Dla ProjektantówKuchniaMeble IKEA

Montaż Kuchni IKEA – Porady i Ceny

Gdy myślimy o kuchni IKEA, to najczęściej o tym, jak będzie pięknie wyglądać, jak stylizowane fronty BODBYN będą się idealnie komponować do ceramicznej umywalki HÄLLVIKEN albo jak nasz nowoczesny VOXTROP będzie zachwycał swoją elegancją. Myślimy o wielu rzeczach, często zapominając, że meble przyjeżdżają do nas w postaci płaskich paczek i od tego, jak te paczki zostaną zamienione w szafki, a następnie połączone ze sobą, by stać się kuchnią, zależy efekt końcowy. Dlatego dziś porozmawiamy o najważniejszym elemencie projektu każdej kuchni, jakim jest jej montaż.

 

Chcesz samodzielnie urządzić swoją kuchnię IKEA? Zobacz mój kurs: Kuchnia IKEA krok po kroku! 

 

Inspiracją do tego wpisu była rozmowa z Adamem z firmy Montaż Mebli Warszawa, który jest specjalistą w swojej dziedzinie, co słychać od pierwszego zdania, a po ponad dwóch godzinach intensywnej rozmowy wiedziałem, że to nie tylko świetny fachowiec, ale również ogromny pasjonat mebli. 

Montaż zaczyna się już przy planowaniu kuchni

Montaż kuchni jest integralną częścią projektu. Dlatego pytanie, jak to zostanie zamontowane, powinnyśmy sobie co jakiś czas zadawać, planując naszą kuchnię IKEA.

Szczególnie warto tu zwrócić uwagę na takie decyzje jak: kierunek montażu mebli, który będzie dyktować szerokości końcowych maskownic, miejsca łączeń blatów, czy kolizyjność otwierania drzwi.

W czasie planowania swojej kuchni spróbujcie sobie wyobrazić proces jej montażu.

Pomijam już tu uwzględnienie tak oczywistych spraw, jak kształt pomieszczenia oddający jego nierówności i krzywizny, umiejscowienia gniazdek elektrycznych czy rur prowadzonych po ścianach, bo bez tego nie mam mowy w ogóle o planowaniu.

Stąd moja rada, aby projektując swoją kuchnię IKEA, co jakiś czas zadać sobie pytanie, jak to zostanie zamontowane i wyobrazić sobie ten proces. To proste rozwiązanie pozwoli uniknąć Ci wielu niechcianych niespodzianek w czasie realnego montażu kuchni.

Przygotuj pomieszczenie

Najgorszą sytuacją jest brak możliwości wykonania montażu z powodu źle przygotowanego pomieszczenia. Niestety niewłaściwe poprowadzona instalacja może bardzo utrudnić, a nawet uniemożliwić montaż zmywarki czy podłączenia zlewu. Drugim najczęstszym błędem jest nieuwzględnienie krzywizny ściany, co w najlepszym wypadku spowoduje konieczność wymiany blatu a w najgorszym zmianę projektu.

Przygotowanie kuchni do montażu instalacja elektryczna
Przygotowanie kuchni do montażu instalacja elektryczna. Źródło IKEA.

Dlatego, jeśli mamy jakieś obawy lub niejasności warto je skonsultować z projektantem, pracownikiem sklepu IKEA czy wybraną ekipą montażową. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli montaż nie będzie mógł zostać ukończony z powodu źle przygotowanego pomieszczenia to i tak poniesiemy koszt takiego niekompletnego montażu.

Zabezpiecz podłogę i meble

Jeśli prace montażowe będą miały miejsce w już urządzonym mieszkaniu, warto zabezpieczyć inne meble we własnym zakresie lub zapytać ekipę montującą czy tego dokona. Elementem brudzącym jest pył powstały przy cięciu, który jest wciągany przez odkurzacz przemysłowy, ale zawsze trochę wzleci w powietrze. Dlatego lepiej zakryć meble niż je odkurzać.

