ŁazienkaDla Projektantów

Jak wybrać WC? Misy podwieszane, kompaktowe, bez kołnierza [Przegląd Rozwiązań]

Zanim wygodnie usiądziemy w toalecie, przyjdzie nam stanąć przed jakże ważną decyzją, czyli tym, jak wybrać WC? Ta pozornie błaha decyzja ma jednak kilka ukrytych kołnierzy i szkopułów, na które warto zwrócić uwagę. Dlatego dziś zanurzymy się w niezwykłym świecie ceramicznych mis ustępowych. Jak więc wybrać WC? Zobaczcie nasz przegląd rozwiązań! 

Jak wybrać WC? Pierwsza decyzja: WC kompaktowe czy podwieszane?

Jak wybrać WC? Pierwsza decyzja: WC kompaktowe, czy podwieszane?

Systemy WC możemy ogólnie podzielić na WC kompaktowe, ze stojącą miską oraz WC podwieszane z zabudowaną spłuczką. Jest to pierwsza, bardzo istotna decyzja z remontowego punktu widzenia. W systemie WC kompaktowego, jak nazwa wskazuje, kupujemy kompaktowe, gotowe rozwiązanie, które wystarczy ustawić we właściwym miejscu i podłączyć do instalacji.

Natomiast miska WC podwieszana wymaga stelażu podtynkowego, który chowamy w ścianie. Sam system montażu nie jest specjalnie skomplikowany, jednak wymaga zaplanowania i wcześniejszego przygotowania.

WC kompaktowe

WC kompaktowe, mimo że wydają się już niemodnym rozwiązaniem, to wcale nie odstają od aktualnych stylistycznych trendów. Dlatego, jeśli nie chcemy lub nie możemy wykonać stelażu podtynkowego, to z pewnością znajdziemy WC kompaktowe dopasowane do naszego stylu łazienki.

WC kompaktowe wydaje się przestarzałym rozwiązaniem, ale to tylko pozory. Kształt WC kompaktowych nie odstaje od aktualnych trendów.

Co więcej, obecnie wiele tego typu rozwiązań bardzo przypomina formą WC podwieszane, a sama spłuczka pełni podobnie, jak w przypadku WC podwieszanego, formę półki 😉

WC kompaktowe, ale podwieszane

System Geberit Monolith. Źródło.

Ciekawym rozwiązaniem jest system kompaktowy, który imituje system podtynkowy. Składa się z obudowy z ukrytą spłuczką, do której podwieszamy miskę WC. Obudowa stelażu jest wykonana z ozdobnego materiału, więc nie musimy po instalacji jej dodatkowo okładać płytkami.

Całość prezentuje się znakomicie i może być doskonałą alternatywą dla zestawów podtynkowych lub szybkim rozwiązaniem na podwieszany WC przy remoncie istniejącej łazienki.

WC podwieszany, czyli tak zwany geberit 😉

Miski WC podwieszane, zwane WC ze stelażem podtynkowym, czyli spłuczką podtynkową, czyli zestawem podtynkowym, zwane „geberitami”. Ufff… To wszystko są potoczne określania, ale jeśli mamy używać poprawnych zwrotów, to system WC podwieszanego składa się z trzech głównych elementów: miski WC, stelaża podtynkowego i przycisku spłuczki.

Zestaw podtynkowy „geberit” składa się z:

  • Miski WC podwieszanej; miska WC dostosowana do montażu podwieszanego.
  • Stelaża podtynkowego: system mocowania podwieszanej miski WC wraz ze zbiorkiem wody, czyli spłuczką podtynkową.
  • Przycisku spłuczki; często występuje razem z zestawem podtynkowym, ale sam przycisk możemy również kupić niezależnie.Jak wybrać WC - z czego składa się zestaw podtynkowy WC

A skąd ten cały „geberit”?
Geberit to firma, która jako pierwsza wprowadziła na rynek stelaże podtynkowe do podwieszania WC. Stąd nazywanie „geberitem” wszystkich stelaży podtynkowych, to jak mówienie na wszystkie buty sportowe „adidasy”  😉

Przycisk WC to nie tylko przycisk

Przycisk w do spłukiwania w systemach podtynkowych może przybierać przeróżne kształty oraz działać przez wciśnięcie, muśnięcie, a nawet machnięcie 😉 Warto również zwrócić uwagę, czy panel przycisku jest zdejmowany, aby można było umieścić odświeżające kostki toaletowe w spłuczce.

