Łazienka

Prysznice! Gotowe, robione, wchodzone? Jakie są rodzaje pryszniców?

Zaczynamy projekt łazienki i wiemy, że będzie w niej prysznic. Jednak nagle niczym zlani wiadrem zimnej wody słyszymy pytanie: ale jaki rodzaj prysznica? Bo prysznice mogą być gotowym zestawem z radiem i LED-ami, możemy wykonywać je z dostępnych elementów, a każdy z nich dopasować indywidualnie i w końcu możemy mieć taki po prostu wchodzony, ale… Zawsze jest jakieś mokre „ale!” 🙂 Dlatego zapraszam Was na krótką wycieczkę po wspaniałej krainie kabin i „bez-kabin” prysznicowych!

Z czego składa się prysznic?

Rodzaje pryszniców - Podstawowe elementy prysznica.
Podstawowe elementy prysznica.

Prysznic składa się z pięciu głównych elementów, z czego tylko bateria, słuchawka i odpływ jest niezbędny do umycia.

Elementy prysznica

 1. Odpływ
 2. Brodzik
 3. Parawan/kabina/ścianka chroniąca przed chlapaniem
 4. Bateria prysznicowa
 5. Komplet/kolumna lub po prostu słuchawka prysznicowa

Każdy z tych elementów możemy zakupić osobno, kompletując nasz wymarzony prysznic albo kupić mniej lub bardziej gotowe rozwiązanie. Jak zawsze, wpływ na nasze decyzje będą miały wymagania oraz założony budżet.

W tym wpisie skupiam się na połączeniu trzech pierwszych elementów, czyli rodzaju brodzika z odpływem oraz samej kabiny.  Warto zaznaczyć, że na całkowity koszt instalacji prysznica będzie miał również wpływ koszt pracy hydraulika i glazurnika. Dlatego powinniśmy mieć na uwadze, że niektóre rozwiązania są tanie w zakupie, ale mogą być bardzo kosztowne w całkowitej realizacji.

Nie przedłużając, zobaczmy jak wygodnie i modnie przejść mokrą stopą przez świat natrysków oraz jakie mamy rodzaje pryszniców! 🙂

 

Prysznice! Gotowe, robione, wchodzone? Rodzaje pryszniców

 

 

Gotowe kabiny prysznicowe

Rodzaje pryszniców - gotowe kabiny

Gotowe rozwiązanie, często składające się ze wszystkich prysznicowych elementów. Najczęściej występuje w formie półokrągłej z przesuwnymi drzwiami. Często są to kabiny niemalże wolnostojące, które posiadają wszystkie ściany. Stąd też czasem ich żartobliwa nazwa „budki telefoniczne” 😉

Z pewnością zaletą tego rozwiązania jest niewysoka cena oraz mniej decyzji do podjęcia. Wystarczy wybrać model i 3 lub nawet wszystkie 5 elementów potrzebnych do skompletowania prysznica mamy już za sobą.

Często niewysoka cena za gotowy, kompletny prysznic to niewątpliwie zalety tego rozwiązania. Jednak nie mamy wpływu na jakość poszczególnych komponentów.

Niestety, jak w każdym gotowym rozwiązaniu nie mamy wpływu na jakość poszczególnych rozwiązań. Otrzymujemy dokładnie to, co przewidział producent. No cóż, producenci często zamiast skupić się na jakości elementów prysznica, skupiają się na dodatkowym radiu, kolorowych LED-ach czy hydromasażu.

Dlatego wybierając takie gotowe rozwiązania, sprawdźcie opinie o danym modelu prysznica, zanim dokonacie zakupu.

Prysznic kompletowany z elementów

Rodzaje pryszniców - prysznic kompletowany z elementów

Jest to najbardziej wszechstronne rozwiązanie. Mamy wpływ na wymiary samego brodzika, które dobieramy do powierzchni łazienki oraz na sposób otwierania kabiny. Dodatkowym atutem jest możliwość indywidualnego doboru materiałów. Możemy według naszego uznania wybrać lepszy brodzik, a trochę tańszą kabinę wraz z systemem otwierania lub na odwrót.

Najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które pozwala dopasować prysznic do każdego wnętrza. Jednak wymaga naszego zaangażowania nie tylko w wybór samych elementów prysznica, ale również w projekt łazienki jako spójnej całości.

Ważne, że mamy tu wybór oraz naprawdę dużą swobodę w dostosowaniu naszego prysznica do naszego wnętrza. I pomimo tego, że to rozwiązanie wymaga od nas większego planowania oraz zaangażowania, jest to trud, który nam się zwróci w postaci zadowalających i odprężających natrysków 😉

Rodzaje brodzików prysznicowych

Rodzaje brodzików prysznicowych

W większości przypadków, prysznic jest umieszczany w rogu pomieszczenia, stąd i same brodziki są przystosowane do narożnego montażu.

