Ściany

Panele akustyczne – jak skutecznie wygłuszyć sypialnie, salon i domowe biuro

Panele akustyczne są stosowane w profesjonalnych studiach nagrań i pomieszczeniach odsłuchowych, czyli wszędzie tam, gdzie liczy się najwyższa jakość, niczym niezmąconego dźwięku. Ale czy nam, zwykłym śmiertelnikom, nie odróżniających Cis od Fis, mogą pomóc? Zdecydowanie tak!

Dlaczego warto stosować panele akustyczne w mieszkaniu

Wyciszenie pokoju, przez zastosowanie paneli akustycznych to nie tylko cisza i spokój. To także większy komfort pracy, rozmowy a przede wszystkim, słuchania muzyki i cieszenia się z kina domowego. 

Panele osiągają to poprzez tłumienie drgań i niwelowanie efektu echa. A wszystko dzięki odpowiedniej budowie i kształcie. Oczywiście jest to bardzo uproszczony opis. Natomiast w tym wpisie chciałbym skupić się na stosowaniu i adaptacji paneli akustycznych do gotowych wnętrz.

Jednak gdy głównym założeniem jest wyciszenie ścian, to najlepszym rozwiązaniem będzie zastosować specjalne maty i pianki będące izolatorami akustycznymi na etapie budowy danej ściany.

Wyciszenie sypialni panelem akustycznym

Jeśli zależy nam głównie na spokojnym i cichym śnie to powinniśmy skupić się na wyciszeniu ściany, z której pochodzi dźwięk, jeśli naszym problemem jest uciążliwy sąsiad oraz na ścianie przylegającej do naszego łózka.

Układając panele przy łóżku pamiętamy, aby panele obejmowały obszar ściany na linii naszego słuchu, gdy jesteśmy w pozycji leżącej – czyli śpimy. Jeśli ułożymy je tylko powyżej wezgłowia, to niestety mogą nie spełnić swojego zadania.

Panele akustyczne w sypialni

W przypadku gdy w sypialni znajduję się telewizor lub inne urządzenia audio to panele układamy również na ścianie za urządzeniem. Poprawimy tym odbiór dźwięku i dodatkowo wyciszymy nasze pomieszczenie.

Oprócz paneli naściennych możemy położyć na podłodze dywan, który będzie dodatkowo tłumił niechciane odgłosy i stanowił doskonałe uzupełnieniem naszej oazy spokoju. Tak przygotowana sypialnia z pewnością  zagwarantuje nam cichy sen.

Wyciszenie i poprawa akustyki w salonie

Światła gasną, z mroku wyłania się czołówka filmu, a z głośników rozbrzmiewa dźwięk zwiastujący dobry film. Dlaczego w domu tak trudno odtworzyć kinową atmosferę? Mamy jakość Full HD, 4K, ale wciąż czegoś tu brakuję.

Niestety kino to nie tylko magia dużego ekranu, ale to, czego nie widać, czyli magia dźwięku i odpowiedniej akustyki sali kinowej

W domowym zaciszu trudno jest się zbliżyć do tego efektu bez wydawania kroci na urządzenia
audio-video, ale zastosowanie paneli akustycznych, odczują nawet najwięksi laicy i fani przepłaconego popcornu.

W odróżnieniu od sypialni, w salonie ważniejszym parametrem będzie odpowiednia akustyka pomieszczenia.
Przez to rozumiemy sposób, w jaki dźwięki będą się rozchodzić po pomieszczeniu i trafiać do nas.

Panele stosujemy na ścianie przylegającej do źródeł dźwięku oraz na ścianach przeciwległych. Ważne, aby panel za naszymi głowami był umieszczony na wysokości linie słuchu, gdy siedzimy. Jeśli jednak stylistycznie nie jest to możliwe, to efekt wciąż będzie zauważalny, jednak dla fanów dźwięków, niestety nieidealny.

Oprócz paneli pochłaniających dźwięki warto zwrócić uwagę na dyfuzory akustyczne, czyli rodzaje paneli, których funkcją jest odpowiednie rozproszenie dźwięków.

Dyfuzory potrafią zachwycić swoim niebanalnym kształtem podyktowanym prawami fizyki – prawdziwy romans nauki z designem.

