Panele akustyczne. Jak skutecznie wygłuszyć sypialnię, salon i domowe biuro?
Panele akustyczne są stosowane w profesjonalnych studiach nagrań i pomieszczeniach odsłuchowych, czyli wszędzie tam, gdzie liczy się najwyższa jakość niczym niezmąconego dźwięku. Ale czy nam, zwykłym śmiertelnikom, nie odróżniających Cis od Fis, mogą pomóc? Zdecydowanie tak!
Dlaczego warto stosować panele akustyczne w mieszkaniu
Wyciszenie pokoju przez zastosowanie paneli akustycznych to nie tylko cisza i spokój. To także większy komfort pracy, rozmowy, a przede wszystkim słuchania muzyki i cieszenia się z kina domowego.
Panele osiągają to poprzez tłumienie drgań i niwelowanie efektu echa. A wszystko dzięki odpowiedniej budowie i kształcie. Oczywiście jest to bardzo uproszczony opis. Natomiast w tym wpisie chciałbym skupić się na stosowaniu i adaptacji paneli akustycznych do gotowych wnętrz.
Jednak gdy głównym założeniem jest wyciszenie ścian, to najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie (na etapie budowy danej ściany) specjalnych mat i pianek, które są izolatorami akustycznymi.
Wyciszenie sypialni panelem akustycznym
Jeśli zależy nam głównie na spokojnym i cichym śnie, to powinniśmy skupić się na wyciszeniu ściany, z której pochodzi dźwięk (jeśli naszym problemem jest uciążliwy sąsiad) oraz na ścianie przylegającej do naszego łóżka.
Układając panele przy łóżku pamiętajmy, aby panele obejmowały obszar ściany na linii naszego słuchu, gdy jesteśmy w pozycji leżącej, czyli śpimy. Jeśli ułożymy je tylko powyżej wezgłowia, to niestety, mogą nie spełnić swojego zadania.
W przypadku gdy w sypialni znajduje się telewizor lub inne urządzenia audio to panele układamy również na ścianie za urządzeniem. Poprawimy tym odbiór dźwięku i przy okazji wyciszymy nasze pomieszczenie.
Oprócz paneli naściennych możemy położyć na podłodze dywan, który będzie dodatkowo tłumił niechciane odgłosy i stanowił doskonałe uzupełnienie naszej oazy spokoju. Tak przygotowana sypialnia z pewnością zagwarantuje nam cichy sen.
Wyciszenie i poprawa akustyki w salonie
Światła gasną, z mroku wyłania się czołówka filmu, a z głośników rozbrzmiewa dźwięk, zwiastujący dobry film. Dlaczego w domu tak trudno odtworzyć kinową atmosferę? Mamy jakość Full HD, 4K, ale wciąż czegoś tu brakuje.
Niestety, kino to nie tylko magia dużego ekranu, ale to, czego nie widać, czyli magia dźwięku i odpowiedniej akustyki sali kinowej.
W domowym zaciszu trudno jest się zbliżyć do tego efektu bez wydawania kroci na urządzenia
audio-video, ale zastosowanie paneli akustycznych odczują nawet najwięksi laicy i fani przepłaconego popcornu.
W odróżnieniu od sypialni, w salonie ważniejszym parametrem będzie odpowiednia akustyka pomieszczenia.
Przez to rozumiemy sposób, w jaki dźwięki będą się rozchodzić po pomieszczeniu i trafiać do nas.
Panele stosujemy na ścianie przylegającej do źródeł dźwięku oraz na ścianach przeciwległych. Ważne, aby panel za naszymi głowami był umieszczony na wysokości linii słuchu, gdy siedzimy. Jeśli jednak stylistycznie nie jest to możliwe, to efekt wciąż będzie zauważalny, jednak dla fanów dźwięków, niestety –nieidealny.
Oprócz paneli pochłaniających dźwięki, warto zwrócić uwagę na dyfuzory akustyczne, czyli rodzaje paneli, których funkcją jest odpowiednie rozproszenie dźwięków.
Dyfuzory potrafią zachwycić swoim niebanalnym kształtem podyktowanym prawami fizyki – prawdziwy romans nauki z designem.
Oczywiście kino w salonie to nie wszystko. Zastosowanie paneli redukuje nadmierny hałas, wycisza i zdecydowanie poprawia komfort, zarówno przebywania w takim pomieszczeniu, jak i rozmowy.
Wyciszenie domowego biura
Czasem jest tak, że to nie my szukamy spokoju, tylko osoby wokół nas.
Więc jak skutecznie wyciszyć pokój, aby nie być tym uciążliwym sąsiadem zza ściany?
Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowane paneli hybrydowych, które nie tylko tłumią dźwięki, ale również je odpowiednio rozpraszają. Dzięki temu poprawią akustykę pomieszczenia oraz je wyciszą.
Zasada stosowania jest podobna, jak w innych wnętrzach. Izolacje układamy na ścianie, bezpośrednio za miejscem, w którym powstaje dźwięk oraz dla lepszego efektu na ścianach sąsiadujących.
Zastosowanie paneli poprawi nasz komfort prac i odbiór muzyki oraz przyniesie ukojenie naszym sąsiadom.
Panel akustyczny czy panel dekoracyjny?
Panel akustyczny jest panelem stworzonym do konkretnej funkcji. Na szczęście, producenci dbają nie tylko o ich zastosowanie, ale również o sam design swoich produktów.
Dodatkowo dzięki ich modułowej budowie, wielu kolorom, możliwości grawerowania oraz nadruku własnych grafik, można je dopasować praktycznie do każdego wnętrza.
Zastosowanie paneli nie tylko poprawi jakość akustyki w naszym mieszkaniu, ale może stanowić niebanalny element wykończenia wnętrza.
Ile kosztuje panel akustyczny
Panele akustyczne w skrócie
- Panele akustyczne stosujemy dla poprawy akustyki i wyciszenia pomieszczenia.
- Panel układamy na ścianach, przy których rozchodzi się dźwięk oraz ścianach przeciwległych.
- Panele występują w wielu kształtach i kolorach. Można na nich wykonać własny nadruk, aby lepiej zaadoptować je do naszego wnętrza.
- Decydując się na panele akustyczne, najlepiej poprosić o fachową poradę firmy, która się w tym specjalizuje. Na pewno doradzą, jaki panel będzie dla nas najlepszy, w zależności od oczekiwanego efektu.
- Dywany oraz meble tapicerowane pomagają w wyciszeniu pomieszczeń.
- Warto pamiętać, że najlepsze efekty izolacji akustycznej osiągniemy przez zastosowanie specjalnych izolatorów akustycznych na etapie budowy ścian. Wtedy izolator możemy umieścić w ścianie, stropie i podłodze.
Tego szukałam 🙂 chciałam trochę wygłuszyć mieszkanie, które już właściwie jest po remoncie i zastanawiałam się 1. jak wygłuszyć, 2. jak ładnie ozdobić ściany. No i mam! Dzięki serdeczne za ten wpis
Zapraszam do zapoznania się z nasza oferta paneli akustycznych acoustic4you.com
Polecam do takich prac firmę Architected Sound, nam bardzo pomogli w wyciszeniu sypialni 🙂
Takie panele akustyczne to w sumie świetna sprawa! Szczególnie, że ja lubię sobie głośno słuchać muzyki, mam nawet soundbary 😀 Dzięki za ten artykuł! Muszę przemyśleć sprawę.