Na nasze szczęście wszystkie meble z IKEA przyjeżdżają zapakowane w kartony stąd i materiału na obłożenie podłogi jest aż nadto  😉

Dopytajcie również czy ekipa zabezpieczy podłogę na czas montażu mebli. Jest to szczególnie ważne, ponieważ przesuwając meble o rysy łatwo a przez wiele małych wkrętów i śrubek, które przetoczą się przez cały montaż ryzyko ich nadepnięcia i tym samym zarysowania nimi podłogę jest wysokie.

Ile kosztuje montaż kuchni IKEA

Montaż kuchni IKEA może zostać wykonany na 3 sposoby:

  1. Montaż kuchni wykona ekipa z IKEA
  2. Zatrudnimy prywatną ekipę do montażu kuchni
  3. Montaż kuchni przeprowadzimy samodzielnie

Osobiście polecam dwa pierwsze podejścia, bo jak już wspominałem wcześniej, to na montażystach spoczywa odpowiedzialność, za to by nasza kuchnia wyglądała jak z katalogu.

W przypadku montażu prostych kuchni cena u ekipy prywatywnej i tej z IKEA będzie bardzo porównywalna. Różnice zaczynają się pojawiać, gdy potrzebujemy większego zaangażowania, bardziej indywidualnego podejścia lub nawet nietypowych rozwiązań łączących gotowe meble IKEA z innymi meblami.

Wybór ekipy powinnyśmy przemyśleć, biorąc pod uwagę nie tylko cenę, ale również nasze wymagania i potrzeby.

Dlatego decyzję o wyborze ekipy z IKEA lub prywatnej, powinniśmy przemyśleć biorąc pod uwagę nie tylko całkowity koszt, ale również nasze wymagania co do indywidualnego podejścia oraz planowanych rozwiązań spoza standardu IKEA.

1. Cenna montażu kuchni przez montażystów z IKEA

Cennik Montażu Kuchni IKEA
Cennik Montażu Kuchni IKEA. Źródło.

Cena za montaż kuchni przez montażystów IKEA jest uzależniona od jej wartości, usług dodatkowych oraz ilości i pochodzenia montowanego sprzętu. Z pewnością plusem wyboru takiej ekipy jest oficjalny cennik, na podstawie którego możemy sami oszacować cenę montażu naszej kuchni.

Co więcej, jeśli obawiacie się prywatnych wykonawców, to ekipę montażową nadzoruje firma IKEA, która odpowiada za prace swoich wykonawców.

Niestety zdarza się, że w przypadku pomyłek tam, gdzie zwykła rozmowo i polubowne rozwiązanie załatwiłoby sprawę od ręki, tak w przypadku IKEA można wpaść w tryby korporacyjnej reklamacyjnej machiny. To oczywiście są niechlubne wyjątki, ale takie sytuacje też się zdarzają.

Niemniej w przypadku standardowych rozwiań wybór ekipy z IKEA to zawsze pewne i bezpieczne rozwiązanie.

2. Cena montażu kuchni IKEA przez prywatnych montażystów

Cena montażu kuchni IKEA przez prywatnych wykonawców

Wybierając prywatną firmę, możemy liczyć na wiele dodatkowych usług oraz bardziej indywidualne podejście. Prywatna ekipa jest szczególnie polecana, jeśli nasz projekt wykracza poza standardy IKEA, chcemy np. przerobić cześć mebli lub połączyć je z już istniejącymi.

Niemniej cena za montaż kuchni podlega prawom rynkowym, które dyktuje IKEA. Stąd cena montażu jest porównywalna do tej oferowanej przez szwedzki sklep. Jednak w zależności od projektu i naszych wymagań może być też wyższa, ale również dobrze może być też dużo niższa.

Koszt montażu kuchni u prywatnych firm jest porównywalny do ceny montażu kuchni przez wykonawców z IKEA.

