![Cargo Wysokie W Kuchni - Szafy Gospodarcze [Inspiracje-Ceny]](http://i0.wp.com/twojepierwszemieszkanie.pl/wp-content/uploads/2020/03/Cargo-Wysokie-W-Kuchni-Szafy-Gospodarcze-Inspiracje-Ceny.png?resize=778%2C450&ssl=1)
Cargo Wysokie W Kuchni – Szafy Gospodarcze [Inspiracje-Ceny]
Cargo wysokie w kuchni stanowi gospodarczy trzon mieszkania. To tam możemy przechowywać całe zgrzewki mleka i soków, niezliczone zastępy mąki i cukru, no i słoiki… Ile w takim Cargo się zmieści słoików! 🙂 Jednak tych rozwiązań jest całkiem wiele, a ceny mogą przyprawić o „spiżarkowy” zawrót głowy. Dlatego podpowiemy jakie Cargo wysokie wybrać , za ile i czy w ogóle warto! Więc sprawdźcie, czy lepsze cargo wysokie, czy może 15-letnie auto „premium”! 😉
Czym są Carga
Mianem Cargo nazywamy szafki kuchenne, które pełnią funkcję podręcznych magazynów czy spiżarni. Choć w praktyce nazywamy tak również wąskie szafki o szerokości 15cm, o których kiedyś na pewno napiszemy.
Jednak dziś skupimy się na systemach Cargo w kuchni, dedykowanym wysokim szafą gospodarczym. Jest to pewna wyjątkowa grupa systemów, których zadaniem jest stworzenie nam najbardziej pojemnych oraz łatwo dostępnych rozwiązań do przechowywania.
Niektóre z nich są bardzo przemyślane, a inne po prostu są. Dlatego postaram się w skrócie opisać każdy z pokazanych systemów wraz z podaniem ich orientacyjnych cen.
Cargo wysokie w kuchni do wąskich szafek

Podstawowa wersja systemu Cargo to system koszy połączony z frontem. Wysuwając drzwi szafki, wysuwamy całą jej zawartość.
Ze względu na trwałe połączenie Carga z frontem nie mamy możliwości dostać się do zawartości od przodu. Oznacza to, że ten system będzie się dobrze spisywał tylko przy wąskich szafkach, gdzie dostęp z boku nie ogranicza nam dostępu do całej zawartości półki.
Dalego najlepiej się sprawdzi przy szafkach o szerokości do 30cm.
Cargo z koszami czy półkami?

Cargo może posiadać różne konstrukcje oraz odmienne rodzaje półek. Dla nas poza aspektem wizualnym będzie ważną rolę odgrywać sposób, w jaki możemy regulować wysokość półek.
W cargach z drutami, mamy możliwość przesunięcia kosza o dosłownie oczko w dół lub górę. Natomiast w nowoczesnych systemach regulacja jest płynna i sami określamy dokładną wysokość, na jakiej znajdzie się wybrana półka.
Cena
Carga druciane dla szaf gospodarczych o szerokości 30cm i wysokości 200cm, zaczynają się od kwoty ok 1500zł. Natomiast rozwiązania z płynną regulacją to wydatek rzędu 3000zł i więcej.
Cargo wysokie w kuchni z wysuwanymi półkami
Jeśli oddzielimy półki od frontu szafki, uzyskamy wygodny dostęp od przodu szafki i tym samym zniknie ograniczenie szerokości. Dlatego tego typu rozwiązania są polecane do szaf gospodarczych o szerokości od 45cm do 60cm.
Wyróżniamy 3 podstawowe typy Carg w tym rozwiązaniu:
- Szuflady wewnętrzne jako system Cargo
- Niezależne wysuwane półki/tacki
- Półki wysuwane jednocześnie
1. Cargo z wysuwanymi szufladami

Klasyczne szuflady wewnętrznie również mogą być system Cargo 🙂 Ze względu na cenę szuflady lepiej stosować je do szerokich szafek, ponieważ cena szuflady o szerokich 30cm od tej o szerokości 60cm, praktycznie się nie różni. Natomiast udźwig do 50kg wykorzystamy tylko w tej szerszej szufladzie.
Szuflady umożliwiają nam różne sposoby ich łączenia z drzwiami szafy. Możemy np. połączyć dolne szuflady z dolnym fonem tak, aby całość się wysuwała się razem z frontem zaś cześć górną wykonać niezależnie. Czyli najpierw otwieramy drzwi szafki na bok, a następnie wysuwamy szuflady.
Ze względu na cenę szuflady lepiej stosować do szerokich szaf, aby w pełni wykorzystać udźwig wynoszący, przeważnie do 50kg na jedną szufladę.
Z technicznego punktu widzenia pamiętajmy o stosowaniu zawiasów z zerowym uskokiem, w miejscach, gdzie drzwi się otwierają na bok, a w środku umieszczamy szuflady wewnętrzne, aby nie zahaczały o drzwi przy ich wysuwaniu.
Cena
Koszt jednej szuflady wewnętrznej bardzo zależy od miejsca, w którym kupujemy meble. Warto zaznaczyć, że tym przypadku nie liczymy tylko samych prowadnic, ale jeszcze ktoś z nich musi zrobić szufladę oraz ją zamontować 😉
Dlatego możemy przyjąć, że jedna szuflada zaczyna się od kwoty ok 300zł, a kończy na ok. 600zł. Ceny dotyczą standardowej szuflady z cichym zamykaniem. Jeśli jednak chcemy, by miała szklane lub drewniane wykończenie, to cena będzie wyższa.
Przyjmując 5 szuflad na szafę, wychodzi nam całkowity koszt ok 1500zł do nawet 3000zł za cargo z szufladami.
2. Cargo z niezależnie wysuwanymi półkami/tackami

