
5 Najczęstszych Błędów Przy Urządzaniu Łazienki!
Planujesz remont łazienki? To zobacz najpierw jakich błędów funkcjonalnych oraz stylistycznych nie popełnić! Przedstawiam Wam moją listę: 5 najczęstszych błędów przy urządzaniu łazienki. Zobacz czego nie robić, by mądrze i stylowo urządzić swoją wymarzoną łazienkę!
Potrzebujesz pomocy przy urządzaniu łazienki, sprawdź nasze Konsultacje Wnętrz Online!
A może wolisz posłuchać?
Jeśli chcesz pobrać ten odcinek, to kliknij tu: Pobierz Odcinek!
5 Najczęstszych Błędów Przy Urządzaniu Łazienki!
1. Ukłoń się, czyli zbyt nisko zamontowana umywalka
Jednym z najczęstszych dylematów przy urządzaniu łazienki jest ustalenie idealnej dla nas wysokości montażu umywalki.
Najczęściej w polskich domach i mieszkaniach, niezależnie od wzrostu użytkowników umywalki łazienkowe są masowo montowane na wysokości 75-80 cm (licząc od posadzki do górnej krawędzi umywalki)
Praktyczna i optymalna wysokość górnej krawędzi umywalki łazienkowej, dla osoby o średnim wzroście ok.1,75m to 85-90cm.
Za nisko zamontowana umywalka łazienkowa nie jest ani ergonomiczna, ani wygodna wymuszając codziennej pokłony oraz nienaturalne wygięcia. Jeśli żyliście dotychczas w nieświadomości, to pochylając się co dzień, siłą rzeczy przestało Wam to przeszkadzać.
Należy jednak podkreślić, że zbyt nisko zamontowana umywalka nie dotyczy tylko wysokich osób. Przekonajcie się sami, nawet dla drobnych i niewysokich osób, często umywalki są montowane za nisko.
Uaktualnione europejskie zalecenia wskazują na montaż umywalki na wysokości 85-95 cm (licząc od posadzki do górnej krawędzi umywalki).
Oczywiście funkcjonalna wysokości umywalki w łazience, będzie zależeć od wielu czynników, nie tylko od naszego wzrostu. Wpływ na naszą decyzję ma szereg indywidualnych preferencji, przyzwyczajeń, ograniczeń, a także wieku członków rodziny. Dlatego, warto podkreślić, że błędem, nie tyle jest zbyt niska wysokość samej umywalki w łazience, ile brak zwrócenia na ten ważny, funkcjonalny aspekt naszej uwagi.
Nawet gdy mamy dom pełen dzieci, to pamiętajmy, że są inne sposoby na dostosowanie dla nich wysokości umywalki.
Maluchy szybko nam podrosną i zanim się obejrzymy, będą razem z nami garbić się przy myciu zębów.
Warto, przeanalizować wysokości naszej umywalki w łazience, niż później żałować i co dzień chylić czoło swej złej decyzji.
2. Podtopiona, czyli za krótka kabina typu Walk-In
Pragnienie nowoczesnej i łatwej w czyszczeniu kabiny prysznicowej bez szyn, rolek, czy masywnych mocowań często przesłania nam techniczne możliwości naszej łazienki.
Jeśli wykonamy zbyt krótkie przeszklenie, to zamiast funkcjonalnego prysznica walk-in, będziemy mieli róg łazienki z krótka szklaną ścianką oraz wodę po kostki po każdej kąpieli.
Kabina prysznicowa typu walk-in z technicznego punktu widzenia, wymaga odpowiednio dużego miejsca, aby nie tylko zachwycać nas swym designem, ale również by była praktyczna.
Zdarzają się opinie, że całkowita długość 90cm na tego typu prysznic jest już wystarczająca, ale rekomendowana długość producentów to 120cm i więcej. To zapewni nam wygodne wejście oraz właściwą długość strefy mycia, która będzie wystarczająco osłonięta.
