ŁazienkaDla Projektantów

5 najczęstszych błędów przy urządzaniu łazienki!

Planujesz remont łazienki? Zobacz najpierw, jakich błędów funkcjonalnych oraz stylistycznych nie popełnić! Przedstawiam Ci moją listę: 5 najczęstszych błędów przy urządzaniu łazienki. Zobacz, czego nie robić, by mądrze i stylowo urządzić swoją wymarzoną łazienkę!

Potrzebujesz pomocy przy urządzaniu łazienki, sprawdź nasze Konsultacje Wnętrz Online!

A może wolisz obejrzeć?

Więcej filmów znajdziesz na naszym kanale YouTube!


5 najczęstszych błędów przy urządzaniu łazienki!


 

1. Ukłoń się, czyli zbyt nisko zamontowana umywalka

Jednym z najczęstszych problemów przy urządzaniu łazienki jest ustalenie idealnej dla nas wysokości montażu umywalki.

W polskich domach i mieszkaniach umywalki łazienkowe są masowo montowane niezależnie od wzrostu użytkowników – na wysokości 75–80 cm (licząc od posadzki do górnej krawędzi umywalki). To błąd.

Optymalna wysokość górnej krawędzi umywalki łazienkowej dla osoby o średnim wzroście ok. 175 cm to 85–90 cm.

Za nisko zamontowana umywalka łazienkowa nie jest ani ergonomiczna, ani wygodna, ponieważ wymusza codzienne pokłony oraz nienaturalne wygięcia. Jeśli żyliście dotychczas w nieświadomości i pochylaliście się co dzień, to siłą rzeczy przestało Wam to przeszkadzać.

Należy jednak podkreślić, że zbyt nisko zamontowana umywalka nie dotyczy tylko wysokich osób. Nawet dla drobnych i niewysokich umywalki są często montowane za nisko. Przekonajcie się sami.

Wysokość montażu umywalki

Uaktualnione europejskie zalecenia wskazują na montaż umywalki na wysokości 85–95 cm (licząc od posadzki do górnej krawędzi umywalki).

Oczywiście, funkcjonalna wysokość umywalki w łazience będzie zależeć od wielu czynników, a nie tylko od naszego wzrostu. Wpływ na naszą decyzję ma szereg indywidualnych preferencji, przyzwyczajeń i ograniczeń, a także wiek członków rodziny. Dlatego warto podkreślić, że błędem jest nie tyle sam montaż umywalki na zbyt niskiej wysokości, ile brak zwrócenia uwagi na ten ważny, funkcjonalny aspekt korzystania z naszej łazienki.

 

Nawet gdy mamy dom pełen dzieci, to pamiętajmy, że są inne sposoby na dostosowanie do nich wysokości umywalki.

Maluchy szybko nam podrosną i zanim się obejrzymy, będą razem z nami garbić się przy myciu zębów.

Lepiej najpierw przeanalizować wysokość montażu naszej umywalki w łazience, niż później żałować i co dzień chylić czoło swej złej decyzji.

2. Podtopiona, czyli za krótka kabina typu walk-in

Pragnienie nowoczesnej i łatwej w czyszczeniu kabiny prysznicowej bez szyn, rolek czy masywnych mocowań, często przesłania nam techniczne możliwości naszej łazienki.

Jeśli wykonamy zbyt krótkie przeszklenie, to zamiast funkcjonalnego prysznica walk-in, będziemy mieli róg łazienki z krótką szklaną ścianką oraz wodę po kostki po każdej kąpieli.

Kabina prysznicowa typu walk-in, z technicznego punktu widzenia wymaga odpowiednio dużego miejsca, aby nie tylko zachwycała nas swym designem, ale również była praktyczna.

Zdarzają się opinie, że całkowita długość 90 cm na tego typu prysznic jest już wystarczająca, ale długość rekomendowana przez producentów to 120 cm i więcej. To zapewni nam wygodne wejście do kabiny oraz właściwą powierzchnię strefy mycia, wystarczająco osłoniętą i oddzieloną od reszty łazienki.

Oczywiście, znajdziecie kabiny prysznicowe walk-in o minimalnym rozmiarze brodzika 90 cm długości i 76 cm szerokości. Nie jest to jednak zalecany rozmiar kabiny prysznicowej, ponieważ woda będzie pryskać i hulać nam po całej łazience.