Jak wybrać WC? Po drugie: miska WC z kołnierzem czy bez?

Jak wybrać WC? Po drugie: miska WC z kołnierzem, czy bez?

Gdy ustalimy już rodzaj systemu WC, przyjdzie pora na określnie kształtu samej miski. Tu do wyboru mamy dwa, ale w zasadzie to trzy rodzaje kołnierzy miski WC.

Podział misek WC ze względu na ich kołnierz:

  • z kołnierzem
  • z półkołnierzem
  • bezkołnierzowe

Miski z kołnierzem wydają się sprawą oczywistą, natomiast podział między miską półkołnierzową a bezkołnierzową jest już bardziej umowny i wynika głównie z rozwoju sposobów kształtowania kołnierzy misek WC.

Miska WC z półkołnierzem a bez kołnierza

Miska WC z półkołnierzem, a bezkołnierza

W skrócie, gdy wykonano pierwsze WC bezkołnierza, to były to tak naprawdę miski z półkołnierzem. Stąd teraz, gdy naprawdę już go nie ma wcale, na miski starszej technologii mówi się półkołnierzowe. Niektórzy producenci uwzględniają podział na trzy rodzaje kołnierzy, a inni tylko na te z kołnierzem lub bez. Niezależnie od tego, czy faktycznie go nie ma, czy jeszcze odrobinę ten kołnierz jest.

WC bez kołnierza

Biorąc pod uwagę powyższe, o miano miski bezkołnierzowej ubiegać się mogą tylko te najgładsze miski WC. Poniżej możecie obejrzeć prezentację takiej toalety, firmy Koło.

Największą zaletą misek bezkołnierzowych jest ich łatwość w utrzymaniu czystości i higieniczność. Pewnym mankamentem jest brak możliwości umieszczenia na krawędzi miski zawieszek odświeżających do WC 😉 Jednak z tym można sobie łatwo poradzić, stosując żelowe odświeżacze, które się przyklejają do powierzchni misy.

WC lejowe czy z półką?

No i co z tą półeczką? Dla jednych półeczka to „must have”, który chroni przed pocałunkami Neptuna, dla innych relikt przeszłości, kojarzący się ze szkolnym kibelkiem. Stojąc fontem do użytkownika WC, warto mieć wybór. Ale, niestety, trend jest jaki jest i półeczki powoli odchodzą do lamusa. Stąd ich wybór z roku na rok staje się coraz mniejszy.

Dla jednych półeczka to „must have”, który chroni przed pocałunkami Neptuna, dla innych relikt przeszłości, kojarzący się ze szkolnym kibelkiem.

A po co komu półka?

Pomijając kwestię rozbryzgu nieczystości o taflę wody, to półka z medycznego punktu widzenia pomaga nam w obserwacji kupki. Ponieważ może nie wiecie, ale regularna kontrola kupki może nas zawczasu uprzedzić o problemach zdrowotnych czy niedobrych w diecie.

Infografika o kupie

Infografika o kupie
Infografika o kupce.

Jak wybrać WC? Zamknięcie tematu, czyli klapy duże i małe

Jak wybrać WC? Zamknięcie tematu, czyli klapy duże i małe
Klapa WC niska i wysoka.

Ostatnim elementem wyboru naszego wymarzonego WC będzie deska i klapa. Tu również mamy wybór, choć nieco skromny, jak na aspekt wizualny naszej muszli.  Możemy wybrać klapy standardowe, czyli takie, gdzie widzimy, jak klapa opiera się po zamknięciu o deskę toaletową oraz takie, gdzie klapa po zamknięciu zakrywa deskę.