Dyfuzor akustyczny wykonany z drewna
Dyfuzor akustyczny wykonany z drewna

Oczywiście kino w salonie to nie wszystko. Zastosowanie paneli redukuje nadmierny hałas, wycisza i zdecydowanie poprawia komfort zarówno przebywania w takim pomieszczeniu, jak i rozmowy.

Wyciszenia domowego biura

Czasem jest tak, że to nie my szukamy spokoju, tylko osoby wokół nas.
Więc jak skutecznie wyciszyć pokój, aby nie być tym uciążliwym sąsiadem za ściany?

Panele hybrydowe firmy BadWave w domowym biurze
Panele hybrydowe firmy BadWave w domowym biurze

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowane paneli hybrydowych, które nie tylko tłumią dźwięki ale również je odpowiednio rozpraszają. Dzięki temu zarówno poprawią akustykę pomieszczenia oraz je wyciszą.

Zasada stosowania jest podobna jak w innych wnętrzach. Izolacje układamy na ścianie, bezpośrednio za miejscem, w którym  powstaje dźwięk oraz dla lepszego efektu na ścianach sąsiadujących.

Zastosowanie paneli poprawi nasz komfort prac i odbiór muzyki oraz przyniesie ukojne naszym sąsiadom.

Panele akustyczne hexagonalne

Panel akustyczny czy panel dekoracyjny?

Panel akustyczny jest panelem stworzonym do konkretnej funkcji. Na szczęście obecnie producenci dbają nie tylko o ich zastosowanie, ale również o sam design swoich produktów.

Dodatkowo dzięki ich modułowej budowie, wielu kolorom, możliwości grawerowania oraz nadruku własnych grafik, można je dopasować praktycznie do każdego wnętrza.

Zastosowanie paneli nie tylko poprawi jakość akustyki w naszym mieszkaniu, ale może stanowić niebanalny element wykończenia naszego wnętrza.

Panel akustyczny z własnym nadrukiem firmy BadWave

Ile kosztuje panel akustyczny

Rozpiętość cenowa jest bardzo szeroka. Podstawowy panel ogólnego zastosowania z wełny mineralnej o wymiarach 106cm x 60cm x 10cm kosztuję ok 98zł.
Warto zwrócić uwagę na fakt, że panele akustyczne nie musimy stosować na całej powierzchni ściany, aby uzyskać pożądany efekt. Zastosowanie już 4m² paneli potrafi przynieść zauważalny efekty przy niedużych pokojach.
koniec.

Panele akustyczne w skrócie

  • Panele akustyczne stosujemy dla poprawy akustyki i wyciszenia pomieszczenia.
  • Panel układamy na ścianach, przy których rozchodzi się dźwięk oraz ścianach przeciwległych.
  • Panele występują w wielu kształtach i kolorach. Można na nich wykonać własny nadruk, aby lepiej zaadoptować je do naszego wnętrza.
  • Decydując się na panele akustyczne najlepiej poprosić o fachową poradę firmy, która się w tym specjalizuje. Na pewno doradzą jaki panel będzie dla nas najlepszy w zależności od oczekiwanego efektu.
  • Dywany oraz meble tapicerowane pomagają w wyciszeniu pomieszczeń.
  • Warto pamiętać, że najlepsze efekty izolacji akustycznej osiągniemy przez zastosowanie specjalnych izolatorów akustycznych na etapie budowy ścian. Wtedy izolator możemy umieścić w ścianie, stropie i podłodze.

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Daniela

Tego szukałam 🙂 chciałam trochę wygłuszyć mieszkanie, które już właściwie jest po remoncie i zastanawiałam się 1. jak wygłuszyć, 2. jak ładnie ozdobić ściany. No i mam! Dzięki serdeczne za ten wpis

Marcin

Zapraszam do zapoznania się z nasza oferta paneli akustycznych acoustic4you.com

Beata

Polecam do takich prac firmę Architected Sound, nam bardzo pomogli w wyciszeniu sypialni 🙂

KasiaW

Takie panele akustyczne to w sumie świetna sprawa! Szczególnie, że ja lubię sobie głośno słuchać muzyki, mam nawet soundbary 😀 Dzięki za ten artykuł! Muszę przemyśleć sprawę.

Back to top button