Gdy wnętrze jest zbyt osobiste – 3 dekoracyjne koszmarki!
Chcemy, aby nasze wnętrza oddawały nas samych, były osobiste oraz indywidualne. Jednak w kontekście wnętrz, w byciu sobą również można przesadzić 😉 Dlatego chcemy Wam pokazać, co się dzieje, gdy wnętrze jest zbyt osobiste i zamiast oddawać nasz charakter, zamienia się w tego nieznośnego kolesia, który ciągle gada o sobie. O tym, czego to on nie potrafi, gdzie nie był, ile zarabia i jaki jest fajny. Więc jak nie być takim wnętrzem? Sprawdźcie!
A jeśli potrzebujesz pomocy przy urządzaniu dekorowaniu lub urządzaniu swojego wnętrza, to zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 🙂
A może wolisz posłuchać?
Jeśli chcesz pobrać ten odcinek, to kliknij tu: Pobierz Odcinek!
3 projektowe pułapki – Gdy wnętrze jest zbyt osobiste!
1. Moje hobby (na ścianie) to moje życie
Istnieją pasjonaci, którzy w miłości do swych pasji wykonują nawet o nich tatuaże. Stąd wniosek, że ich wnętrze będzie również głośno oddawać to zamiłowanie. Z jednej strony uwielbiam ludzi pełnych pasji, jednak jako projektant uważam, że przesycenie wnętrz tymi pasjami tworzy kiczowate koszmarki, a szkoda.
Właściwie użyte dekoracje oddające pasje są dla nich hołdem, natomiast źle dobrane stają się wyłącznie kiczem.
W sztuce wnętrz jest bardzo wiele miejsca na emocje domowników, a właściwie zaprojektowane stają się dla nich hołdem, zamiast bazarowego sloganu na ścianie.
Siła pasji tkwi w szczególe
Podobnie jak z tatuażem o naszej pasji, tak i tu najlepiej posłużyć się symbolem. Zastanówmy się nad istotą naszej pasji, jej rdzeniem, sensem i sednem. Następnie przenosząc te dekoracje, uczyńmy je subtelnymi. Niech to będzie coś nieoczywistego, coś dla wtajemniczonych i dopiero, gdy odkryjemy te akcenty we wnętrzu, zrobimy wielkie „WOW”.
Szczerość, nienachalna subtelność i złożoność dekoracji, związanych z naszymi pasjami – to klucz do pięknych, stylowych i osobistych wnętrz.
Jeśli interesujesz się samolotami, to zamiast wielkiej fototapety, możesz umieścić oryginalne obrazy planów konstrukcyjnych albo użyj autentycznych części z samolotów jako elementy dekoracyjne. Możliwości jest wiele, a każda jest lepsza od gigantycznego napisu: „Kocham Airbusy 380!”
Dlatego szczerość, nienachalna subtelność i złożoność dekoracji, związanych z naszymi pasjami – to klucz do pięknych, stylowych i osobistych wnętrz.
2. Wszędzie (źle dobrane) zdjęcia
Dzięki zdjęciom możemy uchwycić najpiękniejsze chwile. Odpowiednio ustawione w mieszkaniu pozwolą nam codziennie o nich przypominać. Niestety, to wspaniałe założenie, niewłaściwie zrealizowane potrafi zrujnować styl wnętrza.
Najbardziej powszechnym problemem jest albo przesada w stosowaniu małych stojących ramek na każdej wolnej powierzchni, albo zawieszanie tylko pojedynczych zdjęć na całej ścianie. Jednak stylowe rozwiązanie kryje się pomiędzy.
Jak dekorować za pomocą zdjęć
Aby odpowiednio podejść do tematu zdjęć we wnętrzu, spróbujcie oddzielić na moment emocje z nimi związane i potraktować je jak dekoracje. Wychodząc z tego założenia, nasze fotografie będą podlegać zasadom kompozycji jak każdy inny element.
Dekorując wnętrze naszymi zdjęciami, kierujmy się zasadami kompozycji, a nie wyłącznie emocjami.
Dlatego nie chodzi o to, aby nie używać własnych zdjęć w dekoracjach, tylko o to, aby stosować podstawowe zasady ich kompozycji. Dzięki temu możemy tworzyć bardzo stylowe ozdoby przy użyciu naszych uchwyconych wspomnień.