Dodatkowo mamy wpływ na materiał, z jakiego jest wykonana deska, kształt, choć tu najczęściej trzymamy się desek dedykowanych danym miskom WC oraz na to, czy wolno, czy szybko opadają.

A może jakiś bajer?

Myślę, że jeszcze wiele wody w sedesach upłynie, nim systemy myjące zintegrowane z misami WC na stałe zagoszczą w naszych toaletach. Jednak jeśli szukacie takiego rozwiązania, to wiedzcie, że z roku na rok ich wybór jest coraz większy.

Pewną zimną spłuczką dla chętnych jest ich stosunkowo wysoka cena na poziomie kilku tysięcy złotych. Ale być może im więcej będzie chętnych, tym szybciej doczekamy czasów powszechnych japońskich toalet, które oprócz podmycia umożliwiają nam odtworzenie muzyki relaksująco-zagłuszającej 🙂

Więcej o toalecie, która myje, suszy i podgrzewa deskę, znajdziecie tu: Geberit Mera 

Jak wybrać WC – podsumowanie

Jak wybrać WC - Posumowanie

Ogólny wybór systemu WC nie jest bardzo skomplikowany, jednak jak zawsze – wszystko tkwi w szczegółach. W tym wpisie skupiłem się na przeglądzie samych rozwiązań, tak abyście po lekturze już wiedzieli, z czym to się je (wybaczcie ten niesmaczny żart).

Dlatego, jak zawsze, namawiam do racjonalnego podejścia i ostrożności przy korzystaniu z marketowych promocji, aby zaoszczędzonych pieniędzy dzisiaj, nie musieć potem potrójnie wydać w razie awarii.

Najprościej ujmując, wybieramy to, co nam się bardziej podoba lub pozwala nam miejsce. Natomiast dużo trudniejszy wybór polega już na wybraniu konkretnego producenta i jego rozwiązań w obszarze danego systemu. Z pewnością warto świadomie i mądrze podjąć taką decyzję, szczególnie przy systemie podtynkowym. Jego usterki, choć są rzadkie, to gdy wystąpią, mogą być wielce problematyczne.

Dlatego, jak zawsze, namawiam do racjonalnego podejścia i ostrożności przy korzystaniu z marketowych promocji. Aby zaoszczędzonych pieniędzy dzisiaj, nie musieć potrójnie wydać w razie awarii.

Wygodnego i relaksującego korzystania z waszych wymarzonych mis ustępowych!

Źródła zdjęć: Koło, Geberit, Cersanit


Potrzebujesz indywidualnej pomocy przy urządzaniu?

Zapisz się na nasz Kurs Urządzania Wnętrz🤓
Zobacz nasze Konsultacje Wnętrz Online! 
Jeśli potrzebujesz pomocy przy kuchni – Projekt Kuchni IKEA Online!
A może chcesz urządzić całe mieszkanie – ❤️Twój Świadomy Projekt! 
Zobacz naszego e-booka o kolorach we wnętrzu – Kolory Twojego Wnętrza E-Book!


Szukasz inspiracji na praktyczną i stylową łazienkę?
Zobacz również:

Masz ochotę na więcej pomysłów na stylową metamorfozę mieszkania? Zobacz:

A może chcesz wiedzieć, jak nie dekorować wnętrz?

Dopiero zaczynasz remont? Sprawdź także Pierwszą Pomoc dla Wnętrz!

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Garsoniera Design

Świetny artykuł, który w przystępny sposób przedstawia najważniejsze kwestie przy wyborze miski WC. Jako czytelnik doceniam zwrócenie uwagi na praktyczne aspekty, takie jak łatwość utrzymania czystości w przypadku mis bezkołnierzowych czy możliwość obserwacji czy kupka była zdrowa 🙂

Back to top button