KuchniaInspiracje

Cargo wysokie w kuchni – szafy gospodarcze [Inspiracje, ceny]

Cargo wysokie w kuchni stanowi gospodarczy trzon mieszkania. To tam możemy przechowywać całe zgrzewki mleka i soków, niezliczone zastępy mąki, cukru, no i słoiki… Ile w takim Cargo się zmieści słoików! 🙂 Jednak tych rozwiązań jest całkiem wiele, a ceny mogą przyprawić o „spiżarkowy” zawrót głowy. Dlatego podpowiemy, jakie cargo wysokie wybrać, za ile i czy w ogóle warto! Sprawdźcie więc, czy lepsze cargo wysokie, czy może 15-letnie auto „premium”! 😉 

Czym jest cargo?

Mianem cargo nazywamy szafki kuchenne, które pełnią funkcję podręcznych magazynów czy spiżarni. Choć w praktyce nazywamy tak również wąskie szafki o szerokości 15 cm, o których kiedyś na pewno napiszemy.

Jednak dziś skupimy się na systemach cargo w kuchni, dedykowanym wysokim szafom gospodarczym. Jest to pewna wyjątkowa grupa systemów, których zadaniem jest stworzenie nam najbardziej pojemnych oraz łatwo dostępnych rozwiązań do przechowywania.

Niektóre z nich są bardzo przemyślane, a inne po prostu są. Dlatego postaram się w skrócie opisać  każdy z pokazanych systemów wraz z podaniem ich orientacyjnych cen.

Cargo wysokie w kuchni do wąskich szafek

System Cargo do wąskich szaf gospodarczych. Źródło.

Podstawowa wersja systemu cargo to system koszy połączony z frontem. Wysuwając drzwi szafki, wysuwamy całą jej zawartość.

Ze względu na trwałe połączenie cargo z frontem, nie mamy możliwości dostać się do zawartości od przodu. Oznacza to, że ten system będzie się dobrze spisywał tylko przy wąskich szafkach, gdzie dostęp z boku nie ogranicza nam dostępu do całej zawartości półki.

Dalego najlepiej się sprawdzi przy szafkach o szerokości do 30 cm.

Cargo z koszami czy półkami?

Po lewej Cargo wysokie druciane ze skokową regulacją wysokości półek, a po prawej z płynną regulacją. Źródło; 1, 2

Cargo może posiadać różne konstrukcje oraz odmienne rodzaje półek. Dla nas, poza aspektem wizualnym, ważną rolę będzie odgrywać sposób, w jaki możemy regulować wysokość półek.

W cargo z drutami mamy możliwość przesunięcia kosza o dosłownie oczko w dół lub górę. Natomiast w nowoczesnych systemach regulacja jest płynna i sami określamy dokładną wysokość, na jakiej znajdzie się wybrana półka.

Cena

Cargo druciane dla szaf gospodarczych o szerokości 30 cm i wysokości 200 cm – zaczynają się od kwoty ok. 1500 zł. Natomiast rozwiązania z płynną regulacją to wydatek rzędu 3000 zł i więcej.

 

 Cargo wysokie w kuchni z wysuwanymi półkami

Jeśli oddzielimy półki od frontu szafki, uzyskamy wygodny dostęp od przodu szafki i tym samym zniknie ograniczenie szerokości. Dlatego tego typu rozwiązania są polecane do szaf gospodarczych o szerokości od 45 cm do 60 cm.

Wyróżniamy 3 podstawowe typy cargo w tym rozwiązaniu:

  1. Szuflady wewnętrzne jako system cargo
  2. Niezależne wysuwane półki/tacki
  3. Półki wysuwane jednocześnie

1. Cargo z wysuwanymi szufladami

Szuflady wewnętrzne to również rodzaj systemu Cargo.

Klasyczne szuflady wewnętrzne również mogą być systemem cargo 🙂 Ze względu na cenę, szuflady lepiej stosować do szerokich szafek. Ponieważ cena szuflady o szerokości 30 cm od tej 60 cm praktycznie się nie różni. Natomiast udźwig do 50 kg wykorzystamy tylko w tej szerszej szufladzie.

Szuflady umożliwiają nam różne sposoby ich łączenia z drzwiami szafy. Możemy na przykład połączyć dolne szuflady z dolnym frontem tak, aby całość wysuwała się razem z frontem, zaś część górną wykonać niezależnie. Czyli najpierw otwieramy drzwi szafki na bok, a następnie wysuwamy szuflady.

Ze względu na cenę, szuflady lepiej stosować do szerokich szaf, aby w pełni wykorzystać udźwig, wynoszący przeważnie do 50 kg na jedną szufladę.

