów i AGD:
4 830 zł

Kuchnia Leroy Merlin seria Sofia

Cena mebli bez blatów i AGD:
4 926 zł


Porównanie ceny kuchni z IKEA i Leroy Merlin – fronty bezuchwytowe


Kuchnia IKEA seria Voxtorp

Cena mebli bez blatów i AGD:
6 240 zł

Kuchnia Leroy Merlin seria Tokyo

Cena mebli bez blatów i AGD:
6 672 zł

Uwaga! W przypadku frontów bezuchwytowych, w IKEA mamy drzwi wykonane z MDF-u pokrytego folią, a w Leroy Merlin z MDF-u lakierowanego.


Porównanie ceny kuchni z IKEA i Leroy Merlin – fronty stylizowane


Kuchnia IKEA seria BODBYN

Cena mebli bez blatów i AGD:
6 383 zł

Kuchnia Leroy Merlin seria Oxford

Cena mebli bez blatów i AGD:
5 662 zł

Uwaga! W przypadku frontów stylizowanych, w IKEA mamy drzwi wykonane z MDF-u lakierowanego, a w Leroy Merlin z MDF-u pokrytego folią.

Podsumowanie cen kuchni z Leroy Merlin i IKEA

Kuchnia z Leroy Merlin, czy IKEA CENA

Jak widzicie, cena kuchni z Leroy Merlin i IKEA jest do siebie zbliżona. Zaskoczeni? Ja przyznam, że odrobinę byłem, ponieważ trudno jest przemóc stereotyp „mebli z marketu”.

Cena kuchni z Leroy Merlin i IKEA jest do siebie bardzo zbliżona.

Jednak jest to jedynie uprzedzenie i stereotyp, ponieważ jak wspominałem we fragmencie dotyczącym wymiarów mebli, kuchnie Delinia ID mogą pochwalić się naprawdę dużą różnorodnością systemów i rozwiązań. Natomiast jakość samych mebli w moim odczuciu jest porównywalna do jakości mebli IKEA.

W powyższej wycenie nie jest uwzględniony blat czy koszt transportu i montażu, dlatego proszę, traktujcie powyższe wyliczenie jako punkt odniesienia. Natomiast samą jakość mebli i jej stosunek do ceny najlepiej sprawdzić samodzielnie.

Kuchnia z Leroy Merlin czy IKEA? Podsumowanie

Uważam się za osobę bez uprzedzeń, ale przykład kuchni z Leroy Merlin pokazał, że jednak trudno się tych uprzedzeń całkowicie wyzbyć. Z jednej strony, gdy byłem w strefie kuchni w markecie, wcale tego nie odczułem i nie widziałem marketowych kuchni. Z drugiej strony, wystarczy krok poza tę strefę, by cały czar prysł.

Nie widziałem marketowych kuchni w Leroy Merlin, ale trudno całkowicie wyzbyć się uprzedzeń.

Wspominam o tym, ponieważ myślę, że wiele osób może mieć ten sam problem. Czy nasza wymarzona kuchnia może być z marketu? Wydaje mi się, że Leroy Merlin jest tego świadom, dlatego ich kuchnie reklamują gwiazdy telewizji. Czy skutecznie zmienią nasze postrzeganie ich mebli? Tego nie wiem, ale patrząc obiektywnie na same meble kuchenne, daję im duży kredyt zaufania, bo mnogość rozwiązań jest większa niż w IKEA, a jakość w moim odczuciu jest zbliżona.

Wiele w tym podsumowaniu piszę o Leroy Merlin, ponieważ to oni są pretendentem, a IKEA na razie niczym niezagrożonym mistrzem w swoim segmencie mebli kuchennych.

Niemniej uważam, że warto przełamać uprzedzania i samodzielnie sprawdzić ofertę kuchni Leroy Merlin, bo w wielu meblowych aspektach wyprzedzają meble IKEA. Szkoda tylko, że za tym nie idzie jeszcze otwartość jak u szwedzkiego giganta, no i nie mają jeszcze francuskich hot dogów 😉

A co Wy myślicie? Lepsza kuchnia Leroy Merlin czy IKEA?

Inne porównania


Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?

Zapisz się na nasz – Kurs Urządzania Wnętrz🤓
Zobacz nasze – Konsultacje Wnętrz Online! 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni –  Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – ❤️Twój Świadomy Projekt! 
Zobacz naszego E-booka o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!


Samodzielnie urządzasz kuchnię? Zobacz!

Meble IKEA

Darmowe programy do projektowania wnętrz

Jak kupić kuchnię!

Projektowanie kuchni i nie tylko

Dopiero zaczynasz remont? Sprawdź Pierwszą Pomoc dla Wnętrz!

A może chcesz wiedzieć, jak nie dekorować wnętrz?

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Edy

Zamawiałam 5 lat temu kuchnię Leroy Merlin i nie powtórzyłam już tego błędu. W nowym domu zamówiłam IKEA. Z Leroy i reklamacjami użeraliśmy się z pol roku, a i tak nie uwzględnili wszystkiego.

Miki

W tym porównaniu brakuje najważniejszego czyli z czego wykonane są meble. Dla przykładu front tokyo z leroy – mdf lakierowany, jego odpowiednik voktorp z ikea mdf foliowany. Wyliczać można wiecej

AgnieszkaR

Te porównanie było mi potrzebne! Jestem na etapie wybierania mebli to kuchni i nad obydwoma z tych opcji się zastanawiałam. Myślę, że w tym zestawieniu jednak lepiej wypada Ikea i chyba właśnie na nią postawię. Dzięki za pomoc!

ŻanetaG

Mam trochę problem z tymi kuchniami z popularnych sklepów. Wszystkie są podobne. Istnieje już nawet określenie ,,standard IKEA”. Osobiście wolę dołożyć trochę więcej pieniędzy i mieć dobre jakościowo meble, dopasowane na wymiar do mojej kuchni. Nie mówię, że te meble z podanych w Waszym artykule sklepów są brzydkie, ale ja zawsze skłaniam się ku kupowaniu produktów u mniejszych przedsiębiorców, którzy wkładają serce w to, co robią.

Majkka

Sama często decydowałam się na zakup z Leroy Merlin, jednak szczerze to większość agencji nieruchomości, z których usług korzystałam to deklarowała współpracę z innymi firmami. Teraz zwracam szczególną uwagę na biuro nieruchomości Koszalin posiada bardzo estetyczne mieszkania i mam nadzieję, że agencja, której zdążyłam zaufać będzie nadal funkcjonować. Pozdrawiam

Paulina

Duży błąd w artykule, sam projekt kuchni w leroy trwa 2h i jest możliwość jednej poprawki. 3 spotkania o ,których piszesz dotyczą tylko i wyłącznie projektu całego mieszkania.

Łukasz

Fajne porównanie, a czy może będziesz robić porównanie z OBI? Odwiedziłem OBI i miło się zaskoczyłem. Byłem również w Castoramie, ale tam to meble wyglądają może i ładnie, ale wykonanie mają słabsze.

sabina

Można też pomyśleć o współpracy z dobrą agencją projektującą wnętrza. Znalazłam nawet firmę, która posiada w tej kwestii wielkie doświadczenie

Back to top button