![Jak Wybrać WC? Misy Podwieszane, Kompaktowe, WC Bezkołnierza! [Przegląd Rozwiązań]](/wp-content/uploads/2020/09/Jak-wybrac-WC.jpg)
Jak Wybrać WC? Misy Podwieszane, Kompaktowe, WC Bezkołnierza [Przegląd Rozwiązań]
Zanim wygodnie usiądziemy w toalecie, przyjdzie nam stanąć przed jakże ważną decyzją, czyli tym, jak wybrać WC? Ta pozornie błaha decyzja ma jednak kilka ukrytych kołnierzy i szkopułów, na które warto zwrócić uwagę. Dlatego dziś zanurzymy się w niezwykłym świecie ceramicznych mis ustępowych. Więc jak wybrać WC? Zobaczcie nasz przegląd rozwiązań!
Jeśli potrzebujesz pomocy przy samym projekcie kuchni IKEA, to zobacz: Projekt Kuchni IKEA Online!
A jeśli przy innym pomieszczeniu zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online!
Jak wybrać WC? Pierwsza decyzja: WC kompaktowe, czy podwieszane?
Systemy WC możemy ogólnie podzielić na WC kompaktowe, ze stojącą miską oraz WC podwieszane z zabudowaną spłuczką. Jest to pierwsza bardzo istotna decyzja z remontowego punktu widzenia. W systemie WC kompaktowego, jak nazwa wskazuje, kupujemy kompaktowe, gotowe rozwiązanie, które wystarczy ustawić we właściwym miejscu i podłączyć do instalacji.
Natomiast miska WC podwieszana wymaga stelażu podtynkowego, który chowamy w ścianie. Sam system montażu nie jest specjalnie skomplikowany, jednak wymaga zaplanowania i wcześniejszego przygotowania.
WC Kompaktowe
WC kompaktowe, mimo że wydają się już niemodnym rozwiązaniem, to wcale nie odstają od aktualnych stylistycznych trendów. Dlatego, jeśli nie chcemy lub nie możemy wykonać stelażu podtynkowego, to z pewnością znajdziemy WC kompaktowe dopasowane do naszego stylu łazienki.
WC kompaktowe wydaję się przestarzałym rozwiązaniem, ale to tylko pozory. Kształt WC kompaktowych nie odstaje od aktualnych trendów.
Co więcej, obecnie wiele tego typu rozwiązań bardzo przypomina formą WC podwieszane, a sama spłuczka, pełni podobnie jest w przypadku WC podwieszanego, formę półki 😉
WC Kompaktowe, ale podwieszane

Ciekawym rozwiązaniem jest system kompaktowy, który imituje system podtynkowy. Składa się z obudowy z ukrytą spłuczką, do której podwieszamy miskę WC. Obudowa stelażu jest wykonana z ozdobnego materiału, więc nie musimy po instalacji jej dodatkowo okładać płytkami.
Całość prezentuję się znakomicie i może być doskonałą alternatywą dla zestawów podtynkowych lub szybkim rozwiązaniem na podwieszany WC przy remoncie istniejącej łazienki.
WC Podwieszany, czyli tak zwany geberit 😉
Miski WC podwieszane, zwane WC ze stelażem podtynkowym, czyli spłuczką podtynkową, czyli zestawem podtynkowym zwane „geberitami”. To wszystko są potoczne określania, ale jeśli mamy używać poprawnych zwrotów to system WC podwieszanego składa się z trzech głównych elementów: miski WC, stelaża podtynkowego i przycisku spłuczki.
Zestaw podtynkowy „geberit” składa się z:
- Miski WC podwieszanej; miska WC dostosowana do montażu podwieszanego.
- Stelaża podtynkowego: system mocowania podwieszanej miski WC wraz ze zbiorkiem wody, czyli spłuczką podtynkową.
- Przycisku spłuczki; często występuje razem z zestawem podtynkowym, ale sam przycisk możemy również kupić niezależnie.
A skąd ten cały „geberit”?
Geberit to firma, która jako pierwsza wprowadziło stelaże podtynkowe do podwieszania WC na rynek. Stąd nazywanie „geberitem” wszystkich stelaży podtynkowych, to jak mówienie na wszystkie buty sportowe „adidasy”. 😉
Przycisk WC to nie tylko przycisk
Przycisk w do spłukiwania w systemach podtynkowych może przybierać przeróżne kształty oraz działać przez wciśnięcie, muśnięcie, a nawet machnięcie 😉 Warto również zwrócić uwagę, czy panel przycisku jest zdejmowany, aby można było umieścić odświeżające kostki toaletowe w spłuczce.
Jak wybrać WC? Po drugie: miska WC z kołnierzem, czy bez?
Gdy ustalimy już rodzaj systemu WC, przyjdzie pora na określnie kształtu samej miski. Tu do wyboru mamy dwa, ale w zasadzie to trzy rodzaje kołnierzy miski WC.
