
Jeśli nie jesteś pewna, jaka tapeta do sypialni będzie dla Ciebie najlepsza, to w tym wpisie poznasz 3 koncepcje na stylowe i przytulne aranżacje za pomocą tapety właśnie. Dowiesz się też, jakie wzory wybrać. Jeśli więc marzysz o tapecie w sypialni, ale nie wiesz, jak ją wkomponować, by stworzyła w nim przytulny klimat lub szukasz pomysłu na ścianę nad łóżkiem – to ten wpis jest dla Ciebie!
Ściany w sypialni
Sypialnia to miejsce, które ma nas uspokajać, wprowadzać w stan głębokiego i błogiego relaksu. By spełniała wszystkie te warunki, musi być odpowiednio zaplanowana.
Oprócz wygodnego łóżka, odpowiedniego oświetlenia oraz często funkcji garderoby, istotną rolę w przytulnej aranżacji sypialni odgrywają ściany.
Odpowiednia aranżacja sypialni to kluczowy element efektywnego wypoczynku i relaksu.
Pośród tysiąca efektownych i przykuwających wzrok tapet – łatwo się pogubić i przesadzić z wyborem zbyt wyrazistego wzoru czy intensywnego koloru. Również nietrafiony wybór ściany do wytapetowania może zniweczyć nasze marzenie o stylowej i relaksującej sypialni.
Najpierw wybierz ścianę, a potem dopasuj do niej tapetę. Nigdy na odwrót!
Dlatego przy aranżacji sypialni tak ważna jest jej stylistyczna koncepcja. Zastanówmy się, gdzie i jak wyeksponować tapetę, a następnie wybierzmy najlepszy wzór i kolory. Nigdy nie róbmy tego na odwrót!
Poprawna kolejność podejmowania decyzji uchroni Cię przed nietrafionym i niepasującym do niczego wyborem.
Tapeta do sypialni – 3 stylowe koncepcje na tapetę w sypialni!
1. Koncepcja efektu „Wow!”, czyli wyróżnij wnętrze
To idealne rozwiązanie dla poszukiwaczy efektu „WOW” z okładek magazynów o wnętrzach.
Dominująca tapeta we wnętrzu to popularna i efektowna koncepcja. Wymaga jednak dużego wyczucia i umiaru. Kluczowe dla tej koncepcji jest to, że tapetujemy tylko jedną ścianę w naszej sypialni.
Gdy masz spore pomieszczenie, to może być dowolna ściana. Jeśli planujesz łóżko z niedużym lub jednokolorowym zagłówkiem, to najlepszy efekt sprawi tapeta nad zagłówkiem.
Jeśli jednak Twoja sypialnia ma nieforemny kształt prostokąta, jest długa i wąska, to lepszym wyborem będzie wytapetowanie jednej z najdłuższych ścian. Przywróci to pomieszczeniu proporcje i upozoruje jego bardziej przytulny kształt kwadratu.
Nasze oczy lubią foremne i symetryczne przestrzenie. Odbieramy je wówczas jako bardziej przytulne oraz bezpieczne.
Jeśli masz nieduże wnętrze, czyli takie, gdzie łóżko na długość wychodzi od ściany do ściany, to umieść tapetę na ścianie najbardziej widocznej od wejścia. Dzięki temu Twoja sypialnia nabierze spokoju i porządnego, stylowego efektu.
W tej koncepcji zdecydowanie polecane są tapety w duże, a nawet przeskalowane wzory, lub fototapety z widokiem. Świetnie sprawdzą się tutaj również mocne wzory i kolory tapet.
2. Koncepcja uzupełniająca aranżację wnętrza
Jest to koncepcja dla osób planujących wiele wiszących szafek lub półek na ścianach w sypialni lub zabudowę szafek nad łóżkiem. Także dla tych, którzy chcą wytapetować całą sypialnię, by dodać jej ciepła, odrobinę wygłuszyć lub ukryć nierówności ścian.
W tej koncepcji polecane są tapety w spokojne wzory i delikatne kolory. Postawmy na klasyczne geometryczne kształty, pasy, kraty, proste wzory czy drobne motywy roślinne. Świetnie sprawdzą się też tłoczone, jednokolorowe tapety oraz te z mieniącym się wzorem, a także imitujące tkaniny, beton czy kamień.
Jednotonowe wzory tapety dodadzą wnętrzu przestrzeni i blasku, jednak nie przytłoczą go.
Delikatne kolory dodadzą ścianom ciepła i stworzą w naszej sypialni urokliwy klimat.
Pomiędzy szafkami nie stosujemy fototapet z widokiem. Szafki częściowo przysłonią obraz, który straci swoją głębię i wartość dla wnętrza. Przy szafkach w jasnych kolorach możemy sobie pozwolić na mocniejszy, jednotonowy wzór tapety.
3. Koncepcja wizualnego podziału przestrzeni
Tapeta to świetny sposób na podział i wyodrębnienie przestrzeni. Kącik dla niemowlaka, toaletka czy miejsce do czytania lub pracy możemy zaakcentować tapetą.
W tej koncepcji nie zamykamy fizycznie przestrzeni, a jedynie optycznie ją dzielimy, wprowadzając do naszego wnętrza ład i porządek. Nie musimy się obawiać, że wyróżnienie strefy pomniejszy naszą sypialnię. Wręcz przeciwnie – to sprawi, że pokój wyda się większy, jednocześnie mieszcząc w sobie tyle funkcji.