Jeśli szuflady są dla Was zbyt mainstreamowe, to możemy stworzyć system „Tacko-Cargo” 😉
Podobnie jak w przypadku szuflad, również tu półki/tacki mogą być połączone z frontem lub niezależne. Na prezentowanych zdjęciach mamy rozwiązanie niezależne, czyli po otwarciu szafki, wysuwamy ręcznie wybraną półkę.
Cena
Tak samo, jak w przypadku szuflad, tak i tu płacimy za jedną wysuwaną tackę. Podstawowa wersja to wydatek ok 340zł, natomiast w opcji z drewnem to koszt około 480zł. Natomiast tu już nie dopłacamy za zrobienie z tacki, tacki 😉
Przyjmując 5 półek na szafę, wychodzi nam całkowity koszt ok 1700zł za szafę Cargo.
3. Cargo jako pełny system jednoczesnego wysuwu wszystkich półek

Jeśli połączymy szuflady z półkami a te z automatycznym wysuwem, gdy otwieramy drzwi to oto i to.
Mocowanie półek do ramy, a nie szafki, pozwala nam regulować ich wysokość.
W porównaniu do poprzednich rozwiązań najważniejsza różnica, to nie jednoczesne wysuwanie, a fakt, że półki są mocowane do ramy, a nie do szafki. Dzięki temu możemy regulować wysokość półek w systemie. W zależności od cargo może to być regulacja płynna lub skokowa. To pozwala nam na dostosowywanie naszej spiżarki w zależności pory roku czy sytuacji epidemiologicznej 😉
Cena
Przyjmując ponownie szafę o szerokości 60cm i wysokości 200cm, to podstawowa wersja zaczyna się od ok 2200zł, ze skokową regulacją wysokości i półek. Natomiast systemy z płynną regulacją to już wydatek rzędu ok 4400zł.
Cargo wysokie w kuchni dwudzielne
Pewną hybrydą wspomnieniach wyżej rozwiązań są systemy z częściowo wysuwaną półką oraz dodatkowym koszykiem lub półką przymocowaną na drzwiach. Podwójny podział przestrzeni ma nam w domyśle ułatwić organizacje oraz łatwiejszy dostęp do zawartości szafy.
Ponieważ półki są płytsze mamy łatwiejszy dostęp do ich zawartości, natomiast zastosowanie dwóch takich półek umożliwia wykorzystanie podobnej przestrzeni, w porównaniu do pojedynczych, ale głębokich półek.
Cargo Tandem

Najpełniejszym przykładem takiego rozwiązania jest system Tandem.
Składa się z koszy zamocowanych na całej wysokości drzwi oraz z wewnętrznych, wysuwanych półek. Gdy otwieramy drzwi szafki, to razem z frontem wysuwa się wewnętrzna rama z półkami. Dzięki temu, po otworzeniu mamy wygodny i przejrzysty dostęp do całej zawartości naszej spiżarni.
Poniżej możemy zobaczyć system w ruchu.
Cena
W zależności od wykończanie półek (chrom lub stal proszkowana), cena systemu tandem do szaf o szerokości 45cm zaczyna się od kwoty ok 3 100zł, a w przypadku szaf o szerokości 60cm od kwoty 3700zł.
Ze względu na niewielką różnicę w cenie, warto stosować ten system do szaf o szerokości 60cm, ponieważ cena wtedy jest tylko nieznacznie wyższa a wykorzystanie przestrzeni dużo większe niż przy szafach o szerokości 45cm.
Cargo Pleno lub Trio

Systemy mogą być w różnym stopniu dzielone w zależności od naszych potrzeb i zasobności portfela. Dlatego, jeśli pełny system typu Tandem lub Pleno do nas nie przemawia, możemy wybrać rozwiązanie bardziej minimalistyczne jak np. Trio.
Ciekawym rozwianiem jest system, który wydaję się, że bierze to, co najlepsze ze wszystkich pozostałych. Mowa tu o systemie Pleno, widocznym na zdjęciu powyżej. System posiada w dolnej części głębokie półki, na których zmieśćmy zgrzewki napojów a powyżej płytsze półki i kosze na drzwiach na drobniejsze produkty spożywcze.
Cena
Podstawowa wersja tego rozwiązania ze stałymi półkami na górze i tylko częścią wysuwaną na dole zaczyna się od 1500zł. Natomiast pełna wersja ze wszystkimi wysuwanymi półkami to wydatek ok 2400zł
Mini Cargo do szaf z piekarnikiem

