SypialniaDodatki i dekoracje

Jakie firanki? Zobacz firanki do 7 stylów wnętrz!

Jeśli szukasz firanek do swojego stylu wnętrza, ale nie wiesz, jakie wybrać – to ten wpis jest dla Ciebie! Znajdziesz tu konkretne propozycje materiałów na firanki ora aranżacje. Zobacz firanki do stylów wnętrz: minimalistycznego, nowoczesnego, skandynawskiego, industrialnego (loftowy), EKO, glamour i klasycznego! 

Sekret wyboru firanek!

Firany i zasłony to lekkie dekoracje, które dodają wnętrzu przytulności, ciepła i uroku. Chronią przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz i zapewniają poczucie bezpieczeństwa.

Jednak wybór rodzaju tkaniny na firankę do naszego stylu wnętrza bywa kłopotliwy, nawet jeśli nie koliduje znacznie z koncepcją naszego mieszkania. Pod górkę robi się jeszcze bardziej, gdy firanki w naszych oknach są niezbędne, by zapewnić nam odrobinę prywatności, ale nasz upragniony styl wnętrza zerka na nie raczej nieprzychylnym okiem 😉

By osiągnąć wymarzony efekt stylowej aranżacji okna, oprócz rodzaju i sposobu upięcia firanki, bez wątpienia najważniejsze jest odpowiednie dobranie tkaniny do stylu naszego mieszkania.

Większość stylów wnętrza ma swoje ogólne preferencje, co do rodzaju tkanin oraz wzorów.

I tu właśnie pojawia się zielone światło dla firanek w niemal każdym stylu!

Firanki sprawdzą się w niemal każdym stylu wnętrza, pod warunkiem odpowiedniego wyboru materiału i wzoru.

Zobacz, jakie firanki wybrać do Twojego stylu wnętrz! Tu z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!

Zobacz, jakie rodzaje materiałów na firanki pasują do stylów wnętrz:

  • minimalistycznego
  • nowoczesnego
  • skandynawskiego
  • industrialnego i loftowego
  • EKO
  • glamour
  • klasycznej elegancji

Dobierz firanki do swojego wnętrza!

Styl minimalistyczny i styl nowoczesny

Tutaj może sprawdzić się organtyna, zwana inaczej organzą. To niezwykle efektowna tkanina, która jest lekko błyszcząca i przejrzysta. Przepuszcza wiele światła, co jest jej dużą zaletą, szczególnie w ciemniejszych pomieszczeniach.

Tiul również sprawdzi się w tych stylach. Firanki z tiulu są delikatne i przejrzyste oraz również wpuszczają do pomieszczenia sporo światła. 

Nowoczesne wnętrza docenią zarówno tiul bawełniany, jak i jedwabny.

Jeśli chcesz, by Twoje firanki były bardziej przejrzyste, to wybierz woal. Woal to bardzo delikatna, lejąca się i miękko układająca tkanina. Przepuszcza sporą ilość światła, jednak nie jest przezroczyste, dzięki czemu zapewni Ci subtelną ochronę przed nadmiarem słońca oraz prywatność i osłonę przed spojrzeniami z zewnątrz.

Woal jako klasyczna firana na całą szerokość okna, będzie rozwiązaniem, które świetnie odnajdzie się w nowoczesnej aranżacji.

 

Gładką firanę, niestety, należy prasować, a stopień trudności tego zadania zależy od jakości materiału. Dlatego, by później zaoszczędzić swój czas, nie oszczędzajmy przy zakupie!

Pomimo że te cienkie, zwiewne tkaniny stanowią doskonałe tło dla wzorów, to w stylach minimalistycznym i nowoczesnym starajmy się unikać zdobień na firankach. Delikatny blask wystarczająco podkreśli nowoczesną formę naszego wnętrza!

Styl skandynawski

Podobnie, jak w stylu minimalistycznym czy nowoczesnym, w oknach wnętrz w stylu skandynawskim świetnie sprawdzą się firanki z organtyny, woalu i tiulu.

Mieniące się firanki z organtyny idealnie uzupełniają szarości stylu skandynawskiego. Pięknie podkreślają również naturalność drewnianych podłóg i akcentów w mieszkaniu.

 

Tylko delikatne i proste zdobienia na firankach będą dobrze wyglądać w stylu skandynawskim.

