ŚcianySypialniaUrządzanie Wnętrz

Co Zamiast Zasłon? 7 Pomysłów – Rolety, Plisy, Żaluzje, Verticale i Inne!

Co zamiast zasłon? To coraz częstsze pytanie, jakie nam zadajecie, dlatego zebraliśmy różne możliwości w jednym wpisie, abyście mogli zobaczyć rozwiązania zamienne oraz te, które uzupełniają klasyczne zasłony i firanki. Więc co zamiast zasłon? Wszystko to, znajdziecie w tym wpisie!

A jeśli potrzebujesz pomocy przy dekorowaniu lub urządzaniu swojego wnętrza, to zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online!  

Co Zamiast Zasłon?
7 Pomysłów!

1. Rolety

Co zamiast zasłon? Rolety!

Rolety w oknach cieszą się niesłabnącą popularnością, którą zawdzięczają mnogością oferowanych rozwiązań. Wybierając rolety do okien, możemy zdecydować się na materiał półprzepuszczalny dla światła, nieprzepuszczalny lub łączony tzw. rolety „dzień-noc”.

Rolety ze względu na materiał możemy podzielić na:

  • Półprzepuszczalny; rolety materiałowe oraz bambusowe.
  • Nieprzepuszczalny; rolety z materiału typu blackout, które są pokryte od spodu materiałem, który nie przepuszcza światła.
  • Mieszany tzw. dzień-noc; roleta składa się z pasów materiałów, które w zależności od ustawienia rolety przepuszczaj lub nie przepuszczają światła.

W kasecie, czy bez?

Wałek, na którym obraca się roleta może być widoczny lub ukryty w kasecie. Decyzja o sposobie umieszczenia rolety ma głównie wpływ na estetykę. W przypadku rolet w kasecie wałek w pozycji zwiniętej jest niewidoczny. Ewentualnie, możemy się jeszcze upatrywać dodatkowej funkcji zabezpieczającej sam materiał rolety przed kurzem, gdy ta znajduję się w kasecie.

Sposoby montażu rolet

Od lewej; montaż na ramie okna, na ścianie oraz bezinwazyjny-zaczepiany o ramę okna.

Rolety posiadają różne sposoby montażu jak przykręcany do ramy okna, mocowany na ścianie, a nawet sposób bezinwazyjny, który nie wymaga od nas wiercenie czy klejenia rolety do okna. To wszystko sprawia, że rolety są bardzo uniwersalnym rozwianiem zarówno na dekorację okna, jak i osłonięcie się przed słońcem lub sąsiadami.

2. Żaluzje Plisowane – Plisy

Co zamiast zasłon - plisy

Plisy w oknie stanowią bardzo delikatną osłonę okna, która umożliwia dwuczęściowe odsłonięcie okna, gdy plis znajduje się tylko w środkowej części. Samą ideę żaluzji plisowanych najłatwiej opisać jako składny materiał, który możemy dowolnie przesuwać oraz rozciągać wzdłuż okna.

Dosięgnąć plisów

Wybierając plisy do kuchni, zwróćcie uwagę, czy do nich sięgniecie.

W odróżnieniu od klasycznych żaluzji, w przypadku żaluzji plisowanych do ich składnia nie używamy zewnętrznego sznurka lub magnesu, tylko ręcznie przesuwamy lub zwijamy materiał. W przypadku wysokich okien to ograniczenie może sprawiać nam pewne niedogodności, gdyż zmiana ustawienia rolety plisowanej wymaga od nas jej dosięgnięcia.

Rolety plisowane składamy ręcznie, dlatego zadbajmy o wygodny do nich dostęp planujące je np. w kuchni.

Dlatego rolety plisowane najlepiej się sprawdzą w oknach, do których mamy wygodny i łatwy dostęp więc planując roletę plisowaną np. w kuchni, sprawdźmy, czy będziemy w stanie do niej sięgnąć przez blat kuchenny.

Materiały

Żaluzje plisowane mimo swej bardzo delikatnej formy mogą być również wykonane z materiału, który nie przepuszcza światła. Stąd też plis nie ustępują w sprawie zaciemnienia okien innym rozwiązaniom.

