Dla ProjektantówFilmyUrządzanie Wnętrz

5 ukrytych funkcji programu Homestyler. Warto je znać!

Program Homestyler to bardzo rozbudowane narzędzie do tworzenia wizualizacji wnętrz, które stale jest rozwijane i poszerzane o nowe opcje i narzędzia. W tym artykule poznasz 5 funkcji tego programu, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka, a jednak potrafią poprawić jakość naszej pracy, szybkość tworzenia wizualizacji, czy po prostu odrobinę bardziej odpicować.

 

5 ukrytych funkcji programu Homestyler, które warto znać  

 

 

1. Interaktywne materiały i obiekty

Przykład interaktywnej zasłony imitujących powiew na wietrze oraz interaktywnego koca położonego na fotelu.

Interaktywne materiały i obiekty to wyjątkowa grupa modeli, która potrafi się dostosować do innych modeli. Brzmi skomplikowanie, ale w praktyce pozwala nam to po prostu położyć jeden obiekt na drugi – jak na przykład kocyk na fotelu, narzutę na łóżko czy bieżnik na stole. 

Ten prosty trik, właściwie użyty, podnosi atrakcyjność i nadaje wizualizacjom tego starannie zaplanowanego nieładu.

Warto jeszcze wspomnieć o ruchomych zasłonach i firankach, które również znajdziemy wśród interaktywnych obiektów. Te modele nie dopasują się automatycznie do okien, ale w opcjach znajdziemy możliwość dostosowania mocy wiatru. Dzięki tej imitacji, dosłownie wprowadzamy do wnętrza powiew świeżości.

2. Siatka fotograficzna

Właściwa prezentacja projektu za pomocą wizualizacji to nie lada wyzwanie. W końcu nie chodzi tylko o to, aby po prostu pokazać projekt, ale żeby wizualizacja wnętrza oddawała nastrój i klimat zaaranżowanej przestrzeni. Dlatego dobór i sposób kadrowania scen jest tak szalenie istotny.  

Aby poprawić kadry Waszych wizualizacji, warto włączyć prostą i niesamowicie pomocną funkcję, która wyświetli nam siatkę fotograficzną.

Widoczność siatki możemy włączyć, będąc w trybie renderu. Do wyboru mamy klasyczną siatkę według reguły trójpodziału oraz siatkę według reguły złotego podziału. 

Klikając ikonę w lewym dolnym rogu ekranu możemy włączyć widoczność siatki.

Siatka będzie nam pomagać w planowaniu naszych kadrów. Przykładowo – możemy wykorzystać tzw. mocne punkty w kadrze, czyli miejsca przecięcia się linii. To właśnie w tych miejscach będziemy najbardziej skupiać nasz wzrok, dlatego warto zadbać, aby widoczne tam elementy nie były przypadkowe.  

Samych zasad kompozycji, które możemy stosować przy użyciu wspomnianej siatki, jest więcej. Dlatego gorąco zachęcamy do czerpania pełnymi garściami z fotografii przy planowaniu kadrów, wykonując wizualizację wnętrz.

3. Automatyczne stylizowanie sufitu

Przykłady automatycznie stylizowanych sufitów.

Belkowane sufity, sufity stylizowane czy sufity z widoczną instalacją lub tylko jej imitacją. Jeszcze do niedawna wszystkie tego typu rozwiązania wymagały bardzo mozolnego modelowania. Jednak dzięki funkcji wykonywania niestandardowych sufitów możemy znacznie przyspieszyć własną pracę. 

Funkcję możemy włączyć po kliknięciu na sufit i wybraniu z paska kontekstowego ikony Custom ceiling. W tym trybie możemy ręcznie edytować sufit lub użyć przygotowanych wzorów, które automatycznie dostosowują się do naszego wnętrza. Wystarczy wybrać interesujący nas wzór, przenieść na sufit i gotowe. 

Cały wzór stylizowanego sufitu automatycznie dostosuje się do naszego wnętrz.

W przypadku bardziej zaawansowanych aranżacji możemy również zaznaczyć na suficie obszar, który chcemy edytować, tak aby tylko wybrany fragment sufitu został zmieniony.

Niestety, jak przy każdym procesie automatyzacji, rozwiązania są szybko implementowane do projektu, ale nie mamy dokładnej kontroli nad wszystkimi aspektami naszego sufitu. 