Jeśli myślisz o lekkich zdobieniach w stylu skandynawskim, to wybierz tiul bawełniany. Ten wybór pozwoli Ci na zachowania naturalności stylu skandynawskiego.

Surowy styl industrialny, loftowy

Styl industrialny nie przepada za firankami. Jeśli jednak są one koniecznie, by zapewnić sobie odrobinę prywatności, to wybierzmy te, które będą imitować naturalne materiały, takie jak len czy bawełna i zapewnią wnętrzu większą ilość światła dziennego.

Styl industrialny, loftowy nie znosi wzorów i zdobień. Dlatego polecana jest prostota!

Firanki z etaminy matowej będą się świetnie komponować z surowością materiałów stylu loftowego.

Styl EKO

Firanki z etaminy matowej są również polecane do lubiącego naturalne materiały stylu EKO. W tym stylu sprawdzi się też tiul bawełniany. Jego lekkość pięknie podkreśli ziemisty charakter tego stylu.

Biały kolor firanek zapewni wnętrzu odpowiednią ilość światła, a nawet delikatnie je złamie, dając poczucie jaśniejszego wnętrza w deszczowy, jesienny dzień. Ciemniejsze, naturalne kolory firanek wprowadzą do pomieszczenia uspokajającą i relaksującą aurę.

Proste i matowe wykończenie oraz luźne upięcie nie zachwieje surowości i naturalności naszego wnętrza, zarówno w stylu industrialnym, jak i stylu EKO.

Styl glamour

Styl glamour kocha się namiętnie w firankach z jedwabnej satyny, klasycznego jedwabiu, a nawet w smak mu sztywniejsza tafta!

Jeśli podobają Ci się zdobione firanki, falbanki i eleganckie podpięcia – zwracaj uwagę na ich jakość i staranność wykonania.

Tafta to całkowite przeciwieństwo miękkich i lejących woali, organtyn czy tiulów. Jest podobna do satyny. W zależności od kąta padania oraz intensywności światła pięknie się błyszczy i mieni. Może również lekko zmieniać kolor. Jej sztywność dodaje klasy i elegancji wnętrzu w stylu glamour.

Tafta jest jednak mało przejrzysta. Z pewnością zapewni Ci prywatność i osłonę przed spojrzeniami sąsiadów.

 

Firany wykonane z jedwabnej satyny doskonale nadają się do salonu oraz sypialni w stylu glamour. Prawa strona materiału jest zawsze błyszcząca (wieszamy ją w kierunku do pomieszczenia), a lewa matowa. Pomimo swego niezwykłego uroku, satynowe firany są wymagające.

Satynowe firany zawsze przed powieszeniem w oknie wymagają dokładnego wyprasowania.

Pomimo miłości do połysku, styl glamour wcale nie przepada za lekkimi, błyszczącymi firankami z  organzy, błyszczących woali i tiulów!

W połączeniu z ciężkimi, zdobionymi zasłonami, których pragnie ten styl, firanki z organzy, błyszczących woali i tiulów są dla niego zbyt zwiewne.

Klasę i szyk w swoim oknie uzyskasz przy wyborze ciężkich zasłon i sztywniejszych lub bardzo jakościowych materiałów na firankę z lekkim połyskiem.

Styl glamour lubuje się w dużej ilości połysków, zdobień, kryształowych lamp i mieniącego się srebra czy złota. Dlatego przy tym wszystkim miękka, lejąca się firanka zdecydowanie zginie, a nawet odejmie wnętrzu klasy.

Elegancka klasyka

Jeśli kochasz się w stylizowanych pomieszczeniach i efektownych, wielowarstwowych podpięciach, nie próbuj robić tego w „nowoczesny” sposób. Klasyka jest bardzo konserwatywna, dlatego świetnie sprawdzą się w tym stylu klasyczne firanki z markizety lub żakardu. 

W stylu klasycznym możesz pozwolić sobie zarówno na gładkie, jak i bardziej zdobione firanki.

Markizeta to tkanina przypominająca wyglądem siatkę. Jej oczka mogą być mniejsze lub większe w zależności od gęstości splotu. Ta najgęstsza odznacza się równocześnie najwyższą trwałością, przepuszczając jednocześnie najmniej światła.

Firan z markizety nie trzeba prasować! Jest to świetny wybór dla osób ceniących sobie czas i wygodę!

Żakard sprawdzi się w niedoświetlonych pomieszczeniach, w których brakuje dziennego światła oraz w klasycznych stylach wnętrza, gdzie dominuje duża ilość masywnych, zdobionych mebli.