Z technicznego punktu widzenia, pamiętajmy o stosowaniu zawiasów z zerowym uskokiem w miejscach, gdzie drzwi się otwierają na bok, a w środku umieszczamy szuflady wewnętrzne, aby nie zahaczały o drzwi przy ich wysuwaniu.

Cena

Koszt jednej szuflady wewnętrznej bardzo zależy od miejsca, w którym kupujemy meble. Warto zaznaczyć, że tym przypadku nie liczymy tylko samych prowadnic, ale jeszcze ktoś z nich musi zrobić szufladę oraz ją zamontować 😉

Dlatego możemy przyjąć, że jedna szuflada zaczyna się od kwoty ok. 300.zł, a kończy na ok. 600 zł. Ceny dotyczą standardowej szuflady z cichym zamykaniem. Jeśli jednak chcemy, by miała szklane lub drewniane wykończenie, to cena będzie wyższa.

Przyjmując 5 szuflad na szafę, wychodzi nam całkowity koszt ok. 1500.zł do nawet 3000.zł za cargo z szufladami.

2. Cargo z niezależnie wysuwanymi półkami/tackami

Wysuwane półki jako forma systemu Cargo. Źródło.

Jeśli szuflady są dla Was zbyt mainstreamowe, to możemy stworzyć system „Tacko-Cargo” 😉

Podobnie jak w przypadku szuflad, również tu półki/tacki mogą być połączone z frontem lub niezależne. Na prezentowanych zdjęciach mamy rozwiązanie niezależne, czyli po otwarciu szafki wysuwamy ręcznie wybraną półkę.

Cena

Tak samo, jak w przypadku szuflad, tak i tu płacimy za jedną wysuwaną tackę. Podstawowa wersja to wydatek ok. 340 zł, natomiast w opcji z drewnem to koszt około 480 zł. Za to tutaj już nie dopłacamy za zrobienie z tacki tacki 😉

Przyjmując 5 półek na szafę, wychodzi nam całkowity koszt ok. 1700 zł za szafę cargo.

3. Cargo jako pełny system jednoczesnego wysuwu wszystkich półek

Cargo z jednocześnie wysuwanymi półkami o płynnej regulacji wysokości. Źródło

Jeśli połączymy szuflady z półkami, a te z automatycznym wysuwem w momencie otwierania drzwi – to oto i to.

Mocowanie półek do ramy, a nie szafki, pozwala nam regulować ich wysokość.

W porównaniu do poprzednich rozwiązań, najważniejsza różnica to nie jednoczesne wysuwanie, tylko fakt, że półki są mocowane do ramy, a nie do szafki. Dzięki temu możemy regulować wysokość półek w systemie.  W zależności od cargo, może to być regulacja płynna lub skokowa. To pozwala nam na dostosowywanie naszej spiżarki w zależności pory roku czy sytuacji epidemiologicznej 😉 

Cena

Przyjmując ponownie szafę o szerokości 60 cm i wysokości 200 cm, to podstawowa wersja zaczyna się od ok. 2200 zł, ze skokową regulacją wysokości i półek. Natomiast systemy z płynną regulacją to już wydatek rzędu ok. 4400 zł. 

Cargo wysokie w kuchni, dwudzielne

Pewną hybrydą opisanych wyżej rozwiązań są systemy z częściowo wysuwaną półką oraz dodatkowym koszykiem lub półką przymocowaną na drzwiach. Podwójny podział przestrzeni ma nam w domyśle ułatwić organizację oraz łatwiejszy dostęp do zawartości szafy.

Ponieważ półki są płytsze, mamy łatwiejszy dostęp do ich zawartości. Natomiast zastosowanie dwóch takich półek umożliwia wykorzystanie podobnej przestrzeni, w porównaniu do pojedynczych, ale głębokich półek.

Cargo Tandem

Cargo wysokie w kuchni – Tandem. Źródło.

Najpełniejszym przykładem takiego rozwiązania jest system Tandem.

Składa się z koszy, zamocowanych na całej wysokości drzwi oraz z wewnętrznych, wysuwanych półek. Gdy otwieramy drzwi szafki, to razem z frontem wysuwa się wewnętrzna rama z półkami. Dzięki temu, po otwarciu mamy wygodny i przejrzysty dostęp do całej zawartości naszej spiżarni.

Poniżej możemy zobaczyć system w ruchu.

 

Cena

W zależności od wykończanie półek (chrom lub stal proszkowana), cena systemu tandem do szaf o szerokości 45 cm zaczyna się od kwoty ok. 3100 zł, a w przypadku szaf o szerokości 60 cm od kwoty 3700 zł.