3. Nie jestem (wnętrzem) jak wszystkie!
Chcemy być postrzegani jako wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju osoby i tak oczywiście jest. Każdy z nas jest inny i wyjątkowy. Jednak nasze preferencje są już mniej lub bardziej powszechne. Większość osób woli zupę pomidorową z makaronem zamiast z ryżem, lody waniliowe zamiast cytrynowych i kuchnie białe od różowych.
Problem pojawia się, gdy zamiast być sobą, zaczynamy się kierować jedynie byciem na przekór.
Problem pojawia się, gdy zamiast być sobą i kierować się naszymi upodobaniami, zaczynamy się kierować jedynie byciem na przekór.
Wyjątkowa zwyczajność
W powszechności jest miejsce na indywidualność. Jeśli mamy białą kuchnię, to nie znaczy, że jesteśmy nijacy. Zresztą kolor to tylko jeden z wielu elementów w całej układance, dlatego nawet tak popularna biała kuchnia będzie wyglądać inaczej u każdego z nas.
Zastanówmy się nad tym, co chcemy przekazać lub pokazać wyjątkowego w naszym wnętrzu, zamiast pokazywania kim nie jesteśmy.
Stąd prosty wniosek, że jeśli chcemy, aby nasze wnętrze było inne od innych, to na pewno będzie! Nie ma dwóch identycznych wnętrz, więc nie musimy się o to martwić.
Dlatego zastanówmy się nad tym, co chcemy przekazać lub pokazać wyjątkowego w naszym wnętrzu, zamiast tylko być na przekór. Możliwości jest bardzo wiele, a bycie na przekór nie sprawi, że wnętrze od razu będzie wyjątkowe. Wnętrze wtedy będzie tylko inne. Tak samo, jak każde inne 😉
Podsumowanie – Gdy wnętrze jest zbyt osobiste
Temat osobistych dekoracji i w ogóle naszych preferencji we wnętrzach – jest bardzo trudny, ponieważ mamy różną wrażliwość. W tym wpisie chciałem pokazać kilka z popularnych, przesadzonych dekoracji, które przeważnie źle wyglądają we wnętrzach, a jednak są tłumaczone naszą osobowością.
Aby osobiste wnętrze nie stało się własną parodią, należy je zaplanować, ponieważ dekoracje same w sobie to tylko przedmioty.
Oczywiście nie ma w tym nic złego, że chcemy, aby wnętrze oddawało nasze emocje. W zasadzie uważam to za kluczowy element projektowania wnętrz.
Jednak aby osobiste wnętrze nie stało się własną parodią, należy je zaplanować, ponieważ dekoracje same w sobie to tylko przedmioty. Dopiero właściwie użyte spełniają swoją dekoracyjną funkcję w naszym wnętrzu.
Zobaczcie, czego jeszcze nie robić! 😉
- 7 Najbardziej Kiczowatych Dekoracji Dekady!
- Jak NIE projektować kuchni!
- 5 najczęstszych błędów przy projekcie kuchni Cz. 2
Szukasz inspiracji? Zobacz:
Meble IKEA
- Kuchnia z Ikea czy od Stolarza? [W Ringu]
- Z Czego Są Zrobione Meble IKEA? Poznaj Wnętrze Szafek IKEA!
- Szafa IKEA Pax, czy Stolarz? [PORÓWNANIE-CENY]
Kuchnia:
- Jak Zaoszczędzić Na Meblach Kuchennych – 10 Projektowych Porad, By Oszczędzić Pieniądze!
- Jak wybrać AGD? Najważniejsze kryteria, ceny i same konkrety!
- Organizacja szuflad w kuchni
- Jak wybrać blat? Krótkie omówienie w plusach i minusach najpopularniejszych blatów kuchennych
- Jak kupić kuchnie? 5 praktycznych porad, by dobrze kupić i nie żałować!
Podłoga:
- Podłoga winylowa – wszystko, co musisz wiedzieć!
- Panele Laminowane – jak dobrze wybrać i dlaczego klasa AC to Ściema!
- Płytki, kafelki, mozaiki! Stylowe i ponadczasowe wzory i rozwiązania!
- Łączenie Podłogi z Płytkami – 3 Sposoby Na Stylowe Połączenie!