Podział misek WC ze względu na ich kołnierz:
- z kołnierzem
- z półkołnierzem
- bezkołnierzowe
Miski z kołnierzem wydają się sprawą oczywistą, natomiast podział między miską półkołnierzową a bezkołnierzową jest już bardziej umowny i wynika głównie z rozwoju sposobów kształtowania kołnierzy misek WC.
Miska WC z półkołnierzem, a bezkołnierza
W skrócie, gdy wykonano pierwsze WC bezkołnierza, to były to tak naprawdę miski z półkołnierzem stąd, teraz gdy naprawdę już go nie ma wcale, na miski starszej technologii mówi się półkołnierzowe. Niektórzy producenci uwzględniają podział na trzy rodzaje kołnierzy, a inni tylko na z kołnierzem lub bez, niezależnie czy faktycznie go nie ma, czy jeszcze odrobinę ten kołnierz jest.
WC bezkołnierza
Biorąc pod uwagę powyższe, o miano miski bezkołnierza ubiegać się mogę tylko te najgładsze miski WC. Poniżej możecie obejrzeć prezentację takiej toalety, firmy Koło.
Największą zaletą misek bezkołnierzowych jest ich łatwość w utrzymaniu czystości i higieniczność. Pewnym mankamentem jest brak możliwości umieszczenia na krawędzi miski zawieszek odświeżających do WC 😉 Jednak z tym można sobie łatwo poradzić, stosując żelowe odświeżacze, które się przyklejają do powierzchni misy.
WC lejowe czy z półką?
No i co z tą półeczką? Dla jednych półeczka to „must have”, który chroni przed pocałunkami Neptuna, dla innych relikt przeszłości, kojarzący się ze szkolnym kibelkiem. Stojąc fontem do użytkownika WC, warto mieć wybór, ale niestety trend jest, jaki jest i półeczki powoli odchodzą do lamusa. Stąd ich wybór z roku na rok staje się coraz mniejszy.
Dla jednych półeczka to „must have”, który chroni przed pocałunkami Neptuna, dla innych relikt przeszłości, kojarzący się ze szkolnym kibelkiem.
A po co komu półka?
Pomijając kwestię rozbryzgu nieczystości o taflę wody, to półka z medycznego punktu widzenia pomaga nam w obserwacji kupki. Ponieważ może nie wiecie, ale regularna kontrola kupki może nas zawczasu uprzedzić o problemach zdrowotnych czy niedobrych w diecie.

Jak wybrać WC? Zamknięcie tematu, czyli klapy duże i małe

Ostatnim elementem wyboru naszego wymarzonego WC będzie deska i klapa. Tu również mamy wybór, choć nieco skromny na aspekt wizualny naszej muszli. Możemy wybrać klapy standardowe, czyli takie, gdzie widzimy, jak klapa opiera się po zamknięciu o deskę toaletową oraz takie, gdzie klapa po zamknięciu zakrywa deskę.
Dodatkowa mamy wpływ na materiał, z jakiego jest wykonana deska, kształt, choć tu najczęściej trzymamy się desek dedykowanych danym miskom WC oraz na to, czy wolno, czy szybko opadają.
A może jakiś bajer?
Myślę, że jeszcze wiele wody w sedesach upłynie, nim systemy myjące zintegrowane z misami WC na stałe zagoszczą w naszych toaletach. Jednak jeśli szukacie takiego rozwiązania, to wiedzcie, że z roku na rok ich wybór jest coraz większy.
Pewną zimną spłuczką dla chętnych jest ich stosunkowa wysoka cena na poziomie kilku tysięcy złotych, ale być może im więcej będzie chętnych, tym szybciej doczekamy czasów powszechnych japońskich toalet, które oprócz podmycia umożliwiają nam odtworzenie muzyki relaksująco-zagłuszającej 🙂
Więcej o toalecie, która myje, suszy i podgrzewa deskę, znajdziecie tu: Geberit Mera
Jak wybrać WC – Posumowanie
Ogólny wybór systemu WC nie jest bardzo skomplikowany, jednak jak zawsze wszystko tkwi w szczegółach. W tym wpisie skupiłem się na przeglądzie samych rozwiązań, tak abyście po lekturze już wiedzieli, z czym to się je. (wybaczcie ten niesmaczny żart)
Dlatego jak zawsze namawiam do racjonalnego podejścia i ostrożności przy korzystaniu z marketowych promocji, aby zaoszczędzonych pieniędzy dzisiaj, nie musieć potrójnie wydać w razie awarii.
Najprościej ujmując, wybieramy to, co nam się bardziej podoba lub pozwala nam to miejsce. Natomiast dużo trudniejszy wybór polega już na wybraniu konkretnego producenta i jego rozwiązań w obszarze danego systemu. Z pewnością warto świadomie i mądrze podjąć taką decyzję, szczególnie przy systemie podtynkowym, którego usterki, choć są rzadkie, to gdy wystąpią, mogą być wielce problematyczne.