3. Rolety rzymskie

Co zamiast zasłon - rolety rzymskie

Rolety rzymskie różnią się od klasycznych rolet tym, że nie rolują się na wałku przy zwijaniu, a składają się do górnego mocowania. Wydawać by się mogło, że brak chowania rolety jest wadą, ale nic bardziej mylnego. To właśnie ten sposób tylko częściowego składania się materiału stanowi o jej atrakcyjności i pełni tak pożądaną dekoracyjną funkcję.

Roletom rzymskim w estetyce jest blisko do zasłon lub firan, co ma swoje odbicie w doborze materiałów, z jakich są wykonywane.

Sposób montażu rolety rzymskiej

Roletom rzymskim w estetyce najbliżej do klasycznego połączenia zasłon z firanami, stąd nawet tak chętnie rolety rzymskie łączymy z zasłonami, przy użyciu dedykowanego montażu rolety rzymskiej na karniszu. Natomiast poza montażem na karniszu rolety rzymskie możemy montować w ramie oknie oraz na ścianie.

Materiały

Jak wspominałem, roletom rzymskim w estetyce jest blisko do zasłon i firan, co ma swoje odbicie w doborze materiałów. Chętnie stosujemy w tym rozwiązaniu tkaniny dekoracyjne, a często nawet we wzory. Jednak nawet gładka biała tkanina sprawia przyjemny miękki efekt zakryci okna, który jest nieco bardziej przytulny od prostej tkaniny w standardowej rolecie.

4. Żaluzje poziomie

Co zamiast zasłon - Żaluzje poziome

Klasyczne żaluzje są aktualnie w pewnym odwrocie, jeśli chodzi o okienne trendy. Niegdyś kojarzące się z nowoczesnością i stylem, dziś coraz rzadziej wybierane, choć nie do końca słusznie.

Ostatnio mniej modne, ale nadal bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które potrafi stworzyć urokliwe cienie we wnętrzu.

Żaluzje okienne nadal mogą być świetnym rozwiązaniem na okna, które bez potrzeby stosowania dodatkowych osłon umożliwiają wygodną i płynną regulację światła, które wpada do pomieszczenia. Ponadto żaluzje potrafią tworzyć klimatyczne cienie we wnętrzu, którym ciężko odmówić uroku.

Sposoby montażu żaluzji poziomych

Żaluzje poziome, podobnie jak rolety możemy zamontować na różne sposoby: w ramie okna, na ścianie, wewnątrz ramy okna oraz w sposób nieinwazyjny na zaczepy na oknie. Niezależne od sposobu montażu  żaluzja będzie spełniać swoje zadanie.

Co z kurzem?

Jako największą wadę wymienia się tendencję do kurzenia się samych listewek. Natomiast możemy ten problem wyeliminować, stosując żaluzje wewnątrz okienne, niestety te musimy zamówić razem z samym oknem. Stąd innym rozwiązaniem na kurz jest specjalna zmiotka do kurzu dostosowana do żaluzji poziomych.

Żaluzja jak plis?

Żaluzja jak plis
Żaluzja jak plis. Źródło.

Pewną nowością, a zarazem ciekawostką są żaluzje, które przypominają plisy. Czyli składają się z ruchomych listewek oraz możemy całą żaluzję przesuwać względem ramy okna, zupełnie jak żaluzje plisowane.

5. Żaluzje pionowe – Verticale

Co zamiast zasłon - verticale

Najczęściej kojarzmy żaluzje pionowe z przestrzeniami biurowymi, jednak odpowiednio zastosowane doskonale odnajdą się we wnętrzach mieszkalnych. Ich największą zaletą jest możliwość zakrycia bardzo dużych powierzchni okiennych jednorodnym materiałem na jednej prowadnicy. Natomiast dzięki swoje połączonej budowie możemy w całości regulować ich stopień odsłonięcia.

Verticale to świetne rozwiązanie na długie ściany z oknami.

Dlatego, jeśli szukacie alternatywy dla zasłon i firan przy długich ścianach z oknami, żaluzje pionowe, czyli verticale mogą stanowić ciekawe rozwiązanie.

6. Panele okienne

Jak już przy pionowych rozwiązaniach jesteśmy, warto nadmienić jeszcze panele okienne. Jednak jest to bardzo specyficzne rozwiązanie, którego największą zaletą jest możliwość zasłonięcia dużych powierzchni materiałem o dekoracyjnym charakterze. Stąd najciekawsze użycie będzie, wtedy gdy stworzymy panel według grafiki naszego pomysłu, co sprawia, że to rozwiązanie jest takie nietuzinkowe.