Jako ciekawostkę, na koniec dodałem rozwiązanie, które może nam bardzo ułatwić dostęp do szafek, a które możemy umieścić, w już gotowych szafkach!
System polega na obrotowej półce, dzięki której mamy szybki i wygodny dostęp do zawartości szafki, która znajduję się w jej głębi. Wystarczy jeden obrót i już jest wszystko na wyciągnięcie ręki.
Poniżej możecie zobaczyć system w ruchu.
Oczywiście, aby półka mogła się obrócić, musi być odrobinę mniejsza od wnętrza szafki. Jednak to ograniczenie przestrzeni jest w pełni zrekompensowane wygodą i dostępnością do zawartości.
Rozwiązanie jest szczególnie polecana do wysokich szafek z piekarnikiem. Wnęka nad urządzeniem jest głęboka, więc aż się prosi o jej pełne wykorzystanie. Jednak z tego samego powody dostęp do przedmiotów znajdujących się na końcu półki jest utrudniony.
Cena
Pojedyncza obrotowa półka to koszt ok 700zł. Jednak kupując zestaw dwóch półek, zapłacimy już „tylko” ok 1000zł
Cargo Wysokie W Kuchni – Podsumowanie
Cargo wysokie w kuchni to temat szeroki i ciekawy. Niestety wysoka cena tych rozwiązań często studzi nasz początkowy zapał. Dlatego warto się dobrze zastanowić, w jakim stopniu dane rozwiązanie będziemy w pełni wykorzystywali.
Cargo wysokie w kuchni jako podręczna spiżarnia jest szczególnie polecane, gdy współgra z naszym rytmem robienia zakupów. Jeśli robimy duże zakupy, ale rzadko to bezie się świetnie spisywać. Jednak gdy nasz tryb życia opiera się na częstszych i małych zakupach, to nigdy w pełni nie wykorzystamy tej inwestycji.
Cargo jako podręczna spiżarnia jest szczególnie polecane, gdy współgra z naszym rytmem robienia zakupów, czyli rzadko, ale duże zakupy.
Dlatego czasami, zamiast inwestować w cały system, wystarczy kilka przemyślanych głębokich szuflad w dolnej części szafki a powyżej np. wspomniana obrotnica na wysokości naszego wzroku lub po prostu półki.
Natomiast jeśli potrzebujemy takiej potężnej szafy gospodarczej i jak widzicie, wybór jest ogromny i z pewnością dopasujecie najlżejsze rozwiązanie do Waszych potrzeb, sposobu robienia zakupu oraz produktów, które planujecie przechowywać.
Przydatne linki
To może jak zaoszczędzić na meblach, by kupić cargo wysokie w kuchni?
A może czego nie robić? 
- 7 Najbardziej Kiczowatych Dekoracji Dekady!
- Jak NIE projektować kuchni!
- 5 najczęstszych błędów przy projekcie kuchni Cz. 2
Szukasz pomysłu na kuchnię? Zobacz:
- Organizacja szuflad w kuchni
- Gniazdka w Blacie [Przegląd Rozwiązań]
- System Bezuchwytowy w Kuchni – Rozwiązania, Przykłady, Porady
- Uchylne czy wychylne? – Szafki wiszące otwierane do góry
- Wpędzeni w róg – systemy szafek narożnych
- Jak wybrać AGD? Najważniejsze kryteria, ceny i same konkrety!
- Kuchnia na wymiar NIE jest na wymiar?
- Wysokość Blatu Kuchennego – Dobra Wysokość Jest Tylko Jedna!
A może chcesz zaprojektować kuchnie i nie tylko?
Jak kupić kuchnię!
- Jak kupić kuchnie? 5 praktycznych porad, by dobrze kupić i nie żałować!
- Kuchnia z Ikea, czy od Stolarza? [W Ringu]
- Producenci Mebli Kuchennych – 4 Typy Producentów – Sprawdź Kto Robi Twoje Meble!
- Jak wybrać blat? Krótkie omówienie w plusach i minusach najpopularniejszych blatów kuchennych
Podłoga:
- Podłoga winylowa, wszystko co musisz wiedzieć!
- Panele Laminowane – jak dobrze wybrać i dlaczego klasa AC to Ściema!
- Płytki, kafelki, mozaiki! Stylowe i ponadczasowe wzory i rozwiązania!
- Łączenie Podłogi z Płytkami – 3 Sposoby Na Stylowe Połączenie!
Remont:
- Ile Kosztuje Remont Całego Mieszkania? [CENY-PRZYKŁADY]
- Remont Doskonały – 7 Grzechów Remontu. Zobacz jak przetrwać remont i nie zwariować!
- Remont we Dwoje – 5 Najważniejszych Porad!
- Jak współpracować z architektem wnętrz, by NIE stracić czasu i pieniędzy [PORADNIK]
Ciekawe rozwiązania w kuchni i małych wnętrzach