Projektowanie Wnętrz

7 Najbardziej Kiczowatych Dekoracji Dekady!

Dodatki i dekoracje potrafią odmienić każde wnętrze. W każdym stylu są swoistą kropką nad „i”. Często dodają mieszkaniu przytulności i elegancji, jednak potrafią również całkowicie zmienić jego styl i charakter. Dlatego, zanim wpadniecie w dekoracyjny szał, sprawdźcie naszą listę: 7 najbardziej kiczowatych dekoracji  we wnętrzach!

A jeśli potrzebujesz pomocy przy dekorowaniu lub urządzaniu swojego wnętrza, to zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 🙂 

A może wolisz posłuchać? 🙂

Jeśli chcesz pobrać ten odcinek to kliknij tu: Pobierz Odcinek

Gusta i guściki?

Nietrafione dodatki do wnętrz są w stanie całkowicie zrujnować nawet najlepszą koncepcję! Są wówczas niczym plama musztardy z hod-doga na nowej, śnieżnobiałej koszulki. Kiczowate dodatki mogą sprawić, że nawet najbardziej funkcjonalny dom potrafi wyglądać na zagracony i totalnie bez gustu!

O gustach się nie dyskutuje? Czy jednak na pewno?

 7 Najbardziej Kiczowatych Dekoracji we Wnętrzach!

Zobacz, które z dekoracji straciły swoją datę ważności i przeszły do lamusa! Przekonajcie się jak sobie poradzić z niemodnymi dodatkami i którym z nich można nadać drugie życie!

1. Napisy na ścianach!

7 Najbardziej Kiczowatych Dekoracji - Napisy na ścianach

Ponad 5 lat temu polski świat „designu” oszalała na punkcie napisów i naklejek na ścianę! Projektanci do dziś łamią sobie głowę, dlaczego te popularne sentencje i koślawe fonty zagościły, w co piątym polskim domu. Dziś napisy na ścianach to już historia, która z pewnością szybko do nas nie wróci!

Napisy na ścianach bardzo szybko opanowały wnętrza i równie szybko z nich zniknęły!

2. Wystawka porcelanowych figurek, zestawów kawowych i lalek.

7 Najbardziej Kiczowatych Dekoracji - Porcelana

Co za dużo to nie zdrowo! Jeśli Wasza kolekcja figurek czy zastawy nie zawiera cennych  eksponatów a jej stylistyka i kolorystyka jest przypadkowa, to nie wpływa to pozytywnie na odbiór wnętrza.

Jeśli figurki mają dla Was wartość sentymentalną, udekorujcie swoje mieszkanie maksymalnie trzema, czterema ulubionymi, pozostałe zaś schowaj do pudełka i połóż w bezpiecznym miejscu.

Gdy nie możesz się zdecydować, które figurki wybrać, a które schować, to zawsze możesz je wymieniać co jakiś czas.

Zbiory niekompletnych zastaw czy szkieł możesz ułożyć według koloru. Pozwoli to uporządkować Twoją kolekcję i nada wnętrzu spokoju i harmonii. Tak ułożone szkła staną się stylową dekoracją zamiast sklepową wystawką.

3. Narzutka na pralkę, piekarnik i lodówkę!

7 Najbardziej Kiczowatych Dekoracji - Narzuty na pralkę

Nie! Skoro wybieramy sprzęt wolno stojący bez względów czy powód Waszego wyboru był stylistyczny, funkcjonalny, czy finansowych to niech pozostaną one wolno stojące! Nie owijajmy ich w kolorowe szmatki.

Nie wygląda to stylowo oraz może doprowadzić do awarii naszej pralki, czy lodówki. Większość producentów sprzętów wolno stojących zaleca odpowiedni obieg powietrza, by sprzęt działał poprawnie. Pamiętajmy, że powietrze powinno swobodnie dostawać się do kratek wentylacyjnych (w niektóre urządzenia wentylują się od góry a inne od przodu).

Nie należy również ustawiać sprzętów wolno stojących w miejscach nasłonecznionych lub w pobliżu urządzeń grzewczych, gdyż to sprzyja ich przegrzewaniu i częstszym awariom.

4. Grube koce z delfinami, misiami i tygrysami!

7 Najbardziej Kiczowatych Dekoracji - Polarowe koce

Ciepłe i przytulne koce polarowe z pewnością ogrzeją każde zimne stopy! I niech tak zostanie! Nie dekorujmy nimi naszych sypialni, salonów czy foteli. Tutaj nie mam dla Was żadnej alternatywy – po prostu NIE!