Uporządkowana przestrzeń to większa przestrzeń.
Ta koncepcja pozwala nam wykazać się kreatywnością. Mamy tutaj pewną dowolność – zarówno wzorów, jak i kolorów tapety. Możemy pokusić się nawet o łączenie dwóch wzorów czy kolorów na jednej ścianie. Nie obowiązują nas także żadne wytyczne, co do ilości tapetowanych ścian.
W tej koncepcji wiele zależy od układu naszych mebli w sypialni.
Meble często będą wyznaczać nam granicę końca lub łączenia tapety. Staraj się, by toaletka, komoda czy dziecięce łóżeczko było idealnie na środku wytapetowanej strefy lub tapeta zaczynała się i kończyła równo z meblem, blatem biurka lub półką. Dzięki temu ten fragment ściany nie będzie wyglądać przypadkowo.
Ważny jest także umiar i zdrowy rozsądek. Nawet w najbardziej kolorowych stylach starajmy się łączyć maksymalnie 3 wzory i 3 kolory tapet.
Magia efektu!
Tapeta w sypialni dodaje wnętrzu ciepła i przytulności. Dzieje się tak, ponieważ tapeta zmienia nasze podświadome postrzeganie faktury ściany. Sprawia, że staje się dla nas bardziej miękka i ciepła w odbiorze.
Fototapety dodatkowo wprowadzają nas w świat szerszej perspektywy, wpływając na nasz odbiór wielkości przestrzeni.
Tapety pasują do sypialni jak do żadnego innego wnętrza w naszym mieszkaniu. To doskonały duet, który sprawdzi się w niemal każdym stylu.
Tapeta do sypialni to niedrogi sposób na stylową i przytulną sypialnię. To także doskonała metoda na jej szybką metamorfozę.
Pochwal się nam!
- Która koncepcja na tapetę w sypialni podoba Ci się najbardziej?
- Wolisz tapety czy fototapety?
- Który wzór wpadł Ci w oko?
Szukasz inspiracji na swoją sypialnię? Zobacz koniecznie:
- Sypialnia na Piątkę! Zobacz 5 Porad, Jak Stylowo i Funkcjonalnie Urządzić Małą Sypialnię!
- Sypialnia z ciemnym akcentem – fototapety w sypialni
- Szafa idealna! Jak w 4 krokach funkcjonalnie zaplanować swoją szafę!
Chcesz więcej pomysłów na ścianę? Zobacz:
- Kolor Roku Pantone! Czy Warto Wybrać Kolor Roku? [PLUSY-MINUSY]
- Panele akustyczne – jak skutecznie wygłuszyć sypialnię, salon i domowe biuro
- Pusta Ściana czy Efekt Pustej Ściany? 5 Sposobów Na Pustą Ścianę!
- Rodzaje Farb Do Wnętrz: Akrylowa – Lateksowa – Ceramiczna
Masz ochotę na więcej pomysłów na stylową metamorfozę mieszkania? Zobacz:
- Jakie Firanki Do Twojego Stylu Wnętrz? Zobacz Firanki do 7 Stylów Wnętrz!
- 3 Sposoby Na Osłonięty Balkon – Czyli Jak Zasłonić Się Przed Sąsiadami!
- Jak Zrobić Pokój z Balkonu – 3 Aranżacyjne Porady!
- Dekoracje w Stylu Skandynawskim – 5 Najciekawszych Dekoracji!
Jeśli jednak dopiero zaczynasz remont, to zobacz koniecznie:
- Jak Zrobić Odbiór Techniczny Mieszkania – 3 Najważniejsze Pytania!
- Remont Doskonały – 7 Grzechów Remontu. Zobacz, jak przetrwać remont i nie zwariować!
- Ile Kosztuje Remont Całego Mieszkania? [CENY-PRZYKŁADY]
- Remont we Dwoje – 5 Najważniejszych Porad!
- Ekipa Remontowa – 3 Fundamenty Udanej Współpracy!
- Jak Współpracować z Architektem Wnętrz, By Nie Stracić Czasu i Pieniędzy [PORADNIK]
- Kuchnia z IKEA czy od stolarza?
Rewelacyjne wzory tapet. Nie mam pojęcia na który się zdecydować. Jedno jest pewne, to świetne rozwiązanie.
Położenie tapety na ścianie to nie tylko ozdobienie pokoju, ale również zabieg, który pozwoli ukryć jego mankamenty. Aby nie potęgować przytłaczającej atmosfery małego pokoju, unikaj tapet w ciemnych kolorach, zapomnij także o bardzo wzorzystych tapetach.
Artykuł przedstawia trzy ciekawe i stylowe koncepcje na tapetę w sypialni. Autorzy szczegółowo omawiają zalety i wady różnych wzorów i materiałów tapet, co pozwala na wybór najlepszego rozwiązania dla danego wnętrza i preferencji estetycznych. Artykuł może być pomocny dla osób, które szukają inspiracji i praktycznych wskazówek przy wyborze tapety do swojej sypialni, a chcą jednocześnie stworzyć przytulną i stylową przestrzeń.