Natomiast funkcjonalnie jest to mniej przystępny system niż wcześniej wspominane verticale, ponieważ w zasadzie działa jak zasłona. Więc albo się zasłaniamy, albo nie, bez możliwości płynnej regulacji.

7. Markizy i Markizolety

Co zamiast zasłon - markizy

Dla jednych pyszne ciastka, dla innych zewnętrzny system osłonowy okien. Markizy mają niewątpliwą zaletę, że chroniąc nas przed zbyt intensywnym słońcem, nie zakrywają naszego okna, czy też pola widzenia. Stąd to rozwiązanie doskonale odnajduję się na balkonach i tarasach.

Istnieje również łączony system o genialnej nazwie markizolety, który jak nazwa wskazuje, jest markizą i roletą 😉 To połączenie umożliwia z jednej strony zasłonięcie okna przy jednoczesnej możliwości obserwowanie tego, co dzieje się za oknem.

Dlatego markizy i markizolety, to rozwiązania o zastosowaniach bardziej indywidualnych, ale warto wiedzieć o ich istnieniu i głównej funkcji jaką pełnią, czyli zaciemnienie przy jednoczesnej możliwości wyjrzenia za okno.

Co zamiast zasłon – Podsumowanie

Szukając idealnego rozwiązania do naszego okna, możemy wybierać wśród wielu materiałów i rozwiązań. Najłatwiej zacząć poszukiwania wybierając to, co wizualnie podoba nam się najbardziej, a następnie sprawdzać możliwe sposoby samego montażu, bo przeważnie jest ich kilka.

Mnogość rozwiązań i sposobów montażu może wyboru wcale nie ułatwia, za to sprawia, że z pewnością znajdziemy rozwiązanie dostosowane do naszych potrzeb i wymagań.

Warto mieć świadomość, że każdy system spełnia swoje podstawie zadanie, czyli osłonięcie okna oraz że większość z nich może nawet całkowici zaciemnić wnętrze. Jak zawsze wszystko rozchodzi się o cenę i drobne detale jak np. łatwość obsługi przy rolecie plisowanej, kurzu na żaluzjach czy głębokości wałka z roletą dzień-noc.

Dlatego zachęcam do obejrzenia na żywo danych rozwiązań, zanim podejmiemy decyzję. Stąd też życzę Wam przemyślanych zakupów i pięknie oraz stylowo zasłoniętych okien!

Źródła zdjęć: Problind, Zalmal, Vertex.

A może jednak firanki?


Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?

Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni –
 Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – ❤️Twój Świadomy Projekt! 


Zobacz również!

Darmowe programy do projektowania wnętrz

Meble IKEA

A może jak nie dekorować wnętrz? 🙂

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aleksandra

Rolety dla mnie są super wynalazkiem, nie wyobrażam sobie okien bez nich.

Rolety Okienne

Fajne, merytoryczne porady. Osobiście rolety plisowane zawsze kojarzą mi się trochę zbyt biurowo, żeby zastosować je w domu 🙂

Monika H

Zasłony w oknach, albo ich zamienniki są bardzo istotne z jednej strony ze względu na swoją funkcję czyli zasłanianie okien, ale też są wspaniałą dekoracją do domu. Teraz w modzie są duże okna, więc także duże zasłony 🙂

Kasia

dla mnie extra rozwiązaniem są markizy z fakro. szukałam rozwiązania, które bedzie chronić przed nagrzewaniem pomieszczeń i chronił prywatność, ale w nowoczesnym stylu. miałam już dość zasłon, firanek itd. na plus jest to że markizy przepuszczają światło dzienne , a przy zasłonach było po prostu ciemno

Daria

Rolety rzymskie mogą być też w formie duo – pod spodem woal, który zapewnia prywatność zamiast znienawidzonych przez wielu firanek a od zewnątrz tkanina zaciemniająca lub ozdobna. uwielbiam to rozwiązanie!

Totemat

A czy są jakieś naklejki czy coś takiego co wpuszcza idealnie światło do domu ale z zewnątrz ktoś nie widzi wnętrza pomieszczeń?

Kinga

A co z mieszaniem styli rolet w różnych pomieszczeniach? Czy w całym domu powinny być te same rolety? Co gdy chcemy mieć firanki ale też potrzebujęmy roletę zeby przysłonić rażące światło? Można łączyć firany i rolety?

Last edited 5 miesięcy temu by Kinga
Back to top button