Oczywiście znajdziecie kabiny prysznicowe walk-in o minimalny rozmiarze brodzika 900 mm długości i 760 mm szerokości. Nie jest to jednak zalecany rozmiar kabiny prysznicowej, ponieważ woda będzie pryskać i hulać nam po całej łazience.
Zdarzają się i tacy kompozytorzy, którzy owszem zachowują optymalne długości zalecane do typu „walk-in” w trosce przed rozlewem wody, jednak kosztem szerokości samego wejścia do kabiny. To rozwiązanie również, pomimo wszelkich indywidualności nie jest praktyczne.
Dlatego, jeśli nie chcecie mieć jeziora w swojej łazience, czy też w okresie świąt wciągać brzucha wchodząc pod prysznic, to raz jeszcze złapcie za miarę i sprawdźcie realność swojej wymarzonej koncepcji.
3. Papierowy look, czyli papierowa tapeta w łazience
Tapety w łazienkach to bardzo stylowe rozwiązanie. Szukając jednak oszczędności, sięgamy często do tańszych zamienników. Nie ma w tym nic złego, pod warunkiem, że za wszelką cenę nie dążymy do realizacji naszej stylistycznej wizji łazienki, kosztem funkcjonalności wnętrza.
Tak jest w przypadku gdy do łazienki zamiast tapety winylowej czy z włókna szklanego, które są odporne na wilgoć, decydując malejącym budżetem, czy w pogoni za idealnym wzorem, wybieramy tapetę papierową, która absolutnie nie nadaje się do łazienek.
Pamiętajmy, że w przypadku tapety do łazienki muszą być one wodoszczelne i warto by były zmywalne. Gwarantuje mam to wówczas ich dobry stan w wilgotnych warunkach oraz z łatwością usuniemy z nich wszelkie zabrudzenia czy zacieki.
Oczywiście znajdą się tacy magicy, co papierową tapetę w łazience mają od 10 lat i nic, ale to absolutnie nic się z nią nie dzieje.
Nie zmienia to jednak faktu, że wół do karety nie pasuje i z pewnością we wnętrzach takich jak łazienka czy kuchnia, gdzie funkcjonalność materiałów jest tak istotna, warto zadbać o ich jakość i mądry wybór.
4. Martwa ryba, czyli źle dobrana barwa i moc światła
Marząc o jasnej i przestronnej łazience ,wpadamy na pomysł zimnej barwy światła i mocnej jak piorun żarówki. Takie połączenie nie tylko odbiera nam urody, gdy przeglądamy się czy malujemy w łazienkowym lustrze, ale i potrafi całkowicie zniszczyć stylistykę łazienki.
W jednym momencie, nasze staranie dopasowane kolory, płytki i dodatki za jednym pstryknięciem włącznika światła, kompletnie do siebie nie pasują, tocząc apokaliptyczną wojnę między sobą!
Dzieje się tak, ponieważ materiały, kolory czy faktury wybieramy oraz łączymy najczęściej w neutralnym oświetleniu i tak naprawdę tylko niewiele bardzo surowych stylów wnętrz lubi zimną barwę światła.

Tak, jak możecie poczytać w naszym e-booku „Kolory Twojego Wnętrza” światło wewnętrzne ma ogromny wpływ na odbiór i postrzeganie kolorów w naszym wnętrzu.

Martwym rybom służy zimna barwa światła, sprawiając, że wyglądają świeżo, a ich łuski mienią się zalotnie i błyszczą. Jednak my co rano przeglądając się w lustrze takiej łazienki, będziemy wyglądać blado i ponuro.
Pamiętajmy, by wszytko robić z głową i nie popaść w skrajności. Jeśli chcesz uzyskać, jasny klimat łazienki, wystarczy Ci neutralna barwa światła.
Jeśli chcesz zgłębić temat i dowiedzieć się jak dobrać optymalną moc oświetlenie do wielkości swojej łazienki, to zobacz mój wpis: Jak Obliczyć Niezbędną Ilość Światła w Mieszkaniu.
