Urządzanie Wnętrz

Gdy Wnętrze Jest Zbyt Osobiste – 3 Dekoracyjne Koszmarki!

Chcemy, aby nasze wnętrza oddawała nas samych, były osobiste oraz indywidualne. Jednak w kontekście wnętrz, w byciu sobą również można przesadzić. 😉  Dlatego chcemy Wam pokazać, co się dzieje, gdy wnętrze jest zbyt osobiste i zamiast oddawać nasz charakter, zamienia się w tego nieznośnego kolesia, który ciągle gada o sobie, o tym, czego to on nie potrafi, gdzie nie był, ile zarabia i jaki jest fajny. Więc jak nie być takim wnętrzem? Sprawdźcie!

A jeśli potrzebujesz pomocy przy urządzaniu dekorowaniu lub urządzaniu swojego wnętrza, to zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 🙂 

A może wolisz posłuchać?

Jeśli chcesz pobrać ten odcinek, to kliknij tu: Pobierz Odcinek!

3 Projektowe Pułapki – Gdy Wnętrze Jest Zbyt Osobiste!

 

 

 1. Moje hobby (na ścianie), to moje życie

Istnieją pasjonaci, którzy w miłości do swych pasji wykonują nawet o nich tatuaże. Stąd wniosek, że ich wnętrz będzie również głośno oddawać to zamiłowanie. Z jednej strony uwielbiam ludzi pełnych pasji, jednak jako projektant uważam, że przesycenie wnętrz tymi pasjami tworzy kiczowate koszmarki, a szkoda.

Właściwie użyte dekoracje oddające pasje, są dla nich hołdem, natomiast źle dobrane, stają się wyłącznie kiczem.

W sztuce wnętrz jest bardzo wiele miejsce na emocje swoich domowników, a właściwie zaprojektowane stają się dla nich hołdem zamiast bazarowego sloganu na ścianie.

Siła pasji tkwi w szczególe

Podobnie jak z tatuażem o naszej pasji, tak i tu najlepiej posłużyć się symbolem. Zastanówmy się nad istotą naszej pasji, jej rdzeniem, sensem i sednem. Następnie przenosząc te dekoracje, uczyńmy je subtelnymi. Niech to będzie coś nieoczywistego, coś dla wtajemniczonych i dopiero gdy odkryjemy te akcenty we wnętrzu, zrobimy wielkie „WOW”.

Szczerość, nienachalna subtelność i złożoność dekoracji związanych z naszymi pasjami to klucz do pięknych, stylowych i osobistych wnętrz.

Jeśli interesujesz się samolotami, to zamiast wielkiej fototapety, możesz umieścić oryginalne obrazy planów konstrukcyjnych, albo użyj autentycznych części z samolotów jako elementy dekoracyjne. Możliwości jest wiele, a każda jest lepsza od gigantycznego napisu: „Kocham Airbusy 380!”

Dlatego szczerość, nienachalna subtelność i złożoność dekoracji związanych z naszymi pasjami to klucz do pięknych, stylowych i osobistych wnętrz.

2. Wszędzie (źle dobrane) zdjęcia

Dzięki zdjęciom możemy uchwycić najpiękniejsze chwile. Odpowiednio ustawione w mieszkaniu pozwolą nam codziennie o nich przypominać. Niestety to wspaniałe założenia, niewłaściwie zrealizowane potrafi zrujnować styl wnętrza.

Najbardziej powszechnym problemem jest albo przesada w stosowaniu małych stojących ramek na każdej wolnej powierzchni, albo zawieszanie tylko pojedynczych zdjęć na całej ścianie. Jednak stylowe rozwiązanie kryję się pomiędzy.

Jak dekorować za pomocą zdjęć

Aby odpowiednio podejść do tematu zdjęć we wnętrzu, spróbujcie oddzielić na moment emocje z nimi związane i potraktować je jak dekoracje. Wychodzą z tego założenia, nasze fotografie będą podlegać zasadom kompozycji jak każdy inny element.

Dekorując wnętrze naszymi zdjęciami, kierujmy się zasadami kompozycji, zamiast wyłącznie emocjami.

Dlatego nie chodzi o to, aby nie używać własnych zdjęć w dekoracjach tylko o to, aby stosować podstawowe zasady ich kompozycji. Dzięki temu  możemy tworzyć bardzo stylowe ozdoby przy użyciu naszych uchwyconych wspomnień.

 3. Nie jestem (wnętrzem) jak wszystkie!

Chcemy być postrzegani jako wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju osoby i tak oczywiście jest. Każdy z nas jest inny i wyjątkowy. Jednak nasze preferencje są już mniej lub bardziej powszechne. Większość osób woli zupę pomidorową z makaronem zamiast z ryżem, lody waniliowe zamiast cytrynowych i kuchnie białe od różowych.

Problem pojawia się, gdy zamiast być sobą, zaczynamy się kierować jedynie byciem na przekór.

Problem pojawia się, gdy zamiast być sobą i kierować się naszymi upodobniamy, zaczynamy się kierować jedynie byciem na przekór.

Wyjątkowa zwyczajność

W powszechności jest miejsce na indywidualność. Jeśli mamy białą kuchnię, to nie znaczy, że jesteśmy nijacy. Zresztą kolor to tylko jeden z wielu elementów w całej układance, dlatego nawet tak popularna biała kuchnia będzie wyglądać inaczej u każdego z nas.

Zastanówmy się nad tym, co chcemy przekaz lub pokazać wyjątkowego w naszym wnętrzu, zamiast pokazywania kim nie jesteśmy.

Stąd prosty wniosek, że jeśli chcemy, aby nasze wnętrze było inne od innych to na pewno będzie! Nie ma dwóch identycznych wnętrz, dlatego nie musimy się o to martwić.

Dlatego zastanówmy się nad tym, co chcemy przekaz lub pokazać wyjątkowego w naszym wnętrzu, zamiast tylko być na przekór.  Możliwości jest bardzo wiele, a bycie tylko na przekór nie sprawi, że wnętrz od razu będzie wyjątkowe. Wnętrze wtedy będzie tylko inne, tak samo, jak każde inne 😉

Podsumowanie – Gdy Wnętrze Jest Zbyt Osobiste

Temat osobistych dekoracji i w ogóle naszych preferencji we wnętrzach jest bardzo trudny, ponieważ mamy różną wrażliwość. W tym wpisie chciałem pokazać kilka z popularnych, przesadzonych dekoracji, które przeważanie źle wyglądają we wnętrzach, a jednak są tłumaczone naszą osobowością.

Aby osobiste wnętrze nie stało się własną parodią, należy je zaplanować, ponieważ dekoracje same w sobie to tylko przedmioty.

Oczywiście nie ma w tym nic złego, że chcemy, aby wnętrze oddawało nasze emocje. W zasadzie uważam to za kluczowy element projektowania wnętrz.

Jednak aby osobiste wnętrze nie stało się własną parodią, należy je zaplanować, ponieważ dekoracje same w sobie to tylko przedmioty. Dopiero właściwe użyte spełniają swoją dekoracyjną funkcję w naszym wnętrzu.

Zobaczcie czego jeszcze nie robić! 😉

Szukasz inspiracji? Zobacz:

Meble IKEA

Kuchnia:

Podłoga:

Remont:

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button