Zdarzają się i tacy kompozytorzy, którzy owszem, zachowują optymalne długości zalecane do typu walk-in w obawie przed rozlewem wody, jednak robią to kosztem szerokości samego wejścia do kabiny. Również to rozwiązanie, pomimo wszelkich indywidualnych preferencji, nie jest praktyczne.

Dlatego, jeśli nie chcecie mieć jeziora w swojej łazience czy też w okresie świąt wciągać brzucha, wchodząc pod prysznic, to raz jeszcze złapcie za miarę i sprawdźcie realność swojej wymarzonej koncepcji.

3. Papierowy look, czyli papierowa tapeta w łazience

Tapety w łazienkach to bardzo stylowe rozwiązanie. Jednak w poszukiwaniu oszczędności sięgamy często do tańszych zamienników. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że za wszelką cenę nie dążymy do realizacji naszej stylistycznej wizji łazienki kosztem funkcjonalności wnętrza. 

Tak jest w przypadku, gdy wybierając tapetę do łazienki, kierujemy się malejącym budżetem lub gonimy za idealnym wzorem. W efekcie zamiast tapety winylowej czy z włókna szklanego, które są odporne na wilgoć, decydujemy się na tapetę papierową, która absolutnie nie nadaje się do łazienek.

Pamiętajmy, że tapety do łazienki muszą być wodoszczelne i warto, by były zmywalne. Gwarantuje nam to ich dobry stan w wilgotnych warunkach i z łatwością usuniemy z nich wszelkie zabrudzenia czy zacieki.

Oczywiście znajdą się tacy magicy, co papierową tapetę w łazience mają od 10 lat i nic, ale to absolutnie nic się z nią nie dzieje.

Nie zmienia to jednak faktu, że wół do karety nie pasuje i z pewnością we wnętrzach, takich jak łazienka czy kuchnia, gdzie funkcjonalność materiałów jest istotna, warto zadbać o ich jakość i mądry wybór.

4. Martwa ryba, czyli źle dobrana barwa i moc światła

Gdy marzymy o jasnej i przestronnej łazience, często wpadamy na pomysł, by oświetlić ją zimną barwą światła i mocną jak piorun żarówką. Takie połączenie nie tylko odbiera nam urodę, gdy przeglądamy się czy malujemy w łazienkowym lustrze, ale potrafi całkowicie zniszczyć stylistykę łazienki.

Za jednym pstryknięciem włącznika światła nasze starannie dopasowane kolory, płytki i dodatki kompletnie do siebie nie pasują i toczą apokaliptyczną wojnę między sobą!

Dzieje się tak, ponieważ materiały, kolory czy faktury wybieramy oraz łączymy najczęściej w neutralnym oświetleniu, a tak naprawdę tylko niewiele bardzo surowych stylów wnętrz lubi zimną barwę światła.

kolor barwa światła ciepła neutralna zimna jakie światło do łazienki jakie oświetlenie do łazienki
ŁAZIENKA w ciemniejszym motywie – 1. barwa ciepła; 2. barwa neutralna; 3. barwa zimna

Jak możecie poczytać w naszym e-booku Kolory Twojego Wnętrza, światło wewnętrzne ma ogromny wpływ na odbiór i postrzeganie kolorów w naszym wnętrzu.

Martwym rybom służy zimna barwa światła – sprawia, że wyglądają świeżo, a ich łuski mienią się zalotnie i błyszczą. Jednak my, przeglądając się co rano w lustrze takiej łazienki, będziemy wyglądać blado i ponuro.

Pamiętaj, by wszystko robić z głową i nie popaść w skrajności. Jeśli chcesz uzyskać jasny klimat łazienki, wystarczy Ci neutralna barwa światła.

A jeśli chcesz zgłębić temat i dowiedzieć się, jak dobrać optymalną moc oświetlenia do wielkości swojej łazienki, to zobacz mój wpis: Jak Obliczyć Niezbędną Ilość Światła w Mieszkaniu.

5. Sala tronowa, czyli WC na wprost drzwi

Na koniec wjeżdża moja perła błędów w łazienkach, o którą toczą się liczne internetowe batalie, czyli WC na wprost drzwi wejściowych do łazienki. Oczywiście nie mówimy tu o toaletach, czyli wnętrzach, gdzie jedynym elementem jest miska WC i ewentualny uchwyt na papier.