5. Sala tronowa, czyli WC na wprost drzwi
Na koniec wjeżdża moja perła błędów w łazienkach, o którą toczą się liczne internetowe batalie, czyli WC na wprost drzwi wejściowych do łazienki. Oczywiście nie mówimy tu o toaletach, czyli wnętrzach gdzie jedynym elementem jest miska WC i ewentualny uchwyt na papier.
Rozważać tu będziemy, tę koncepcję, gdzie miska WC jest na wprost drzwi w kompleksowych łazienkach, czyli pomieszczenia, gdzie oprócz miski WC mamy też wannę/prysznic, umywalkę, lustro, czy pralkę.
WC na wprost drzwi nie jest dobrym pomysłem zarówno ze względów wizualnych, jak i funkcjonalnych.
Korzystanie z WC jest naszą fizjologiczną potrzebą, a jej komfort jest ważny dla naszego zdrowia. Część łazienki, w której zaplanujemy miskę WC, powinna zapewniać nam intymność, komfort i poczucie bezpieczeństwa.
Umiejscowienie WC na wprost drzwi, często spawa, że możemy czuć dyskomfort, słysząc dźwięki, kroki czy dostrzegać cienie za drzwi znajdujących się na wprost nas.
W wizualnym aspekcie miska WC na wprost drzwi nigdy nie wygląda stylowo w żadnym ze stylów wnętrz.
Pamiętajmy, że te wszystkie projekt, czy inspiracje krążące w internecie, gdzie WC jest na wprost wejścia do łazienki, opierają się przede wszystkim na stylistycznym ukryciu oraz wtopieniu w aranżacji miski WC, a jest to już sztuka wysokich lotów.
Oczywiście, są łazienki, w których zmiana przyłączy czy ich przeniesienie jest technicznie niewykonalne, a skoro nie jest to nasza świadoma decyzja, lub też nie wynika z braku naszego zaangażowania, to trudno mówić tu o błędzie.
Jednak gdy tylko mamy taką możliwość, nie róbmy z naszej łazienki królewskiej sali tronowej!
Podsumowanie – 5 Najczęstszych Błędów Przy Urządzaniu Łazienki
Pamiętajcie, że przy urządzaniu wnętrz należy rozpatrywać plusy i minusy każdej decyzji oraz dostosowywać rozwiązania do indywidualnych preferencji i potrzeb.
Błąd nie zawsze jest błędem. Staje się nim dopiero gdy mając do wyboru wiele opcji, wybieramy tą najgorszą!
Dlatego, urządzając łazienkę, miejmy na uwadze normy i zasady, ale nie stosujmy ich bezwzględnie tylko ze zrozumieniem. Pamiętaj, że jeśli macie jakieś wątpliwości, to możecie nas o to zapytać!
Tymczasem, jeśli już stworzyliście swoją łazienkę, to koniecznie się nią pochwalcie w relacji na Instagramie, tagując #DumneTwojePierwszeMieszkanie lub oznaczając nas @Twoje1m!
Masz problem lub szukasz rozwiązania? Zapytaj Nas, a my chętnie Ci pomożemy!
Jeśli masz bardzo konkretny dylemat lub rozterkę, to w każdą środę możesz zadać nam pytanie na naszym Facebooku Twoje Pierwsze Mieszkanie pod postem „Zapytaj mnie w środę”. Dzięki temu rozwiązujemy Twoje problemy oraz razem pomagamy innym mającym podobne trudności!
Masz problem, jak urządzić łazienkę, sypialnie, salon, czy pokój dziecka?
Sprawdź nasze konsultacje!
Jeśli masz problem z urządzeniem wnętrza, to możesz umówić się z nami na indywidualną KONSULTACJĘ on-line, na której omówimy Twoje wnętrze pod względem funkcjonalny oraz stylistycznym, a także podpowiemy rozwiązania lub rozwiejemy Twoje wątpliwości zgodnie z Twoimi potrzebami, preferencjami i wskazanym stylem.
