AGDKuchnia

Jak wybrać AGD? Najważniejsze kryteria, ceny i same konkrety!

Jak nie pogubić się w gąszczu marketingowych bzdur? Co jest ważne, a co jest ważne tylko z nazwy? W tym wpisie skupiam się na uniwersalnych poradach, jak wybrać AGD.
Zaczynam od listy konkretnych wskazówek, podaję najważniejsze kryteria, którymi warto się kierować przy wyborze urządzeń oraz średnie ceny za dobry standard. Dokładniejszy opis kryteriów znajdziesz w dalszej części wpisu.

Jak wybrać AGD, same konkrety:

  • Lodówka – dobry standard to dowolny model w przedziale 1200-1600 zł
  • Piekarnik – każdy piecze, natomiast wyższe modele mają bardziej precyzyjne sterowanie temperaturą oraz większy zakres temperatur (do 300ºC) i lepiej się prezentują. Zakres cen dobrego standardu: piekarnik z pokrętłami ok. 900 zł, piekarnik ze sterowaniem elektronicznym (dotykowym) ok. 1600 zł.
  • Płyta indukcyjna – koniecznie wybierz model z niezależnym sterowaniem dla każdego pola i najlepiej ze sterowaniem przez slider (suwak). Dobry standard to wydatek ok. 1400 zł.
  • Płyta gazowa – jeśli lubicie gotować, to wybierzcie taką, której ruszt pokrywa całą płytę, aby nie mieć problemów z przesuwaniem i stawianiem na niej garnków. Dobry standard na stali to ok. 800 zł, na szkle ok. 1200 zł.
  • Okap – dobry okap to cichy okap. Aby był cichy, musi mieć wydajny silnik. A jak ma wydajny silnik, to jest cichy na pierwszych biegach, których używamy na co dzień. Szukaj tych z wydajnością od 600m³/h i więcej.
  • Zmywarka – jeśli zostaną nam jakieś nadwyżki w budżecie, to przeznacz je na zmywarkę. Gdy masz miejsce, to wybierz zmywarkę o szerokości 60 cm. W przypadku rodzin, zmywarka o szerokości 60 cm to konieczność.

Czym się kierować przy wyborze AGD

Lodówka do zabudowy

Lodówka do zabudowy musi sprostać precyzyjnym, wymiarowym standardom, co znacząco wpływa na jej konstrukcję i brak zróżnicowania. Z widocznych różnic możemy zaznaczyć wielkość zamrażalnika, który może posiadać dwie lub trzy szuflady.

Zapewne kolejnym zdziwieniem będzie brak funkcji No Frost w zamrażalniku, która w przypadku urządzeń wolnostojących jest już standardem. Niestety, pełny No Frost, w przypadku urządzeń do zabudowy, jest cechą lodówek premium. Ponownie winna jest wymuszona konstrukcja urządzeń, która znacząca utrudnia zastosowanie niektórych rozwiązań.

Warto jednak dodać, że pomimo braku No Frost w zamrażalniku, większość posiada go w części chłodzącej. Ponadto urządzenie wcale tak szybko się nie pokrywa lodem, a raz do roku warto rozmrozić i umyć zamrażalnik, choćby ze względów higienicznych.
Lodówki funkcje
Ciekawe rozwiązania zaczynają się w urządzeniach od ok. 2500 zł. A co możemy dostać, jeśli dopłacimy?
Z najważniejszych to specjalne szuflady w części chłodzącej o temperaturze bliskiej zeru, dzięki czemu przechowamy wędliny i warzywa znacznie dłużej. Precyzyjne sterowanie temperaturą dzięki elektronicznym czujnikom, niezależne sterowanie temperaturą chłodziarki i zamrażalnika oraz wspomniany już No Frost.

Piekarnik

Praktycznie każdy piekarnik jest w stanie piec w temperaturze 180ºC z termoobiegiem. Czyli w sposób, w jaki podawane są nieomal wszystkie przepisy.  Czy jest więc sens kupować droższy piekarnik? Sprawdźmy!

Najprościej można podzielić piekarniki na te sterowane mechanicznie, czyli z pokrętłami, i te sterowane elektronicznie, czyli posiadające przyciski lub panel dotykowy. W zależności od rodzaju sterowania mamy różne termostaty, które odpowiadają za regulację temperatury.

Sterowanie mechaniczne i sterowanie elektroniczne.

Sposób sterowania, a co za tym idzie rodzaj termostatu, to takie serce tych urządzeń. Piekarniki sterowane mechanicznie mają mniejszą dokładność w utrzymaniu temperatury, bo ich serca biją wolniej 🙂 Upraszczając, gdy piekarnik nagrzeje się do wybranej temperatury, to grzanie ustaje i budzi się dopiero, gdy temperatura spadnie o kilka stopni, by ponownie się nagrzać. W drugim przypadku pomiar temperatury jest znacznie bardziej precyzyjny i cykle nagrzewania są znacznie częstsze – serce bije równomiernie.