Rozważać tu będziemy tę koncepcję, gdzie miska WC jest na wprost drzwi w kompleksowych łazienkach, czyli w pomieszczeniach, gdzie oprócz samej miski WC mamy też wannę/prysznic, umywalkę, lustro czy pralkę.

WC na wprost drzwi nie jest dobrym pomysłem, zarówno ze względów wizualnych, jak i funkcjonalnych.

Korzystanie z WC jest naszą fizjologiczną potrzebą, a zaspokojenie jej w komfortowych warunkach jest ważne dla naszego zdrowia. Część łazienki, w której zaplanujemy miskę WC, powinna zapewniać nam intymność, wygodę i poczucie bezpieczeństwa.

Umiejscowienie WC na wprost drzwi często sprawia, że możemy czuć dyskomfort, gdy słyszymy dźwięki, kroki czy dostrzegamy cienie zza drzwi znajdujących się na wprost nas.

W wizualnym aspekcie miska WC na wprost drzwi nigdy nie wygląda dobrze – w żadnym ze stylów wnętrz.

Pamiętajmy, że te wszystkie projekty czy inspiracje krążące w internecie, gdzie WC jest na wprost wejścia do łazienki, opierają się przede wszystkim na stylistycznym ukryciu oraz wtopieniu w aranżację miski WC, a jest to już sztuka wysokich lotów.

Oczywiście są łazienki, w których zmiana przyłączy czy ich przeniesienie okazują się technicznie niewykonalne. Skoro umieszczenie WC na wprost wejścia nie jest w takim przypadku naszą „stylistyczną” decyzją ani nie wynika z braku naszego zaangażowania, to trudno mówić tu o błędzie.

Jednak, gdy tylko mamy taką możliwość, nie róbmy z naszej łazienki królewskiej sali tronowej!

Podsumowanie – 5 najczęstszych błędów przy urządzaniu łazienki

Pamiętajcie, że przy urządzaniu wnętrz należy rozpatrywać plusy i minusy każdej decyzji oraz dostosowywać rozwiązania do indywidualnych preferencji i potrzeb.

Błąd nie zawsze jest błędem. Staje się nim dopiero, gdy mając do wyboru wiele opcji, wybieramy tę najgorszą!

Dlatego, urządzając łazienkę, miejcie na uwadze normy i zasady, ale nie stosujcie ich bezwzględnie, tylko ze zrozumieniem. Pamiętajcie, że jeśli macie jakieś wątpliwości, to możecie nas o to zapytać!

Tymczasem, jeśli już stworzyliście swoją łazienkę, to koniecznie się nią pochwalcie w relacji na Instagramie, tagując #DumneTwojePierwszeMieszkanie lub oznaczając nas @Twoje1m!

Spis źródeł zdjęć.

Ciekawi innych błędów przy urządzaniu wnętrz? Zobaczcie, jakich błędów nie popełnić, projektując swoją kuchnię!

Szukasz inspiracji na praktyczną i stylową łazienkę? Zobacz również:

A może chcesz wiedzieć, jak nie dekorować wnętrz?

Masz ochotę na więcej pomysłów na stylową metamorfozę mieszkania? Zobacz:

Dopiero zaczynasz remont? Sprawdź także Pierwszą Pomoc dla Wnętrz!

Rozalia Tchorek

Projektant wnętrz z ponad 10 letnim doświadczeniem projektowym. Autorka ponad 460 zrealizowanych projektów. Prywatnie podróżniczka i miłośniczka sportowych wyzwań.

Powiązane Artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest

5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin

Chyba każdy z nas popełnił różne błędy podczas urządzania pomieszczeń.

Michał

Mój główny problem stanowiły podtopienia, a potem szerząca się wilgoć. Ostatecznie musiałem wezwać nawet firmę do osuszania z Krakowa, gdy płytki na podłodze zaczęły się ruszać i okazało się, że w łazience panuje wszechobecna wilgoć. Kabina była za krótka, a do tego nieszczelna.

Aleksandra

Światło to podstawa, nawet tragiczna łazienka przy dobrym świetle nie będzie taka zła 🙂

JolantaM

My mieliśmy podobny problem z kabiną prysznicową. Woda była po prostu wszędzie. Zdecydowanie polecam z doświadczenia, aby zwrócić na ten aspekt szczególną uwagę. U nas niestety pojawił się grzyb i było konieczne osuszanie ścian… Masakra.

Ania

super

Back to top button