Same brodziki mogą mieć kształt:

 • zaokrąglony
 • prostokątny
 • trapezowy

A każdy z nich może być wysoki lub niski.

Sposoby otwierania kabin prysznicowych

Sposoby otwierania kabin prysznicowych
Od lewej mamy system przesuwny zaokrąglony, składany i o otwierany na bok w wersji trapezowej.

Coraz ciekawiej się robi, gdy wybrany kształt brodzika uzupełniamy o system otwierania kabiny. Tu mamy do wyboru kilka rodzajów, które dobieramy w zależności od ilości miejsca przed kabiną prysznicową.

Systemy otwierania drzwi prysznicowych:

 • przesuwne proste lub zaokrąglone
 • otwierane na bok
 • składane

A może prysznic bez brodzika?

Rodzaje pryszniców - prysznice bez brodzika

Ponieważ prysznic składa się kilku z elementów, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby z jakiegoś z nich zrezygnować 😉 Możemy, np. zastąpić brodzik odpowiednim rodzajem podłogi z zainstalowanym odpływem lub płaskim brodzikiem, który imituje ten efekt.

Prysznic Walk-In

rodzaje pryszniców - prysznice walk-in
Pysznisz walk-in -zawsze otwarta kabina i w zasadzie brodzik to też tylko opcja 😉

Gdy fantazja nas jeszcze bardziej poniesie, to możemy pokusić się o połowiczną rezygnację również z samej kabiny i wtedy otrzymamy coraz to modniejsze prysznice typu walk-in, które zawsze są częściowo otwarte.

Zdarzają się opinie, że całkowita długość 90 cm na tego typu prysznic jest już wystarczająca, ale rekomendowana długość to 120 cm i więcej.

 

 Wymiary prysznica walk in
Wymiary brodzików dla pryszniców typu walk-in. Źródło.

Koncepcja pryszniców walk-in zawładnęła umysłami i budzi wiele skrajnych opinii. Dla jednych to powiew świeżości i stylu, dla innych kompletnie niepraktyczne rozwiązanie, bo się chlapie 😉

Ten typ może się podobać lub nie. Jednak najważniejsze jest, że wymaga on odpowiednio dużego miejsca, aby nie tylko się podobał, ale również się sprawdzał.

Każdy ma prawo do osobistej opinii, natomiast z technicznego punktu widzenia, tego typu rozwiązania wymagają odpowiedniej ilości miejsca. Jeśli wykonamy zbyt krótkie przeszklenie, to zamiast funkcjonalnego prysznica walk-in, będziemy mieli róg łazienki z krótką szklaną ścianką oraz wodę po kostki w łazience.

Odrobinę za mały prysznic typu walk-in. 😉

Dlatego, choć zdarzają się opinie, że całkowita długość 90 cm na tego typu prysznic jest już wystarczająca, jednak rekomendowana długość to 120 cm i więcej. Zapewni nam wygodne wejście oraz właściwą długość strefy mycia, która będzie wystarczająco osłonięta.

Rodzaje pryszniców – podsumowanie

Rodzaje Pryszniców - Podsumowanie

Do wyboru mamy różne rodzaje pryszniców, tak jak my sami oraz nasze wnętrza są różne. Dlatego dobry prysznic to taki dopasowany do naszych potrzeb, a w szczególności do wymiarów naszego pomieszczenia.

Na trwałość prysznica będzie miał wpływ wybór materiałów, dlatego nie dajmy się ponieść chwilowym modom lub okazjom cenowym, aby uniknąć niechcianego remontu łazienki w dopiero co wyremontowanym mieszkaniu.

Dobry prysznic to ten dopasowany do naszych potrzeb, a w szczególności do wymiarów naszego pomieszczenia.

Dlatego życzę Wam wyboru idealnie dopasowanego rodzaju prysznica, który będzie Wam służył tysiącami przyjemnych, bezawaryjnych i ciepłych pryszniców! 🙂

A jakie rodzaje pryszniców Wy uważacie za najlepsze?

 

Szukasz inspiracji na praktyczną łazienkę? Zobacz również:

Zdjęcia pochodzą ze strony sklepu.

Filip Tchorek

Konkretne, techniczne i finansowe porady o wnętrzach. Dbam, by tekst był pomocny i praktyczny, bo zawsze można powiedzieć to prościej! Zawodowo projektant mebli, kardiochirurg wnętrz, czyli specjalista od kuchni, które są sercem każdego domu!

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ordin

Fajny poradnik, co do treści – sam zamierzałem zamontować w swojej małej łazienki prysznic walk-in, ale zrezygnowałem bo byłby za mały i skończyłoby się to wodą w całej łazience.

Back to top button