Dobry kucharz, normalny kucharz, automatyczny kucharz

Wyższe modele piekarników wyposażone są w programy do pieczenia automatycznego, termosondy, a nawet posiadają wbudowane przepisy. Wszystko po to, by pieczenie było za każdym razem perfekcyjnie powtarzalne. Jednak nie dajmy się zwariować! Nasze mamy i babcie piekły bez tych wszystkich bajerów, a smak sam się bronił. Dlatego obecne piekarniki bardzo ułatwiają pieczenie, ale nawet najlepszy piekarnik nie zastąpi dobrego kucharza.

A może para? Piekarniki parowe i piekarniki z funkcją pary

Tu należy uważać na marketing. Istnieją piekarniki parowe, czyli takie, które są w stanie gotować na parze, ale nie będą piekły oraz piekarniki z funkcją pary, które pieką, ale nie gotują.

Piekarnik z funkcją pary nie gotuje. Para jest używana w czasie pieczenia, by potrawy się nie przesuszały.

Istnieją również modele piekarników, które zarówno gotują na parze, jak i pieką.  Dlatego zwracajcie uwagę na specyfikację danego urządzenia.

Pyroliza i nigdy więcej sprzątania?

Pyroliza jako system czyszczenia brzmi świetnie. Jednak nie znam osób, które mają piekarnik z pyrolizą i z niej regularnie korzystają. Ocenę tego rozwiązania pozostawiam Wam.

Płyta grzewcza

Płyta indukcyjna

Najważniejsze jest niezależne sterowanie dla każdego pola przez suwak (slider) na płycie. Dzięki temu możemy jednym ruchem zwiększyć lub zmniejszyć moc pola. Pozostałe rozwiązania to już mniej lub bardziej kosmetyka, design i marketing.

Od lewej: dużo klikania, mniej klikania, idealnie 🙂

Płyta gazowa

Nieistotne, czy decydujecie się na płytę na szkle, czy stali – zwróćcie uwagę na szerokie ruszty. Zwiększają komfort gotowania przez stabilne podtrzymywanie naczyń. Być może wyglądają bardziej topornie niż delikatne „włoskie palniki”, ale na pewno są o niebo wygodniejsze.

Palniki gazowe
Włoski design kontra niemiecka myśl techniczna.

Okap

Najważniejszy parament – czy okap jest cichy. Jak będzie wył, jakby chciał zaraz odlecieć, to nie będziesz z niego korzystać. Żeby okap był cichy, to musi mieć wydajny silnik. Dzięki temu w zakresie pracy, czyli 1-2 bieg, będzie jedynie uspokajająco szumiał, niczym liść smagany wiatrem pośród sosnowych drzew.

Okap o dobrej wydajności to taki, którego maksymalna wydajność wynosi 600m³/h i więcej – proste.

Wydajnościowe sztuczki

Większość producentów podaje w specyfikacji jedynie maksymalną wydajność okapu, czyli dla najwyższego biegu.
Ja również, pisząc o wydajności, podaję parametr maksymalny. Natomiast do codziennego użytku wykorzystujemy pierwszy lub drugi bieg. Dlatego ponownie podkreślam, jak ważne jest, aby okap miał dużą maksymalną wydajność, by już na pierwszym biegu dobrze się spisywał.
ProTip – włącz okap 5 min. przed gotowaniem. Dzięki temu unikniesz rozprzestrzeniania się zapachów we wnętrzu.

A jeśli chcecie policzyć odpowiednią wydajność do waszego wnętrza, to pomnóżcie kubaturę pomieszczenia razy 10. Wynik to ilość m³ powietrza, które okap powinien wymienić w ciągu godziny.

Przykład dobrego opisu okapu oraz odniesienie do hałasu.
Przykład dobrego opisu okapu oraz odniesienie do hałasu.

Obieg otwarty czy zamknięty?

Większość okapów może pracować zarówno podłączonych do wentylacji, jak i nie. Jeśli mamy taką możliwość, to zawsze lepiej podłączyć. Jeśli nie mamy takiej możliwości, okap też się doskonale sprawdzi. Tylko wtedy pamiętajmy o regularniej wymianie filtra węglowego.

Zmywarka

O ile każdy piekarnik piecze, tak nie każda zmywarka zmywa. Uważam, że zmywarka jest urządzeniem, do którego warto dołożyć, bo nie ma nic gorszego niż niedomyte naczynia. Oczywiście istnieje system oznaczający klasy zmywania naczyń (najwyższe klasa to A), ale chyba wszystkie zmywarki ją posiadają 🙂

Z doświadczenia własnego, znajomych, rodziny i klientów wiem, że tańsze modele w jakiś magiczny sposób szybko przestają domywać i użytkownicy bardzo na nie narzekają. Rozsądny przedział cenowy za zmywarkę proponowałbym ok. 1400-1600 i wzwyż.