Ze względu na niewielką różnicę w cenie, warto stosować ten system do szaf o szerokości 60 cm, ponieważ cena wtedy jest tylko nieznacznie wyższa, a wykorzystanie przestrzeni dużo większe niż przy szafach o szerokości 45 cm.

Cargo Pleno lub Trio

Cargo wysokie w kuchni – system dzielony Pleno. Źródło.

Systemy mogą być w różnym stopniu dzielone, w zależności od naszych potrzeb i zasobności portfela. Dlatego, jeśli pełny system typu Tandem lub Pleno do nas nie przemawia, możemy wybrać rozwiązanie bardziej minimalistyczne, jak np. Trio.

Ciekawym rozwiązaniem jest system, który wydaje się, że bierze to, co najlepsze ze wszystkich pozostałych. Mowa tu o systemie Pleno, widocznym na zdjęciu powyżej. System posiada w dolnej części głębokie półki, na których zmieścimy zgrzewki napojów, a powyżej płytsze półki i kosze na drzwiach na drobniejsze produkty spożywcze.

 Cena

Podstawowa wersja tego rozwiązania, ze stałymi półkami na górze i tylko częścią wysuwaną na dole, zaczyna się od 1500 zł. Natomiast pełna wersja ze wszystkimi wysuwanymi półkami, to wydatek ok. 2400 zł.

 

Minicargo do szaf z piekarnikiem

System Turn Motion w szafce nad piernikiem. Źródło.

Jako ciekawostkę na koniec dodałem rozwiązanie, ułatwiające dostęp do szafek, a które możemy umieścić w już gotowych szafkach!

System polega na obrotowej półce, dzięki której mamy szybki i wygodny dostęp do zawartości, znajdującej się w głębi szafki. Wystarczy jeden obrót i już jest wszystko na wyciągnięcie ręki.

Poniżej możecie zobaczyć system w ruchu.

Oczywiście, aby półka mogła się obrócić, musi być odrobinę mniejsza od wnętrza szafki. Jednak to ograniczenie przestrzeni jest w pełni zrekompensowane wygodą i dostępnością do zawartości.

Rozwiązanie jest szczególnie polecane do wysokich szafek z piekarnikiem. Wnęka nad urządzeniem jest głęboka, więc aż się prosi o jej pełne wykorzystanie. Jednak z tego samego powodu dostęp do przedmiotów, znajdujących się na końcu półki, jest utrudniony.

Cena

Pojedyncza obrotowa półka to koszt ok. 700 zł. Jednak kupując zestaw dwóch półek, zapłacimy już „tylko” ok. 1000 zł.

Cargo wysokie w kuchni – podsumowanie

Cargo wysokie w kuchni to temat szeroki i ciekawy. Niestety, wysoka cena tych rozwiązań często studzi nasz początkowy zapał. Dlatego warto się dobrze zastanowić, w jakim stopniu dane rozwiązanie będziemy w pełni wykorzystywali.

Cargo wysokie w kuchni jako podręczna spiżarnia jest szczególnie polecane, gdy współgra z naszym rytmem robienia zakupów. Jeśli robimy duże zakupy, ale rzadko, to będzie się świetnie spisywać. Jednak gdy nasz tryb życia opiera się na częstszych i małych zakupach, to nigdy w pełni nie wykorzystamy tej inwestycji.

Cargo jako podręczna spiżarnia jest szczególnie polecane, gdy współgra z naszym rytmem robienia zakupów, czyli rzadko, ale duże.

Dlatego czasami, zamiast inwestować w cały system, wystarczy kilka przemyślanych głębokich szuflad w dolnej części szafki, a powyżej na przykład wspomniana obrotnica na wysokości naszego wzroku lub po prostu półki.

Natomiast jeśli potrzebujemy takiej potężnej szafy gospodarczej, to jak widzicie – wybór jest ogromny i z pewnością dopasujecie najlepsze rozwiązanie do Waszych potrzeb, sposobu robienia zakupów oraz produktów, które planujecie przechowywać.

Przydatne linki

To może, jak zaoszczędzić na meblach, by kupić cargo wysokie w kuchni?

A może czego nie robić? 🙂

Szukasz pomysłu na kuchnię? Zobacz:

A może chcesz zaprojektować kuchnię i nie tylko?

Jak kupić kuchnię?

Podłoga:

Remont:

Opisy i specyfikacje omawianych systemów cargo wysokie w kuchni do kupienia tu:

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał Osiński

Ciekawe rozwiązania w kuchni i małych wnętrzach

Back to top button