Dlatego jak zawsze namawiam do racjonalnego podejścia i ostrożności przy korzystaniu z marketowych promocji, aby zaoszczędzonych pieniędzy dzisiaj, nie musieć potrójnie wydać w razie awarii.
Wygodnego i relaksującego korzystania z waszych wymarzonych mis ustępowych!
Źródła zdjęć: Koło, Geberit, Cersanit
Masz problem lub szukasz rozwiązania? Zapytaj Nas, a my chętnie Ci pomożemy!
Jeśli masz konkretny dylemat lub rozterkę, to w każdą środę na naszym Facebooku Twoje Pierwsze Mieszkanie pod postem „Zapytaj mnie w środę” odpowiadamy bezpłatnie na Wasze pytania. Dzięki temu rozwiązujemy Twoje problemy oraz razem pomagamy innym mającym podobne trudności!
Masz problem, jak urządzić łazienkę, sypialnie, salon, kuchnie czy pokój dziecka? Sprawdź nasze konsultacje!
Jeśli masz problem z urządzeniem wnętrza, to możesz umówić się z nami na indywidualną KONSULTACJĘ on-line, na której omówimy Twoje wnętrze pod względem funkcjonalny oraz stylistycznym, a także podpowiemy rozwiązania lub rozwiejemy Twoje wątpliwości zgodnie z Twoimi potrzebami, preferencjami i wskazanym stylem.
Twój Świadomy Projekt!
Jeśli jednak Twoja łazienka jest wyjątkowo nieustawna lub też nie możesz sobie jej wyobrazić, to może pomocny będzie dla Ciebie kompleksowy projekt wnętrza naszej pracowni projektowej Twój Świadomy Projekt, czyli coś dla osób, którym zależy na stylowym oraz funkcjonalnym mieszkaniu w przystępnej cenie. Tworzony w specjalistycznym programie projektowym InteriCadT6.
Jeśli szukasz inspiracji na praktyczną i stylową łazienkę?
Zobacz również:
5 Najczęstszych Błędów Przy Urządzaniu Łazienki!
- Umywalki Łazienkowe – Rodzaje Umywalek Łazienkowych i Sposoby Montażu [Poradnik]
- Jak Wybrać Wannę? Czyli Jak Uniknąć Remontowej i Stylistycznej Katastrofy
- Płytki do łazienki – 5 praktycznych porad jak wybrać płytki!
- Jak Wybrać Kolor Fugi Do Płytek? 3 Sposoby Na Stylowe Połączenie!
- 5 Sprawdzonych Sposobów Na Praktyczną Łazienkę! Jak Mądrze i Stylowo Zorganizować Małą Łazienkę!
- Magia luster w Twojej łazience!
- TWOJA LISTA ZAKUPÓW, czyli design na każdą kieszeń – Jasna łazienka
- Prysznice! Gotowe, Robione, Wchodzone? – Jakie są Rodzaje Pryszniców!
- Gres czy Panele? Idealna Podłoga, Której Nikt Nie Chce!
Masz ochotę na więcej pomysłów na stylową metamorfozę mieszkania? Zobacz:
- Jak Urządzić Mały Przedpokój! 5 Sposobów Na Mały Przedpokój!
- Tapeta do sypialni – 3 stylowe koncepcje na tapetę w sypialni!
- Dekoracje Ścian! 5 Pomysłów Na Oryginalne i Niedrogie Dekoracje Na Ścianę!
- Jakie Firanki Do Twojego Stylu Wnętrz? Zobacz Firanki do 7 Stylów Wnętrz!
- 3 Sposoby Na Osłonięty Balkon – Czyli Jak Zasłonić Się Przed Sąsiadami!
- Dekoracje w Stylu Skandynawskim – 5 Najciekawszych Dekoracji!
- Modne kwietniki i donice na nogach, które kupisz w znanych sieciówkach!
TOP 10
A może chcesz wiedzieć, jak nie dekorować wnętrz?
Jeśli jednak dopiero zaczynasz remont? Sprawdź także Pierwszą Pomoc dla Wnętrz!
- Jak Zrobić Odbiór Techniczny Mieszkania – 3 Najważniejsze Pytania!
- Remont Doskonały – 7 Grzechów Remontu. Zobacz jak przetrwać remont i nie zwariować!
- Ile Kosztuje Remont Całego Mieszkania? [CENY-PRZYKŁADY]
- Remont we Dwoje – 5 Najważniejszych Porad!
- Ekipa Remontowa – 3 Fundamenty Udanej Współpracy!
- Jak Współpracować z Architektem Wnętrz, By Nie Stracić Czasu i Pieniędzy [PORADNIK]
- Kuchnia z IKEA, czy od Stolarza?
- Jak Zaoszczędzić Na Meblach Kuchennych – 10 Projektowych Porad By Oszczędzić Pieniądze!
- Szafa IKEA Pax, czy Stolarz? [PORÓWNANIE – CENY]