Dlatego, jeśli zależy Wam na pozycyjnym rozmieszczeniu, np. belek sufitowych, to nadal najlepszym rozwiązaniem pozostaje ręczne wstawianie tych elementów. Natomiast we wszystkich innych przypadkach warto wiedzieć więcej o tej funkcji, która potrafi znacznie przyspieszyć naszą pracę.

4. Animacja początkowa w panoramie wnętrza

Kadr z początkowej animacji „wlatywania do wnętrza” przed prezentacją panoramy projektu.

Pierwsze wrażenie możemy zrobić tylko raz, dlatego warto zadbać, aby zwalało z nóg. 

W programie Homestyler możemy wykonywać panoramy wnętrz, czyli wizualizacje, po których możemy się swobodnie rozglądać. Samą panoramę możemy łatwo udostępnić naszym Inwestorom przez kod QR lub link. Dzięki temu mogą zobaczyć wizualizację w 360 stopniach, bez konieczności uruchomienia programu czy jego jakiejkolwiek znajomości.

Natomiast mało kto wie, że możemy edytować naszą panoramę i włączyć specjalną animację otwierającą.

Wystarczy, że w panoramie klikniemy Panorama edit i następnie w zakładce Setting zaznaczymy Opening Animation. Teraz, gdy otworzymy panoramę, to najpierw wlecimy do wnętrza. Niby mały drobiazg, ale bardzo efektowny.

Zobacz, jak działa efekt animacji w panoramie:

5. Różne opcje grow effect w trybie wideo

Jak już jesteśmy przy efektach, to warto wspomnieć o efekcie rośnięcia, dostępnym w trybie wykonywania filmów z naszych wizualizacji.

Po przejściu do trybu wideo i wykonaniu statycznego kadru lub ścieżki, możemy włączyć grow effect, czyli efekt wyrastających na naszych oczach modeli mebli. Nadaje to taki telewizyjno-filmowy efekt, znany z programów wnętrzarskich. 

Jednak to nie wszystko. Animacje widocznych obiektów możemy edytować i sprawić, aby jedne wyskakiwały, inne wlatywały, a jeszcze inne pojawiały się znienacka. Idąc dalej, i przechodząc do trybu zaawansowanego, możemy otworzyć okno linii czasu, czyli zobaczyć nasze nagranie z naniesionymi animacjami w czasie.

Zaawansowane ustawienia animacji w czasie widoczne na linii czasu.

I jak się pewnie już domyślacie, również i w tym widoku możemy modyfikować modele, przyspieszając lub zwalniając ich animację oraz planować czas ich pojawiania się. 

To wszystko sprawia, że możemy bardzo dokładnie wyreżyserować animacje, pojawiające się w nagraniu z naszego projektu wnętrz.

Podsumowanie – 5 ukrytych funkcji programu Homestyler, które warto znać

Projekt wykonany przez Różę. Zobacz więcej tu.

To była nasza lista pięciu mało znanych, ale jakże ciekawych i pomocnych funkcji w programie Homestyler, z których możecie korzystać, ponieważ wszystkie są dostępne w bezpłatnej wersji programu.

A jeśli chcecie poznać wszystkie sekrety programu Homestyler i zacząć naukę wizualizacji wnętrz pod naszym okiem, to sprawdźcie nasz kurs projektowania wnętrz w programie Homestyler.

Tymczasem twórzcie wspaniałe wnętrza i dzielcie się nimi ze światem. Bo wnętrza to radość!

Zamieszczone w tym wpisie link do programu Homestyler są linkami afiliacyjnymi. Dokonując zakupów przez ten link otrzymamy niewielkie wynagrodzenie od producenta oprogramowania. Dziękujemy! 

Przydatne linki o programie Homestyler i nie tylko!

Chcesz zacząć naukę projektowania wnętrz pod naszym okiem? Zobacz nasze kurs online:

Kurs Projektowania Wnętrz w programie Homestyler

 

❤️Poznaj nasze kursy oraz zobacz, jak pracujemy

Zapisz się na nasz Kurs Urządzania Wnętrz🤓
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – ❤️Twój Świadomy Projekt! 
Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni –  Projekt Kuchni IKEA Online!
Zobacz naszego e-booka o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button