W przypadku zmywarek o szerokości 45 cm, bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybór zmywarki z trzecią szufladą. Dzięki temu znacznie zwiększamy powierzchnię na naczynia w dolnym koszu zmywarki.

Czy już skończyła zmywać?

Wyświetlacz z kropką LED i ze wskaźnikiem końca pracy.
Wyświetlacz z kropką LED i ze wskaźnikiem końca pracy.

Jeśli nie chcemy nasłuchiwać zmywarki, niczym gazela na sawannie, to warto wybrać taki model, który posiada wskaźnik pracy. Zmywarka pracuje w cyklach i bez tego po prostu nie słychać, czy już skończyła. Wskaźnik pracy może mieć formę diody LED lub wyświetlacza podłogowego. Oczywiście modele z odkrytym panelem mają wszystko na widoku.

Więc jak wybrać AGD?

Miało być krótko, a wyszło jak zawsze 🙂 Więc jeśli macie jakieś pytania, to śmiało piszcie w komentarzach, a postaram się pomóc.

Oczywiście o każdym urządzeniu można by zrobić osobny wpis, co z czasem uczynię. Temat, jak wybrać AGD jest bardzo szeroki; czasem coś nam się spodoba i to wystarczy do podjęcia decyzji. Ilość funkcji jest ogromna, ale nie dajmy się przytłoczyć marketingowym bełkotem.

Wasze przemyślenia

A Wy? Jesteście zadowoleni z wybranego AGD? Co byście zmienili, a co uwielbiacie w swoich urządzeniach?

Zobacz również:

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

28 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub

Warto się również zastanowić na których funkcjach naprawdę nam zależy. Np. w przypadku zmywarek promowane są również te z półką na sztućce i przedstawiane jako premium – mimo, że w praktyce jest to gorsze rozwiązanie (przynajmniej według mnie) niż standardowy koszyk. Sztućce na półce trzeba odpowiednio ustawiać żeby się dobrze umyły, nie można ich po prostu wrzucić jak do koszyka.
Inna kwestia – pyroliza w piekarniku to wspaniała funkcjonalność i raz na kwartał sobie puszczam i wystarczy do utrzymania porządku, ale to prawda – większość użytkowników tego trybu nie używa.

Filip Tchorek

Cześć Jakub,
fajnie, że poruszyłeś temat półki na sztućce. Również uważam, że nie jest to lepsze rozwiązanie od koszyka ale przyznam, że znam i fanów tej małej półeczki 😉
Oprócz problemu z układaniem na półce dodałbym jeszcze problem z wypakowaniem sztućców do szuflady. Koszyk mogę łatwo przenieść, a z półki przenosisz tylko tyle ile zmieścisz w dłoniach.
A co do pyrolizy. Miło mi poznać pierwszego aktywnego użytkownika tej funkcji 🙂

Magdalena

Jaki model zmywarki został wybrany?

Janina

Przymierzamy się do remontu kuchni po nowym roku i ciesze się, że tu trafiłam.
Kilka pomysłów już mamy w głowie i w projekcie, jednak tym artykułem otworzyłeś szerzej moje oczy!
Podoba mi się akapit dotyczący okapu – nasz poprzednik to dokładnie taki brzęczek.

Filip Tchorek

Cześć Janina,
Cała przyjemność po mojej stronie 🙂
Jeśli będziesz miała więcej pytań to śmiała pisz pod tym wpisem, a zrobię co mogę by Wam pomóc.
W czasie remontu przechodzimy przez podobne problemy dlatego jeśli zadasz tu pytanie to nie tylko pomożesz sobie, ale też wszystkim następnym czytelnikom 🙂

ola

super artykul,brawo za poczucie humoru!
szukam dobrego okapu zanim maz zamknir kuchnie z powoeu zapachow(nasz okap sie nie spisal)
pozdrawiam

Dominik

W domu korzystamy z różnych sprzętów AGD, zarówno tych małych jak i dużych. Jest to dla nas ogromne ułatwienie, co wpływa też na większy komfort. Duże znaczenie ma na pewno wybór dobrego modelu, który będzie sprawnie funkcjonował.

Adrianna

Bardzo przydatny wpis. Aranżacja kuchni i sam wybór sprzętów nie jest prosty. Często głowimy się czy lepiej zabudować lodówkę czy nie, a w dzisiejszych czasach nawet lodówki wolnostojące potrafią nadawać charakteru i stanowią fajny akcent.

Jagoda

Decyzję o tym jaki rodzaj sprzętu AGD kupić, powinniśmy podjąć już na etapie projektowania kuchni, a na pewno przed zakupem mebli. Zarówno urządzenia wolnostojące, jak i te do zabudowy, mają swoje wady i zalety, które należy rozważyć.