Twój Świadomy Projekt!
Jeśli jednak Twoja łazienka jest wyjątkowo nieustawna lub też nie możesz sobie jej wyobrazić, to może pomocny będzie dla Ciebie kompleksowy projekt wnętrza naszej pracowni projektowej Twój Świadomy Projekt, czyli coś dla osób, którym zależy na stylowym oraz funkcjonalnym mieszkaniu w przystępnej cenie. Tworzony w specjalistycznym programie projektowym InteriCadT6.
Ciekawi innych błędów przy urządzaniu wnętrz? Zobacz jakich błędów nie popełnić projektując swoją kuchne!
- 5 najczęstszych błędów przy projekcie kuchni Cz. 1
- 5 najczęstszych błędów przy projekcie kuchni Cz. 2
- 5 Najczęstszych Błędów Przy Urządzaniu Kuchni Cz. 3
Jeśli szukasz inspiracji na praktyczną i stylową łazienkę? Zobacz również:
- Płytki do łazienki – 5 praktycznych porad jak wybrać płytki!
- Jak Wybrać Kolor Fugi Do Płytek? 3 Sposoby Na Stylowe Połączenie!
- 5 Sprawdzonych Sposobów Na Praktyczną Łazienkę! Jak Mądrze i Stylowo Zorganizować Małą Łazienkę!
- Magia luster w Twojej łazience!
- TWOJA LISTA ZAKUPÓW, czyli design na każdą kieszeń – Jasna łazienka
- Prysznice! Gotowe, Robione, Wchodzone? – Jakie są Rodzaje Pryszniców!
A może chcesz wiedzieć, jak nie dekorować wnętrz?
Masz ochotę na więcej pomysłów na stylową metamorfozę mieszkania? Zobacz:
- Jak Urządzić Mały Przedpokój! 5 Sposobów Na Mały Przedpokój!
- Tapeta do sypialni – 3 stylowe koncepcje na tapetę w sypialni!
- Dekoracje Ścian! 5 Pomysłów Na Oryginalne i Niedrogie Dekoracje Na Ścianę!
- Jakie Firanki Do Twojego Stylu Wnętrz? Zobacz Firanki do 7 Stylów Wnętrz!
- 3 Sposoby Na Osłonięty Balkon – Czyli Jak Zasłonić Się Przed Sąsiadami!
- Dekoracje w Stylu Skandynawskim – 5 Najciekawszych Dekoracji!
Jeśli jednak dopiero zaczynasz remont? Sprawdź także Pierwszą Pomoc dla Wnętrz!
- Jak Zrobić Odbiór Techniczny Mieszkania – 3 Najważniejsze Pytania!
- Remont Doskonały – 7 Grzechów Remontu. Zobacz jak przetrwać remont i nie zwariować!
- Ile Kosztuje Remont Całego Mieszkania? [CENY-PRZYKŁADY]
- Remont we Dwoje – 5 Najważniejszych Porad!
- Ekipa Remontowa – 3 Fundamenty Udanej Współpracy!
- Jak Współpracować z Architektem Wnętrz, By Nie Stracić Czasu i Pieniędzy [PORADNIK]
- Kuchnia z IKEA, czy od Stolarza?
- Jak Zaoszczędzić Na Meblach Kuchennych – 10 Projektowych Porad By Oszczędzić Pieniądze!
- Szafa IKEA Pax, czy Stolarz? [PORÓWNANIE – CENY]
Chyba każdy z nas popełnił różne błędy podczas urządzania pomieszczeń.
Mój główny problem stanowiły podtopienia, a potem szerząca się wilgoć. Ostatecznie musiałem wezwać nawet firmę do osuszania z Krakowa, gdy płytki na podłodze zaczęły się ruszać i okazało się, że w łazience panuje wszechobecna wilgoć. Kabina była za krótka, a do tego nieszczelna.