Indywidualne podejście widać również w wycenie prac. Cześć firm wycenia swoje usługi przez liczbę przepracowanych roboczo godzin, mnożąc je przez liczbę pracowników. Inne firmy biorą pod uwagę całkowitą wartość montowanych mebli i urządzeń w ujęciu procentowym. Natomiast jeszcze inni robią to wszystko na raz, jedynie nazywając to po prostu indywidualną wyceną. 😉

Dlatego,  żeby otrzymać wyceną montażu swojej kuchni najlepiej skontaktować się z wybraną firmą i przesłać jej swój projekt. Dzięki temu otrzymamy konkretną ofertę uwzględniającą wszystkie nasze wymagana i potrzeby.

O co chodzi z procentami?

W niektórych przypadkach wycena montażu jest oparta o procent od wartości mebli, nawet jeśli powierzchni kuchni jest stosunkowa niewielka. Tutaj nie chodzi o to, że jesteście karani za zamożność, ale o to, że montażyści odpowiadają finansowo za uszkodzenia w czasie montażu. Stąd poziom odpowiedzialności za pracę z materiałami o łącznej wartości 5000zł a 50 000zł jest znacząco różny. Dlatego drogie meble są również droższe w montażu.

3. Cena samodzielnego montażu kuchni

Mając odpowiednią ilość czasu, właściwe narzędzia, umiejętności manualne i odrobinę smykałki można pokusić się o samodzielny montaż. Jednak warto mieć na uwadze fakt, że jeśli będziemy to robić pierwszy raz i nie mamy doświadczenia w montażu kuchni, to może to być droga przez mękę.

Niestety nie ma kompletnej instrukcji montażu całej kuchni, tak jak to ma miejsce w przypadku pojedynczych szafek.

Niestety nie ma kompletnego przewodnika po montażu kuchni, tak jak to ma miejsce w przypadku pojedynczych szafek. Zresztą każdy, kto kiedykolwiek składał meble IKEA, wie, że czasem coś się skręci na odwrót. Tu jest podobnie, tylko że gorzej. Raz źle docięty blat będzie do wyrzucenia, a niewłaściwie podłączone urządzenia mogę zostać uszkodzone.

Montaż blatu i AGD IKEA
Wszystko jasne? Powodzenia! 😉 Źródło.

A pisząc już o samej cenie, warto jeszcze policzyć nasz własny czas oraz ilość niezbędnych narzędzi, jakie będziemy potrzebować, ponieważ IKE-owski pomarańczowy zestaw montażowy to zdecydowanie za mało. Dlatego na samodzielnym montażu kuchni możemy dużo zaoszczędzić, ale jeszcze więcej stracić.

Czas trwania montażu kuchni IKEA

W zależności od stopnia skomplikowania projektu, montaż kuchni IKEA może trwać nawet do dwóch dni. Pamiętajmy, że wszystkie meble przyjeżdżają w postaci elementów do złożenia. To powoduje, że pierwsze kilka godzin to składnie mebli w całość, a nie właściwy montaż kuchni.

Albo robimy wszystko sami, albo pozwólmy zrobić wszystko specjalistom.

Jeśli pomyśleliście w tym momencie, że możecie sami złożyć szafki, aby przyspieszyć cały proces to lepiej tego nie róbcie. Ekipa montująca meble również za nie odpowiada. Jeśli Wy dokonacie nieprawidłowego montażu szafek, to później mogą wyniknąć z tego niespodziewane kłopoty.

Czy muszę być na miejscu w czasie montażu kuchni IKEA?

Zlecając montaż kuchni specjalistom, nie jesteś do niczego potrzebny w trakcie samego procesu. Jednak bardzo istotne jest, aby wszystkie ważne dla Ciebie kwestie omówić przed rozpoczęciem prac.

Wzajemna pomoc i współpraca jest kluczem do pomyślnego montażu i zadowolenia z jego efektów.

Jeśli masz jakieś obawy, które powstały w czasie planowania kuchni to podziel się z nimi z montażystami. Szczególnie jeśli to ekipa jest z IKEA i mogła nie mieć dość czasu na przeanalizowanie Waszego projektu.