5. Błyszczące, falbaniaste narzuty na łóżko w duecie z zasłonką!

Styl Glamour, Klasyczny, Pałacowy czy Paryski to jedne z najtrudniejszych i najbardziej wrażliwych stylów na kicz! Milionem poliestrowych falbanek i masą nieprzemyślanych wzorów i kolorów z pewnością ich nie osiągniemy!

Te style kochają przepych jednak tylko jeśli idzie on w parze z wysoką jakością i ekskluzywnością materiałów.

Stylowe falbaniaste narzuty i zasłony. Jeśli chcesz osiągnąć któryś ze stylów mniejszym kosztem, to wybierz prostsze zdobienia narzut czy zasłon, ale o wysokiej jakości materiałów i wykonania!

6. Fototapety, podłogi i sufity 3D

7 Najbardziej Kiczowatych Dekoracji - Fototapety 3D

Wnętrza kochają zabawę perspektywą, kształtem oraz wszelkiego rodzaju iluzje optyczne. Fototapety 3D to jednak nietrafiony wybór, jeśli chcemy nadać wnętrzu głębi, przestrzeni czy charakteru!

Łagodne fototapety 3D mogą sprawdzić się jedynie w pokojach dzieci. Pobudzają one wyobraźnie i kształtują postrzeganie przez dziecko przestrzeni.

Jednak z całą pewnością pozamykajcie przed nimi drzwi do pozostałych pomieszczeń w Waszym domu!

7. Sufity, fikuśne ścianki i wnęki z karton-gipsu!

7 Najbardziej Kiczowatych Dekoracji - Karton gipsy

Powiedzmy sobie szczerze! Sufity, fikuśne ścianki i wnęki z karton-gipsu nie odnajdą się w żadnym stylu wnętrz!

Ta „indywidualna” dekoracja powstała z połączenia pragnienia designu i oryginalności oraz niskich budżetów remontowych.

Z czasem osiągnęły zawrotne sumy a wykonawcy rzeźbiący w najtańszych kartonowo-gipsowych ściankach byli stawiani na równo z Michałem Aniołem.

Ten trend wybuchł ponad dekadę temu i choć pociągnął na dno wiele wnętrz, na szczęście nie trwał zbyt długo. Sporadycznie możemy go jeszcze zauważyć w stylu nowoczesnym.

Nic jednak straconego! Miłośnicy LED-ów w mieszkaniach z pewnością mogą znaleźć coś dla siebie w bardziej minimalistycznej i mniej kiczowatej wersji, która nie burzy wybranego przez Was stylu!

Pamiętajmy, że liniowe oświetlenie LED cechuje styl nowoczesny, który kocha minimalizm. Masywne, ciężkie lub półokrągłe zabudowy sufitowe to całkowite przeciwieństwo prostoty.

Kicz to „sztuka szczęścia”!

Według Abrahama Molesa, francuskiego inżynier elektryki, akustyki oraz doktor psychiatrii i filozofii kicz to społeczne przyzwolenie na przyjemność płynącą z cichego porozumienia i uczestnictwa w umiarkowanym i uspokajającym „złym guście”, ale przede wszystkim jest to „sztuka szczęścia”.

Kicz to społeczne przyzwolenie na przyjemność płynącą z cichego porozumienia i uczestnictwa w umiarkowanym i uspokajającym „złym guście”, ale przede wszystkim jest to „sztuka szczęścia”.

Dlatego, jeśli jakiekolwiek dekoracje czy style wnętrz sprawiają nam radość, to nie ma w tym nic złego i nie musimy tego zmieniać pod wpływem opinie ludzi, czy obecnej mody.

Najważniejsze jest, by mieszkać we wnętrzu, które nas uszczęśliwia, pozwala nam czuć się bezpiecznie i wprowadza nas w dobry nastrój.

Jeśli porcelanowa kolekcja słoni Cię uszczęśliwi, to jest to OK. Natomiast jeśli zbierasz figurki tylko, dlatego że myślisz, że jest to modna dekoracja, to zrezygnuj. 😉

To była nasza lista 7 najbardziej kiczowatych dekoracji we wnętrzach. Jeśli na liście znalazła się dekoracja, którą masz to nic w tym złego!

Przeciwnie. Pochwal się nią i bądź dumna z przedmiotów, które dają Ci radość! 🙂

Zobaczcie czego jeszcze nie robić! 😉

Chcesz zmienić swoje dekoracje? Może styl skandynawski?

  • Dekoracje w Stylu Skandynawskim – 5 Najciekawszych Dekoracji!

Jeśli szukasz swojego stylu zobacz również:

A może jak NIE projektować kuchni?

Rozalia Tchorek

Projektant, architekt wnętrz z 9 letnim doświadczeniem projektowym. Autorka ponad 460 zrealizowanych projektów. Prywatnie podróżniczka i miłośniczka sportowych wyzwań.

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button