Firany żakardowe nie wychodzą z mody. Poza walorami estetycznymi, oferują imponującą trwałość i wytrzymałość.

Zasłonięci ze smakiem!

O stylowym wnętrzu decyduje wiele elementów przestrzeni. Nie tylko staranie dobrane meble i dodatki, ale również wygląd naszego okna. Dlatego nie zapominajmy o nich w planowaniu koncepcji naszego mieszkania.

Aranżację okna możesz szybko zmieniać i odświeżyć design swojego wnętrza.

Warto jednak pamiętać, że inaczej ozdobimy małe okno w kuchni czy łazience, a inaczej wysokie okno balkonowe w salonie.

Do jednego okna będzie pasować tylko krótka firana o lekkim upięciu, a do innego długa i mocno zmarszczona, a do kolejnego doskonałym towarzystwem firanki stanie się również ciężka zasłona.

Jeśli jednak dopasujemy materiał firanki do stylu wnętrz, to zyskamy pewność, że stworzymy piękną aranżację, a nasze mieszkanie i okna będą tworzyć spójną kompozycję z całym mieszkaniem.

Pamiętajmy, aby dodatki dekoracyjne nie zdominowały parapetu i przestrzeni okna, gdy dekorujemy go firanką.

Pochwal się nam w komentarzach!

  • A jak wyglądają Wasze okna?
  • Czy Waszym zdaniem firany są praktyczną dekoracją?
  • Czy Wasze aranżacje okien zawierają tylko firany czy tylko zasłony?
  • Do jakiego stylu wnętrza wybraliście firankę w oknie?

Chcesz poznać style we wnętrzach? Zobacz również:

Jeśli wolisz słuchać, wybierz nasze podcasty:

Chcesz więcej praktycznych porad? Zobacz również:

Linki, które mogą Ci się przydać:

Rozalia Tchorek

Projektant wnętrz z ponad 10 letnim doświadczeniem projektowym. Autorka ponad 460 zrealizowanych projektów. Prywatnie podróżniczka i miłośniczka sportowych wyzwań.

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert

Genialne zdjęcia. Zainspirowałem się na tyle, że jutro wskakuję w auto i jadę prosto po nowe firany razem z żoną. Dziękuję serdecznie !

Ala

Ja jestem typem człowieka, który autentycznie NIE ZNOSI firan. Wyglądają dla mnie „too much” i kojarzą mi się z góralskimi chatami. Mam wrażenie, że firanki w dużej mierze wychodzą jednak z mody, co mnie osobiście wyjątkowo cieszy, bo nie wyobrażam sobie mieć je w swoim wnętrzu. Jestem raczej team zasłony – te faktycznie dodają elegancji wnętrzom i spełniają swoją funkcjonalną rolę. W salonie u siebie mam te i świetnie się sprawdzają. Ciekawa jestem, czy mogłabym do nich dobrać firany, które by mi się spodobały – najpewniej musiałaby być to bardzo proste propozycje – gładkie. Te na zdjęciu chociażby są okej,… Czytaj więcej »

Last edited 3 lat temu by Filip Tchorek
emilia

„Jeśli chcesz, by Twoje firanki były bardziej przejrzyste, to wybierz woal. (…). Przepuszcza sporą ilość światła, jednak nie jest przejrzysta ” to jak w koncu?

Filip Tchorek

Dzięki za komentarz. Już poprawione 🙂
Rzeczywiście ten fragment był nieco mylący.
Woal jest bardziej przejrzysty ale nie przeźroczysty, stąd przepuszcza sporo światła oraz zapewnia subtelną osłonę.

Lipnowski Opał

Bardzo podobają mi się te proste długie firany do minimalistycznego wnętrza. Jednak nie lubię jak firany leżą mi na ziemi, więc zawsze korzystam z usług krawca. Podobnie ma się sprawa z zasłonami. 🙂 Osobiście wolę gęste zasłony niż jakiekolwiek rolety czy żaluzje. Dzięki za fajne podpowiedzi. Moje mieszkanie ogrzewane jest przez https://lipnowskiopal.pl więc muszę dbać o regularne pranie firan i zasłon. Lubię świeży zapach powieszonych ozdób okiennych, a jeśli nie trzeba ich prasować po wypraniu, to jeszcze lepiej:)

Back to top button