Jonasz G

Myślę, że każdy kto dużo używa danego sprzętu AGD bardzo dobrze wie jaki powinien on być i jakie funkcje posiadać. Jeśli kupujemy jakiś sprzęt po raz pierwszy, wtedy warto poczytać porady i takie artykuły jak ten. 🙂

ArtekS

Funkcja AddWash w Samsungach moim zdaniem jest fajną sprawą. Czasami zdarza mi się zapomnieć o jednej czy dwóch rzeczach do prania i wtedy by się przydała. Dlatego swój stary model zamienię właśnie na coś z tej serii. A co sądzicie o 5 letnich gwarancjach proponowanych przez sklepy czy producentów?

PaulinaK

Sprzęt AGD to dodatek do kuchni. Powinien być funkcjonalny, ale również ładny. Teraz jest bardzo duży wybór zarówno pięknych i funkcjonalnych mebli, jak i różnego rodzaju sprzętu AGD oraz akcesoriów kuchennych. Można zlecić projektantowi wnętrz projekt kuchni właśnie z uwzględnieniem sprzętu AGD. Pozdrawiam! 😀

KubaH

Jeśli ktoś urządza całą kuchnię od zera to bardzo fajną opcją są wielorabaty, które są dostępne w większości sklepów z AGD. Jak sobie dobierzemy 5 rzeczy to piąta jest za złotówkę, to się naprawdę opłaca.

PiotrekS

Moim zdaniem dobrze dopasowany zestaw dużego agd do zabudowy sprawia, że kuchnia wygląda przepięknie, estetycznie i przestronnie. Sam mam lodówkę z serii bespoke i jestem zadowolony.

MonikaP

Sprzęt AGD powinien pasować do mebli i do wnętrza. Na przykład mi podoba się drewno w połączeniu z czarnym sprzętem AGD, chociaż wiem, że niektórzy wolą go w białej kolorystyce.

WiktoriaD

Ja mam piekarnik elektryczny do zabudowy i jestem z niego bardzo zadowolona. Ma on funkcję termoobiegu 3D i wyświetlacz LED, a jego cena była niska. Warto zamówić sobie sprzęt AGD na jakiejś stronie internetowej.

KamilaJ

🙂

Dominika

To bardzo ciekawy wpis, dzięki niemu dowiedziałam się wielu przydatnych wskazówek. Ja też niedawno kupiłam nowy sprzęt, jednak nie wiedziałam w jakim miejscu go postawić. Na szczęście znalazłam w sklepie uchwyty na telewizory, które wszystko ułatwiły.

JustynaD

No a ja już kupiłam wszystkie potrzebne rzeczy do kuchni. Zainwestowałam w sprzęt AGD dobrej jakości. Jeszcze szukam kilku rzeczy, takich jak na przykład kosz na śmieci łazienkowy srebrny i moje mieszkanie będzie gotowe. Pozdrawiam! 😀

KajaZ

Świetny wpis. Wszystkie najważniejsze porady zebrane w jedno miejsce. Jestem właśnie na etapie wybierania sprzętów AGD do mojej kuchni i miałam trochę mętlik w głowie, ale ten artykuł dużo mi rozjaśnił. Mam nadzieję, że uda mi się znaleźć jakąś fajną promocję na sprzęt, który ostatecznie wybiorę 🙂

Zosia

super

dawpol

Moim zdaniem warto też pamiętać o odpowiedniej odzieży jeśli zajmujecie się budownictwem. Mój mąż ostatnio kupił sobie nowe buty i spodnie i faktycznie okazały się bardzo porządne

kasia

teraz wlasnie kupiłam mieszkanie i sama zaczynam szukać agd, dziękuję za ten artykuł, przyda się bardzo !

Aneta

Cześć, planuję remont prawie całego domu…w tym kuchni. Liczę każdy grosz.
Znalazłam na OLX takie ogłoszenie
https://m.olx.pl/oferty/user/Hk4r/
Interesuje mnie w nim sprzedaż sprzętu AGD.
Co o tym myślisz? To dobra oferta? Warto kupować używany sprzęt AGD. Wiem, że należy go wcześniej sprawdzić, ale gdyby wizualnie był bez zarzutów? To łatwo jest zdemontować taki sprzęt i zainstalować go u siebie?

Lila

U mnie ekspres do kawy to nieodzowny element wyposażenia kuchni 🙂 Aktualnie przeglądam różne modele i najlepiej wypada jak dla mnie Ariete jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny. Używaliście?

folie na szyby w drzwiach

My też planujemy trochę pozmieniać w naszym domu. Na początek chcemy kupić folie na szyby w drzwiach, a następnie rozejrzymy się za solidnymi meblami

Back to top button