Jak odebrać kuchnię?

Przede wszystkim z radością. Oto i jest twoja wymarzona kuchnia! Montażyści chcą twojego zadowolenia, więc nie traktuj ich jak wrogów. Dużo więcej uzyskasz uprzejmością, a jeśli nie jesteście pewni, czy to ma tak wyglądać, to wystarczy zapytać. Oni nie gryzą! 😉

Zakończenie montażu powinno zostać potwierdzone spisaniem protokołu odbioru. Natomiast jeśli zostaną zauważone jakieś nieprawidłowości, to powinny zostać tam wpisane wraz z terminem ich naprawy. Błędy i pomyłki się zdarzają i po to jest ten protokół, aby wiedzieć co i do kiedy, jest do poprawy.

Oczywiście to najgorszy możliwy scenariusz. Zdecydowanie większość kuchni IKEA jest montowana za jednym podejściem, co wynika głównie z tego, że same meble mają swoje ograniczenia, a montażyści chcą się wywiązać ze swojej pracy. Jeśli my sami nie zaczniemy wydziwiać to ryzyko pomyłek czy błędów jest bardzo niskie.

Specjalny rabat dla naszych Czytelników!

Dla naszych Czytelników mamy specjalny rabat od firmy Montaż Mebli Warszawa, na usługę montażu kuchni IKEA. Wystarczy powiedzieć Twoje Pierwsze Mieszkanie i oprócz dokładnego i profesjonalnego montażu mebli otrzymacie 15% rabatu na usługę!

Najważniejsze elementy

Montaż kuchni IKEA to zdecydowanie więcej niż połączenie kilku szafek razem. Nad samym procesem montażu warto zastanowić się już na etapie planowania kuchni, aby być w stanie przewidzieć rzeczy, które mogą się wydarzyć po drodze.

Standardowe podejście, czyli takie zgodne z wytycznymi IKEA jest poprawne, ale nie zawsze estetyczne, natomiast nasza wyobrażenie o pięknej kuchni często wykracz poza te standardy. Jeśli dodamy do tego fakt, że IKEA to sklep samoobsługowy i to my sami musimy o wszystko zadbać, sprawia, że montaż staję się tak istotny.

Wystarczy jeden krzywy front, źle schodzące się meble, niechlujne łączenie blatu, czy niedomykająca się szafka, aby położyć całe marzenie o pięknej kuchni.

Dlatego, jeśli na etapie projektu popełniliśmy jakiś błąd lub coś przeoczyliśmy, to dobrzy montażyści mogą to odratować na miejscu. Krzywizny ścian czy sufitów mogą zostać optycznie lekko wyprowadzone, a staranność w regulacji położenia frontów sprawi, że całościowy efekt będzie powalający.

Stąd myśląc o kuchni, zawsze miejmy w głowie meble jako całość, gdzie każdy element ma na siebie wpływ i wystarczy jeden krzywy front, źle schodzące się meble, niechlujne łączenie blatu, czy niedomykająca się szafka, aby położyć całe marzenie o pięknej kuchni.

Tym samym montażu kuchni jest tak niezwykle istotnym elementem, od którego zależy tak wiele i jest zwieńczeniem naszej pracy nad wymarzoną kuchnią.

Zobacz również:

IKEA Planner

Potrzebujesz pomocy przy kuchni IKEA?

Kuchnia IKEA, czy Stolarz?

Meble IKEA! Z czego są zrobione?

Szafa PAX

Projektowanie kuchni IKEA i nie tylko!

Jak kupić kuchnię!

Darmowe programy do projektowania wnętrz

AGD

Szukasz pomysłu na kuchnię? Zobacz:

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Arek

Do montażu jakichkolwiek mebli potrzebne są odpowiednie narzędzia. Na pewno przydadzą się wiertarki, wkrętarki, młotki bądź szlifierki.

Back to top button